Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Bitwa na głosy

Bitwa na głosy

2020-02-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Według danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski, w styczniu członkowie Rady Polityki Pieniężnej głosowali zarówno za obniżką stóp procentowych, jak i za podwyżką. Wniosek o cięcie o 25 pb poparł tylko Eryk Łon. Propozycję podwyżki o 15 pb poparli Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz. To nieczęsto spotykane zjawisko, by członkowie ciała decyzyjnego w banku centralnym mieli tak odmienne poglądy.
PLN bez większych zmian, istotne wskazania makro w kalendarzu

PLN bez większych zmian, istotne wskazania makro w kalendarzu

2020-02-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi dalsze podtrzymanie lekkiego risk-off po wczorajszych niższych zamknięciach na WallSt. oraz nieudanej próbie podbicie EUR/USD nad 1,08 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2755 PLN za euro, 3,9620 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0323 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1052 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,122% w przypadku obligacji 10-letnich.

Rozpoczyna się wyczekiwana przez inwestorów korekta?

Rozpoczyna się wyczekiwana przez inwestorów korekta?

2020-02-20 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo wyraźnych wzrostów w Azji, co miało między innymi związek z obniżeniem stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin, dzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się w mieszanych nastrojach. Przez większą część dnia indeksy utrzymywały się pod kreską, jednak bez wyraźnego kierunku.
Czy dobrze jest, czy źle – wybieraj USD

Czy dobrze jest, czy źle – wybieraj USD

2020-02-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Czy jen nadgania słabością to, co od kilku dni doświadcza euro? Nagłe załamanie JPY wzmocniło przekonanie, że klimat risk-off odchodzi wraz z nadziejami, że skuteczne okażą się działania chińskich władz na polu opanowania wirusa i późniejszego wsparcia gospodarki. Waluty słabych gospodarek z ujemnymi stopami procentowymi stają się pożywką inwestorów przestających szukać bezpiecznych przystani. Wygrywa USD.
Dolar wciąż bez alternatywy

Dolar wciąż bez alternatywy

2020-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym jest w zasadzie bez zmian. Dolar wciąż nie ma alternatywy i widać to bardzo wyraźnie po zachowaniu tej waluty z ostatnich 3 tygodni. Silne umocnienie i spadek najważniejszej pary walutowej EURUSD do najniższych poziomów od kwietnia 2017 roku. Silny dolar to efekt kilku czynników – wciąż silnej postawy amerykańskiej gospodarki, braku chęci do dodatkowego luzowania ze strony Rezerwy Federalnej oraz popytu na aktywa z tzw. „bezpiecznych przystani” w związku z dalszymi obawami o wpływ epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę.
Apetyt na ryzyko zapanował na rynku

Apetyt na ryzyko zapanował na rynku

2020-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach finansowych ponownie zapanował apetyt na ryzyko. Rynek praktycznie ignoruje zagrożenie dla globalnej gospodarki w postaci koronawirus i ponownie wyciąga kluczowe światowe indeksy na historyczne szczyty. Z drugiej strony mamy również polski rynek, który nie może podnieść się podobnie do swoich zagranicznych odpowiedników, głównie ze względu na krajowe problemy. Tym razem istotny problem dla polskiego rynku stanowi sektor węglowy.
Nieruchomości dają zarobić na przekór inflacji

Nieruchomości dają zarobić na przekór inflacji

2020-02-19 Analizy rynkowe
W dłuższym terminie nieruchomości doskonale radzą sobie w walce z inflacją – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Potrafią rozprawić się z nią nawet skuteczniej niż złoto czy spółki giełdowe. Założona dziś lokata pozwala zarobić mniej niż 1% - wynika z najnowszych danych NBP. To kilka razy za mało, aby pokonać inflację.
Dobry, zły i szalony

Dobry, zły i szalony

2020-02-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Zmęczenie tematem koronawirusa zaczyna być coraz bardziej odczuwalne, choć nie da się od niego uciec. Ale póki nie ma oczywistego powodu, by wyciągać go na pierwszy plan, inwestorzy zagłębiają się w kwestiach pobocznych, których nie brakuje. Siła dolara, słabość euro, huśtawka funta. Uczestnicy rynku mają jednak świadomość, że spokój może zostać zachwiany z dnia na dzień, więc nie będą dziwić szarpane ruchy korekcyjne.
Bloomberg skręca na lewo

Bloomberg skręca na lewo

2020-02-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Kampania prezydencka w USA na razie nie ma dużego przełożenia na rynki finansowe. Do wyborów jest jeszcze dość dużo czasu, a opozycja nie ma swojego kandydata. Dziś jednak czeka nas pierwsza ważna debata, a propozycje składane przez kandydatów nie ucieszyłyby inwestorów.
USD/PLN najwyżej od października

USD/PLN najwyżej od października

2020-02-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi lekki „powiew optymizmu” po tym jak dane z Chin wskazały na najniższy przyrost zachorowań wirusem od 29/01. Eurodolar spadł poniżej 1,08 USD. Złoty znajduje się pod lekką presją (głównie wobec dolara). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2715 PLN za euro, 3,9576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0246 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1376 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,165% w przypadku obligacji 10-letnich.
Obite jabłko

Obite jabłko

2020-02-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Ostrzeżenie od Apple o niezrealizowaniu prognoz sprzedaży przerwało wczorajszy spokój na rynkach i posłużyło jako przypomnienie o ekonomicznych skutkach epidemii koronawirusa. Ale informacja o ryzykach, z jakimi mierzy się firma, dla której chiński rynek jest ważnym ośrodkiem produkcji i sprzedaży, nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Jeśli dotychczas rynki były gotowe bagatelizować skutki wirusa, tak i teraz powinny otrząsnąć się z mini-szoku.
Inflacja może ciążyć złotemu

Inflacja może ciążyć złotemu

2020-02-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Często podkreślam, że rynek walutowy nie reaguje na informacje w sposób liniowy. Inwestorzy mają dużo cierpliwości do rynku, do którego od dłuższego czasu mieli zaufanie, ale gdy tę cierpliwość stracą, trudno o to zaufanie znów walczyć. To ważne w kontekście wyzwań dla naszej gospodarki na bieżący rok.
PLN nieco słabszy, EUR/USD przy 3-letnich minimach

PLN nieco słabszy, EUR/USD przy 3-letnich minimach

2020-02-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie eurodolara. Lokalnie widoczna jest lekka presją na osłabienie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2618 PLN za euro, 3,9343 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0005 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1125 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2.204% w przypadku obligacji 10-letnich.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
Bank Japonii bez amunicji

Bank Japonii bez amunicji

2020-02-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki spokojnie podchodzą do kolejnych doniesień dotyczących ekspansji epidemii koronawirusa, a nowe działania płynnościowe chińskiego banku centralnego pomagają tonować obawy. Indeksy w Europie zaczynają od umiarkowanych wzrostów, rynek walutowy pozostaje stabilny. Z powodu święta w USA zapowiada się spokojny dzień.
Japonia mocno hamuje

Japonia mocno hamuje

2020-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Japończycy nie mają szczęścia do podatku od sprzedaży. Za każdym razem, gdy próbują za jego pomocą zebrać więcej pieniędzy następuje jakiś wstrząs. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie. Trzecia podwyżka podatku miała miejsce na początku października, ale piszemy o tym ponownie, gdyż dopiero teraz mamy pierwszy w miarę pełny obraz konsekwencji tego ruchu. Mowa tu o załamaniu japońskiej gospodarki, bo inaczej nie można opisać danych o PKB za czwarty kwartał ubiegłego roku.
PLN bez większych zmian, narasta presja na RPP

PLN bez większych zmian, narasta presja na RPP

2020-02-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2470 PLN za euro, 3,9189 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9904 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1068 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,18% w przypadku obligacji 10-letnich.
Skokowy wzrost rachunków za mieszkanie

Skokowy wzrost rachunków za mieszkanie

2020-02-14 Analizy HRE Investments
W styczniu statystyczna polska rodzina wydała na utrzymanie „dachu nad głową” 41 złotych więcej niż przed rokiem – wynika z szacunków HRE Investments. Źródeł tego wzrostu należy szukać w podwyżkach cen energii i wzroście stawek za wywóz śmieci. Opublikowane właśnie dane GUS o inflacji pokazują od dawna nie widziane odczyty. Przeciętny koszt dóbr i usług konsumowanych przez obywateli zdrożał w ciągu roku o 4,4%.
Sytuacja na rynkach 14 lutego

Sytuacja na rynkach 14 lutego

2020-02-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek na FX upływa jak na razie bez wyraźniejszego kierunku, co dobrze widać chociażby po lekkim rozjechaniu się JPY (minimalnie zyskuje) i CHF (nieznacznie traci). Selektywnie wypada też USD, który nadal wytraca dynamikę wzrostów z ostatnich dni i dzisiaj jest bardziej płasko. W przestrzeni G-10 uwagę przyciąga funt, który w nocy zdołał utrzymać wcześniejsze zdobycze – wygląda na to, że inwestorzy chcą „rozegrać” jakąś większą falę wzrostową po wczorajszej wymianie Kanclerza Skarbu na bardziej lojalnego wobec premiera Johnsona, Rishi’ego Sunak’a.
Nie samym wirusem rynki żyją

Nie samym wirusem rynki żyją

2020-02-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Zakażonych wirusem przybywa, ale ostatnie liczby po zmianie metodologii są już mniej niepokojące. Wiarygodność danych z Chin zaczyna być coraz bardziej kwestionowana, ale nie jest to temat, który wpływ na rynki. Na koniec tygodnia UER/USD zmierzy się z odczytami danych po obu stronach Atlantyku, funt znajduje wsparcie w politycznej burzy, a rynek złotego zdaje się nie obawiać danych z Polski.