Pragmatyzm Bidena?

Obserwowane wczoraj po południu zagadkowe umocnienie się dolara, oraz cofnięcie się Wall Street, zostało wymazane. Wtorek przynosi powrót starego schematu z większym apetytem na ryzyko. Rynki dyskontują perspektywę zbliżających się pierwszych szczepień w Wielkiej Brytanii i USA w najbliższych 2-3 tygodniach, chociaż nie brak doniesień, że sam proces podania szczepionki może być dla pacjenta nieprzyjemny, co może go zniechęcać do pojawienia się po konieczną, drugą dawkę (CNBC).
Kluczową informacją dnia są jednak doniesienia Wall Street Journal, jakoby szefową Departamentu Skarbu w administracji Joe Bidena miała zostać była szefowa FED, Janet Yellen. Jeżeli są prawdziwe, to ta informacja może zapowiadać lepszą współpracę na linii Departament Skarbu-FED, chociaż nie należy zapominać o tym, że nadmierne wydatki mogą być stopowane przez republikański Senat. Sam proces przekazania władzy przez Trumpa ma szanse być płynny - obecny szef Białego Domu miał zlecić nawiązanie współpracy ze sztabem Bidena. To może oznaczać, że Trump pogodził się z przegraną i podejmowane przez niego prawne działania w niektórych stanach związane z przebiegiem wyborów, nie mają już większego znaczenia.
Dolar słabnie dzisiaj na całej linii. Najlepiej zachowują się waluty Antypodów, co nie jest wynikiem tylko zwyczajowej reakcji na tryb risk-on. Wyraźnie spadły szanse na dalsze poluzowanie polityki przez RBNZ, po tym jak rząd miał poprosić bank centralny o podjęcie działań mających zahamować nadmierne wzrosty cen nieruchomości. W grupie G-10 mocne są też dolar kanadyjski, korona szwedzka no i oczywiście funt, który czeka na finalizację rozmów na temat umowy handlowej jeszcze w tym tygodniu.
OKIEM ANALITYKA - pragmatyzm Bidena?
Informacją, która wyraźnie zelektryzowała rynki są niewątpliwie spekulacje o możliwym objęciu teki Sekretarza Skarbu w nowej administracji USA przez byłą szefową FED. Kaczka dziennikarska, czy prawda? Informację tą podało wiele mediów (pierwszy był WSJ), a także rzekomo była potwierdzana w obozie Demokratów. Dla rynków byłaby to bardzo dobra informacja, gdyż po pierwsze może pokazywać, że ekipa Joe Bidena chce sprawić wrażenie, że sprawami gospodarczymi zajmą się profesjonaliści z prawdziwego zdarzenia, bo i sytuacja jest dość poważna (pandemia). Wystawienie Yellen może mieć też na celu odebranie argumentów Republikanom w Senacie, którym trudno będzie odrzucić tę kandydaturę, gdyż była szefowa FED może w pewnym sensie gwarantować to, że wydatki nie będą ustawiane pod potrzeby i zachcianki polityków - część ekonomistów nie raz wskazywała, że Demokraci chcą prowadzić nazbyt ekspansywną politykę fiskalną. Pamiętajmy też o tym, że obecny szef FED (Jerome Powell) był przez kilka lat zastępcą Yellen, co mogłoby znacząco poprawić współpracę na płaszczyźnie polityki monetarnej i fiskalnej.
Taki ruch administracji Bidena wskazuje na duży pragmatyzm nowej ekipy, która rozpocznie rządy w Białym Domu po 20 stycznia. I dobrze, bo wymaga tego sytuacja. Niemniej równie ważnym tematem dla rynków będą też spekulacje, kto mógłby objąć tekę szefa Departamentu Stanu, co pośrednio będzie ustawiać też linię działań wobec Chin. Wczoraj pojawiły się spekulacje, jakoby administracja Donalda Trumpa planowała na "odchodne" wprowadzić mocne restrykcje wobec Pekinu.
Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Lekarz rynków finansowych...
12:03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek rano dolar pozostaje nieznacznie mocniejszy na szerokim rynku po ruchu, który został zainicjowany jeszcze wczoraj po południu. Powodem jest większa nerwowość na rynkach akcji, chociaż Wall Street ostatecznie zamknęła się wczoraj na niewielkich plusach. Niemniej giełdy w Azji wypadły gorzej, co ustawiło też niższe otwarcie w Europie.
Polski złoty traci względem głównych walut przed południem
11:18 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznamy wielu kluczowych odczytów makro. O poranku opublikowane zostały dane z Wielkiej Brytanii, o 14:00 poznamy decyzję banku centralnego Węgier w sprawie stóp procentowych. Po południu uwaga inwestorów może się także skupić na indeksie zaufania konsumentów wg Conference Board, który poznamy o 16:00.
Powiew niepewności
11:06 Komentarz poranny TMS BrokersW poniedziałek na rynek wkradła się nerwowość związana z terminem wprowadzenia pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo na sentymencie ciążyły gorsze dane dotyczące niemieckiej gospodarki (Ifo). Wczoraj na początku sesji traciły wszystkie indeksy z Wall Street. Ostatecznie S&P500 zamknął się nad kreską z wynikiem +0,36 proc a technologiczny NASDAQ urósł + 0,87 proc. Zdecydowanie gorzej poradziła sobie Europa.
Sztuka interpretacji
2021-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walutTydzień zaczynamy od słabszego dolara i nieco mocniejszych rynków akcji, co oznacza próbę powrotu do trybu ryzyka (risk-on). Najsilniejsze są dzisiaj waluty Antypodów, korony skandynawskie, dolar kanadyjski, oraz funt, co zdaje się potwierdzać tą tezę. Piątkowe schłodzenie nastrojów tłumaczone obawami związanymi z COVID okazało się krótkotrwałe.
Pekin rzuca rękawicę
2021-01-25 Poranny komentarz walutowy XTBRelacje USA-Chiny od dłuższego czasu przestały zajmować inwestorów. Dlatego też dziś nie widać żadnej reakcji na eskalację napięcia wokół Tajwanu. Tym niemniej, Chiny mogą okazać się głównym wyzwaniem prezydentury Joe Bidena. Szacuje się, że „dzięki” pandemii, moment zrównania się wielkości gospodarek Chin i USA przybliżył się aż o 5 lat i stanie się to już w 2028 roku.
Trzymamy się tego, co znamy
2021-01-25 Komentarz poranny TMS BrokersOstrożny optymizm stara się przeważać na rynkach. Powody pozostają wciąż te same – inwestorzy pokładają duże nadzieje w planach fiskalnych prezydenta USA Bidena, co z pomocą ultra-luźnej polityki Fed zapewni idealne warunki do umocnienia ryzykownych aktywów. Tło jest wszystkim znane, choć brakuje konkretnego impulsu, by wyrwać rynki do mocniejszego ruchu.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-01-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersŚrednioterminowe nadzieje ścierają się z krótkoterminowymi ryzykami, co utrudnia zawiązanie stabilnego trendu wzrostowego ryzykownych aktywów. Optymizm podparty zaszczepieniem ludności i planami fiskalnego wsparcia ożywienia nie powinien zaniknąć, ale z rozwinięciem nowej fali wzrostów inwestorzy czekają na silny impuls – być może od Fed w środę?
Informacyjna próżnia
2021-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano widzimy próbę podbicia dolara na szerokim rynku, co można wiązać ze schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji. Na Wall Street mieliśmy realizację zysków, podczas kiedy nastroje w Azji zdominowały obawy związane z COVID. Według doniesień planowany jest lockdown na części obszaru Hong Kongu, ale i też większe restrykcje mają dotknąć wybrane miasta w Chinach - tamtejsze władze obawiają się transmisji wirusa w kontekście zbliżających się obchodów chińskiego Nowego Roku.
Stabilne dane z Europy
2021-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejskie gospodarki nadal muszą mierzyć się z serią ograniczeń. Jak na te okoliczności wstępne indeksy PMI z Europy i tak wypadły nieźle. Coraz bardziej rozgrzany jest za to amerykański rynek nieruchomości. Przełom roku nie był specjalnie dobry dla europejskiej gospodarki. Co prawda udało się „rzutem na taśmę” znaleźć porozumienie ws. Brexitu, ale i tak wyjście Wielkiej Brytanii z UE wiąże się z komplikacjami.
EBC mniej zaniepokojony siłą euro?
2021-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na rynkach w piątek pogarszają się przy przerzuceniu uwagi na rozwój pandemii w Chinach. Przygasa wstępny entuzjazm podsycany nadziejami na nowy bodziec fiskalny ze strony nowo zaprzysiężonego prezydenta USA, a inwestorzy przeszli do realizacji zysków przed weekendem. Na FX oznacza do redukcję pozycji sprzedaży USD z wyłączeniem EUR/USD, który znalazł wsparcie w czwartkowym przekazie EBC.