Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Co dalej z cenami ropy naftowej?

Co dalej z cenami ropy naftowej?

2020-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi sytuację wyjątkową. Tąpnięcie cen „czarnego złota” w dół o ponad jedną czwartą ich wartości w ciągu zaledwie jednej sesji jest największą dzienną zniżką od 1991 roku, czyli od czasu wojny w Zatoce Perskiej.
OPEC już bez plusa, ropa na potężnym minusie

OPEC już bez plusa, ropa na potężnym minusie

2020-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Porozumienie między kartelem OPEC a jego sojusznikami z Rosją na czele odchodzi do przeszłości. Rozpoczyna się wojna cenowa. Efekt to potężne załamanie na rynku ropy, sięgające nawet 30 proc. Kurs WTI jest poniżej 30 USD za baryłkę, a minima leżą przy 28 USD za baryłkę. Rynek ropy w 2020 rok wchodził w stanie zagrożenia nadpodażą pomimo limitu wydobycia ustalonego na 41 mln baryłek na dzień (24,7 to cel produkcji dla OPEC).

Tąpnięcie na ropie, możliwa korekta na PLN

Tąpnięcie na ropie, możliwa korekta na PLN

2020-03-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi dynamiczne ruchy na większości par – wynikające z wydarzeń na rynku ropy naftowej (ok. 30% spadek kwotowań). Eurodolar przetestował 1,14924 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3110 PLN za euro, 3,7853 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0546 PLN względem szwajcarskiego franka oraz 4,9617 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,631% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-03-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Na rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W przyszłym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu.
Kolejny fatalny dzień na rynkach

Kolejny fatalny dzień na rynkach

2020-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień raczej nie skończy się pozytywnie na rynkach finansowych, pomimo nadziei z początku tygodnia oraz działań ze strony władz fiskalnych czy monetarnych na całym świecie. Działania ze strony rządów oraz banków centralnych nakierowane są na przeciwdziałanie spowolnieniu w związku z epidemią koronawirusa. Obecnie jednak nie wydaje się, żeby sytuacja była bliska opanowaniu, biorąc pod uwagę szalone tempo wzrostu nowych przypadków zachorowania w krajach poza Chinami.
Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach

Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach

2020-03-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Sytuacja na rynkach 6 marca: Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach (przede wszystkim rynkach akcji) trwa, a kapitały płyną szeroko w stronę bezpiecznych obligacji. Wątkiem wiodącym jest strach przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza w Europie i USA (bo sytuacja w Chinach od pewnego czasu zeszła na dalszy plan).
Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

2020-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiaj odbywa się drugi dzień spotkania OPEC+ w Wiedniu, zapowiadający emocjonującą sesję na rynku ropy naftowej. Na razie ceny ropy Brent, które dynamicznie zwyżkowały w poniedziałek, oddały cały ten wzrost i powróciły do okolic tegorocznych minimów w rejonie 49 USD za baryłkę. Nieco lepiej wygląda sytuacja na wykresie notowań ropy WTI, które oscylują w okolicach 45 USD za baryłkę.
Ponowna ucieczka od ryzyka

Ponowna ucieczka od ryzyka

2020-03-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Globalny rynek akcji dołuje, kapitał ucieka w obligacje, złoto i jena. Uwaga skupia się na tempie, z jakim wirus rozprzestrzenia się poza Chinami i rynki nie uspokoją się, póki epidemia nie osiągnie punktu kulminacyjnego. Albo przywódcy państw i banki centralne nie przekonają inwestorów, że kontrolują sytuację.
NFP w cieniu epidemii

NFP w cieniu epidemii

2020-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsze dane z USA najprawdopodobniej pokażą, że amerykański rynek pracy w lutym był mocny. Normalnie byłoby to korzystne dla dolara, który jednak traci wobec dolara i jena. Rynki wywierają presję na dalsze obniżki stóp procentowych. Zwykle raport NFP przyciąga ogromną uwagę, szczególnie inwestorów na rynku walut. Od jego wskazań może zależeć polityka Fed i w zależności od tego, co pokazują dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, kształtują się oczekiwania na przyszłe stopy procentowe.
Słaby dolar, możliwa lekka korekta na PLN

Słaby dolar, możliwa lekka korekta na PLN

2020-03-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi słabszego dolara oraz lekkie osłabienie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3117 PLN za euro, 3,8368 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0622 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9688 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,697% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kolor czerwony wraca na rynek akcji

Kolor czerwony wraca na rynek akcji

2020-03-05 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA zamknęła się na solidnym plusie. Amerykańskie indeksy zakończyły dzień wyraźnie nad kreską, co miało związek miedzy innymi z kolejnym cięciem stop procentowych, tym razem przez Bank Kanady, utwierdziło to nastawienie inwestorów, co do skoordynowanego działania banków centralnych. S&P500 zamknął się wynikiem na poziomie +4,2%, Dow Jones zyskał 4,5%, a Nasdaq dodał 3,85%.
Logika strachu

Logika strachu

2020-03-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
To, że wyobraźnia kreuje nastroje poprzez emocje nie jest czymś szczególnym. W czwartek nośnym wątkiem staje się ogłoszenie stanu wyjątkowego w amerykańskiej Kalifornii – kilkanaście dni temu zdecydowano się na taki ruch w stanie Waszyngton. Z racji faktu, że mamy czwartek, a zatem bliżej do weekendu, który może (teoretycznie) przynieść różne informacje nt. rozwoju COVID-19 i podnieść nerwowość na początku przyszłego tygodnia, takowa zaczyna pojawiać się już teraz.
Dzisiaj pierwszy dzień spotkania OPEC+ w Wiedniu

Dzisiaj pierwszy dzień spotkania OPEC+ w Wiedniu

2020-03-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Po poniedziałkowym dynamicznym odbiciu notowań ropy naftowej w górę, zapał inwestorów nieco przygasł. Obecnie na rynku ropy panuje atmosfera wyczekiwania na rezultaty spotkania OPEC+ w Wiedniu, które rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do jutra.
Odbicie, które nic nie mówi

Odbicie, które nic nie mówi

2020-03-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Wall Street znalazło powód do zadowolenia w lepszym odczycie ISM dla usług i przeznaczeniu przez Kongres prawie 8 mld USD na walkę z koronawirusem. Otrzymaliśmy dowody, że polityka fiskalna i monetarna zostały zaprzęgnięte do przeciwdziałania skutkom wirusa. To wystarczy, by zatrzymać panikę, ale działania tylko ze strony USA to za mało na mocniejsze odbicie.
Koronawirus jest już globalny

Koronawirus jest już globalny

2020-03-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień na rynkach finansowych przynosi jak na razie spore odbicie po ubiegłotygodniowej panice. Ruchy motywowane są jednak luzowaniem monetarnym, gdyż wirus szybko się rozprzestrzenia i można powiedzieć, że obecnie już ma skalę globalną.
Rynek czeka na koniec drugiej fali epidemii

Rynek czeka na koniec drugiej fali epidemii

2020-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja epidemii nowego koronawirusa w Chinach wydaje się być już w pełni opanowana, patrząc przynajmniej na oficjalnie publikowane dane. Obecne obawy inwestorów związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa po całym świecie. Brak przygotowania ze strony wielu państw powoduje, że nowe przypadki zachorowania rosną silniej z dnia na dzień. Czy poszczególne kraje zdecydują się na podobne działania jak w Chinach, które doprowadzą do zakończenia epidemii, ale doprowadzą do zastoju gospodarki?
Prognozy kolejnej nadwyżki na globalnym rynku platyny

Prognozy kolejnej nadwyżki na globalnym rynku platyny

2020-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych zniżkach w końcówce lutego, notowania platyny w bieżącym tygodniu odreagowują spadki. Odbicie w górę na razie ma relatywnie niewielką skalę w porównaniu do wcześniejszych przecen – notowania platyny dzisiaj sięgnęły poziomów 870-880 USD za uncję, a takie ceny były obserwowane na tym rynku jeszcze w miniony piątek.
Nieoczekiwany ruch FED

Nieoczekiwany ruch FED

2020-03-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sytuacja na rynkach 4 marca : Nieoczekiwany ruch FED (jednomyślne cięcie stóp o 50 p.b. na nadzwyczajnym posiedzeniu wczoraj po południu i gotowość do dalszych posunięć w razie potrzeby) sprawił, że dolar pozostał słaby na głównych układach i nie ma zbytnio siły, aby się podnieść.
Fed zdominował rynki

Fed zdominował rynki

2020-03-04 Komentarz walutowy XTB
Pomimo, że inwestorzy oczekiwali ruchu ze strony Fed na najbliższym posiedzeniu, tak wczorajsza nadzwyczajna i nie zapowiedziana decyzja o obniżce stóp procentowych była sporym zaskoczeniem. Rezerwa Federalna obcięła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co jak wynika z komunikatu i wczorajszej konferencji miało na celu wspomożenie gospodarki.
Niektórym po prostu nie dogodzisz

Niektórym po prostu nie dogodzisz

2020-03-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed skradł show we wtorek nadzwyczajną obniżką stóp procentowych o 50 pb, jednak reakcja rynków nie jest pomyślna. Zamiast znaleźć uspokojenie, inwestorzy zaczęli dywagować, czy Fed nie wie czegoś więcej niż oni o skutkach wirusa w USA. Wygląda na to, że banki centralne nie będą w stanie samodzielnie przeciwdziałać niepokojom. Konieczne jest wsparcie fiskalne.