Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Próba stabilizacji rynku, PMI za marzec w kalendarzu
2020-04-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji głównych kwotowań oraz PLN, po tym jak wczorajsze umocnienie USD zostało ograniczone. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5589 PLN za euro, 4,1382 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2937 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1446 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,658% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dobre nastroje podczas ostatniej sesji miesiąca
2020-03-31 Komentarz giełdowy XTBWe wtorek możemy obserwować raczej pozytywne nastroje na rynku akcji. Wzrosty są wspierane przez nieznacznie lepsze informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Według najnowszych doniesień, liczba nowych przypadków COVID-19 w Europie wypłaszcza się. Pomimo, że z dnia na dzieńi przybywa chorych, to nie w tak szybkim tempie jak jeszcze przed weekendem.
Doniesienia z Włoch w temacie COVID-19
2020-03-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 31 marca: Pojawiające się jeszcze wczoraj po południu napawające delikatnym optymizmem doniesienia z Włoch w temacie COVID-19 (rekordowa dzienna liczba wyleczonych, komentarze WHO sugerujące, że przebieg pandemii w tym kraju może się ustabilizować w ciągu 2 tygodni itd.) dały pretekst do pozytywnego zakończenia handlu na Wall Street.
Ropa naftowa: rozmowy pomiędzy USA i Rosją
2020-03-31 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej fatalnie rozpoczęły bieżący tydzień. Wczoraj cena ropy WTI zeszła na jakiś czas nawet poniżej poziomu 20 USD za baryłkę po tym, jak Arabia Saudyjska wyraziła brak chęci do powrotu do rozmów w sprawie porozumienia naftowego OPEC+. Niemniej, już dzisiaj rano notowania ropy naftowej powracają do zwyżek.
Pierwsze wrażenie może być mylne
2020-03-31 Komentarz poranny TMS BrokersPo tak burzliwym miesiącu trudno ocenić, na ile dokonały się już rozliczenia pod porządkowanie portfeli na koniec kwartału. Pierwsze od czterech tygodni wzrosty na poniedziałkowej sesji na Wall Street mogą być właśnie skutkiem równoważenia pozycji niż dowodem poprawy klimatu na rynkach. Podobnie nie należy wyciągać pochopnych wniosków z imponującego odbicia indeksów PMI z Chin.
Koniec bessy czy koniec kwartału?
2020-03-31 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek na rynkach przyniósł kontynuację solidnych nastrojów z ubiegłego tygodnia. Pojawiło się sporo głosów, iż przynajmniej na rynkach najgorsze może już być za nami. Warto jednak tę hipotezę zweryfikować w kwietniu. Notowania amerykańskich indeksów wzrosły od marcowych dołków o około 20%. Siła odbicia wynikała w dużej mierze z potężnych działań stymulacyjnych podjętych przez rządy i banki centralne, ale także z bardzo dynamicznej skali wcześniejszej przeceny, ...
PLN nieco słabszy, rynek podszedł „z rezerwą” do chińskiego PMI
2020-03-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej presji podażowej na PLN wraz z utrzymaniem mocniejszego dolara. Wydarzeniem poranka jest wskazanie PMI z Chi. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5478 PLN za euro, 4,1331 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3012 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0927 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,739% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fatalne wieści nie powstrzymują wzrostów
2020-03-30 Komentarz giełdowy XTBEpidemia koronawirusa nie słabnie ani na moment. Można usłyszeć coraz więcej opinii, że zamknięcie gospodarek będzie trwało miesiącami. Nawet w przypadku przełomu medycznego w sposobach leczenia koronawirusa, wyjście z zamknięcia gospodarek, prowadzącego do ogólnej recesji będzie trwało również miesiącami, jeśli nie latami. Wobec takich wieści nie widać jednak słabych nastrojów. Sesja w Europie kończy się mocnymi wzrostami, a na Wall Street wzrosty są jeszcze mocniejsze.
Na rynki finansowe wracają obawy
2020-03-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNa rynki finansowe wracają obawy, co do trwania gospodarczego lockdownu, oraz potencjalnych nowych ograniczeń w kontekście cały czas negatywnych informacji na temat rozprzestrzeniania się COVID-19. Epicentrum pandemii stały się USA, a połowa zachorowań przypada na Nowy Jork – władze wahają się, czy wprowadzić w mieście całkowitą kwarantannę (w sobotę wspominał o tym Donald Trump, ale później zrezygnował z tego pomysłu).
Ropa naftowa: potrzebne zdecydowane działania producentów
2020-03-30 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki i powrotu do okolic wieloletnich minimów cenowych. Obawy o popyt na ten surowiec związany z konsekwencjami koronawirusa, jak również wojna cenowa pomiędzy producentami ropy naftowej, nieustannie wywierają presję podażową na wykresie cen tego surowca.
Niewiele tego, co mogłoby cieszyć
2020-03-30 Komentarz poranny TMS BrokersBurzliwy start tygodnia z nasileniem presji na aktywach ryzykownych, gdyż weekend tradycyjnie już przynosi nagromadzenie negatywnych informacji związanych z wirusem. Nadchodzący tydzień prawdopodobnie przyniesie więcej tego samego: uwaga pozostaje na wdrażanych narzędziach fiskalnych i monetarnych, wsparciu służby zdrowia i trajektorii rozwoju pandemii.
Karuzela na rynku dolara
2020-03-30 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie tygodnie przyniosły ogromną zmienność na rynkach finansowych, która nie ominęła rynku walut. My koncentrujemy się na przecenie złotego, ale zawirowania mają swoje źródło w dostępności dolara na rynku. Czy bezprecedensowe działania Fed zagasiły pożar i amerykańska waluta będzie tracić na wartości?
Spadkowy początek tygodnia, PLN stabilny
2020-03-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi lekkie schłodzenie nastrojów i umocnienie amerykańskiego dolara, co rzutuje również na CEE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5378 PLN za euro, 4,0981 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2760 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0611 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,802% w przypadku obligacji 10-letnich.
Koniec emocjonującego tygodnia na rynku akcji
2020-03-27 Komentarz giełdowy XTBW tym tygodniu ponownie mogliśmy obserwować ponad przeciętną zmienność na rynku akcji. Po weekendzie główne indeksy giełdowe rozpoczęły handle poniżej zamknięcia z poprzedniego piątku, jednak już od poniedziałku mogliśmy obserwować pozytywny sentyment, który utrzymuje się właściwie do dziś. Co prawda piątkowa sesja przynosi nieznaczne cofnięcie, ...
Spadek popytu na saudyjską ropę naftową
2020-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Mimo że początek bieżącego tygodnia przyniósł odbicie notowań ropy naftowej w górę, kolejne dni na rynku tego surowca były okresem przewagi strony podażowej. W rezultacie, cena ropy nadal porusza się relatywnie niedaleko tegorocznych – i wieloletnich – minimów cenowych. Presja podażowa na rynku ropy naftowej wynika przede wszystkim z perspektyw nadwyżki na globalnym rynku tego surowca.
Co przyniesie weekend w temacie rozwoju COVID-19
2020-03-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 27 marca: Mamy piątek, więc zaczną powracać obawy związane z tym, co przyniesie weekend w temacie rozwoju COVID-19, zwłaszcza na terenie USA, które przejęły niechlubną pałeczkę lidera (85 tys. zachorowań). Dzisiaj sentyment już jest gorszy, niż wczoraj, gdzie mieliśmy zwyżki na giełdach i osłabienie dolara – nieraz dynamiczne, jak chociażby w przypadku GBPUSD, czy USDJPY, co świadczy tylko o spekulacyjnym charakterze ruchu.
Dane tak złe, że aż dobre lub bez znaczenia
2020-03-27 Komentarz poranny TMS BrokersReakcja rynku akcji w czwartek po szokująco złych danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA sugeruje, że albo dane są bez znaczenia (gdyż należało się spodziewać gwałtownego skoku bezrobotnych po nagłym zatrzymaniu gospodarki), albo będą zachętą dla rządu i Fed, by zrobić więcej. Wygląda też na to, że inwestorzy są zmęczeni pogrążaniem się w otchłani pesymizmu i chcą trwalszego odreagowania. Ale idzie weekend, a liczba zachorowań w USA już przewyższyła liczbę przypadków w Chinach.
Wyczekiwane odbicie złotego
2020-03-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego złotego po wczorajszym lekkim umocnieniu m.in. wobec EUR czy USD. Eurodolar testuje okolice 1,1050 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5308 PLN za euro, 4,1051 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0165 USD. Rentowności polskiego długu wynosi 1,782% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek ignoruje najgorsze dane w historii
2020-03-26 Komentarz giełdowy XTBZłe dane to dobre dane? W dobie kryzysu wydaje się to bardzo dziwne stwierdzenie, ale ponownie na rynek powraca interpretacja złych danych jako wróżby lepszej przyszłości. Inwestorzy z USA patrząc na dzisiejsze dane z USA dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych muszą mówić sobie „gorzej już być nie może”. Czy faktycznie sytuacja nie może się już pogorszyć?
Gorsze nastroje na rynkach akcji nieco szkodzą dolarowi
2020-03-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutGorsze nastroje na rynkach akcji (przez statystyki dotyczące koronawirusa) nieco szkodzą dolarowi. Wczoraj rozpoczęło się procedowanie programu fiskalnego w Kongresie - został on przyjęty przez Senat, a jutro zajmie się nim Izba Reprezentantów. W obszarze ryzykownych walut na gorszym sentymencie globalnym próbuje korzystać jen.