Nietypowa reakcja rynków

Nietypowa reakcja rynków
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-12-20 (16:38)

Poniedziałek przynosi mocne podbicie risk-off, chociaż w natłoku informacji, jakie się pojawiły mocnych zaskoczeń nie ma - ewentualnie może być to dość radykalna decyzja rządu Marka Rutte, który zdecydował się na twardy lockdown w Niderlandach okresie Świąt, co podbija spekulacje, czy inni w Europie pójdą podobną drogą. To jednak nie jest tak oczywiste, warto wspomnieć o tym, że podobny casus mieliśmy miesiąc temu w przypadku Austrii, a pomysły przywracania lockdownu budzą duże podziały wśród polityków rządzącej opcji w Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech.

Wątek restrykcji może być jednak bardziej istotny w przypadku Chin (kontekst zimowej olimpiady zaplanowanej na luty), czy też USA (czekać nas będzie duży spór pomiędzy władzami federalnymi, a stanowymi). W efekcie słowa szefa Banku Anglii sprzed kilku dni, że tak naprawdę nie jest jasne, na ile Omikron doprowadzi do wyhamowania inflacji, stają się mottem dla innych decydentów w bankach centralnych - i tego rynki najbardziej się obawiają. Tyle czy aby reakcja rynków nie jest przesadzona? Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze skumulowaniem wielu wątków naraz, a w kolejnych dniach nie zobaczymy gorszych informacji. Do tego dochodzi "poprawka" na Święta, kiedy to zwyczajowo aktywność na rynkach gaśnie, dlatego inwestorzy wiele spraw chcą załatwić wcześniej. Paradoksalnie, zatem tryb nerwowość na rynkach powinna maleć w kolejnych dniach.

EURUSD - euro może skorzystać na globalnym strachu

Jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia notowania EURUSD powróciły w stronę ważnego wsparcia przy 1,1250, do czego w dużej mierze przyczynił się komentarz Christophera Wallera z zarządu FED (podwyżka stóp już w marcu). Ruch spadkowy nie jest jednak kontynuowany w poniedziałek - dlaczego? Być może odpowiedzi na to pytanie warto szukać w specyficznym statusie jaki ma euro - z racji gołębiej polityki EBC jest to obok jena, waluta finansująca globalne spekulacje - tym samym w sytuacji wyraźnego uderzenia risk-off drożeje, gdyż inwestorzy są zmuszeni do pokrywania pozycji na innych rynkach i odkupywania euro.

Analiza techniczna pokazuje, że strefa 1,1240-60 może sie dalej bronić jako wsparcie, co może być też zapowiedzią powrotu notowań w stronę 1,13 w kolejnych dniach. Jednocześnie malejąca aktywność przed Świętami może wpływać na spadek zmienności.

W poniedziałek wyraźnie widać tryb risk-off na rynkach - wpływ na to mają obawy przed Omikronem, ale i też polityką banków centralnych. Uwagę zwracają też tarcia w USA związane ze sztandarowym programem infrastrukturalnym prezydenta Joe Bidena (Bulid Back Better) - umiarkowany senator Manchin zapowiedział, że nie poprze tego projektu, co już doprowadziło do zrewidowania w dół prognoz wzrostu gospodarczego dla USA na I i II kwartał 2022 r. przez jeden z czołowych banków inwestycyjnych. Na to nakłada się też niepewność związana z Omikronem - oczekuje się, że Biały Dom zwróci większą uwagę na problem osób niezaszczepionych - niemniej to sytuacja w Europie budzi największy niepokój. Holandia zdecydowała się wprowadzenie blisko miesięcznego, twardego lockdownu, a plan "C" rozważany jest też w Wielkiej Brytanii. Obawy przed bardziej radykalnymi restrykcjami na świecie pchają w dół notowania ropy naftowej.

W piątek członek zarządu FED, Christopher Waller przyznał, że decyzja o przyspieszeniu taperingu przez FED oznacza wzrost prawdopodobieństwa wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem mogłaby mieć ona miejsce już w marcu, lub maju. Przedstawiciel FED dodał, że wprawdzie wariant Omikron może wiązać się z dużą niepewnością dla prognoz ekonomicznych, to jednak na obecną chwilę wskaźniki makroekonomiczne wymuszają zdecydowane działania idące w stronę normalizacji polityki monetarnej. O tym, że podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku są możliwe, powiedziała też Mary Daly z oddziału FED w San Francisco.
Dla rynków kombinacja "jastrzębich" sygnałów płynących z banków centralnych, oraz niepewności jaką niesie Omikron, jest fatalna. Na to nakłada się też malejąca płynność przed Świętami, co może prowadzić do nazbyt emocjonalnych reakcji i przerysowań. W przestrzeni FX nadmiernej nerwowości jednak nie ma, poza tym, że trwa agonia tureckiej liry podsycana komentarzami prezydenta Erdogana, który bronił swojej "niezależnej" polityki niskich stóp procentowych. W przestrzeni G-10 najsłabsza jest korona norweska, która traci w ślad za silną przeceną ropy naftowej, dalej mamy waluty Antypodów, dolara kanadyjskiego (szkodzi sytuacja na surowcach), oraz funta. Brytyjskiej walucie poza perspektywą poświątecznego lockdownu, który podobno budzi duży sprzeciw w samym rządzie premiera Johnsona, mamy też rezygnację ministra Davida Frosta, który zajmował się negocjacjami dotyczącymi protokołu irlandzkiego (czy to może sygnalizować jakieś komplikacje w relacjach z UE?). Najlepiej zachowują się dzisiaj jen (wspierany przez spadki na giełdach i spadki rentowności amerykańskich obligacji), oraz euro (korzystające z globalnego risk-off i konieczności pokrywania spekulacyjnych pozycji finansowanych wcześniej wspólną walutą).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?
Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

2025-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na to zdają się po cichu liczyć rynki, po tym jak Biały Dom zakomunikował, że elektronika użytkowa z Chin będzie wyłączona spod horrendalnych ceł (stawka wyniesie zaledwie 20 proc.) i nie wykluczył, że podobny ruch dotknie też import półprzewodników. Czy to sygnał, że Donald Trump zaczyna odczuwać presję ze strony biznesu, który zwyczajnie jest na niego "wściekły"?