Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2020-11-27 (22:10)

Rynki wkraczają w ostatni miesiąc roku - czas podsumowań i ostatnich rozliczeń w ramach przygotowań do 2021 roku, z którym wszyscy wiążą wielkie nadzieje na normalizację sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i rynkowej. W krótkim terminie więcej argumentów jest za podtrzymaniem apetytu na ryzyko, nawet jeśli statystyki zachorowań w głównych gospodarkach są powodem do niepokojów. Wątpliwe, aby zaplanowane dane mogły zachwiać konsensusem.

W najbliższych dniach główna uwaga skupi się na PMI/ISM oraz raporcie NFP z USA. Nie oczekujemy zmian w stanowiskach RBA i RPP.

Przyszły tydzień: PMI/ISM z USA/Europy/Chin, NFP, Powell, Lagarde, brexit?, PKB/CPI z Polski, RPP, RBA, rynek pracy Kanady.

W USA dane z sektora przedsiębiorstw nie pokazują dramatycznych skutków drugiej fali pandemii, stąd rewizja PMI i premierowe odczyty ISM (wt, czw) powinny rysować pozytywny obraz. Bardziej niepokojące mogą być wnioski z Beżowej Księgi Fed (śr), choć rynek zwykle nie przywiązuje do nich dużej uwagi. Wreszcie po raporcie z rynku pracy (pt) oczekuje się dalszego wyhamowania tempa przyrostu zatrudnienia, choć oczekiwania istotnej poprawy w 2021 r. powinny neutralizować ewentualne rozczarowania słabymi figurami. Prezes Fed Powell będzie przemawiał w Kongresie (wt, śr), gdzie razem z sekretarzem skarbu Mnuchinem będą omawiać zmiany w CARES Act i prośbę Mnuchina dot. odzyskania części środków użyczonych Fed. Mnuchin może zasugerować chęć przeznaczenia finansowania na pakiet fiskalny, co byłoby pozytywną informacją. Od Powella oczekuje się deklaracji, że Fed wciąż ma narzędzia do wspierania gospodarki.

W strefie euro wstępne odczyty PMI pokazały, że wpływ drugiego lockdownu na gospodarkę jest prawdopodobnie mniejszy niż wiosną. Hiszpania i Włochy na początku listopada wprowadziły ogólnokrajowe restrykcje, ale środki były znacznie mniej rygorystyczne niż w kwietniu. Prawdopodobnie najsilniej ucierpiały sektory usługowe, podczas gdy przemysł powinien utrzymać ekspansję (odczyt powyżej 50 pkt.). Przed posiedzeniem EBC 10 grudnia przedstawiciele banku rozpoczynają okres zamknięty dla wystąpień publicznych. Przemówienie prezes Lagarde w poniedziałek będzie ostatnim momentem na udzielenie wskazówek, nawet jeśli rynek powszechnie spodziewa się luzowania polityki. EUR/USD ma problemy z odbiciem się od 1,19, w czym może przeszkadzać ryzyko werbalnej interwencji EBC, jak tylko kurs sięgnie 1,20.

W Wielkiej Brytanii możemy rzucać monetą, czy przyszłotygodniowe rozmowy w sprawie umowy handlowej brexitu przyniosą finał. Sugerowanym „miękkim” terminem jest 1 grudnia, ale trzeba mieć też na uwadze, że szczyt UE jest dopiero 10-11 grudnia, a sesja plenarna Parlamentu UE zaplanowana jest na 14 grudnia, także i przynajmniej do tej daty szum wokół brexitu może nie ucichnąć. Finalne szacunki PMI (wt, czw) raczej nie przyniosą istotnych rewizji, biorąc pod uwagę, że lockdown 2.0 był utrzymywany przez cały miesiąc. GBP czeka na wynik negocjacji.

W Polsce rewizja PKB za III kw. (pon) pierwszy raz pokaże komponenty odbicia (7,7 proc. k/k) z silnym udziałem konsumpcji prywatnej. W odczycie PMI dla przemysłu (wt) intersującym będzie, jak restrykcje w gospodarce rzutowały na oczekiwaniach firm dotyczące przyszłości. Pozytywną przeciwwagą może być solidna postawa przemysłu Niemiec. Stopniowe spowolnienie inflacji CPI (wt) do 3 proc. r/r powinno zadowalać gołębie skrzydło Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja RPP w środę, ale nie spodziewamy się zmiany polityki. Oczekujemy, że nastroje globalne pozostaną głównym determinantem zmienności złotego z rosnącymi szansami na spadek EUR/PLN poniżej 4,46, jak tylko minie przejściowa presja związana z rozliczeniami na koniec miesiąca.

Poza tym, odczyty PMI z Chin (pon, wt, czw) prawdopodobnie pokażą podtrzymanie ekspansji w przemyśle i usług w ramach procesu odbudowy ożywienia. Silny wzrost w regionie jest wspierającym tłem dla apetytu na ryzyko w tej części świata z pozytywnymi wibracjami dla rynku akcji, a pośrednio dla AUD i NZD.

W Australii po RBA nie oczekujemy zmian po tym, jak miesiąc temu bank dokonał rewizji programu skupu aktywów i obniżył stopę kasową. PKB za III kw. (śr) ma odbić o 2,4 proc. k/k po tąpnięciu o 7 proc. w II kw. Lockdown w rejonie Melbourne będzie ciążył na wynikach, jednak otwarcie gospodarki w innych regionach zapewnia dodatni wynik. Ogólnie dane powinny sugerować, że Australia wychodzi na prostą bez oznak nowej fali zachorowań na COVID-19, co wspiera oczekiwania aprecjacji AUD w średnim terminie.

W Kanadzie PKB za III kw. (wt) będzie podsumowanie odbicia po wiosennym lockdownie, jednak ważniejsze mogą być listopadowe dane z rynku pracy (pt), które wskażą, czy pozytywne trendy w zatrudnieniu nie zostały istotnie zachwiane przez jesienny wzrost zachorowań na koronawirusa. CAD pozostaje w tyle do innych ryzykownych walut G10 przez „bliskość” do USA. Uwaga też na negatywny wpływ ewentualnej korekty cen ropy przed szczytem OPEC w przyszłym tygodniu.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.