Nietypowa reakcja rynków

Nietypowa reakcja rynków
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-12-20 (16:38)

Poniedziałek przynosi mocne podbicie risk-off, chociaż w natłoku informacji, jakie się pojawiły mocnych zaskoczeń nie ma - ewentualnie może być to dość radykalna decyzja rządu Marka Rutte, który zdecydował się na twardy lockdown w Niderlandach okresie Świąt, co podbija spekulacje, czy inni w Europie pójdą podobną drogą. To jednak nie jest tak oczywiste, warto wspomnieć o tym, że podobny casus mieliśmy miesiąc temu w przypadku Austrii, a pomysły przywracania lockdownu budzą duże podziały wśród polityków rządzącej opcji w Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech.

Wątek restrykcji może być jednak bardziej istotny w przypadku Chin (kontekst zimowej olimpiady zaplanowanej na luty), czy też USA (czekać nas będzie duży spór pomiędzy władzami federalnymi, a stanowymi). W efekcie słowa szefa Banku Anglii sprzed kilku dni, że tak naprawdę nie jest jasne, na ile Omikron doprowadzi do wyhamowania inflacji, stają się mottem dla innych decydentów w bankach centralnych - i tego rynki najbardziej się obawiają. Tyle czy aby reakcja rynków nie jest przesadzona? Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze skumulowaniem wielu wątków naraz, a w kolejnych dniach nie zobaczymy gorszych informacji. Do tego dochodzi "poprawka" na Święta, kiedy to zwyczajowo aktywność na rynkach gaśnie, dlatego inwestorzy wiele spraw chcą załatwić wcześniej. Paradoksalnie, zatem tryb nerwowość na rynkach powinna maleć w kolejnych dniach.

EURUSD - euro może skorzystać na globalnym strachu

Jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia notowania EURUSD powróciły w stronę ważnego wsparcia przy 1,1250, do czego w dużej mierze przyczynił się komentarz Christophera Wallera z zarządu FED (podwyżka stóp już w marcu). Ruch spadkowy nie jest jednak kontynuowany w poniedziałek - dlaczego? Być może odpowiedzi na to pytanie warto szukać w specyficznym statusie jaki ma euro - z racji gołębiej polityki EBC jest to obok jena, waluta finansująca globalne spekulacje - tym samym w sytuacji wyraźnego uderzenia risk-off drożeje, gdyż inwestorzy są zmuszeni do pokrywania pozycji na innych rynkach i odkupywania euro.

Analiza techniczna pokazuje, że strefa 1,1240-60 może sie dalej bronić jako wsparcie, co może być też zapowiedzią powrotu notowań w stronę 1,13 w kolejnych dniach. Jednocześnie malejąca aktywność przed Świętami może wpływać na spadek zmienności.

W poniedziałek wyraźnie widać tryb risk-off na rynkach - wpływ na to mają obawy przed Omikronem, ale i też polityką banków centralnych. Uwagę zwracają też tarcia w USA związane ze sztandarowym programem infrastrukturalnym prezydenta Joe Bidena (Bulid Back Better) - umiarkowany senator Manchin zapowiedział, że nie poprze tego projektu, co już doprowadziło do zrewidowania w dół prognoz wzrostu gospodarczego dla USA na I i II kwartał 2022 r. przez jeden z czołowych banków inwestycyjnych. Na to nakłada się też niepewność związana z Omikronem - oczekuje się, że Biały Dom zwróci większą uwagę na problem osób niezaszczepionych - niemniej to sytuacja w Europie budzi największy niepokój. Holandia zdecydowała się wprowadzenie blisko miesięcznego, twardego lockdownu, a plan "C" rozważany jest też w Wielkiej Brytanii. Obawy przed bardziej radykalnymi restrykcjami na świecie pchają w dół notowania ropy naftowej.

W piątek członek zarządu FED, Christopher Waller przyznał, że decyzja o przyspieszeniu taperingu przez FED oznacza wzrost prawdopodobieństwa wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem mogłaby mieć ona miejsce już w marcu, lub maju. Przedstawiciel FED dodał, że wprawdzie wariant Omikron może wiązać się z dużą niepewnością dla prognoz ekonomicznych, to jednak na obecną chwilę wskaźniki makroekonomiczne wymuszają zdecydowane działania idące w stronę normalizacji polityki monetarnej. O tym, że podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku są możliwe, powiedziała też Mary Daly z oddziału FED w San Francisco.
Dla rynków kombinacja "jastrzębich" sygnałów płynących z banków centralnych, oraz niepewności jaką niesie Omikron, jest fatalna. Na to nakłada się też malejąca płynność przed Świętami, co może prowadzić do nazbyt emocjonalnych reakcji i przerysowań. W przestrzeni FX nadmiernej nerwowości jednak nie ma, poza tym, że trwa agonia tureckiej liry podsycana komentarzami prezydenta Erdogana, który bronił swojej "niezależnej" polityki niskich stóp procentowych. W przestrzeni G-10 najsłabsza jest korona norweska, która traci w ślad za silną przeceną ropy naftowej, dalej mamy waluty Antypodów, dolara kanadyjskiego (szkodzi sytuacja na surowcach), oraz funta. Brytyjskiej walucie poza perspektywą poświątecznego lockdownu, który podobno budzi duży sprzeciw w samym rządzie premiera Johnsona, mamy też rezygnację ministra Davida Frosta, który zajmował się negocjacjami dotyczącymi protokołu irlandzkiego (czy to może sygnalizować jakieś komplikacje w relacjach z UE?). Najlepiej zachowują się dzisiaj jen (wspierany przez spadki na giełdach i spadki rentowności amerykańskich obligacji), oraz euro (korzystające z globalnego risk-off i konieczności pokrywania spekulacyjnych pozycji finansowanych wcześniej wspólną walutą).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.