Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rosja i OPEC jednogłośne w sprawie cięć produkcji ropy

Rosja i OPEC jednogłośne w sprawie cięć produkcji ropy

2020-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła wiele emocji. Po początkowych dynamicznych zwyżkach, w kolejnych godzinach notowania ropy tąpnęły w dół, by ostatecznie zakończyć sesję neutralnie. Dzisiaj cena surowca pozostaje pod delikatną presją podaży, ale nie oddala się istotnie od czwartkowego zamknięcia.
Krótkotrwały powrót objawów

Krótkotrwały powrót objawów

2020-02-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Na koniec tygodnia rynki doświadczają umiarkowanego pogorszenia nastrojów w obliczu doniesień o nowych przypadkach zachorowań poza Chinami. Wydaje się jednak, że uwidaczniają się tutaj obawy nie o wirusa, co o pochopną interpretację informacji przez innych uczestników rynku. Pozytywny finisz może być jeszcze do uratowania, o ile impuls do tego da kluczowy raport z rynku pracy USA.

Euro pod presją słabych danych

Euro pod presją słabych danych

2020-02-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku roku obserwujemy regularne umacnianie się dolara amerykańskiego. Amerykańska waluta jest już na szczytach z końca listopada i niewiele brakuje jej do wieloletnich rekordów. Dziś na rynku walut ważny dzień, opublikowane będą dane z amerykańskiego rynku pracy. Przyczyn mocniejszego ostatnio dolara jest kilka. Po pierwsze, zyskiwał on względem większości walut ze względu na reakcję na chińskiego wirusa, choć był to raczej pretekst, gdyż euforia rynkowa w tym tygodniu nie zatrzymała umocnienia dolara.
Od paniki do euforii, nowe rekordy na Wall Street

Od paniki do euforii, nowe rekordy na Wall Street

2020-02-06 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy nie przejmowali się długo epidemią chińskiego koronawirusa. Piątkowa silna przecena została zniwelowana ze sporą nawiązką. Chwilowa panika szybko obróciła się w euforię. Indeksy w Stanach Zjednoczonych ponownie znalazły się na najwyższych poziomach w historii. Pozytywny sentyment jest widoczny również w Europie, niemiecki indeks DAX znalazł się bardzo blisko tegorocznych maksimów, do ich wybicia brakuje mu niespełna 1 proc.
Długo oczekiwane wzrosty cen ropy naftowej

Długo oczekiwane wzrosty cen ropy naftowej

2020-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wczorajszej dynamicznej zwyżce, dzisiaj notowania ropy naftowej kontynuują ruch w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zbliża się już do 52 USD za baryłkę, podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent przekraczają 56 USD za baryłkę. Wyraźne wzrosty cen ropy pokazują, że zwyżki te były już długo oczekiwane w obliczu panującego wokół pesymizmu.
Patrzmy na chińskie fabryki!

Patrzmy na chińskie fabryki!

2020-02-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie na rynkach mamy przedłużenie dobrych nastrojów z ostatnich dni za sprawą decyzji chińskich władz o obniżeniu o połowę ceł na produkty importowane z USA w wysokości 75 mld USD (ma wejść w życie 14 lutego). Ten gest Pekinu odnosi się jednak do podpisanego w połowie stycznia porozumienia handlowego z USA i być może nie ma sensu nadmiernie nad nim się rozwodzić.
Krótka pamięć rynków

Krótka pamięć rynków

2020-02-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Inwestorzy zdają się wyżej cenić doniesienia o potencjalnej szczepionce na wirusa (nawet pomimo sceptycyzmu WHO) niż przejmować się wciąż rosnącą liczbą zachorowań i implikacjami ekonomicznymi dla Chin. Rynek akcji kontynuuje odbicie, zyskują metale przemysłowe i ropa naftowa, na rynek walutowy wraca apetyt na ryzyko. Jakby wydarzenia ubiegłego tygodnia w ogóle nie istniały.
Lokata na 10 tysięcy daje już mniej niż 100 złotych odsetek

Lokata na 10 tysięcy daje już mniej niż 100 złotych odsetek

2020-02-06 Analizy HRE Investments
98 złotych - tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzył bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To najniższy wynik w historii. To także o wiele za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Oferta bankowych depozytów nie była tak słaba od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jeszcze nigdy dostępne dane nie odnotowały bowiem tak niskiego oprocentowania lokat. Bank centralny wyliczył, że zakładając lokatę w grudniu 2019 roku mogliśmy liczyć jedynie na 1,21% odsetek.
Chiny dorzucają cegiełkę do rynkowej euforii

Chiny dorzucają cegiełkę do rynkowej euforii

2020-02-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w piątek na rynkach panowały nastroje bliskie paniki. W niecały tydzień później Wall Street jest na nowych szczytach, w Niemczech brakuje do nich mniej niż 1%. Czy euforia rynków jest uzasadniona? Odbicie rynkowe zostało zapoczątkowane przez Bank Chin, który znacznie zwiększył rynkową płynność, w celu zminimalizowania negatywnej reakcji rynków na efekt koronawirusa. Prawdziwa euforia zaczęła się jednak wczoraj po tym, jak na rynki trafiła informacja o leku na chorobę.
Kolejna dobra sesja na rynku akcji

Kolejna dobra sesja na rynku akcji

2020-02-05 Komentarz giełdowy XTB
Dziś od godzin porannych możemy obserwować wzrosty na rynku akcji. Widoczny dobry sentyment jest spowodowany przez informacje mówiące o wynalezieniu leku na szerzącego się koronawirusa. Pomimo, że liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 500, a nowe przypadki odnotowano w Korei Południowej, Singapurze, Japonii i Chinach, nadzieje na opanowanie epidemii są spore.
Sytuacja na rynkach 5 lutego

Sytuacja na rynkach 5 lutego

2020-02-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Tryb risk-on jest już wyraźny za sprawą pojawienia się dzisiaj rano informacji o potencjalnym przełomie w walce z koronawirusem – zdaniem chińskiej telewizji, tamtejsi naukowcy opracowali specyfik, który może być skuteczny w walce z 2019-nCoV. To inwestorom wystarcza do kontynuacji zakupów ryzykownych aktywów, co jest widoczne od już od poniedziałku, chociaż statystyki dotyczące przypadków zachorowania na koronawirusa pozostają negatywne.
Ropa naftowa: komitet techniczny OPEC w trakcie rozmów

Ropa naftowa: komitet techniczny OPEC w trakcie rozmów

2020-02-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się od śmiałych zwyżek, jednak w późniejszych godzinach zostały one w całości zniwelowane przez sprzedających. Na rynku ropy ewidentnie utrzymują się pesymistyczne nastroje, podsycane atmosferą niepewności wokół decyzji OPEC oraz konsekwencji koronawirusa na chińską i globalną gospodarkę. Dzisiaj rano cena ropy naftowej odbija w górę, a rynek jest mocno wyprzedany, jednak wciąż notowania ropy są podatne na duże wahania.
Rekonwalescencja

Rekonwalescencja

2020-02-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Poniedziałek paniki, wtorek odwrotu, środa kontynuacji poprawy? Z każdym dniem coraz mniej jest reakcji rynków na napływające informacje dotyczące wirusa. Z jednej strony zakażonych przybywa, ale tempo przyrostu słabnie. Ta druga część pomaga w odreagowaniu rynków, choć wciąż niepewność dotyczy ekonomicznych skutków epidemii. Warto o tym pamiętać przy publikacjach danych makro w kolejnych tygodniach.
Trump walczy o reelekcję

Trump walczy o reelekcję

2020-02-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe są pochłonięte koronawirusem oraz szaleństwem na spółkach technologicznych. Aspekt polityczny w ostatnim czasie wyraźnie ucichł, ale jest to stan przejściowy. W tym roku Donald Trump będzie walczył o reelekcję i ta walka właśnie się rozpoczęła.
Optymizm wraca na rynek akcji

Optymizm wraca na rynek akcji

2020-02-04 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźnie lepsze nastroje na rynku akcji. Pozytywny sentyment było widać już wczoraj, niemniej we wtorek od godzin porannych można obserwować jednostajny ruch w kierunku północnym. Główne indeksy na całym świecie notują przyzwoite wzrosty. Dzień rozpoczął się od dobrego zamknięcia w Azji, z kolei od początku sesji europejskiej ruch w górę przybierał na sile.
Jak mocno koronawirus uderzy w gospodarkę?

Jak mocno koronawirus uderzy w gospodarkę?

2020-02-04 Raport specjalny XTB
Wybuch epidemii koronawirusa w Chinach jest w ostatnich tygodniach motywem przewodnim na rynku finansowym. Podczas gdy w Chinach epidemia sieje postrach, reakcja rynków jest jak na razie ograniczona, gdyż trudno jest ocenić jej konsekwencje. W poniższej analizie wskazujemy na kluczowe fakty oraz rynki, które warto obecnie obserwować.
Dynamiczne odbicie notowań miedzi w górę

Dynamiczne odbicie notowań miedzi w górę

2020-02-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po fatalnej końcówce stycznia, notowania miedzi wyhamowały zniżkę, a dzisiaj rano dynamicznie odbijają w górę. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych, która wczoraj testowała barierę 2,50 USD za funt, przekracza już 2,55 USD za funt.
Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych

Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych

2020-02-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych – dzisiaj w górę poszły indeksy w Azji, a nastroje wspierały kolejne działania Ludowego Banku Chin, który w transakcjach reverse-repo wpompował w rynek 400 mld CNY. To pozwala inwestorom nie koncentrować się nadmiernie na statystykach związanych z koronowirusem, które pozostają negatywne – liczba zarażonych wzrosła do ponad 20 tys., a zgonów do 427.
Odzyskując spokój

Odzyskując spokój

2020-02-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki zdają się znajdować ukojenie w gwarancjach chińskich władz, że panują zarówno nad wirusem, jak i sytuacją na rynkach finansowych. Giełda w Szanghaju odbija (z pomocą zablokowania transakcji krótkiej sprzedaży), a dziś rano Europa podąża tą samą drogą. Na FX załączony został tryb risk-on w wersji ostrożnej.
Czy to powtórka sprzed 20 lat?

Czy to powtórka sprzed 20 lat?

2020-02-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w piątek na Wall Street obserwowaliśmy dużą nerwowość. Dziś nie ma po niej śladu. Notowania spółek technologicznych prą w górę, a synonimem hossy jest Tesla, która w tym tempie niedługo będzie najdroższym producentem samochodów na świecie. Czy to kolejna bańka spekulacyjna?