Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-10-25 (19:40)

Zmiany na rynku są we wtorek rano niewielkie - najsłabsza względem dolara korona norweska traci niecałe 0,2 proc., a najsilniejszy dolar australijski zyskuje 0,3 proc. To w przestrzeni G-10. Na szerokim rynku najgorzej radzą sobie południowoafrykański rand, oraz turecka lira, tracąc odpowiednio 0,45 proc. i 0,34 proc. względem amerykańskiej waluty. Wczorajsze słabsze dane dotyczące indeksów PMI za październik sprawiły, że rynek zaczyna spekulować na ile listopadowe posiedzenie FED będzie ostatnim z tak agresywną podwyżką stóp procentowych (czyli ruchem o 75 punktów baz.).

Widać już zwrot na rentownościach amerykańskich obligacji, które w ostatnim czasie szły wyraźnie w górę. Jeżeli ostatecznie powrócimy poniżej poziomu 4,0 proc. na papierach 10-letnich, to będzie to mocny sygnał zapowiadający głębszą korektę dolara w listopadzie (sześć ważnych tygodni pomiędzy posiedzeniami Rezerwy Federalnej).

W krótkim okresie - o godz. 10:00 poznaliśmy indeks Ifo z Niemiec, który wypadł w październiku nieźle pozostając na poziomie 84,3 pkt. Po wczorajszych słabych szacunkach indeksów PMI rynek zaczął się zastanawiać, czy ile "jastrzębie" w Europejskim Banku Centralnym będą mieć wystarczającą siłę przebicia. W najbliższy czwartek spodziewana jest podwyżka o 75 punktów bazowych, ale co dalej? Czy grudzień przyniesie ruch o 50 punktów bazowych i jak z serią podwyżek w 2023 r., która mogłaby dać mocny argument za odwróceniem (na jakiś czas) średnioterminowego trendu spadkowego na EURUSD?

W temacie sentymentu wokół dolara to dzisiaj mamy dane dotyczące zaufania amerykańskich konsumentów - indeks Conference Board zostanie opublikowany o godz. 16:00. Spodziewany jest jego spadek do 106,5 pkt. z 108 pkt. Słabsze dane mogą podbić "gołębie" argumenty na rynku dotyczące przyszłej polityki FED i zaszkodzić dolarowi.

Na pozostałych rynkach warto będzie zwrócić uwagę na sytuację wokół forinta w kontekście dzisiejszej decyzji Banku Węgier o godz. 14:00. W centrum zainteresowania będzie też funt, gdzie dzisiaj dojdzie do formalnego objęcia teki premiera Wielkiej Brytanii przez Rishiego Sunaka. Inwestorzy będą też zerkać na zachowanie się chińskiego juana, który notuje rekordy słabości względem dolara po tym, jak rynki negatywnie przyjęły doniesienia o znaczącym wzmocnieniu władzy przez Xi Jinpinga.

EURUSD - oczekiwanie na decyzję ECB

W przypadku euro pomału czekamy już na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą stóp procentowych - przy czym kluczowe będzie tutaj nastawienie wobec przyszłych ruchów. Opublikowane dzisiaj dane Ifo z Niemiec częściowo amortyzują słabe PMI z wczoraj, ale i tak decydenci będą musieli zmierzyć się z faktem wyraźnego spowolnienia gospodarczego w strefie euro w nadchodzących miesiącach.

Dla EURUSD poza zachowaniem się euro ważne będzie też to, co stanie się z dolarem. Tutaj tak zwana gra pod pivot FED może się dopiero rozpocząć, gdyż kluczowe będzie posiedzenie 14 grudnia, a nie to co zobaczymy 2 listopada.

Technicznie EURUSD dopóki utrzymuje się wyraźnie ponad poziomem 0,98, ma szanse na atak na parytet (1,00) i jego naruszenie. Ciekawe sygnały płyną ze strony tygodniowych wskaźników, które zapowiadają potencjalne odwrócenie średnioterminowego układu spadkowego.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

2023-03-24 Market News XTB
Przed nami ostatnia sesja przed weekendem. Biorąc pod uwagę kilka odczytów makro zaplanowanych na kolejne godziny, a także fakt zamknięcia bardzo zmiennego tygodnia, niewykluczone, że dziś zmienność utrzyma się na podwyższonym poziomie - co zresztą już widać po samym otwarciu handlu w Europie. Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, jesteśmy już po publikacji indeksów PMI m.in. z Niemiec i Francji, które ogólnie rzecz biorąc wypadły mieszanie.
Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

2023-03-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się zwyżką głównych indeksów (S&P 500 +0,3 proc., DJIA +0,23 proc., Nasdaq Composite +1,01 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji, a zmiany wartości indeksów były niewielkie (największy – 0,97 proc. – wzrost notował indonezyjski JCI, najsilniej – o 0,64 proc. – spadał Shanghai Composite Index).
Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

2023-03-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To tyle ile zakładał rynek. Amerykańska instytucja zdecydowała się dalej zacieśniać warunki monetarne mimo ostatnich zawirowań na rynku. To co najbardziej wpłynęło na wczorajszą zmienność rynkową to informacja, że koniec cyklu jest bliski. Dolar stracił na wartości co spowodowało, że para EURUSD znajduje się obecnie powyżej poziomu 1,09.
Co pokaże FED?

Co pokaże FED?

2023-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

2023-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś wieczorem naszego czasu amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zakomunikuje swą decyzję na temat wysokości stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 0,25 proc.) i oczekiwania co do ścieżki stóp w przyszłości. Wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji rosły (S&P 500 +1,3 proc., DJIA 0,98 proc., Nasdaq Composite +1,58 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko korygowała wtorkowy wzrost (-0,24 proc. ok. godz. 9:45).
Rynki grają na pozytywny scenariusz...

Rynki grają na pozytywny scenariusz...

2023-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj okazało się, że banki komercyjne (na razie?) nie potrzebują płynnościowego wsparcia od banków centralnych, co pokazało nikłe zainteresowanie aukcjami swapów walutowych, które teraz mają odbywać się codziennie aż do końca kwietnia. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że amerykański nadzór (FDIC) poważnie bierze pod uwagę czasowe rozszerzenie gwarancji dla depozytariuszy w bankach ponad ustawowe 250 tys. USD, co miałoby uspokoić emocje wokół sektora. Mocno przeciwko temu rozwiązaniu protestuje jednak część polityków skupiona wokół republikańskiej frakcji Freedom Causus w Izbie Reprezentantów.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-03-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie. Chociaż sytuacja wydaje się być już opanowana, to jednak niskie ceny ropy naftowej zostały utrzymane, co może okazać się być pozytywnym aspektem dla wielu krajów na świecie, w tym również Polski. Jeszcze początkiem marca cena baryłki ropy Brent znajdowała się bliżej 90 USD, natomiast obecnie jest to niemal 20 dolarów niżej. Różnica w ujęciu polskiego złotego nie wygląda już tak imponująco.
Odreagowanie na rynkach akcji

Odreagowanie na rynkach akcji

2023-03-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W weekend sześć głównych banków centralnych (Fed, EBC, BoJ, BoE, BoC oraz SNB) postanowiło wzmocnić mechanizm swap-owy, co ma polepszyć płynność w sektorze bankowym. W poniedziałek rano widzieliśmy kontynuację przeceny ryzykownych aktywów. W kolejnych godzinach inwestorzy ponownie kupowali akcje i finalnie spowodowało to, że sesja w Europie oraz w USA zakończyła się nad kreską. Złoto na początku tygodnia wyceniane było przez chwilę powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Cena ulegał jednak niewielkiej korekcie.
UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

2023-03-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W niedziele dowiedzieliśmy się, że znajdujący się w poważnych kłopotach finansowych drugi największy szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty za ponad 2 mld USD przez największy bank w Szwajcarii czyli UBS. Mechanicznie sumując aktywa UBS Group (ok. 982 mld euro) oraz Credit Suisse (729 mld euro) otrzymujemy czwarty największy bank w Europie (za HSBC Holdings, BNP Paribas, Credit Agricole Group). W piątek spadły główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -1,1 proc., DJIA -1,19 proc., Nasdaq Composite -0,74 proc.).
Złoty stabilny mimo problemów banków

Złoty stabilny mimo problemów banków

2023-03-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny poniedziałek, kolejne informacje o działaniach ratunkowych w sektorze bankowym – tym razem w Europie. Odbija się to na notowaniach banków na GPW, ale złoty pozostaje stabilny. Przed nami bardzo istotna decyzja Fed. Przypomnijmy, że obecny kryzys w sektorze bankowym rozpoczął się od upadku amerykańskiego SVB. Tydzień temu zamknięto też Signature Bank, a depozyty w obydwu bankach zostały objęte gwarancjami.