Nietypowa reakcja rynków

Nietypowa reakcja rynków
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-12-20 (16:38)

Poniedziałek przynosi mocne podbicie risk-off, chociaż w natłoku informacji, jakie się pojawiły mocnych zaskoczeń nie ma - ewentualnie może być to dość radykalna decyzja rządu Marka Rutte, który zdecydował się na twardy lockdown w Niderlandach okresie Świąt, co podbija spekulacje, czy inni w Europie pójdą podobną drogą. To jednak nie jest tak oczywiste, warto wspomnieć o tym, że podobny casus mieliśmy miesiąc temu w przypadku Austrii, a pomysły przywracania lockdownu budzą duże podziały wśród polityków rządzącej opcji w Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech.

Wątek restrykcji może być jednak bardziej istotny w przypadku Chin (kontekst zimowej olimpiady zaplanowanej na luty), czy też USA (czekać nas będzie duży spór pomiędzy władzami federalnymi, a stanowymi). W efekcie słowa szefa Banku Anglii sprzed kilku dni, że tak naprawdę nie jest jasne, na ile Omikron doprowadzi do wyhamowania inflacji, stają się mottem dla innych decydentów w bankach centralnych - i tego rynki najbardziej się obawiają. Tyle czy aby reakcja rynków nie jest przesadzona? Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze skumulowaniem wielu wątków naraz, a w kolejnych dniach nie zobaczymy gorszych informacji. Do tego dochodzi "poprawka" na Święta, kiedy to zwyczajowo aktywność na rynkach gaśnie, dlatego inwestorzy wiele spraw chcą załatwić wcześniej. Paradoksalnie, zatem tryb nerwowość na rynkach powinna maleć w kolejnych dniach.

EURUSD - euro może skorzystać na globalnym strachu

Jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia notowania EURUSD powróciły w stronę ważnego wsparcia przy 1,1250, do czego w dużej mierze przyczynił się komentarz Christophera Wallera z zarządu FED (podwyżka stóp już w marcu). Ruch spadkowy nie jest jednak kontynuowany w poniedziałek - dlaczego? Być może odpowiedzi na to pytanie warto szukać w specyficznym statusie jaki ma euro - z racji gołębiej polityki EBC jest to obok jena, waluta finansująca globalne spekulacje - tym samym w sytuacji wyraźnego uderzenia risk-off drożeje, gdyż inwestorzy są zmuszeni do pokrywania pozycji na innych rynkach i odkupywania euro.

Analiza techniczna pokazuje, że strefa 1,1240-60 może sie dalej bronić jako wsparcie, co może być też zapowiedzią powrotu notowań w stronę 1,13 w kolejnych dniach. Jednocześnie malejąca aktywność przed Świętami może wpływać na spadek zmienności.

W poniedziałek wyraźnie widać tryb risk-off na rynkach - wpływ na to mają obawy przed Omikronem, ale i też polityką banków centralnych. Uwagę zwracają też tarcia w USA związane ze sztandarowym programem infrastrukturalnym prezydenta Joe Bidena (Bulid Back Better) - umiarkowany senator Manchin zapowiedział, że nie poprze tego projektu, co już doprowadziło do zrewidowania w dół prognoz wzrostu gospodarczego dla USA na I i II kwartał 2022 r. przez jeden z czołowych banków inwestycyjnych. Na to nakłada się też niepewność związana z Omikronem - oczekuje się, że Biały Dom zwróci większą uwagę na problem osób niezaszczepionych - niemniej to sytuacja w Europie budzi największy niepokój. Holandia zdecydowała się wprowadzenie blisko miesięcznego, twardego lockdownu, a plan "C" rozważany jest też w Wielkiej Brytanii. Obawy przed bardziej radykalnymi restrykcjami na świecie pchają w dół notowania ropy naftowej.

W piątek członek zarządu FED, Christopher Waller przyznał, że decyzja o przyspieszeniu taperingu przez FED oznacza wzrost prawdopodobieństwa wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem mogłaby mieć ona miejsce już w marcu, lub maju. Przedstawiciel FED dodał, że wprawdzie wariant Omikron może wiązać się z dużą niepewnością dla prognoz ekonomicznych, to jednak na obecną chwilę wskaźniki makroekonomiczne wymuszają zdecydowane działania idące w stronę normalizacji polityki monetarnej. O tym, że podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku są możliwe, powiedziała też Mary Daly z oddziału FED w San Francisco.
Dla rynków kombinacja "jastrzębich" sygnałów płynących z banków centralnych, oraz niepewności jaką niesie Omikron, jest fatalna. Na to nakłada się też malejąca płynność przed Świętami, co może prowadzić do nazbyt emocjonalnych reakcji i przerysowań. W przestrzeni FX nadmiernej nerwowości jednak nie ma, poza tym, że trwa agonia tureckiej liry podsycana komentarzami prezydenta Erdogana, który bronił swojej "niezależnej" polityki niskich stóp procentowych. W przestrzeni G-10 najsłabsza jest korona norweska, która traci w ślad za silną przeceną ropy naftowej, dalej mamy waluty Antypodów, dolara kanadyjskiego (szkodzi sytuacja na surowcach), oraz funta. Brytyjskiej walucie poza perspektywą poświątecznego lockdownu, który podobno budzi duży sprzeciw w samym rządzie premiera Johnsona, mamy też rezygnację ministra Davida Frosta, który zajmował się negocjacjami dotyczącymi protokołu irlandzkiego (czy to może sygnalizować jakieś komplikacje w relacjach z UE?). Najlepiej zachowują się dzisiaj jen (wspierany przez spadki na giełdach i spadki rentowności amerykańskich obligacji), oraz euro (korzystające z globalnego risk-off i konieczności pokrywania spekulacyjnych pozycji finansowanych wcześniej wspólną walutą).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

10:00 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

09:54 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.
Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

2024-09-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ze strony Rezerwy Federalnej. Niepewność dotycząca jutrzejszej decyzji jest oczywiście ogromna, nawet pomimo tego, że sama obniżka jest w zasadzie przypieczętowana. Niepewnością jest oczywiście wielkość obniżki, prognozy gospodarcze oraz sama komunikacja Fedu. To właśnie te czynniki doprowadzą do nastawienia rynków na najbliższe tygodnie, choć nie należy zapominać również o możliwym sporym wpływie wyborów prezydenckich w USA.