Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

PLN nieco mocniejszy, rynek czeka na wyniki negocjacji unijnych

PLN nieco mocniejszy, rynek czeka na wyniki negocjacji unijnych

2020-07-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX przynosi lekkie podbicie zmienności na euro pod trwający szczytu Unii. Ponadto obserwujemy nieznacznie mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4776 PLN za euro, 3,9113 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1658 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9120 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,312% w przypadku obligacji 10-letnich.
Spokojny koniec tygodnia na rynku akcji

Spokojny koniec tygodnia na rynku akcji

2020-07-17 Komentarz giełdowy XTB
Podczas piątkowej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły handel w rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia sesji, a w kolejnych godzinach nie było widać zdecydowanego kierunku. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął się 0,35% wyżej, londyński FTSE 100 dodał 0,63%, a francuski CAC40 stracił 0,31%.

Dolar szuka lokalnego dołka

Dolar szuka lokalnego dołka

2020-07-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EUR/USD w tym tygodniu dwukrotnie (w środę na fali entuzjazmu po optymistycznych doniesieniach o szczepionce na COVID-19 i w czwartek po posiedzeniu EBC) nieudanie atakował lokalne szczyty. W ostatnich dniach najmocniejsze jest euro i waluty skandywskie a w defensywie jest funt.
Miedź na drodze do pierwszego spadkowego tygodnia od 2 miesięcy

Miedź na drodze do pierwszego spadkowego tygodnia od 2 miesięcy

2020-07-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nieudana próba dotarcia i pokonania psychologicznej bariery na poziomie 3 USD za funt ochłodziła nieco zapał strony popytowej na rynku miedzi. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych zaliczyły spadkową korektę, ale nie była ona głęboka – obecnie cena miedzi w USA porusza się w pobliżu 2,90 USD za funt.
Czy UE zdecyduje się na wielomiliardowe wsparcie?

Czy UE zdecyduje się na wielomiliardowe wsparcie?

2020-07-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj ważny dzień dla całej gospodarskiej gospodarki, choć wiele wskazuje na to, że z tej wielkiej chmury przyjdzie mały deszcz. Dzisiaj zbierają się najważniejsi oficjele z krajów Unii Europejskiej, którzy mają zadecydować, czy zostanie wprowadzony ogromny program wsparcia dla gospodarek w związku z kryzysem koronawirusowym. Chociaż nadzieje na przyjęcie porozumienia są spore, to jednak historia pokazuje, że przed przyjęciem jakiegokolwiek programu pomocowego, może minąć sporo czasu.
Oczekiwanie na wyniki szczytu

Oczekiwanie na wyniki szczytu

2020-07-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Zmiany są niewielkie, chociaż dolar pozostaje nieco słabszy. Wydaje się, że inwestorzy czekają na rozstrzygnięcia na szczycie UE, który rozpoczyna się dzisiaj, ale decyzje mogą zapaść w weekend - w efekcie reakcję rynków zobaczymy z niedzieli na poniedziałek. W temacie COVID-19 w USA nadal mamy negatywne statystyki i mieszane doniesienia, co do możliwego wprowadzenia poważniejszych ograniczeń.
Wyhamowanie wzrostu PLN, rynek czeka na unijny szczyt

Wyhamowanie wzrostu PLN, rynek czeka na unijny szczyt

2020-07-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi umocnienie dolara, co z kolei ogranicza potencjał dalszego umocnienia PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4789 PLN za euro, 3,9337 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1494 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9416 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,326% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dobre wieści gospodarcze nie uszczęśliwiają inwestorów

Dobre wieści gospodarcze nie uszczęśliwiają inwestorów

2020-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj pozytywne informacje dotyczące szczepionek. Dzisiaj z kolei dobre wieści w postaci danych gospodarczych. Okazuje się, że jest to jednak w tym momencie za mało, aby doprowadzić do powstania kolejnej silnej fali wzrostowej na rynku. Teoretycznie od początku lipca znajdujemy się w przypadku większości rynków w trendzie wzrostowym. Z drugiej strony indeksy osiągnęły jedynie pułap szczytów z początku czerwca. Czy siła byków uległa już wyczerpaniu?
Długi powrót do normalności na rynku ropy

Długi powrót do normalności na rynku ropy

2020-07-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na wykresie cen ropy naftowej nadal utrzymuje się wątła przewaga strony popytowej. Wzrosty notowań ropy jednak znacząco obniżyły dynamikę, a dzisiejsza sesja rozpoczyna się od wąskiej konsolidacji notowań tego surowca. Ważnym komunikatem podczas wczorajszej sesji były informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu.
EBC w cieniu szczytu

EBC w cieniu szczytu

2020-07-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku - rollercoaster z ostatnich dni trwa nadal. Amerykańska waluta była mocniejsza już wczoraj wieczorem, co można zarówno wytłumaczyć lepszymi danymi makro z USA (indeks New York Empire State, produkcja przemysłowa), ale i też "starymi" obawami, czyli wątkiem COVID-19, czy też relacjami USA-Chiny.
Dwa kroki w przód, jeden do tyłu

Dwa kroki w przód, jeden do tyłu

2020-07-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Wybuch entuzjazmu po doniesieniach o postępie prac nad szczepionką na COVID-19 ponownie okazał się krótkotrwały. Informacje o bliskości sukcesu na tym polu będą zapewne często przebijać się w najbliższych tygodniach i nadawać pozytywny ton notowaniom, ale nie wolno zapominać, że za optymistycznymi nagłówkami niekoniecznie szła będzie zweryfikowana skuteczność i możliwość szybkiego zakończenia testów nie mówiąc o zastosowaniu na szeroką skalę.
Mieszany wydźwięk danych z Chin

Mieszany wydźwięk danych z Chin

2020-07-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Na światowych rynkach w czwartek obserwujemy wzrost awersji do ryzyka. Giełdy w Europie tracą po bardzo słabej sesji azjatyckiej. Słabo radzą sobie waluty Antypodów, a najmocniejszy wśród głównych walut jest jen japoński. Bez wątpienia najważniejszą publikacją ostatnich kilkunastu godzin była publikacja danych z Chin o PKB za II kw. 2020 roku.
Szczepionkowe nadzieje byków

Szczepionkowe nadzieje byków

2020-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy i wczorajszy dzień to zupełnie odmienna historia od tego, co działo się na początku tygodnia. Druga połowa lipca zaczęła się w raczej negatywnych nastrojach powiązanych z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa na całym świecie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Jak widać wystarczy podrzucić rynkom niewiele, aby te ponownie zaczęły zachowywać się pozytywnie.
Zastrzyk optymizmu

Zastrzyk optymizmu

2020-07-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Pozytywne informacje z prac nad szczepionką na COVID-19 pomogły przywrócić optymizm na rynkach finansowych, przyćmiewając niepokojące statystyki zachorowań oraz ostre komentarze Trumpa w stosunku do Chin. Złoty odrabia straty pomimo ponurych wizji RPP.
RPP bez zaskoczenia

RPP bez zaskoczenia

2020-07-15 Poranny komentarz walutowy XTB
We wtorek na rynku walutowym obserwujemy silny wzrost apetytu na ryzyko. Waluty Antypodów zyskują w stosunku do innych głównych walut, a waluty uznawane za bezpieczną przystań, takie jak frank czy jen, radzą sobie najsłabiej. Głównym powodem poprawy nastrojów są obiecujące wyniki potencjalnej szczepionki na Covid-19 opracowanej przez firmę Moderna.
PLN mocniejszy, pomimo pesymistycznych projekcji

PLN mocniejszy, pomimo pesymistycznych projekcji

2020-07-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN na bazie podbicia EUR/USD do okolic 1,14 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4703 PLN za euro, 3,9227 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1789 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9185 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,365% w przypadku obligacji 10-letnich.
Niektóre informacje są ważniejsze od innych

Niektóre informacje są ważniejsze od innych

2020-07-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Aktywa ryzykowne zaliczają kolejną huśtawkę, podkreślając wysoką wrażliwość inwestorów na ryzyka płynące ze strony przeróżnych informacji, ale też przecząc swojemu własnemu zachowaniu z poprzedniej doby. Wyłania się pewien schemat, gdzie zła informacja ma wpływ, jeśli na powierzchni pokazuje swoje ekonomiczne skutki.
Skok zmienności, lockdowny i nadzieje na szczepionkę

Skok zmienności, lockdowny i nadzieje na szczepionkę

2020-07-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Futures DAX-a znajdują się tuż ponad wsparciem 12500 - 12400 punktów, które blokuje szeroką przestrzeń aż do twardego ograniczenia 11100 - 11000 punktów. Zauważmy, iż lokalna korekta spadkowa prowadzona jest na ograniczonej zmienności wg ATR (14) rzędu 280 punktów na sesję.
W oczekiwaniu na lipcowe dane

W oczekiwaniu na lipcowe dane

2020-07-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Utrzymujący się sentyment na rynkach akcji, pomimo pogarszającej się statystyki zakażeń COVID-19 przekłada się na nieznaczną słabość dolara – taki status mamy od ponad tygodnia. Nie widać większej nerwowości w związku z drugą falą koronawirusa, a rynki skupiają się na informacjach o pracach nad lekiem, a dane makro potwierdzają wyraźne ożywienie w gospodarce po zniesieniu restrykcji (co powoduje, że politycy unikają dyskusji o przywróceniu lockdownu).
Liczba wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA najniższa w historii

Liczba wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA najniższa w historii

2020-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zdołały zakończyć piątkową sesje na plusie, przez co cały miniony tydzień ostatecznie przyniósł symboliczną zwyżkę. Niemniej, wzrosty cen ropy naftowej wyraźnie straciły na dynamice, co sprawia, że odreagowanie spadkowe jest coraz bardziej prawdopodobne. Tymczasem na rynku gazu ziemnego w USA strona podażowa pozostaje silna.