Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Globalny risk-off może zaciążyć złotemu

Globalny risk-off może zaciążyć złotemu

2020-01-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynkach finansowych przynosi podbicie układów risk off, co najpewniej rzutować będzie również na handel na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2570 PLN za euro, 3,8588 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9730 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,0448 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,244% w przypadku obligacji 10-letnich.
Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy

Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy

2020-01-25 Artykuł tematyczny
Polscy inwestorzy od lat nie mają powodów do radości. Nasza giełda nie jest tak dobrym narzędziem do zarabiania pieniędzy, jakim mogłaby być, gdyby kupowanie i sprzedawanie akcji odbywało się na większą skalę, z udziałem całej rzeszy inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Akcje są niedoszacowane, a nastroje na ogół kiepskie.

Sytuacja na rynkach 24 stycznia

Sytuacja na rynkach 24 stycznia

2020-01-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynki powraca apetyt na ryzyko chociaż wczoraj chińskie władze poszerzyły obszar kwarantanny, obejmuje on teraz jeszcze mniejsze miasta wokół Wuhan – razem obostrzenia komunikacyjne dotknęły aż 23 mln osób. Mimo tego Światowa Organizacja Zdrowia oceniła, że jest to problem lokalny, a nie światowy.
Napięcia na linii USA-Iran nadal widoczne na rynku ropy

Napięcia na linii USA-Iran nadal widoczne na rynku ropy

2020-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku sesjach dynamicznych spadków, notowania ropy naftowej wyhamowały zniżkę. Dzisiaj ceny ropy poruszają się delikatnie w górę – notowania ropy WTI pozostają jednak poniżej poziomu 56 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent stabilizuje się powyżej 62 USD za baryłkę.
Globalna gospodarka łapie oddech

Globalna gospodarka łapie oddech

2020-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Rok 2020 zaczynamy od dobrych informacji z globalnej gospodarki. Wstępne indeksy PMI za styczeń wskazują na poprawę sytuacji w przemyśle i usługach w Japonii i Europie. Obawiam się jednak, że poprawa ta nie będzie mieć trwałego charakteru.
Potęga Makro Indeksów

Potęga Makro Indeksów

2020-01-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Fakt, że najbardziej komentowanym elementem konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde była jej broszka, uwidacznia, jak mało interesujące było to wydarzenie. Bank jest dobrej myśli co do perspektyw gospodarczych, ale nie oszukuje się, że ryzyka przeważają po negatywnej stronie. Jak bardzo te myśli są słuszne, okaże się przy publikacji indeksów PMI z przemysłu i usług.
Chiński wirus pretekstem do większej korekty?

Chiński wirus pretekstem do większej korekty?

2020-01-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas czwartkowej sesji możemy obserwować pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Cofnięcie w Europie było widać już wczoraj, niemniej dziś od początku dnia ruch w dół jest kontynuowany. O ile wczoraj w USA indeksy ponownie znalazły się na najwyższych poziomach w historii, tak dziś po rozpoczęciu sesji możemy obserwować spadki.
Wirus w Chinach zagrożeniem dla popytu na ropę naftową

Wirus w Chinach zagrożeniem dla popytu na ropę naftową

2020-01-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Groźny koronawirus panujący w Chinach jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w światowych mediach. Temat ten, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się odległy od zagadnień związanych z rynkiem ropy naftowej, nie pozostaje bez znaczenia dla wyceny ropy.
Sytuacja na rynkach 23 stycznia

Sytuacja na rynkach 23 stycznia

2020-01-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Powraca niepewność po tym, jak chińskie władze wprowadziły kwarantannę w mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronowirusa. To uderza w notowania chińskiego juana, który kontynuuje zapoczątkowane we wtorek spadki, oraz tamtejszą giełdę. Korekta widoczna jest też na innych giełdowych parkietach.
Wahania nastrojów

Wahania nastrojów

2020-01-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Wstrzymanie działania komunikacji miejskiej, dworca i lotniska w dużym chińskim mieście nie może umknąć uwadze inwestorów i rynki ponownie ogarnia awersja do ryzyka. Perspektywa zamkniętych rynków w Chinach na czas obchodów Chińskiego Nowego Roku w nocy spotęgowała ucieczkę od ryzyka, ale ostrożny podejście inwestorów w Europie i USA raczej skłoni ich, by nie zbagatelizować obaw zbyt łatwo.
Wirus a inflacja w Polsce

Wirus a inflacja w Polsce

2020-01-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas gdy w Polsce mamy tydzień publikacji ważnych danych, na rynkach globalnych rosną obawy o wpływ rozprzestrzeniania się wirusa. Najbardziej widać to na rynku ropy, co z kolei nie pozostanie bez wpływu na inflację, również w Polsce.
 Prognozy nadwyżki na rynku ropy naftowej w I kw. 2020 r.

Prognozy nadwyżki na rynku ropy naftowej w I kw. 2020 r.

2020-01-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
Sytuacja na rynkach 22 stycznia

Sytuacja na rynkach 22 stycznia

2020-01-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Sytuacja pozostaje niejednoznaczna, główne rynki akcji zdają się ignorować ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się chińskiego koronowirusa, podczas kiedy w przestrzeni FX nieźle radzi sobie dolar. Cofnięcie się jena i franka nie jest znaczące w kontekście all-time-high na indeksie S&P500, czy też nie notowanych od dawna poziomach DAX.
Zachowując spokój

Zachowując spokój

2020-01-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Niedługo trwała panika związana z wybuchem nowej epidemii grypy i już następnego dnia na rynki wraca spokój. Mimo że odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronowirusem w USA, dla inwestorów ważniejsza jest szybka reakcja chińskich władz i starania powstrzymania epidemii. Apetyt na ryzyko odbudowuje się.
Czy grozi nam stagflacja?

Czy grozi nam stagflacja?

2020-01-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień przynosi wiele istotnych publikacji z polskiej gospodarki. Nie dadzą nam one wszystkich odpowiedzi, pokażą raczej w jakiej kondycji zakończyliśmy miniony rok. Dużo ostatnio mówi się o inflacji, a do tego dochodzi ryzyko spowolnienia. Pojawiły się nawet opinie, iż Polsce może grozić stagflacja.
Szybki powrót dobrych nastrojów

Szybki powrót dobrych nastrojów

2020-01-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa nie zaczęła się zbyt dobrze. Informacje dotyczące rozprzestrzeniania się nowego wirusa w Chinach, podobnego do SARS wywołały lekką panikę na rynkach azjatyckich. To wszystko przeniosło się później na rynki zachodnie. Niemniej optymizm z Wall Street przeważył nad wszystkim i doprowadził do ograniczenia dużej ilości wcześniejszych strat.
Ceny ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii

Ceny ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii

2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
Sytuacja na rynkach 21 stycznia

Sytuacja na rynkach 21 stycznia

2020-01-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Widoczne jest lekkie podbicie ryzyka po informacjach o czterech ofiarach śmiertelnych koronowirusa w Chinach, oraz stwierdzenia pojedynczych przypadków zakażenia w Tajlandii, Korei Południowej i Japonii – o tym, że sytuacja jest poważna świadczy komunikat WHO. W gronie zyskujących walut są dzisiaj jen i frank, a za nimi plasuje się USD - nie są to jednak jakieś znaczące zmiany.
Jak nie wojna, to zaraza

Jak nie wojna, to zaraza

2020-01-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Wraz z podpisaniem wstępnej umowy handlowej kwestia ta schodzi na drugi plan wraz z zejściem rozmów na poziom techniczny. Optymizm, że dojdzie do sygnowania dokumentu to wyczerpane źródło apetytu na ryzyko. Pozostały cła na chińskie towary o wartości 360 mld USD oraz słabość globalnej koniunktury. Zagraża to wygenerowaniu korekty w notowaniach indeksów a na rynku walutowym zwiastuje m.in. umocnienie jena.
Czy wirus zaszkodzi rynkom?

Czy wirus zaszkodzi rynkom?

2020-01-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kryzys geopolityczny na Bliskim Wschodzie nie był w stanie zmącić nastrojów rynkowych na dłużej niż kilka dni. Teraz pojawia się kolejny czynnik ryzyka: wybuch epidemii w Azji. Czy może on zagrozić rynkom?