Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ceny ropy naftowej w górę
2020-03-11 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Ceny ropy naftowej w górę w związku z oczekiwaniami mniejszej produkcji w USA. Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny wzrost cen tego surowca, w wyniku którego notowania tego surowca podjęły próbę wybicia się do rejonu luki spadkowej z początku tygodnia. Na razie jednak strona podażowa jest w tych okolicach aktywna, co sprawia, że ceny ropy dzisiaj nadal walczą z tym poziomem oporu.
Poranna decyzja Banku Anglii o cięciu stóp
2020-03-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 10 marca: W środę największym zaskoczeniem jest poranna decyzja Banku Anglii o cięciu stóp aż o 50 p.b. (do 0,25 proc.) na nieplanowanym posiedzeniu – ruch związany z ryzykiem dotyczącym koronawirusa. Rynek wyceniał możliwy ruch w marcu, ale na 25 p.b. – stąd też pierwszą reakcją był spadek funta.
Gdy jedni zawodzą, inni dogadzają
2020-03-11 Komentarz poranny TMS BrokersW środę rano wskazówka na barometrze rynkowych nastrojów skacze między strefami „risk-off” i „risk-on”. Z USA przyszło rozczarowanie tym, co otrzymano od Białego Domu względem tego, co dzień wcześniej obiecywano w temacie walki z wirusem. Ale gdy jedni zawodzą w postępach działań, inni zdają się dawać więcej niż się po nich oczekuje.
Garść dobrych informacji
2020-03-11 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach nie należał do najbardziej udanych. Nadzieje na odbicie zostały brutalnie zgaszone w trakcie sesji amerykańskiej. Tak jak kiedyś rynek szybko powracał do wzrostów, tak teraz powraca do spadków. Jest jednak trochę dobrych informacji.
Inwestorzy szacują możliwe działania instytucji centralnych
2020-03-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i na parach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3090 PLN za euro, 3,7961 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0738 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9283 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,536% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wall Street wciąż na granicy recesji
2020-03-10 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj od ranka obserwowaliśmy próbę odbicia na globalnych indeksach giełdowych w nadziei na działania mające przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu. Jednak doniesienia płynące z Europy na temat nowych przypadków zachorowania nie napawają optymizmem. Coraz więcej rządów decyduje się na odwoływanie imprez masowych i ograniczania dotyczące transportu.
Próba stabilizacji cen ropy naftowej po gwałtownej przecenie
2020-03-10 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po dramatycznej przecenie ropy naftowej w poniedziałek, notowania tego surowca delikatnie odbijają się w górę. Na razie trudno mówić tutaj o jakiejś istotnej stabilizacji cen ropy, ponieważ zmienność notowań pozostaje duża, niemniej nastroje inwestorów przynajmniej delikatnie się poprawiły.
Szukając punktu zaczepienia
2020-03-10 Komentarz poranny TMS BrokersRynki próbują odbić po poniedziałkowym załamaniu, ale doniesienia związane z koronawirusem przypominają, że może być jeszcze gorzej, zanim będzie lepiej. Inwestorzy muszą manewrować między informacji o objęciu czerwoną strefą całych Włoszech a zapowiedziami nowego pakietu gospodarczego w USA. Awersja do ryzyka będzie podtrzymywana, ale będą się trafiać okresy rajdów ulgi.
Rynek czeka na pomoc
2020-03-10 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł na rynkach wyprzedaż nie widzianą od 2008 roku, jednak dziś na otwarciu w Europie widać promyki nadziei. Lepsze nastroje to efekt oczekiwań na pomoc – tym razem ze strony polityki fiskalnej. Donald Trump zdaje sobie sprawę, że jego głównym przeciwnikiem w wyścigu o Biały Dom może nie być ani Joe Biden, ani Bernie Sanders, a koronawirus.
Opada kurz po „czarnym poniedziałku”, PLN pozostaje stabilny
2020-03-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie polskiej waluty. Eurodolar notuje lekki ruch korekcyjny. PLN kwotowany jest następująco: 4,3068 PLN za euro, 3,7879 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,0475 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9382 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,391% w przypadku obligacji 10-letnich.
Załamanie na ropie naftowej pogrąży całkowicie rynek akcji?
2020-03-09 Komentarz giełdowy XTBRosnąca lawinowo liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa poza Chinami była w ostatnim czasie głównym czynnikiem napędzającym przecenę na rynku akcji. Niemniej nie jest to jedyne wydarzenie, którym żyje dziś światowy rynek finansowy. Podczas poniedziałkowej sesji doszło do załamania na ropie naftowej. Notowania ropy zanurkowały najmocniej od 1991 roku, co pogrążyło indeksy giełdowe na całym świecie.
Złoto świeci przez coraz czarniejsze chmury
2020-03-09 Tygodniowy przegląd rynków towarowychNegatywny wpływ ekonomiczny koronawirusa, od tygodni sygnalizowany osłabieniem cen surowców procyklicznych, rozprzestrzenił się wreszcie niczym pożar na pozostałe segmenty rynku. Ubiegły tydzień rozpoczął się awaryjnym obniżeniem stóp o 50 punktów bazowych przez amerykańską Rezerwę Federalną, co jedynie nasiliło poczucie paniki na rynku.
Poniedziałek przynosi ogromny wybuch zmienności na rynkach
2020-03-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi ogromny wybuch zmienności na rynkach, co wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze strach przed koronawirusem – dynamicznie rosnąca liczba zakażeń we Włoszech sprawiła, że władze wprowadziły drastyczne ograniczenia, co do przemieszczania się ludności w północnych regionach kraju, które są epicentrum COVID-19.
Czarny Poniedziałek
2020-03-09 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie dwa tygodnie na rynkach finansowych były bardzo burzliwe. To jednak nic w porównaniu z sytuacją, którą mamy dziś. Inwestorów ogarnęła panika. Do tego obserwujemy załamanie cen ropy naftowej w wyniku zerwania porozumienia OPEC-Rosja.
STRACH x KRACH
2020-03-09 Komentarz poranny TMS BrokersNiepewność związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 w Europie i USA jest multiplikowana przez krach na rynku ropy spowodowany zerwaniem sojuszu pomiędzy OPEC a Rosją. Kurs ropy runął nawe 30 proc. a rynek pogrąża się w chaosie, który obrazuje m.in. 3 – proc. umocnienie jena, 5 – proc. spadki kontraktu na S&P500 i gigantyczna presja na waluty surowcowe. Rubel traci ponad 8 proc., korona norweska jest na historycznych minimach. EUR/USD dotarł w okolice 1,15.
Co dalej z cenami ropy naftowej?
2020-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi sytuację wyjątkową. Tąpnięcie cen „czarnego złota” w dół o ponad jedną czwartą ich wartości w ciągu zaledwie jednej sesji jest największą dzienną zniżką od 1991 roku, czyli od czasu wojny w Zatoce Perskiej.
OPEC już bez plusa, ropa na potężnym minusie
2020-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚPorozumienie między kartelem OPEC a jego sojusznikami z Rosją na czele odchodzi do przeszłości. Rozpoczyna się wojna cenowa. Efekt to potężne załamanie na rynku ropy, sięgające nawet 30 proc. Kurs WTI jest poniżej 30 USD za baryłkę, a minima leżą przy 28 USD za baryłkę. Rynek ropy w 2020 rok wchodził w stanie zagrożenia nadpodażą pomimo limitu wydobycia ustalonego na 41 mln baryłek na dzień (24,7 to cel produkcji dla OPEC).
Tąpnięcie na ropie, możliwa korekta na PLN
2020-03-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX przynosi dynamiczne ruchy na większości par – wynikające z wydarzeń na rynku ropy naftowej (ok. 30% spadek kwotowań). Eurodolar przetestował 1,14924 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3110 PLN za euro, 3,7853 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0546 PLN względem szwajcarskiego franka oraz 4,9617 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,631% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-03-06 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNa rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W przyszłym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu.
Kolejny fatalny dzień na rynkach
2020-03-06 Komentarz giełdowy XTBTen tydzień raczej nie skończy się pozytywnie na rynkach finansowych, pomimo nadziei z początku tygodnia oraz działań ze strony władz fiskalnych czy monetarnych na całym świecie. Działania ze strony rządów oraz banków centralnych nakierowane są na przeciwdziałanie spowolnieniu w związku z epidemią koronawirusa. Obecnie jednak nie wydaje się, żeby sytuacja była bliska opanowaniu, biorąc pod uwagę szalone tempo wzrostu nowych przypadków zachorowania w krajach poza Chinami.