Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Tydzień mocnego dolara
2008-08-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersMijający tydzień upłynął pod znakiem konsolidacji kursu dolara. Para EUR/USD wahała się w przedziale 1,4860 – 1,4940. Jedynie w poniedziałek można było obserwować silniejsze ruchy eurodolara. W ostatnich dniach rynek poznał kluczowe dane makro ze strefy euro oraz Niemiec – odczyty wskaźników były dość zróżnicowane.
Lepsze dane z Europy, niepokojące z USA
2008-08-14 Komentarz popołudniowy Open FinanceWprawdzie PKB Niemiec w II kwartale spadł o 0,5 proc. w porównaniu do I kwartału, ale spodziewano się spadku o 0,8 proc. Rok do roku PKB wzrósł o 3,1 proc. (oczekiwano 1,6 proc.). Wzrost gospodarczy w eurolandzie spełnił oczekiwania ekonomistów i w porównaniu do II kwartału 2007 wyniósł 1,5 proc. (spadł jednak o 0,2 proc. w porównaniu do I kwartału).
Dane makroekonomiczne bez wpływ na kurs EURUSD
2008-08-14 Komentarz popołudniowy TMS BrokersNa międzynarodowym rynku walutowym poznaliśmy dzisiaj istotne dane makroekonomiczne. Najpierw wartość PKB za II kw. z Niemiec. Tempo wzrostu gospodarczego Niemiec mile zaskoczyło inwestorów. W ujęciu kwartalnym wyniosło ono -0,5 proc. (spodziewano się spadku o 0,8 proc.), a w ujęciu rocznym: +3,1 proc. (prognoza +1,6 proc.).
Publikacja danych o PKB w Europie
2008-08-14 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSWahania w trakcie dzisiejszej sesji na rynku walutowym można uznać za ograniczone, ale nie jest to równoważne z tym, że nic ważnego się dziś na rynkach nie działo. Inwestorzy w napięciu oczekiwali na publikację danych o PKB w Europie.
O wyniku sesji zadecydowały dane z USA
2008-08-14 Komentarz giełdowy Gold FinanceOstatnią sesję w tym tygodniu indeksy na GPW rozpoczęły od wzrostów pod wpływem pozytywnych informacji, jakie napłynęły z innych giełd europejskich. Zbliżający się długi weekend wyraźnie wpłyną na ograniczenie aktywność inwestorów podczas czwartkowych notowań.
Początek tygodnia bez danych
2008-08-14 Raport tygodniowy FMCMPoczątek mijającego tygodnia nie przyniósł ważnych informacji makroekonomicznych. Dopiero we wtorek napłynęły dane o bilansie handlowym USA, który okazał się przekraczać prognozy i wyniósł -56,8 mld USD (poprzednio -59,2 mld). Kolejne dni przynosiły mieszane dane.
Zaskakująca reakcja na dane z USA
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuW lipcu inflacja CPI wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 0,8 proc. w relacji miesiąc do miesiąca i 5,6 proc. rok do roku. Dane są wyraźnie wyższe od prognoz, które zakładały wzrost o odpowiednio 0,4 proc. i 5,2 proc.
Dane bez wpływu, euro w konsolidacji
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuW II kwartale 2008 roku, według opublikowanych przez Eurostat wstępnych szacunków, dynamika PKB w strefie euro spadła o 0,2 proc. kwartał do kwartału i wzrosła o 1,5 proc. rok do roku. Dane te dokładnie odpowiadają rynkowym prognozom.
Efekty kryzysu sprzed roku wciąż widoczne na giełdach
2008-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszą sesję na Wall Street zdominowały pesymistyczne nastroje – główny indeks Dow Jones zamknął się z prawie 1-procentowa stratą. Do zniżki przyczyniły się jak zwykle negatywne wiadomości z sektora finansowego oraz nieoczekiwana zwyżka cen ropy naftowej.
W oczekiwaniu na dane o inflacji w USA
2008-08-14 Codzienny Puls Rynku IDM SAŚrodek tygodnia przyniósł wyhamowanie wzrostów dolara w stosunku do walut wyżej oprocentowanych. Wyjątek stanowiła waluta brytyjska, która znalazła się pod presją po opublikowaniu kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji.
Dziś inflacja na świecie i wyniki KGHM
2008-08-14 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Już o 8 rano poznamy dynamikę wzrostu PKB w Niemczech - oczekiwania ekonomistów zatrzymały się na 1,6 proc. w skali roku. Skromnie, jak na największą gospodarkę Europy. Ale też Niemcy są siłą pociągową strefy euro.
Dane o PKB ze strefy euro w centrum uwagi
2008-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersNa rodzimym rynku walutowym widoczne jest dalsze osłabienie złotego. Po wczorajszej znacznej deprecjacji polskiej waluty, złoty dzisiaj kontynuuje spadki. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN wzrosły od początku wczorajszej sesji o odpowiednio 4 i 5 groszy.
Dziś poznamy dynamikę PKB w Strefie Euro
2008-08-14 Raport poranny FMCMEUR/USD wyhamował spadki: Wczorajsze dane makro nie wpłynęły istotnie na ogólna sytuację na eurodolarze. Ani gorsza sprzedaż detaliczna w USA, ani słabsze dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro nie przyczyniły się do zdecydowanych zmian na głównej parze walutowej.
Dane o inflacji w USA i PKB w srefie euro
2008-08-14 X-Trade Brokers DailyNajważniejszą figurą makroekonomiczną bieżącego tygodnia są dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, które podane zostaną o godzinie 14.30 naszego czasu. Wczoraj podane zostały dane o cenach importu i mieliśmy kolejne zaskoczenie „in plus”.
Nowy czynnik wpływający na osłabienie złotego
2008-08-14 Poranny Szkic Walutowy AFSObserwujemy nowy czynnik wpływający na osłabienie złotego: nasza waluta dodatkowo traci do euro z powodu niepewności co do dalszego kształtu ścieżki polityki pieniężnej (pozostałe czynniki to m.in. obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, związane z oczekiwaniami recesji w gospodarkach Europy Zachodniej oraz wysoki poziom awersji do ryzyka związany z niepewnością co do siły europejskiej gospodarki).
Przedświąteczna sesja na GPW
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuCzwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie jest ostatnią przed długim weekendem w Polsce. To zaś nie będzie sprzyjało aktywności inwestorów. Zwłaszcza, że mniejszą aktywność można było już obserwować wczoraj.
Słabe dane ze świata, CPI w Polsce wg consensusu
2008-08-13 Komentarz popołudniowy Open FinanceJapoński PKB spadł o 0,6 proc. w II kwartale licząc do I kwartału, a w ujęciu rocznym spadł o 2,4 proc. Również estońska gospodarka zanotowała spadek PKB - o 1,4 proc. r/r. Z pozostałych - dodajmy niewesołych - danych ze świata warto wymienić spadek produkcji przemysłowej w strefie euro o 0,5 proc. r/r (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.) i sprzedaż detaliczną w USA, która wzrosła o 0,4 proc. (oczekiwano 0,6 proc.) nie uwzględniając samochodów.
W Europie w dalszym ciągu źle
2008-08-13 Raport popołudniowy FMCMKolejny spadek eurodolara: W dniu dzisiejszym gorsze publikacje zarówno z Eurolandu jak i z USA znajdowały swoje odzwierciedlenie w kursie EUR/USD. Początkowo, gorsza od oczekiwań, publikacja produkcji przemysłowej w Strefie Euro przyniosła osłabienie euro.
Dolar wciąż silny
2008-08-13 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsze notowania na międzynarodowym rynku walutowym rozpoczęły się wzrostem kursu eurodolara do poziomu 1,4980. Rynek z nadzieją oczekiwał na dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. Produkcja spadła jednak o 0,5% rok do roku wobec prognozowanego wzrostu o 0,2%, w ujęciu miesięcznym natomiast nie uległa zmianie (oczekiwano nieznacznego jej wzrostu).
Marazm i spadki na GPW
2008-08-13 Komentarz giełdowy Gold FinancePogorszenie sytuacji na światowych rynkach oraz zaskakująco słabe wyniki spółki PGNIG w drugim kwartale skutecznie zepsuły inwestorom nastroje na początku sesji. W trakcie dnia sytuacja nie uległa dużej zmianie, indeks WIG20 utrzymywał się blisko porannych poziomów, a na rynku panował marazm.