Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rozgrywki na tu i teraz
2020-04-06 Komentarz poranny TMS BrokersTydzień zaczyna się w pozytywnym klimacie w oparciu o doniesienia o niższej dziennej liczbie śmiertelnych ofiar koronawirusa w niektórych częściach Europy i USA. Wszyscy chcą „wypłaszczenia krzywej” przyrostu zachorowań, co by pomogło przerzucić ciężar dyskusji na plany poluzowania ograniczeń dotyczących poruszania się. Jednak, jak dane makro udowadniają, niepewność wokół oceny ekonomicznych szkód pandemii jest wysoka i za wcześnie na niepohamowany optymizm.
Rynek chce droższej ropy
2020-04-06 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach najwięcej emocji budzi rynek ropy naftowej. Po wypowiedziach prezydenta USA w czwartek jej cena gwałtownie wzrosła i choć później doszło do dużych wahań, cały czas na rynku jest sporo nadziei na porozumienie ograniczające wzrost wydobycia.
Złoty konsoliduje przy 4,58 PLN za euro
2020-04-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia nie przynosi istotniejszych zmian na rynku FX - eurodolar stabilizuje się, co przekłada się na analogiczne ruchy m.in. na koszyku EM/CEE. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5812 PLN za euro, 4,2355 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3382 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1791 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.667% w przypadku obligacji 10-letnich.
Względny optymizm pomimo fatalnych danych z USA
2020-04-03 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji możemy obserwować względny optymizm, pomimo kolejnych gorszych odczytów ze Stanów Zjednoczonych, główne indeksy giełdowe na świecie są notowane nieznacznie poniżej wczorajszego zamknięcia. W piątek inwestorzy czekali głównie na dane z rynku pracy w USA.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-04-03 Komentarz poranny TMS BrokersCOVID-19 wciąż się rozprzestrzenia z Nowym Jorkiem będącym epicentrum kryzysu. Perspektywy przedłużenia lockdownu w czołowych krajach Europy i USA wzmacniają niepewność o ścieżkę wzrostu gospodarczego. Ekspansja monetarna poprawiła płynność na rynkach, ale rajdy ryzyka są bardziej przerywnikiem niż zapowiedzą trwalszego odbicia. Podtrzymujemy defensywne nastawienie, mając też na uwadze, że najgorsze w danych dopiero nadejdzie.
Ropa naftowa: czy to początek większych zwyżek?
2020-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej cechowała się wyjątkowo dużą zmiennością. Chwilowo, dzienne zwyżki sięgały nawet około 30%, niemniej ostatecznie notowania ropy naftowej oddały część z nich. Nie zmienia to faktu, że ceny ropy naftowej wypracowały wzrosty rzędu 20% i napełniły inwestorów nadzieją na to, że presja spadkowa na ceny tego surowca nareszcie się wyczerpała.
Jeden, dziesięć i piętnaście milionów
2020-04-03 Komentarz poranny TMS BrokersZ rynków ulatnia się entuzjazm podsycany wczoraj rajdem cen ropy naftowej, gdyż doniesienia o przekroczeniu jednego miliona zakażeń koronawirusem przywracają obawy o szkody ekonomiczne i podkopują apetyt na ryzyko. Dziś dzień z raportem z rynku pracy USA, który wyjątkowo będzie kompletnie bez znaczenia.
Trump gra va banqe? Fake news orężem walki o przewagę na rynku ropy
2020-04-03 Komentarz poranny TMS BrokersNotowania ropy są nieco poniżej 25 USD za baryłkę. Donald Trump umocnił nadzieje na nowe porozumienie o redukcji wydobycia swoim wczorajszym wpisem na Twitterze, ale - jak to ma w zwyczaju - ubarwił rzeczywistość. Po pierwsze Trump napisał, że Arabia Saudyjska rozmawiała już na ten temat z Rosją. Jest to – jak na ironię - najprawdopodobniej „fake news”.
Ponad 1 zainfekowanych COVID-19 na świecie
2020-04-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSentyment na rynkach akcji uległ podczas sesji azjatyckiej pogorszeniu po tym, jak statystyki dotyczące COVID-19 wskazały na przekroczenie bariery 1 mln zakażonych od początku epidemii – prędzej, czy później do tego by doszło, ale rynek skupia się też na bardzo szybkim przyroście w USA (już ponad 245 tys.), a za chwilę emocje potęgować będzie też zbliżający się weekend.
Ameryka zwalnia
2020-04-03 Poranny komentarz walutowy XTBPerspektywy ożywienia dla globalnej gospodarki zależeć będą oczywiście w ogromnym stopniu od tego, jak długo potrwają restrykcje związane z podejmowaniem aktywności biznesowej, ale także od tego, jak duże zakłócenia powstaną zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. Ostatnie dwa tygodnie w USA pokazują, że gospodarczy szok jest gigantyczny.
Złe dane to ponownie dobre dane
2020-04-02 Komentarz giełdowy XTBPonownie możemy stwierdzić, że złe dane to dobre dane. Kolejny raz mamy do czynienia z publikacją naprawdę złych danych, na które rynek reaguje zupełnie odwrotnie od oczekiwań. W przypadku epidemii nie widać w zasadzie żadnego przełomu, dlatego inwestorzy próbują doszukiwać się pozytywnych informacji od strony gospodarczej. Czy faktycznie możemy doszukiwać się jakiejkolwiek poprawy?
Czwartek przynosi korektę dolara na większości ustawień
2020-04-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 2 kwietnia: Czwartek przynosi korektę dolara na większości ustawień. W grupie G-10 amerykańska waluta wygrywa tylko z jenem, euro, frankiem i koroną szwedzką, a najbardziej przegrywa wobec korony norweskiej, walut Antypodów, oraz dolara kanadyjskiego. Kluczowym wątkiem jest dzisiaj rano ropa, która odbija dzięki splotowi kilku informacji – podjęcia przez Rosję decyzji o ...
Politycy wsparciem dla cen ropy naftowej
2020-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień testem psychologicznej bariery na poziomie 20 USD za baryłkę (w przypadku ropy WTI). Bliskość tak istotnego wsparcia na nowo rozbudziła pytania o to, czy pesymizm na rynku ropy naftowej nie sięgnął już zenitu.
Chiny już myślą o tym, co po kryzysie
2020-04-02 Komentarz poranny TMS BrokersAwersja do ryzyka wróciła po tym, jak wygasł efekt rozliczeń końca miesiąca, za to wieści dotyczące rozwoju pandemii nie mają wielu jasnych punktów. Mimo to na rynku niedźwiedzia nie będzie brakować efektu jo-jo i przejściowych rajdów ulgi, jak ten z dzisiejszego ranka wywołany skokiem cen ropy naftowej.
We mgle raportów
2020-04-02 Poranny komentarz walutowy XTBPo przetoczeniu się przez rynki fali paniki w marcu inwestorzy nieco na spokojniej próbują oszacować sytuację i przyglądają się różnego rodzaju raportom makroekonomicznym. Problem w tym, że wiele z nich pokazuje pozornie zagadkowe wartości. Dziś jednak raport, który na pewno nie kłamie – warto nastawić przypomnienie na 14:30.
Nowy miesiąc przynosi kontynuację spadków
2020-04-01 Komentarz giełdowy XTBPod koniec ubiegłego miesiąca mogliśmy obserwować odbicie na światowym rynku akcji. Niektóre indeksy giełdowe zdołały odbić kilkanaście, a nawet 20% licząc od minimów z 23 marca. Niemniej w środę pierwszego kwietnia ponownie możemy obserwować gorsze nastroje. Ma to związek z dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. O ile w ostatnich dniach mówiło się o stabilizacji sytuacji w Europie, tak najnowsze dane wskazują na dalszy rozwój pandemii.
Presja negatywnych nastrojów związanych z pandemią COVID-19
2020-04-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNowy miesiąc zaczynamy pod presją negatywnych nastrojów związanych z pandemią COVID-19. Liczba zakażonych w USA zbliża się do 190 tys., a Donald Trump stwierdził, że kraj będą czekać dwa „bolesne” tygodnie i „nasza siła zostanie przetestowana”. Abstrahując od emocjonalnych wypowiedzi prezydenta USA obawy rynku mogą dotyczyć ryzyka wydłużenia lockdownu, jeżeli krzywa zakażeń będzie zbyt stroma.
Większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy w USA
2020-04-01 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem nieustającej presji strony podażowej. Mimo wczorajszej próby odbicia notowań tego surowca w górę, kolejne słabe dane spychają ceny ropy do okolic tegorocznych minimów. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy WTI porusza się nadal w okolicach 20 USD za baryłkę, które obecnie służą za ważną psychologiczną barierę.
Bolesne tygodnie przed nami
2020-04-01 Komentarz poranny TMS BrokersNowy miesiąc, ale awersja do ryzyka znajoma. Prezydent USA przestrzega, że kolejne tygodnie będą „bolesne” dla gospodarki USA, co dla rynków oznacza materializację tego bólu już teraz. Morze czerwieni zalewa rynek akcji, a na FX mamy tradycyjną ucieczkę w dolara i jena. Zaplanowane odczyty danych będą tylko przypominać, jak fatalnie wygląda otoczenie finansowo-gospodarcze.
Tykająca bomba
2020-04-01 Poranny komentarz walutowy XTBWarren Buffet mawiał, że dopiero odpłynie fala okazuje się, kto pływał nagi. To powiedzenie skierowane do nierozważnych i zbyt chciwych inwestorów, którzy zakładają, że sprzyjające okoliczności trwać będą wiecznie. Marzec z pewnością przyniósł taki odpływ, a to co wychodzi na światło dzienne powinno budzić niepokój.