Notowania złota pod presją podaży

Wczorajsza sesja na rynku złota zakończyła się na wyraźnym minusie. Notowania kruszcu co prawda przez sporą część sesji poruszały się tuż powyżej technicznego wsparcia w okolicach 1863 USD za uncję, jednak ostatecznie przebiły tę barierę w dół, schodząc do rejonu 1820-1830 USD za uncję.
Dzisiaj rano notowania kruszcu kontynuują przecenę, ale jest ona już mniej dynamiczna. Kolejne techniczne bariery na wykresie cen złota to okolice 1800 USD za uncję, gdzie obecnie znajduje się 200-sesyjna średnia ruchoma (jest to również pewna psychologiczna bariera), zaś niżej wsparcie znajduje się w okolicach 1763 USD za uncję.
Dlaczego notowania złota wczoraj tak wyraźnie zniżkowały? Złożyło się na to kilka czynników. Pierwszym ciosem były doniesienia o kolejnej skutecznej szczepionce na Covid-19, tym razem ze strony firmy AstraZeneca, które wzmogły na rynku nastawienie risk-on. Później na pierwszy plan wybiły się uspokajające informacje z USA – wiele wskazuje na to, że zmiana na fotelu prezydenta przebiegnie bez większych problemów. To podbiło wartość amerykańskiego dolara i, tym samym, negatywnie wpłynęło na notowania złota.
Zejście cen złota poniżej wspomnianego poziomu wsparcia oznacza, że w krótkoterminowej perspektywie na rynku kruszcu mogą nadal dominować sprzedający, a zejście poniżej 1800 USD za uncję jest prawdopodobnym scenariuszem. Jednocześnie, warto jednak pamiętać o długoterminowej perspektywie, która jest lepsza ze względu na fakt, że w obliczu obecnego kryzysu nieuniknione jest utrzymywanie się niskich stóp procentowych na świecie jeszcze przez dłuższy czas. Na scenariusz wsparcia monetarnego i fiskalnego wskazuje także prawdopodobna nominacja Janet Yellen na nowego Sekretarza Skarbu USA.
SREBRO
Przecena na rynku srebra.
Podobnie jak na rynku złota, także na rynku srebra strona podażowa dominuje na początku bieżącego tygodnia. Wczoraj kruszec został przeceniony o 3%, a dzisiaj kontynuuje zniżkę i obecnie porusza się w okolicach 23,40 USD za uncję.
Mimo że wczorajsza przecena na rynku srebra była bardziej dynamiczna niż spadek cen złota, to ogólnie w ostatnich tygodniach notowania srebra notują konsolidację, podczas gdy złoto podlega głębszemu odreagowaniu spadkowemu. Srebro jest bowiem mniej podatne na wahania nastrojów na rynku, wywołane szczepionką – kruszec ten, w przeciwieństwie do złota, jest szeroko wykorzystywany w przemyśle, więc optymizm rynkowy nie jest dla niego tak szkodliwy jak dla notowań żółtego kruszcu (traktowanego często jako tzw. bezpieczna przystań).
Niemniej, korelacja pomiędzy notowaniami srebra i złota jest bardzo duża, więc ceny srebra pozostają pod dużym wpływem notowań złota – a te na razie znajdują się pod presją podaży.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Indyjski import ropy naftowej największy od 2 lat
11:15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, niwelując tym samym stratę z piątkowej sesji. Dzisiaj rano jednak na nowo na tym rynku zaczęli mieć przewagę sprzedający. Na rynku ropy naftowej mamy obecnie do czynienia z dwoma głównymi czynnikami sprzyjającymi stronie popytowej.
Cięcia wydatków na poszukiwanie złóż ropy naftowej
2021-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień zakończył się dla cen ropy naftowej w miarę neutralnie. Wśród inwestorów widać było mieszankę nastrojów, spowodowaną niejednoznacznymi oczekiwaniami dotyczącymi sytuacji na rynku ropy naftowej w bieżącym roku. Mimo że zmienność, którą obserwowaliśmy wiosną poprzedniego roku, raczej już w najbliższych latach na ten rynek nie powróci, to problemy rynku naftowego są dalekie od rozwiązania.
Co dalej z dealem naftowym na linii USA-Chiny?
2021-01-22 Komentarz surowcowy DM BOŚJoe Biden, jako nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, przejął po swoim poprzedniku wiele dekretów, z postanowieniami których od początku się nie zgadzał. Już pierwszego dnia swojej prezydentury wycofał on pozwolenie na budowę ropociągu Keystone XL, co było przez niego zapowiadane i zgodne z oczekiwaniami.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2021-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚPo optymistycznym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Na razie przeceny są jednak niewielkie, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od osiągniętych w poprzednim tygodniu lokalnych szczytów cenowych. Cena ropy WTI nadal oscyluje w okolicach 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 55,70-55,80 USD za baryłkę.
Długa i niepewna droga do zrównoważenia rynku ropy naftowej
2021-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej na nowo zaczęła dominować strona popytowa. Większy apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów jest związany z nadziejami na skuteczność planu stymulacyjnego, zapowiadanego przez Joe Bidena. To sprawia, że notowania ropy naftowej mają duże szanse na zakończenie bieżącego tygodnia na plusie.
Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia
2021-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w piątek, ceny tego surowca wyhamowały zniżkę i rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek. Na razie jednak dynamika wzrostów jest relatywnie niewielka w porównaniu do skali piątkowych spadków. Cena ropy WTI na razie dotarła do okolic 52,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły ponad poziom 55 USD za baryłkę.
Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów
2021-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚW piątek na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominowali sprzedający. Cena tego surowca, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, spadła o ponad 2%, niwelując zwyżki z kilku wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy Brent spadła poniżej 55 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI osunęły się do okolic 52 USD za baryłkę.
Polityka monetarna i fiskalna w USA wsparciem dla złota
2021-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku złota upływa pod znakiem konsolidacji. Ceny kruszcu już od poniedziałku poruszają się w wąskim trendzie bocznym w okolicach 1830-1860 USD za uncję. Górne ograniczenie tego kanału jest obecnie ważnym poziomem oporu dla cen złota – dopóki nie powrócą one ponad 1860 USD za uncję, istnieje spore ryzyko krótkoterminowego powrotu poniżej 1800 USD za uncję.
Ropa naftowa: kiedy puszczą hamulce?
2021-01-14 Komentarz surowcowy TMS BrokersMocniejszy dolar hamuje wzrost ceny ropy naftowej, która po uprzednim załamaniu, pozytywnie zareagowała na spadek zapasów surowca w USA. Rynek wyczekuje raportu OPEC o stanie i perspektywach rynku ropy naftowej. Pakiet fiskalny, choć chwilowo hamuje wzrost ceny, może stać się jej największym wsparciem w średnim terminie. Jakie są prognozy dla rynku ropy?
Rekordowy import ropy naftowej do Chin w 2020 roku
2021-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się przeceną. Nie jest to jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że rynek ten był ostatnio rozgrzany, a wręcz zaczynał być nieco oderwany od fundamentów. Tak czy inaczej, o znaczącym pogorszeniu nastrojów na razie wciąż nie ma mowy – ceny ropy, przynajmniej na razie, są na drodze do neutralnego zakończenia tego tygodnia.