Szczepionkowe rekordy

Dzisiejszy dzień to kontynuacja wczorajszej dobrej sesji na Wall Street. Nie tylko powracamy do zeszłotygodniowych szczytów, ale w przypadku niektórych z indeksów notowane są historyczne szczyty! Dotyczy to nie tylko samego rynku akcji, ale również rynku surowców. Tam króluje ropa naftowa, a z drugiej strony silnie wyprzedawane jest złoto. Cały świat ogarnęła „szczepionkowa gorączka kupowania”.
A może to po prostu tzw. „Black Week” w oczekiwaniu na „Black Friday”? Często mówi się, że święto konsumpcji w Stanach Zjednoczonych to nie tylko okazja do kupowania rzeczy, które są w zasadzie nie potrzebne (choć oczywiście tanie), a również okazja do kupowania akcji. Niemniej w tym momencie nastroje na rynkach sprzyjają. W tym momencie mamy aż 3 kandydatów na szczepionkę, która teoretycznie jeszcze w tym roku może zostać wdrożona do użycia. Jest to szczepionka Pfizera, Moderny oraz AstraZeneca. Jednak dzisiaj to nie tylko szczepionki, ale również dobre wieści napływające ze Stanów Zjednoczonych z frontu politycznego. Agencja federalna USA zajmująca się wyborami powiedziała w poniedziałek Bidenowi, aby ten rozpoczął formalnie proces przekazywania władzy. Biden z kolei prawdopodobnie planuje, aby na stanowisku szefa Departamentu Skarbu stanął nie kto inny jak Janet Yellen! To oczywiście świetna informacja patrząc z perspektywy amerykańskiej gospodarki.
Dzisiaj mocno zyskiwał Boeing, dzięki temu, że europejski regulator przedstawił szkic pozwolenia dla spółki na powrót samolotów 737 MAX do lotów. Oprócz tego inwestorzy wciąż kupują akcje Tesli, która niedługo znajdzie się w indeksie S&P 500. Warto wspomnieć, że na koniec września wielu managerów, których fundusze śledzą zachowanie S&P500 nie posiadało akcji Tesli. Goldman Sachs oszacował, że może to wygenerować popyt na akcje o wartości 8 mld USD. Z drugiej strony wydaje się to nie być bardzo dużo, patrząc na kapitalizację spółki, która przekracza obecnie 500 mld USD. Wobec różnych informacji mamy pewne rekordy. Dow Jones pierwszy raz w historii przekracza poziom 30 tys. punktów. Z kolei na razie listopad jest najlepszym miesiącem dla S&P 500 od 30 lat! Rekordy widać również na rynku ropy, z okazji tego, że rynek rozgrywa powrót tzw. „starej ekonomii”. Ropa osiąga nowe pandemiczne szczyty. Niestety ograniczenie ryzyka to słaba informacja dla złota, które spada poniżej poziomu 1800 USD za uncję.
Na Wall Street zyskuje przede wszystkim DJIA, S&P 500, a na chwilę po 18 Nasdaq zyskuje prawie 1%. W przypadku sesji europejskiej większość głównych indeksów zyskała ponad 1%, choć zdarzyły się również wzrosty powyżej 2%. WIG20 wylądował dokładnie po środku zyskując 1,49%
Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Odwrót na Wall Street
2021-01-21 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień na rynkach zaczął się bardzo optymistycznie. Praktycznie wszędzie obserwowaliśmy wzrosty. Dopiero w trakcie drugiej części sesji amerykańskiej wśród inwestorów pojawiły się obawy dotyczące szybkości wsparcia dla gospodarki, które ma nadejść ze strony amerykańskiej administracji.
Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów, kolejne rekordy w USA
2021-01-20 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. O ile informacje o zaostrzeniu, jak i przedłużeniu restrykcji dotyczących koronawirusa w Europie nie są niczym dobrym dla gospodarki, tak inwestorów nie opuszcza optymizm. Dzisiejszy sentyment można więc tłumaczyć nadziejami co do dalszej stymulacji przez programy pomocowe.
WIG20 liderem w Europie
2021-01-18 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym nie przyniosła znaczących ruchów na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel poniżej piątkowego zamknięcia, jednak tuż po godzinie 9:00 inicjatywę przejęli kupujący. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy zdołał zamknąć się 0,46% na plusie, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,12%.
Kolejne oznaki wybuchu inflacji
2021-01-15 Komentarz giełdowy XTBOczywiście nie można jeszcze mówić o tym, że mamy do czynienia z wybuchem takiej inflacji z którym borykały się kraje np. w latach 70. Inflacja w większości krajów na świecie znajduje się poniżej celów inflacyjnych, które często wynoszą ok. 2%. Niemniej w obecnych czasach, kiedy banki centralne dostarczają gigantyczną ilość gotówki na rynki, ...
Niezdecydowanie na rynku akcji
2021-01-12 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na rynek akcji. Wczoraj obserwowaliśmy korektę spadkową na większości pakietów w Europie, z kolei wtorek przyniósł mniejsze ruchy na głównych indeksach giełdowych. Ostatecznie niemiecki DAX, jak i francuski CAC40 straciły 0,15%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,7% niżej.
Republikańska rewolucja i demokratyczny ład
2021-01-07 Komentarz giełdowy XTBWczorajsze zamieszki w Kapitolu przejdą z pewnością do historii. Zwolennicy Trumpa, którzy nie mogli pogodzić się z jego przegraną dopuścili się wtargnięcia na teren amerykańskiego Konresu. Sama sytuacja nie miała dużego wpływu na rynki, ale już wyniki wyborów uzupełniających w Georgii mają spory wpływ na to, co dzieje się na giełdach oraz na pozostałych rynkach.
Niepewność w drugą sesję nowego roku
2021-01-05 Komentarz giełdowy XTBNa rynek wkradła się niepewność, aczkolwiek nie oznacza to zmniejszenia zaangażowania inwestorów. Wiele rynków zalicza dzisiaj spore wahania, choć w przypadku rynku giełdowego obserwujemy raczej stonowane nastroje, przede wszystkim w przypadku głównych rynków. Rynki wydają się czekać na bardzo ważne wiadomości ze Stanów Zjednoczonych.
Noworoczna chciwość na rynku
2021-01-04 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj pierwsza sesja giełdowa w nowym roku i z pewnością przynajmniej część inwestorów będzie brała ten dzień jako pozytywny wyznacznik dla całego miesiąca, a być może nawet całego roku. Warto jednak pamiętać, że efekt stycznia często ma miejsce jedynie początkiem miesiąca i w dużej mierze jest powiązany z wcześniejszą optymalizacją podatkową. Czy mizerne wyniki globalnych indeksów będą wyznacznikiem dla GPW w kolejnych dniach?
Ostudzenie nastrojów na rynku akcji przed Nowym Rokiem
2020-12-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji rozpoczęła się od wzrostów, które w kolejnych godzinach handlu zostały zniwelowane. Pod koniec dnia główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie znajdują się w rejonach poziomu odniesienia. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki indeks giełdowy DAX traci 0,25%, podczas gdy francuski CAC40 jest notowany 0,1% niżej, a np. włoski FTSE MIB rośnie 0,15%.
Rekordy na rynku akcji w USA i nowe maksima na DAX
2020-12-29 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. Obserwowany wczoraj, jak i dziś w godzinach porannych optymizm był wynikiem kilku czynników. Po pierwsze rozpoczął się masowy proces szczepienia ludności przeciwko koronawirusowi, co daje nadzieję na szybsze odmrażanie gospodarki i ożywienie w 2021 roku. Po drugie Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie umowy handlowej.