Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

NBP interweniuje

NBP interweniuje

2022-03-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś przypada siódmy dzień agresji Rosji na Ukrainę. Mimo ogromnych sankcji, a także prób negocjacji, konflikt nie zmierza ku końcowi, wręcz przeciwnie. Dziś w nocy doszło do kolejnych krwawych ataków, a wojska rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Chersoniem. Doniesienia z frontu wciąż pozostają na w centrum uwagi, a zmienność powinna utrzymywać się na podwyższonym poziomie. Wczoraj główna para walutowa - EURUSD znalazła się na najniższych poziomach w tym roku, tym samym trend spadkowy został potwierdzony.
Złoty najsłabszy od 2009 roku

Złoty najsłabszy od 2009 roku

2022-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby wyhamowania spadku wyceny PLN oraz eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7431 PLN za euro, 4,2669 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6398 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6748 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,975% w przypadku obligacji 10-letnich. W ciągu ostatnich 24h złoty osiągnął najniższe poziomy od 2009 notując przejściowo 4,81 PLN za euro. Problemem nie jest tyle specyfika poszczególnych poziomów co dynamika spadku wyceny.

Dolar nieco słabszy na głównych układach

Dolar nieco słabszy na głównych układach

2022-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar nieznacznie słabnie na szerokim rynku, a na rynkach akcji widać ostrożny optymizm, chociaż konflikt na Ukrainie nadal trwa. Rynki zdają się jednak wierzyć w tworzoną przez siebie narrację, która zakłada, że w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, banki centralne będą zmuszone przeorientować swoje działania. To może oznaczać opóźnienie spodziewanych decyzji o normalizacji polityki monetarnej przez największych graczy.
Wojny dzień 6-ty

Wojny dzień 6-ty

2022-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczął się 6-ty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wczoraj zakończyła się pierwsza runda rosyjsko-ukraińskich rozmów prowadzonych na granicy z Białorusią, ale niewiele wiadomo o ich rezultatach. Atak rakietowy na centrum Charkowa zdaje się świadczyć o rosnącej brutalności rosyjskich wojsk. Media donosiły o kilkudziesięciokilometrowym konwoju sil rosyjskich zmierzającym w kierunku Kijowa. Pojawiły się informacje o obawach przedstawicieli administracji amerykańskiej przed możliwością oblężenia Kijowa.
Złoty nadal pod presją

Złoty nadal pod presją

2022-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek na rynkach przynosi pewne uspokojenie. Jakkolwiek nieludzko to nie brzmi, rynki „oswoiły się” z sytuacją i inwestorzy czekają na kolejne wydarzenia. Pod presją pozostaje natomiast złoty. Na rosyjskim rynku finansowym mamy kontynuację chaosu – nadal nie działa giełda w Moskwie, a rubel, choć nieco mocniejszy niż w wczoraj, notowany jest znacznie niżej niż w piątek. Jednak na globalnych rynkach nastroje są spokojne.
Sytuacja na rynkach – czas na większą aktywność banków centralnych

Sytuacja na rynkach – czas na większą aktywność banków centralnych

2022-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tydzień zaczyna się od ponownego podbicia zmienności na rynkach finansowych. Wydarzenia, jakie miały miejsce w weekend pokazały, że konflikt zbrojny na Ukrainie może potrwać znacznie dłużej i nie może być już traktowany, jako regionalny – chociażby ze względu na zaangażowanie się wszystkich, kluczowych państw w sankcje wobec Rosji. Te potężnie uderzyły w tamtejszy sektor bankowy i rubla, którym handel został praktycznie sparaliżowany.
paraliż na rublu, złoty pod presją

paraliż na rublu, złoty pod presją

2022-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Kraje Zachodu w ostatnich dniach wreszcie zdecydowały się na znaczące sankcje ekonomiczne wobec Rosji. Najpotężniejszą z nich krótkoterminowo jest odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zamrożenie aktywów Banku Rosji. Efekty tych sankcji już widać na rosyjskim rynku finansowym. Kurs rubla runął i tak naprawdę na ten moment nawet trudno jest powiedzieć o ile. Kurs rubla oscyluje w teorii pomiędzy 105-110 rubla za dolara, co oznaczałoby stratę rzędu 25% w trakcie weekendu, ale płynność na rynku jest znikoma.
Nadzieja na rozmowy pobudza rynek

Nadzieja na rozmowy pobudza rynek

2022-02-25 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie jest niestety tragicznym faktem, ale warto pamiętać, że rynek wyceniał takie ryzyko już od dawna. Ceny ropy zbliżały się do 100 dolarów za baryłkę, a indeksy giełdowe w dużej ilości przypadków znajdowały się relatywnie daleko od historycznych szczytów i nie miały siły na wzrosty. Mimo to, kiedy doszło do realizacji ryzyka i potężnej fali wyprzedaży, to jednak następujące ożywienie było sporym zaskoczeniem. Dzisiaj jest ono kontynuowane, choć już w odpowiedzi na nadzieję dotyczącą rozmów mediatorskich.
Pokrętna logika

Pokrętna logika

2022-02-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po silnych spadkach każdy rynek odbije - mniej, lub więcej. Kluczowe jest natomiast to, czy oceniać to w ramach jakiegoś większego przesilenia, czy czy też krótkotrwałej reakcji. Problem w tym, że każdy ruch (nawet wynikający z czysto technicznych aspektów widocznych na wykresie) próbuje się natychmiast tłumaczyć szeregiem różnych tez, co może skwitować, jako dorabianie ideologii. Czy jeżeli Ukraina szybko się podda, to będzie korzystne, gdyż szybko zobaczymy nowy "porządek", który paradoksalnie zadowoli rynki?
Złoty traci, ale paniki nie ma

Złoty traci, ale paniki nie ma

2022-02-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek, 24 lutego 2022, zapisze się jako czarny dzień na kartach historii. Rynki finansowe raz jeszcze jednak pokazały, że w takich sytuacjach potrafią zachować się pozornie nielogicznie. Na rynku walutowym złoty traci, ale paniki nie ma. Wczorajszy handel rozpoczął się w obliczu strachu o konsekwencje rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Obserwowaliśmy typową reakcję niepewności, szczególnie niepewności geopolitycznej – traciły akcje, zyskiwały dolar, złoto i ropa.
Wojenne nastroje na rynku

Wojenne nastroje na rynku

2022-02-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Jakkolwiek trudno nie pisze się o sytuacji rynkach finansowych w momencie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, to rynki pozostają bezwzględne i dyskontują konsekwencje działań militarnych, a także sankcji nałożonych przez kraje Zachodu. Doniesienia agencji informacyjnych wskazują na nieustające ataki na stolicę Ukrainy Kijów, a także alarmy rakietowe w innych częściach kraju.
Próba stabilizacji złotego

Próba stabilizacji złotego

2022-02-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby ustabilizowania zmienności na złotym oraz lekkie odbicie eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6219 PLN a euro, 4,1203 PLN względem dolara, 4,4602 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5290 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,036% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu przyniosły wyraźne odbicie na poziomie eurodolara oraz wyhamowanie spadku PLN.
Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

2022-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczęty dziś w nocy atak Rosji na Ukrainę spowodował silne spadki indeksów rynków akcji na całym świecie. Główne indeksy wszystkich czynnych dziś rynków akcji w Azji i Oceanii spadały dziś od -1,05 proc. w przypadku chińskiego Shanghai B-Share Index do -3,86 proc. w przypadku Straits Times Index w Singapurze. Nowe przynajmniej roczne minima osiągnęły japoński Nikkei 225 (-1,81 proc.) i nowozelandzki NZX50.
Trudny czas dla rynków

Trudny czas dla rynków

2022-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna na Ukrainie otwiera nie tylko nowy rozdział na kartach nowożytnej historii. Zapowiada też istotną zmianę na rynkach finansowych - rynek byka dominujący w ostatnich latach, może ustąpić rynkowi niedźwiedzia. Rosjanie wkalkulowali sankcje Zachodu w swój szalony projekt reaktywacji byłego ZSRR. I dlatego nie oczekujmy, że kolejne restrykcje gospodarcze szybko zatrzymają Putina. Rosja może być nieobliczalna w swoich działaniach i to będzie rodzić stałe napięcie na rynkach.
Czarny scenariusz

Czarny scenariusz

2022-02-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Za naszą wschodnią granicą realizuje się najgorszy ze scenariuszy. Rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę i zaatakowały cele w całym kraju, co jeszcze kilka tygodni temu dla większości osób wydawało się nie do pomyślenia. Czwartkowy poranek na rynkach przynosi panikę, która w przypadku niektórych instrumentów przybiera niekontrolowaną już skalę, zaś w niektórych jest mniejsza.
Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

2022-02-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie awersji do ryzyka na rynkach wraz z eskalacją wydarzeń geopolitycznych na Ukrainie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6434 PLN za euro, 4,1293 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4951 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5758 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,959% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sankcje

Sankcje

2022-02-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo inwazji Rosji na Ukrainę na rynkach nie lej się przysłowiowa krew. Więcej niepewności było w poniedziałek oraz przed weekendem. Znamy już wstępną reakcję USA oraz Europy, która jest niby początkiem kolejnych decyzji. Sytuacja może się oczywiście zmienić z każdym dniem i powinniśmy być tego świadomi. Czy zatem warto ponownie kupować akcje lub indeksy giełdowe w nadziei na wystąpienie na rynku „rajdu ulgi”? Świat oczywiście nie stoi obojętnie na działania najazdowe Władimira Putina.
Rynek ignoruje sankcje

Rynek ignoruje sankcje

2022-02-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wejście rosyjskiego wojska na terytorium Ukrainy jest faktem. Rosja dalej buduje swoje pozycje na granicy i dodatkowo na Białorusi, szykując się na potencjalną zaczepkę ze strony Ukrainy. Tymczasem Zachód nakłada sankcje na Rosję zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Sankcje jednak nie są tak drastycznie jak zapowiadano, co w zasadzie zostało zignorowane przez rynki finansowe. Jednocześnie jednak absolutnie nie możemy powiedzieć, że nastał spokój na rynkach finansowych.
Taka reakcja, jakie sankcje

Taka reakcja, jakie sankcje

2022-02-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki zachowują się dzisiaj tak, jakby przyjęły z ulgą to, że Rosjanie wkroczyli tylko do separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, nie decydując się na pełnowymiarową operację. Ale i również Zachód wydaje się być zaskoczony tym obrotem spraw i niezdecydowany, co do skali sankcji, jakie należy w takiej sytuacji nałożyć na Rosję. To ociąganie się generuje spekulacje, że faktycznie do żadnej poważnej wojny handlowej z Moskwą nie dojdzie i strach przed atomowymi restrykcjami mógł być nadmierny.
Wieje wschodni wiatr

Wieje wschodni wiatr

2022-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki żyją nadzieją, która jest coraz bardziej krucha. Może ona wynikać z braku zrozumienia rzeczywistej strategii Rosji, która jest zaplanowana na konflikt z Ukrainą - ten wydaje się być już nieunikniony, niezależnie od tego jakie wysiłki dyplomatyczne podejmie Zachód. To na co powinny się przygotować rynki to być długotrwała wojna finansowo-handlową z Rosją, choć jej skutki są teraz bardzo trudne do oszacowania, biorąc pod uwagę, że osłabiony przeciwnik może zachowywać się coraz mniej racjonalnie (łącznie z groźbami kierowanymi wobec państw NATO).