Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Batalia o przyszłość Europy
2020-05-27 Komentarz poranny TMS BrokersTradycyjny rajd ryzyka przetacza się przez rynki finansowe i na razie spycha na bok wszelkie negatywne czynniki. Coraz więcej dowodów wygrywania walki z koronawirusem i odbudowy gospodarczej daje paliwa dla pozytywnych nastrojów. Oczekiwania na unijny pakiet fiskalny pomagają podtrzymać optymizm.
Rekordowy spadek inwestycji na rynku ropy naftowej
2020-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na razie przynosi mało wyraziste zmiany notowań ropy naftowej. Cena tego surowca porusza się delikatnie w górę, ale wzrosty są na tyle niewielkie, że nie wnoszą nic nowego w układ techniczny na wykresie cen ropy. Ze względu na poniedziałkowy Memorial Day, w tym tygodniu dane dotyczące zapasów ropy naftowej będą prezentowane dzień później niż zwykle. Dzisiaj swoje szacunki opublikuje Amerykański Instytut Paliw, a jutro – Departament Energii USA.
Złoty w natarciu
2020-05-27 Poranny komentarz walutowy XTBKońcówka maja okazuje się być bardzo dobra dla polskiego złotego. Bardzo dobre globalne nastroje, powolny powrót świata do normalności oraz osłabienie amerykańskiego dolara służą nie tylko polskim aktywom, ale również wszystkim tym należącym do grupy „rynków wschodzących”. Czy jednak Polska nie dołącza zbyt późno do globalnego rajdu, który jest stymulowany głównie napływem niemal darmowej gotówki z rządów oraz banków centralnych na całym świecie?
PLN najmocniejszy od 2-miesięcy
2020-05-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na poziomie eurodolara. Obserwujemy za to podtrzymanie mocniejszego PLN, który oscyluje na poziomach ostatni raz notowanych w połowie marca (a więc okresu kiedy globalnie doszło do eskalacji obaw związanych z COVID19). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4372 PLN za euro, 4,05 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1849 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9834 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,419% w przypadku obligacji 10-letnich.
Chwilo trwaj...
2020-05-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZłamanie psychologicznej bariery 3000 pkt. na indeksie S&P500 stało się impulsem do większej fali apetytu na ryzyko, na czym traci dolar (wygrywa tylko minimalnie z japońskim jenem). Lepsze nastroje na giełdach to wynik informacji o pracach nad szczepionką na COVID-19 przez kolejną firmę (tym razem chodzi o Novavax), a także doniesień o "rozmywaniu" się ryzyka związanego z Hong Kongiem (chińskie władze deklarują, że sądy mają pozostać niezależne od władz centralnych), ...
Cięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca
2020-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wczorajszej, mało wyrazistej sesji, notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek. Cena tego surowca dzisiaj rano pnie się w górę i obecnie znajduje się w okolicach ubiegłotygodniowych maksimów, a jednocześnie najwyższych poziomów od pierwszej połowy marca br. W bieżącym tygodniu na pierwszy plan na rynku ropy z powrotem wysuwają się cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC+.
Ostrożność jest nudna
2020-05-26 Komentarz poranny TMS Brokers„No news is good news”? Wydaje się, że takie nastawienie jest motywem przewodnim na początku tygodnia. Inwestorzy najwyraźniej z ulgą przyjmują brak eskalacji sporu USA-Chiny, a jednoczenie chcą wycisnąć jak najwięcej z sygnałów restartu gospodarek. Ważne co tu i teraz, zapomnijmy o reszcie.
Frank najtańszy od dwóch miesięcy
2020-05-26 Poranny komentarz walutowy XTBEuforia na globalnych rynkach akcji wreszcie zaczyna pozytywnie wpływać na kurs złotego, który do niedawna był niewzruszony. Spadek awersji do ryzyka nie sprzyja natomiast notowaniom franka szwajcarskiego. To oznacza, że jest on notowany najniżej od połowy marca.
Złoty najmocniejszy do euro od połowy marca
2020-05-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.
Szacowanie ryzyk
2020-05-25 Komentarz poranny TMS BrokersOptymizm związany z łagodzeniem zakazów lockdownu jest równoważony przez narastające napięcia między USA i Chinami. Po zeszłotygodniowym rajdzie ryzykownych aktywów podatność na negatywne informacje jest podwyższona. Ale dziś prezent w postaci święta w Wielkiej Brytanii i USA pozwala na podtrzymanie spokoju.
Wzrost awersji do ryzyka hamuje zwyżki cen ropy naftowej
2020-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień neutralnie. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w konsolidacji w okolicach poziomu 33,40-33,50 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent pozostają tuż powyżej poziomu 35 USD za baryłkę.
Test na otwarcie
2020-05-25 Poranny komentarz walutowy XTBWraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Europie znoszone są kolejne restrykcje. W USA poprawa następuje wolniej, ale otwarcie ma miejsce jeszcze szybciej. Widać to już w danych o wydatkach klientów. Dla rynków to bardzo ważny test.
PLN bez większych zmian, powrót napięć na linii USA-Chiny
2020-05-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX przynosi spadek kwotowań eurodolara poniżej 1,09 USD, podczas gdy PLN nie notuje istotniejszych ruchów po płaskim otwarciu. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5126 PLN za euro, 4,1427 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2582 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,2582 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,425% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy w USA wymazują nocne spadki
2020-05-22 Komentarz giełdowy XTBW czwartek główne indeksy giełdowe zamknęły dzień pod kreską. Z kolei dzisiejsza sesja również rozpoczęła się w gorszych nastrojach, co miało związek z coraz bardziej napiętą sytuacją na linii USA - Chiny. Tym razem nie chodzi tylko o wymianę handlową pomiędzy krajami, czy kwestie związane z zatajeniem informacji o koronawirusie ale o sprawę Hongkongu.
Hong-kong to nowy zapalnik?
2020-05-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPiątek to kolejny dzień z mocniejszym dolarem, silniejszy jest tylko japoński jen. Widać wzrost awersji do ryzyka, zwłaszcza podczas handlu w Azji po tym, jak indeks giełdy w Hong-Kongu spadł o ponad 5 proc. To wynik doniesień chińskich mediów (South China Morning Post), jakoby Chiny planowały ogłosić już dzisiaj nowe prawo dla Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kongu, które pod hasłem wzrostu bezpieczeństwa miałoby ograniczyć prawa demokratyczne obywateli (dodatkowo miałyby one zostać wdrożone z pominięciem zgody lokalnego parlamentu).
Niebezpieczne przepisy bezpieczeństwa
2020-05-22 Komentarz poranny TMS BrokersAwersja do ryzyka uderza w rynki na koniec tygodnia wraz z otwarciem nowego rozdziału w konflikcie między USA i Chinami. Pekin planuje wprowadzić nowe przepisy bezpieczeństwa w Hongkongu integrujące miasto z resztą Chin, ale zdaniem lokalnych aktywistów będzie to koniec autonomii miasta. Prezydent Trump już potępił decyzję, a Kongres USA szykuje sankcje. Toksyczna mieszanka przed długim weekendem.
Wygasający optymizm na rynku ropy naftowej
2020-05-22 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej mieli powody do optymizmu. Na świecie pojawiały się kolejne informacje dotyczące otwierania się poszczególnych gospodarek po restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. Dodatkowo, spadły zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wyraźnie spadły, a wygaśnięcie czerwcowych kontraktów przebiegło spokojnie, bez chaosu, który widzieliśmy miesiąc temu.
Chiny straszą inwestorów
2020-05-22 Poranny komentarz walutowy XTBOd pewnego czasu wiadomo było, że temat relacji USA-Chiny będzie w tym roku bardzo żywy, a optymizm po podpisaniu wstępnego porozumienia handlowego został daleko w tylnym lusterku. Chiny pokazały jednak, że nie będą unikać konfrontacji i mogą nie pozostawić Trumpowi wyboru. Narracja w relacjach USA-Chiny w ostatnim czasie polegała na oskarżeniach ze strony USA związanych z pandemią, mieszczących się w przedziale od „niepoinformowania”, aż do „celowego wywołania”.
EUR/PLN najniżej od końca marca
2020-05-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN, pomimo cofnięcia się kursu eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5148 PLN za euro, 4,1298 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2511 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0426 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,383% w przypadku obligacji 10-letnich.
Jak długo inwestorzy mogą negować złe informacje?
2020-05-21 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja z pewnością nie należy do najlepszych. Niemniej patrząc na cały bieżący tydzień, sytuacja wygląda naprawdę bardzo dobrze, w szczególności patrząc na wszelkie informacje napływające do inwestorów. Pomimo największego kryzysu od lat, najważniejsze indeksy nie znajdują się wcale zbyt daleko od historycznych szczytów. Czy coś jest w stanie zastopować tę pogoń?