Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nowa rzeczywistość, trudne relacje

Nowa rzeczywistość, trudne relacje

2020-05-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi odwrócenie ról na rynku walut – szeroko odbija tracący w ostatnich dniach dolar. Na drugim biegunie są waluty Antypodów (AUD i NZD), ale i też korony skandynawskie (NOK i SEK), oraz funt i dolar kanadyjski. Na razie ruchy są bardziej korekcyjne (najsłabszy AUD traci wobec dolara 0,50 proc.), zobaczymy jak dalej rozwinie się sytuacja.  Spadek apetytu na ryzyko (korygujący też rynki akcji) to wynik pogorszenia się relacji pomiędzy USA, a Chinami.
Miedź najdroższa od ponad dwóch miesięcy

Miedź najdroższa od ponad dwóch miesięcy

2020-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku miedzi zakończyła się na sporym plusie – notowania tego metalu w USA zwyżkowały do okolic 2,45 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od połowy marca, a więc od ponad dwóch miesięcy. Również notowania miedzi w Londynie, które zwyżkowały wczoraj ponad poziom 5400 USD za tonę, sięgnęły najwyższych poziomów od dwóch miesięcy.

Gospodarce daleko do V

Gospodarce daleko do V

2020-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wstępne indeksy PMI należą do najbardziej wyczekiwanych danych o koniunkturze. Tym razem inwestorzy wypatrują ich szczególnie, choć nie bez obaw odnośnie interpretacji wyników. Indeksy PMI bazują na pytaniach o różne aspekty biznesu, na które udzielane są odpowiedzi „lepiej/gorzej/bez zmian”.
Lekceważenie ryzyk nie może trwać wiecznie

Lekceważenie ryzyk nie może trwać wiecznie

2020-05-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Napięcia na linii USA-Chiny kolejny raz psują nastroje, stając się kotwicą dla rynków za każdym razem, kiedy apetyt a ryzyko stara się wzmocnić. Niewykluczone, że cała nerwowość z ostatnich godzin ponownie usunie się w cień (jeśli lepsze PMI w tym pomogą), choć wydaje się nieprawdopodobne, aby zaostrzenie retoryki Trumpa wobec Chin można było ignorować w nieskończoność i nie wierzyć, że konflikt nie zakłóci oczekiwanego odbicia gospodarczego.
Gdzie te czynniki podtrzymujące?

Gdzie te czynniki podtrzymujące?

2020-05-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Mimo schłodzenia nastrojów w końcówce handlu na Wall Street (pojawiły się negatywne informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa od firmy Moderna), handel w Azji upłynął w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Japońska giełda rosła na fali oczekiwań, że na specjalnie zwołanym posiedzeniu Banku Japonii w najbliższy piątek, podjęte zostaną decyzje o  dalszym poluzowaniu polityki monetarnej.
Nie tak prędko

Nie tak prędko

2020-05-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Sceptyczne raporty dotyczące ostatnich rewelacji w badaniach nad szczepionką na COVID-19 utemperowały rynkowy entuzjazm, przywracając niepewność o tempo odbicia gospodarczego jako motyw przewodni dla rynków. Indeksy są pod presją, na FX widać odwrót od ryzykownych walut. Łatwo przyszło, łatwo poszło.
Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy

Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy

2020-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czerwcowy kontrakt na ropę naftową WTI wygasł wczoraj na poziomie 32,50 USD za baryłkę po dziennej zwyżce, co pokazuje, że sytuacja na rynku ropy naftowej jest obecnie zupełnie inna niż jeszcze miesiąc temu. Dla przypomnienia – ostatni dzień handlu majowym kontraktem, 20 kwietnia br., przyniósł pamiętne zejście notowań ropy do poziomów poniżej zera.
Dolar traci o poranku

Dolar traci o poranku

2020-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
W środę w godzinach porannych możemy obserwować słabość dolara amerykańskiego, który traci 0,3% do euro i franka oraz 0,5% do dolara nowozelandzkiego. Amerykańska waluta pozostaje z kolei stabilna do jena japońskiego, funta brytyjskiego i dolara kanadyjskiego.
Złoty mocniejszy, pomimo schłodzenia nastrojów na rynkach

Złoty mocniejszy, pomimo schłodzenia nastrojów na rynkach

2020-05-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wygaszenie podbicia eurodolara oraz podtrzymanie mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5421 PLN za euro, 4,1519 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2791 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0892 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,353% w przypadku obligacji 10-letnich.
Po mocnych wzrostach inwestorzy muszą złapać oddech

Po mocnych wzrostach inwestorzy muszą złapać oddech

2020-05-19 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza euforia rynkowa pozwoliła zapomnieć inwestorom o tragicznych odczytach z gospodarki, które napływają do nas praktycznie bezustannie. Dzisiejszy handel przebiega jednak w bardziej stonowanych nastrojach, a uczestnicy rynków akcyjnych najwyraźniej potrzebują czasu aby zreflektować się nad perspektywą dalszych wzrostów.
Zapowiedzi rekordowego spadku wydobycia ropy z łupków w USA

Zapowiedzi rekordowego spadku wydobycia ropy z łupków w USA

2020-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej przynoszą dominację strony popytowej. Dzisiaj zwyżka cen ropy wyhamowała, jednak notowania nie oddają wypracowanych wzrostów, co pokazuje, że kupujący nadal mają na tym rynku wiele do powiedzenia. Wsparciem dla notowań ropy naftowej są nie tylko informacje o stopniowym otwieraniu się gospodarek różnych państw i optymizm wywołany doniesieniami dotyczącymi szczepionki na Covid-19.
Eurofundusz rozgrzewa inwestorów

Eurofundusz rozgrzewa inwestorów

2020-05-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek był na rynkach dniem prawdziwej euforii. Powody były trzy: nocne wystąpienie szefa Fed, kolejne nadzieje związane ze szczepionką oraz deklaracja dotycząca wspólnego europejskiego funduszu do walki z kryzysem. Ta ostatnia może pomóc złotemu. O wystąpieniu szefa Fed pisałem już wczoraj i osobiście uważam, że to dominujący motyw na rynkach. Wszelkie inne informacje – terapie, szczepionki, to bardziej (na tym etapie) preteksty.
Podbicie PLN na bazie globalnego optymizmu

Podbicie PLN na bazie globalnego optymizmu

2020-05-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszych pro-popytowych impulsów. Eurodolar znajduje się nad 1,09 USD, podczas gdy próby umocnienia widoczna są również na kwotowaniach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5623 PLN za euro, 4,1807 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3346 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1061 PLN w relacji do funta szterlinga.
Nowy tydzień to nowe spojrzenie na ryzykowne aktywa

Nowy tydzień to nowe spojrzenie na ryzykowne aktywa

2020-05-18 Komentarz giełdowy XTB
Rozpoczynający się tydzień zupełnie odmienił sentyment panujący na globalnych rynkach finansowych. Jeszcze przed weekendem inwestorzy obawiali się o drugą falę zachorowań i unikali ryzykownych aktywów. Dzisiejszy poniedziałek przynosi jednak falę “zieleni”, która dosłownie rozlała się po światowych rynkach akcyjnych, jak również surowcowych.
Czasami lepiej, czasami gorzej

Czasami lepiej, czasami gorzej

2020-05-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Informacje o sekwencyjnym otwieraniu kluczowych stanów USA pomaga w poprawie nastrojów, ale w szerszym ujęciu rynki utrzymują niezdecydowany ruch boczny przy dużych niepewnościach wokół perspektyw gospodarczych i rozwoju pandemii (m.in. zagrożenia drugiej fali). Napięcia na linii USA-Chiny dodają wątpliwości.
Fed składa kolejne obietnice

Fed składa kolejne obietnice

2020-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia przynosi kontynuację mocnych wzrostów cen metali szlachetnych. To pokłosie wywiadu szefa Fed, który wprost mówi o drukowaniu pieniądza i zachęca Kongres do zwiększania wydatków. Wypowiedzi szefa Fed sprawiły, że rynek szybko zapomniał o napięciach na linii USA-Chiny.
PLN w nikłym stopniu reaguje na dane

PLN w nikłym stopniu reaguje na dane

2020-05-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów zarówno na eurodolarze jak i na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5621 PLN za euro, 4,2176 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3397 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,22% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-05-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wiele dobrego jest już ujęte w wycenach ryzykownych aktywów w nadziei na powrót ożywienia wraz z otwieraniem gospodarek i przy wsparciu polityki fiskalnej i monetarnej. Ale ryzyka drugiej fali zachorowań zaczynają się wzmacniać, a niepewności dostarcza także prezydent Trump zaostrzający retorykę względem Chin. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury, jak PMI, będą najważniejszymi odczytami nadchodzących dni.
Pałeczka po stronie polityków

Pałeczka po stronie polityków

2020-05-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar nie ma konkretnego kierunku, po tym jak jeszcze w czwartek wieczorem wytracił tempo zwyżek po tym, jak giełdowe indeksy na Wall Street zostały wyciągnięte z przeceny i zaczęły wyraźnie świecić się na zielono. Wstępny szok wywołany ostrą retoryką Trumpa wobec Chin szybko minął, uznano, że nie pójdą za tym konkretne działania.
Szansa na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

Szansa na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

2020-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie, a dzisiejszy poranek przynosi kontynuację zwyżek – aczkolwiek już o dużo mniejszej dynamice. Notowania ropy naftowej gatunku WTI przekraczają już istotnie poziom 28 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 32 USD za baryłkę. Jeśli podczas dzisiejszej sesji nastroje się diametralnie nie zmienią, to ceny ropy zakończą ten tydzień na plusie.