Mechanizm dyskontowania

Mechanizm dyskontowania
Data dodania: 2022-01-27 (12:42) Raport DM BOŚ z rynku walut

A jednak Powell całkowicie zrzucił wczoraj maskę "gołębia". Możemy mieć podwyżki stóp procentowych nawet na każdym posiedzeniu w tym roku począwszy od marca, a w czerwcu FED zajmie się tematem ograniczania bilansu banku centralnego (QT), który to program mógłby wystartować od lipca. Wszystkie argumenty, jakie wyciągał niedawno Powell zostały utrącone - nawet rynek pracy zachowuje się bardzo dobrze, co zauważył wczoraj sam zainteresowany. Wyścig FED z czasem właśnie się rozpoczyna. Ale czy, aby powinniśmy się go rzeczywiście bać?

Rynki mają taką ciekawą cechę, że dyskontują pewne tematy wcześniej, a trendy są generowane przez mechanizm zaskoczenia. Przecena indeksów na Wall Street w styczniu była największa od początku korona-hossy na wiosnę 2020 r. Technicy odnotowali szereg sygnałów zapowiadających trudny czas. No dobrze, ale to już wiemy. Teraz zastanówmy się, co inwestorzy będą robić przez najbliższe siedem tygodni do kolejnego posiedzenia FED? Drżeć ze strachu? Nie. Szanse na ruch na stopach o 50 p.b. w marcu mogą okazać się niezbyt duże, jeżeli nadchodzące dane makro potwierdzą pespektywę spowolnienia amerykańskiej gospodarki w I kwartale (co było widoczne po grudniowych odczytach). FED przynajmniej na początku cyklu podwyżek może chcieć działać w bardziej wyważony sposób. W efekcie, czy nie powinniśmy się nastawić na to, że najbliższe dwa-trzy tygodnie przyniosą korektę obserwowanych w styczniu tendencji, czyli cofnięcie dolara i odbicie na Wall Street?

Ważnym elementem układanki w ostatnim czasie poza FED jest czynnik ukraiński. Dzisiaj rubel wyraźnie zyskuje, co może nie być czystym przypadkiem. Amerykanie odpisali Rosjanom na ich "żądania". Czy Putin wykorzysta to jako propagandowy argument i zaatakuje Ukrainę w najbliższych dniach, czy też może przelicytował stawkę i przez kilka tygodni nie będzie rzucał na stół nowych kart? Trudno ocenić, ale dla rynków jakaś perspektywa deeskalacji napiętej sytuacji geopolitycznej, mogłaby przynieść swoisty rajd ulgi.

USDRUB - zawrócenie

Co Biden napisał Putinowi? Tego prędko się nie dowiemy, ale po wczorajszej eskalacji słownej w wydaniu ministra Ławrowa, dzisiaj rubel wyraźnie zyskuje. Amerykanie w mediach twierdzą, że postawili sprawę twardo, choć sami dodają, jakoby zaproponowali Rosjanom scenariusz deeskalacji wątku Ukrainy. Czy Putin przelicytował, a może to tylko unik na kilka tygodni, aby lepiej przygotować siły (wspólne manewry Rosji i Białorusi rozpoczną się dopiero w połowie lutego)? Zobaczymy. Na razie widać jednak, że rynek zaczyna wyceniać jakąś deeskalację. USDRUB cofa się dzisiaj wyraźniej i nie musi to być krótka korekta. Tłumaczenie tego stanu rzeczy silnymi surowcami (ropa) nie byłoby do końca właściwe, bo wcześniej rubel nie reagował na ten czynnik.

Sytuacja na rynkach 27 stycznia

Dolar zyskał na szerokim rynku po wczorajszej konferencji szefa FED, jaka miała miejsce po zakończonym posiedzeniu. Jerome Powell zdecydowanie nie jest już "gołębiem", a Rezerwa Federalna zakomunikowała rozpoczęcie całej serii podwyżek stóp procentowych począwszy od posiedzenia, jakie odbędzie się w marcu. To co wczoraj zaskoczyło to bardzo dobra ocena rynku pracy przez szefa FED - wcześniej podnosił on ten wątek jako argument, aby nie spieszyć się z podwyżkami stóp - w efekcie sam Jerome Powell nie wykluczył wczoraj, że stopy procentowe będą podwyższane na każdym posiedzeniu. Widać wyraźnie, że przebija obawa, co do rozkręcenia się spirali płacowej Innymi słowy, FED chce się teraz ścigać z czasem i będzie mocno zdeterminowany do tego, aby nadrobić wcześniejsze błędy. Efekt to przekraczająca 90 proc. wycena aż 5 podwyżek stóp w tym roku i pojawiające się głosy, że marzec może przynieść nawet ruch o 50 p.b.
Inwestorzy zostali wczoraj zaskoczeni "jastrzębią" metamorfozą Powella. W efekcie wyraźna zwyżka na Wall Street została wymazana, a dolar zyskał. Nerwowo było dzisiaj na rynkach w Azji, ale już początek handlu w Europie nie jest tak nerwowy. Kontrakty na amerykańskie indeksy odbijają w górę, a dolar wytraca tempo zwyżki. Karty zostały rozdane? Tok rozumowania rynków nieraz bywa dość zaskakujący. Uwagę zwraca dzisiaj sięgające już blisko 2 proc. umocnienie rubla. Wczoraj po południu rosyjska waluta traciła po mocnych słowach szefa rosyjskiego MSZ, który zapewniał, że Moskwa ustosunkuje się do pisemnej odpowiedzi na swoje "żądania", jaką otrzyma od administracji USA. Ta została wysłana, chociaż jej treści nie upubliczniono. W mediach pojawiły się komentarze amerykańskich oficjeli, którzy dali do zrozumienia, że nie wyrażono zgody na żadne ustępstwa. Pojawiło się też mocne ultimatum, co do zablokowania projektu Nord Stream II. Czy Władimir Putin (na razie) spasował, gdyż przelicytował stawkę? Zobaczymy. W każdym razie perspektywa jakiegoś wyciszenia tematu ukraińskiego, mogłaby dać pretekst do odreagowania rynków.

Na razie rynki pozostają rozchwiane. Dolar jest silny, ale tempo zwyżki zaczyna maleć. Słabo wypadają dzisiaj wrażliwe na ryzyko waluty Antypodów (NZD nie pomogła rekordowa inflacja CPI za IV kwartał), czy korony skandynawskie. Ale i w tej grupie jest też frank i jen, a także euro (EURUSD jest bardzo blisko przetestowania listopadowego dołka przy 1,1185). Pod presją pozostaje też funt, gdzie inwestorzy bardziej przedkładają ryzyko polityczne (dochodzenie prokuratorskie przeciwko premierowi Johnsonowi) nad czynnik w postaci przyszłotygodniowej podwyżki stóp przez Bank Anglii - pytanie czy słusznie.

Dzisiaj uwagę rynków będą przyciągać opinie instytucji nt. wczorajszego posiedzenia FED, a także doniesienia w temacie relacji z Rosją. W temacie danych uwagę przykują dane nt. PKB w USA za IV kwartał, cotygodniowe bezrobocie, oraz dane z rynku nieruchomości.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

2022-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane JOLTS będące szeroką miarą rynku pracy na którą FED zwraca też uwagę (podkreślała to zwłaszcza poprzednia szefowa Janet Yellen) wypadły w sierpniu fatalnie, co dało po południu kolejny mocny impuls (po poniedziałkowych ISM dla przemysłu) za korektą dolara i obserwowanym odbiciem przecenionych we wrześniu ryzykownych aktywów (było widać rajd na giełdach i surowcach).
Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

2022-10-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Od RPP oczekuje się dzisiaj, że podniesie główną stopę procentową o przynajmniej 25 punktów bazowych. Wówczas koszt pieniądza urośnie z poziomu 6,75 proc. do 7 proc. Ostatnie dane, głównie niezwalniająca inflacja, potwierdzają słuszność tej decyzji. Rynek tak naprawdę bardziej ciekawy jest jednak tego, co zakomunikuje NBP – czy cykl się kończy w październiku czy jednak zostanie przedłużony. To ta decyzja powinna mieć większy wpływ na złotego niż sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich. Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2022-10-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.
Dolar rozgrywa korektę

Dolar rozgrywa korektę

2022-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają "jastrzębią" linię - wczoraj przemawiali Williams i Barkin). Poza korektą dolara uwagę zwraca odbicie na giełdach i surowcach, co wpisuje się w poprawę globalnego sentymentu. Jak długo może ona potrwać?
Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

2022-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Działania Banku Anglii i ostateczne wycofanie się rządu Wielkiej Brytanii z kontrowersyjnego planu zniesienia najwyższego progu podatkowego znacznie poprawiły nastroje na rynkach. Obserwujemy wyraźne spadki rentowności którym dodatkowo mogą służyć nawoływania ONZ dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. Czy Fed zdecyduje się na zmianę komunikacji? Czy RBA sygnalizuje bliski szczyt stóp procentowych? Czy RPP zdecyduje się na ostatnią podwyżkę?
Ożywienia na rynkach kapitałowych

Ożywienia na rynkach kapitałowych

2022-10-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Ze swych piątkowych 22-miesięcznych minimów odbiły się wczoraj dosyć silnie główne amerykańskie indeksy (S&P 500 +2,59 proc., DJIA +2,66 proc., Nasdaq Composite +2,27 proc.). Dziś rano ta zwyżka była dosyć dynamicznie kontynuowana na rynku kontraktów na terminowych (S&P 500 +1,42 proc.). W Azji chińskie giełdy są zamknięte od 1 do 7 października z racjo obchodów chińskiego święta narodowego. Na pozostałych rynkach dominowały wzrosty (wyłamał się tylko nowozelandzki NZX50 -0,21 proc.). Najsilniejsze wzrosty – o 3,74 proc. i 3,53 proc. – notowały – odpowiednio – australijski All Ordinaries oraz filipiński PSEi.
Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

2022-10-03 Materiał partnera
Ripple zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku przez firmę Ripple Labs Inc., która ma swoją siedzibę w San Francisco. Sercem systemu jest blockchain Ripple, XRPL, który opiera się na unikalnym mechanizmie konsensusu Proof of History (PoH) do walidacji transakcji. To właśnie XRPL umożliwia walidację transakcji Ripple w ciągu średnio trzech do pięciu sekund. Oznacza to, że XRPL skaluje do 1500 transakcji na sekundę – to 100 razy więcej niż Ethereum.
Przed znaczącym skokiem zmienności?

Przed znaczącym skokiem zmienności?

2022-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy handel na rynku FX jest mieszany, jeżeli chodzi o pozycję dolara. Ten wyraźniej traci wobec walut Antypodów, które próbują odbijać przed spodziewanymi w tym tygodniu decyzjami RBA (jutro) i RBNZ (w środę) - w obu przypadkach oczekuje się ruchu na stopach o 50 punktów baz. Pośród walut G10 amerykańska waluta zyskuje tylko wobec jena (USDJPY łamie barierę 145,00), na co wpływ miały słabsze odczyty japońskich indeksów aktywności w biznesie Tankan, ...
To nie czas na przerwę

To nie czas na przerwę

2022-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
We wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 17,2%, co nie jest jeszcze rekordem. Jednak realna stopa procentowa spadła poniżej -10%, a to jest już rekord. To oznacza jedno, Rada jest pod presją działania, a jej przekaz będzie bardzo istotny dla rynku obligacji i złotego. Wszyscy pamiętamy wywiad na molo, na którym prezes Glapiński zasygnalizował zbliżający się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce. Od tego czasu jednak bardzo dużo się zmieniło.