Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Fed a moralny hazard

Fed a moralny hazard

2020-02-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj rynki ponownie żyły tematem chińskiego wirusa, jednak nie przeszkodziło to w osiągnięciu nowych historycznych maksimów w notowaniach kontraktów na amerykańskie indeksy czy niemiecki DAX. W tym drugim przypadku inwestorzy nie mają też problemu z gospodarką, która od 6 kwartałów pozostaje w stagnacji.
Złoty bez większej reakcji na USD, dane dot. PKB w kalendarzu

Złoty bez większej reakcji na USD, dane dot. PKB w kalendarzu

2020-02-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi spadek kwotowań eurodolara do najniższego poziomu od 2017r. Złoty pozostaje bez większej reakcji, będąc kwotowanym następująco: 4,2462 PLN za euro, 3,9181 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9974 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1096 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,22% w przypadku obligacji 10-letnich.

Doniesienia w sprawie koronawirusa prowadzą do korekty

Doniesienia w sprawie koronawirusa prowadzą do korekty

2020-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji nastroje pogorszyły się za sprawą nowych danych z Chin. W ostatnim czasie rynek akcji całkowicie ignorował doniesienia odnośnie koronawirusa, tym samym w USA mogliśmy obserwować kolejne rekordy, a rynek azjatycki niemal odrobił dotkliwe spadki. Jednak po informacji o zmianie metodologii identyfikowania pacjentów w rejonie Hubei okazało się, że liczba przypadków zachorowań jest o 15 tysięcy wyższa.
15 tysięcy powodów do korekty

15 tysięcy powodów do korekty

2020-02-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynkowa euforia po kolejnym dniu rekordów na Wall Street przygasła w Azji, kiedy rynek przerzucił uwagę na niespodziewany skok liczby zakażonych w chińskiej prowincji Hubei. Jakkolwiek 15 tys. nowych przypadków jest szokującą liczbą, przyrost bierze się ze zmian w metodologii, ale sytuacja przypomina, że podstawy ostatniej poprawy nastrojów wciąż są kruche.
Sytuacja na rynkach 13 lutego

Sytuacja na rynkach 13 lutego

2020-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Zmiana metodologii statystyk dotyczących 2019-nCoV przez Chińczyków (dla Hubei podawane są też przypadki „zdiagnozowane kliniczne”, zamiast „potwierdzonych”, co sprawiło, że liczba zakażonych skoczyła aż o 14840) doprowadziła w nocy do powrotu nerwowości na rynki na czym korzystają dzisiaj bezpieczne przystanie (JPY i CHF), chociaż nie jest to ruch znaczący.
Koronawirus powrócił

Koronawirus powrócił

2020-02-13 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach rynki ignorowały wszelkie złe informacje, a główne światowe indeksy osiągały kolejne historyczne maksima. Co więcej, chińskie rynki odrobiły niemal całość strat mimo oczywistych konsekwencji gospodarczych koronawirusa. Dzisiejsze dane z Chin rzucają jednak na tę sytuację nowe światło. W ostatnich dniach chińskie władze starały się uspakajać sytuację. Zaraz po powrocie rynków finansowych do pracy chiński bank centralny położył na rynek ogromne pieniądze, jednocześnie zakazana została krótka sprzedaż akcji.
Osłabienie epidemii to sygnał dla inwestorów

Osłabienie epidemii to sygnał dla inwestorów

2020-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy po raz pierwszy otrzymali wyraźny pozytywny sygnał dotyczący epidemii koronawirusa. Ostatnie dane pokazują spadek ilości nowych zarażonych z dnia na dzień. Oczywiście jest jeszcze daleko do opanowania całej sytuacji, ale widać, że jest to pierwszy konkretny znak, że inwestorzy faktycznie (przynajmniej na ten moment) nie mają się czego obawiać. To prowadzi do kolejnych rekordów na rynkach.
Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej

Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej

2020-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w końcu się nieco ożywiła. Notowania ropy naftowej WTI oraz Brent dzisiaj rosną już po raz drugi z rzędu na skutek większego apetytu inwestorów na ryzyko. Zwyżka ma bezpośredni związek z faktem, że sytuacja w Chinach wydaje się coraz bardziej opanowana, a wzrost liczby zachorowań ma coraz mniejszą dynamikę.
Spokój bankierów centralnych

Spokój bankierów centralnych

2020-02-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki podtrzymują pozytywny nastrój, choć pod powierzchnią emocje tonują nieprzerwanie napływające informacje dotyczące koronawirusa. Banki centralne widzą ryzyko w efektach ekonomicznych epidemii, ale liczą, że wpływ będzie krótkotrwały. To pomaga podtrzymać optymizm. We wczorajszym przemówieniu prezesa Fed Powella w Kongresie obyło się bez niespodzianek.
Antypody nie chcą już ciąć

Antypody nie chcą już ciąć

2020-02-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Wobec euforycznych nastrojów, które w ostatnim czasie obserwujemy na światowych giełdach, na rynku walutowym jest dość spokojnie. Dlatego takie ruchy, jakie widzimy dziś na dolarze nowozelandzkim przyciągają sporą uwagę.
Nie ma co się martwić na zapas

Nie ma co się martwić na zapas

2020-02-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Wygląda na to, że Wall Street ma swój indywidualny pogląd na świat, które jest na tyle silny, że potrafi odmienić nastroje w pozostałych częściach świata. Wczorajszy nawrót obaw związanych z koronawirusem został zupełnie zignorowany przez inwestorów w USA, przynosząc świeże rekordy S&P500 i Nasdaq. Risk-on powrócił na FX, a nawet wyciągnął ropę Brent z nowych 14-miesięcznych dołków. Skąd nagła zmiana nastrojów?
Rośnie wartość amerykańskiego dolara

Rośnie wartość amerykańskiego dolara

2020-02-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Koronawirus w Chinach pozostaje tematem numer jeden na globalnych rynkach finansowych – nie inaczej jest na rynku walut. Na fali awersji inwestorów do ryzyka, niezmiennie rośnie wartość amerykańskiego dolara. Indeks USD dzisiaj rano sięga już prawie 98,80 pkt., co oznacza najwyższy poziom od czterech miesięcy.
Koronawirus uderza w projekty naftowe

Koronawirus uderza w projekty naftowe

2020-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Niemniej, zgodnie z oczekiwaniami, zejście cen ropy na nowe tegoroczne minima wywołało kontrę ze strony kupujących, którą obserwujemy dzisiaj. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI na razie nie oddaliła się jednak istotnie od poziomu 50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent utrzymują się w okolicach 54 USD za baryłkę.
Dolar najdroższy od dwóch miesięcy

Dolar najdroższy od dwóch miesięcy

2020-02-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykańska waluta od początku roku wyraźnie zyskuje. Oznacza to, że w zasadzie całe umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty z grudnia wyparowało. Jednocześnie na Wall Street panują euforyczne nastroje, spółki technologiczne ciągną notowania indeksów na kolejne rekordy. Sytuacja przypomina tę sprzed 20 lat.
Złoty bez zmian, rynki czekają na nowe impulsy

Złoty bez zmian, rynki czekają na nowe impulsy

2020-02-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na wycenie złotego. Na szerokim rynku obserwujemy nieco mocniejszego dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2618 PLN za euro, 3,9060 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9912 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,0437 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,062% w przypadku obligacji 10-letnich.
Koronawirus nadal silnym zagrożeniem

Koronawirus nadal silnym zagrożeniem

2020-02-10 Komentarz giełdowy XTB
Kolejny tydzień rozpoczyna się od kluczowych doniesień z Chin, czyli miejsca obecnie kluczowego dla światowego rynku finansowego. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że liczba osób zarażonych nowym koronawirusem wzrosła do ponad 40 tysięcy, tym samym liczba ofiar przekroczyła już 900 osób.
Czy pesymizm na rynku ropy naftowej sięgnął już zenitu?

Czy pesymizm na rynku ropy naftowej sięgnął już zenitu?

2020-02-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień na niskich poziomach. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny spadła do ważnej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 54 USD za baryłkę.
Sytuacja na rynkach 10 lutego

Sytuacja na rynkach 10 lutego

2020-02-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie chińskie władze poluzowały restrykcje zachęcając obywateli do powrotu do pracy, ale „ruch w biznesie” nie jest zbyt duży – statystyki w najbliższych dniach pokażą, na ile pozwoli do uniknąć większych zakłóceń w globalnych „supply chains”. To po części tłumaczy dlaczego inwestorzy są w poniedziałek rano dość ostrożni – ponownie dość aktywny był Ludowy Bank Chin, który wpompował w rynek blisko 800 mld CNY w 7 i 14-dniowych operacjach repo.
Wciąż niepewnie

Wciąż niepewnie

2020-02-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Po nerwowym starcie tygodnia rynku wykazują oznaki uspokojenia, jednak inwestorzy nie są w stanie do końca uciec od rozterek związanych z koronawirusem i jego skutkiem na globalną gospodarkę. Defensywne podejście do inwestowania dominuje i choć nie brak dowodów, że tempo rozprzestrzeniania epidemii maleje, jest mało realne, aby kolejny raz zaskakujące doniesienia o nowym leku odmieniły obraz rynku.
PLN bez zmian, inwestorzy patrzą na Chiny

PLN bez zmian, inwestorzy patrzą na Chiny

2020-02-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekką poprawę nastrojów związaną z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa z Wuhan oraz wznowieniem działalności części chińskich przedsiębiorstw. Eurodolar odbija, PLN nie notuje istotniejszych zmian. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2682 PLN za euro, 3,8958 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9927 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0307 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego dług wynoszą 2,071% w przypadku obligacji 10-letnich.