Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
NBP zapowiada QE, PLN pod presją
2020-03-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN m.in. wobec euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4419 PLN za euro, 3,9847 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2131 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,8909 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,256% w przypadku obligacji 10-letnich.
NBP wsłuchał się w głos rynków
2020-03-16 Komentarz walutowy XTBOstatnie dni to kanonada luzowania pieniężnego z każdego zakątka świata. Dziś dołącza do niej NBP, na razie w formie decyzji Zarządu. Zawiera ona kilka rozwiązań. Najważniejsze z nich to zakup obligacji Skarbu Państwa na rynku wtórnym, kredyt wekslowy na wzór TLTRO prowadzonego przez EBC oraz operacje repo, dostarczające płynność bankom.
Interwencja Rezerwy Federalnej nie pomaga rynkowi akcji
2020-03-16 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji ponownie możemy obserwować ponadprzeciętną zmienność, w szczególności na rynku akcji, czy metalach szlachetnych. Wszystko za sprawą kolejnego nadzwyczajnego posunięcia Rezerwy Federalnej, która wczoraj zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych. Ponadto Fed ogłosił także program QE o wartości 700 miliardów dolarów.
Spadkowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej
2020-03-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Presja sprzedających doprowadziła ceny ropy WTI do bariery w okolicach 30 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej nadal utrzymują się negatywne nastroje związane z możliwymi konsekwencjami koronawirusa na globalną gospodarkę. Kolejne ograniczenia w globalnym handlu, transporcie czy podróżach sprawiają, że prognozy popytu na ropę na świecie są coraz niższe.
FED uruchomił program QE4 o wartości 700 mld USD
2020-03-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 16 marca: Rezerwa Federalna zdecydowała się wczoraj na nadzwyczajne działania ścinając stopy procentowe praktycznie do zera (nowy przedział to 0,00-0,25 proc.), oraz uruchomiła program QE4 o wartości 700 mld USD, a także podjęła działania mające wesprzeć banki – zdecydowała o obniżeniu do zera stopy rezerw obowiązkowych , a także zaoferowała 3-miesięczne pożyczki o niskim oprocentowaniu (0,25 proc.).
Kto da więcej? Każdy, kto tylko może
2020-03-16 Komentarz poranny TMS BrokersFed podjął zdecydowanie działania i m.in. ściął stopy procentowe do zera oraz wznowił program skupu aktywów. Inne banki centralne robią, co mogą na polu luzowania polityki. Obawy o kryzys finansowy powinny zostać osłabione, ale wciąż pozostaje strach przed skutkami gospodarczymi postępującej pandemii. Powinniśmy widzieć więcej luzowania monetarnego i fiskalnego, ale nie liczmy na szybką poprawę nastrojów na rynkach. Obaw o zdrowie nie ukoi się niższymi stopami procentowymi.
Co ze złotym po decyzji Fed?
2020-03-16 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynkach finansowych nadal panują skrajne nastroje, przy czym oczywiście dominują te bardzo negatywne. Niewiele jak na razie dała kolejna nadzwyczajna decyzja Fed. Złoty nieco traci, ale nadal można mieć wrażenie, że największe ryzyko dopiero przed nami. Ubiegły tydzień przyniósł umiarkowane osłabienie złotego wobec euro.
RPP obniży stopy, FED wytacza „armaty”, PLN relatywnie stabilny
2020-03-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynkach nie przynosi większych reakcji na wycenie PLN po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce. Obserwujemy jednak utrzymanie się globalnej nerwowości pomimo nadzwyczajnych działań FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3815 PLN za euro, 3,9385 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1291 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8544 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,183% (12/03) w przypadku papierów 10-letnich.
Banki centralne próbują ratować sytuację na rynku akcji
2020-03-13 Komentarz giełdowy XTBSzerząca się na całym świecie pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Wczorajsza sesja na rynku giełdowym była w przypadku Stanów Zjednoczonych najgorsza od 1987 roku! Podobnie było na GPW, gdzie indeks WIG20 przecenił się ponad 13%, odnotowując najgorszy dzień w całej historii. Pomimo interwencji banków centralnych, reakcje popytowe z jakimi mamy do czynienia są chwilowe (Fed wpompował wczoraj na rynek 500 miliardów dolarów).
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-03-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPanika rynkowa z ostatnich dni ucieleśnia obawy inwestorów o brak zdecydowanych działań władz przede wszystkim w powstrzymaniu wirusa, a dopiero na dalszym miejscu liczy się dbanie o stabilność finansową. Luzowanie polityki monetarnej nie jest lekiem na całe zło, ale jego brak będzie wprowadzał dodatkowy chaos. Decyzja Fed jest wydarzeniem tygodnia obok nadziei na silną odpowiedź rządów na kryzys. Dane makro tylko potwierdzą szok, w jakim znajduje się globalna gospodarka.
Odbicie w górę notowań ropy naftowej
2020-03-13 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po fatalnej czwartkowej sesji, notowania ropy naftowej dzisiaj odreagowują równie wyrazistym wzrostem. Niemniej, nawet biorąc to pod uwagę, ceny ropy znajdują się obecnie na drodze do największej tygodniowej przeceny od 2008 roku.
Przegrana w słabym stylu
2020-03-13 Komentarz poranny TMS BrokersSzefowa EBC Christine Lagarde wyszła wczoraj do walki, w której z góry była skazana na przegraną, ale i tak mogła zaprezentować się dużo lepiej. Rynki kurczowo trzymały się oczekiwań niemożliwego, a kombinacja rozczarowania i obaw związanych z koronawirusem przyniósł najgorszy dzień dla giełd od dziesięcioleci lub w ogóle w historii. Wciąż jest miejsce na śmiałe działania fiskalne i monetarne, ale pieniądze nie mogą zatrzymać ryzyka. Czynnik strachu wciąż jest obecny.
Co zwycięży: chciwość, czy strach?
2020-03-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOKIEM ANALITYKA: Dolar jest w piątek nieco słabszy kontynuując korektę zapoczątkowaną wczoraj wieczorem po decyzji FED, który podjął nadzwyczajne środki decydując się na przeprowadzenie operacji repo w wysokości (uwaga!) 500 mld USD i rozszerzeniu zestawu możliwych instrumentów pod tego typu transakcje.
Rada Polityki Pieniężnej powinna działać
2020-03-13 Poranny komentarz walutowy XTBWielu inwestorów chciałoby, aby ten tydzień już się skończył, a weekend przyniósł uspokojenie i odmianę. Przed nami jeszcze jednak piątkowa sesja. Jeszcze trzy godziny temu na rynku panowała absolutna panika, teraz widać próbę uspokojenia. Zobaczymy na jak długo.
Wyraźne podbicie USD/PLN, rynek FX zaczyna reagować
2020-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara oraz słabości PLN na głównych parach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3836 PLN za euro, 3,9120 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1418 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9087 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,813% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wyprzedaż totalna, WIG20 -13%, DAX - 11%
2020-03-12 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować totalną wyprzedaż. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od solidnych luk spadkowych, co miało związek z orędziem prezydenta USA, które miało miejsce w godzinach nocnych czasu polskiego. Donald Trump zdecydował, że zawiesza połączenia z Europy do USA. Jego zdaniem był to “mocny ale konieczny krok” w walce z szerzącą się pandemią koronawirusa.
Co dalej z popytem na ropę naftową?
2020-03-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej nadal znajdują się pod presją podaży. Cena tego surowca wciąż oscyluje niewiele powyżej poziomu 30 USD za baryłkę, czyli na poziomach minimów z 2016 roku. Uwarunkowania fundamentalne i dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie w obliczu koronawirusa sprawiają, że ceny ropy pozostają rozchwiane.
Strach rządzi rynkami
2020-03-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa dało rynkom kolejny pretekst do wyprzedaży. W temacie pakietu ratunkowego prezydenta USA otrzymaliśmy ogólniki i mało konkretnych decyzji, a zakaz podróżowania przez 30 dni do Europy zupełnie zaskoczył inwestorów. Początkowo miał on dotyczyć także handlu, ale później szef Białego Domu uściślił, że w żadnym stopniu nie zostanie on dotknięty ograniczeniami.
Nie ma czasu na drobne kroczki
2020-03-12 Komentarz poranny TMS BrokersPogrom na rynkach akcji trwa dalej, a świeży katalizator do paniki bierze się z ogłoszonego przez prezydenta Trumpa zakazu podróży z Europy. Groźba jeszcze większych zakłóceń dla globalnej gospodarki wymaga zdecydowanej reakcji. Czy dziś będzie EBC na taką stać?
Ogłoszenie pandemii podsyca panikę
2020-03-12 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych nic się nie zmienia. Trwa globalna panika. Mniej bezpieczne aktywa są wyprzedawane, a bezpieczne zyskują, choć nie we wszystkich przypadkach. Co z kolei dzieje się na rynku walutowym? Które waluty w tym momencie uważane są za bezpieczną przystań. Co robią banki centralne, aby doprowadzić do uspokojenia się sytuacji na świecie?