Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kurs Bitcoina coraz bliżej 20000 USD

Kurs Bitcoina coraz bliżej 20000 USD

2022-06-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs BTC/USD jest coraz bliżej potencjalnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt hossy z grudnia 2017. Wtedy rozpoczęta w 2015 roku fala wzrostowa kursu BTC/USD kulminowała na poziomie 19870 USD. Dziś rano Bitcoin kosztował 21315 USD w porównaniu do ponad 67000 USD w listopadzie ub.r. Amerykański dolar zaliczył wczoraj swój najwyższy od 1998 roku poziomy kursu względem japońskiego jena, ale dziś rano kurs USD/JPY spadał poniżej poziomu 135 (-0,64 proc.). USD zdołał dziś musnąć również najwyższy od 2009 roku poziom względem koreańskiego wona.
Fed pod ścianą

Fed pod ścianą

2022-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Wcześniejszy długi weekend, czy rynkowe emocje? Przed takim dylematem stają dziś inwestorzy w Polsce. O godzinie 20:00 poznamy decyzję Fed, a takiego posiedzenia nie było już dawno. Dość powiedzieć, że amerykański bank centralny znalazł się pod ścianą. Ostatnie dwa lata polityki Fed to pasmo decyzji idących w kierunku przegrzania gospodarki, ignorowania ryzyka wzrostu inflacji i często wręcz cynicznej postawy wobec zagrożeń.

Cofnięcie

Cofnięcie

2022-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar tanieje na szerokim rynku korygując silny ruch z ostatni dni. Widać próby odreagowania ryzykownych aktywów, w tym rynków akcji. Dzieje się tak mimo, że gazeta Wall Street Journal spekuluje o możliwości podwyżki stóp procentowych o 75 p.b. już na jutrzejszym posiedzeniu FED, a do grupy tych, którzy stawiają na ten scenariusz dołączyły największe banki inwestycyjne. To sprawiło, że rynek uznał ten scenariusz za bazowy (model CME FED Watch wskazuje na 96 proc. prawdopodobieństwo takiego ruchu).
Krypto pogrom

Krypto pogrom

2022-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Po burzliwym piątku poniedziałek przyniósł na rynku jeszcze gorsze nastroje, momentami ocierające się o panikę. Temat rynkowej przeceny jest wielowątkowy, ale istotnym jest wątek masowej wyprzedaży kryptowalut. Rynek krypto dał o sobie znać już w maju, gdy upadł ekosystem oparty o lunę. Jak się okazuje, niemal na pewno nie jest to odosobniony przypadek. Weekend przyniósł problemy dla projektu Celsius, który aspirował do bycia swego rodzaju bankiem na rynku krypto.
Risk-off napędza dolara

Risk-off napędza dolara

2022-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe dane o inflacji CPI z USA, która przewyższyła oczekiwania podbiły oczekiwania, co do skali podwyżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach. Pojawiły się spekulacje o ruchu o 75 p.b. już w najbliższą środę, chociaż wcześniej Jerome Powell wykluczał taką możliwość. Nie są one jednak wielkie - poniżej 25 proc. szans. Ale krzywa dla przyszłych podwyżek stała się bardziej stroma - rynek wycenia ruch o 50 p.b. także we wrześniu, a wycena poziomu stóp procentowych na koniec roku to 3,25-3,50 proc. wobec 0,75-1,00 proc. obecnie.
Kontrakty na S&P 500 i WIG-20 atakują majowe dołki

Kontrakty na S&P 500 i WIG-20 atakują majowe dołki

2022-06-13 Komentarz walutowy TMS Brokers
Po silnym piątkowym spadku cen akcji w USA (S&P 500 -2,91 proc., DJIA -2,73 proc., Nasdaq Composite -3,52 proc.) dziś rano ceny kontraktów na amerykańskie akcje nadal zniżkowały (S&P 500 -1,94 proc., DJIA -1,59 proc., Nasdaq 100 -2,31 proc.) zbliżając się do swych minimów z 20 maja. Podobnie zachowywał się WIG-20 (-2,09 proc. ok godz. 10-tej). Zdecydowany ruch w dół wykonał w ostatnich dniach kurs Bitcoina. Okolice poziomu 30000 USD zostały zdecydowanie porzucone i kurs dynamicznym ruchem – dziś rano -9,8 proc. - spadł poniżej 25000 USD czyli do najniższego poziomy od końca 2020 roku.
Czy Fed zrobi więcej?

Czy Fed zrobi więcej?

2022-06-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański ponownie rządzi na niemal każdym rynku. Dolar nie tylko dominuje w stosunku do innych tradycyjnych walut, ale wpływa również na notowania surowców, kryptowalut czy również akcji. Powodem siły dolara jest wysoki odczyt inflacyjny, który wymaga przynajmniej utrzymania obecnego tempa zacieśniania w Rezerwie Federalnej. Oprócz tego Chiny ponownie straszą zmniejszeniem aktywności gospodarczej, co jest związane z kolejnymi restrykcjami i możliwą nową falą Covid-19.
Dolar czeka na inflację

Dolar czeka na inflację

2022-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano amerykańska waluta odreagowuje wczorajsze umocnienie będące wynikiem pogorszenia się sentymentu na rynkach akcji. Wall Street zakończyła handel spadkami, chociaż narracja była podobna - obawy o inflację i działania banków centralnych (wpływ miała zapowiedź rozpoczęcia cyklu podwyżek przez Europejski Bank Centralny, chociaż była ogólnie oczekiwana).
Euro ponownie osłabło względem dolara

Euro ponownie osłabło względem dolara

2022-06-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Podjęta wczoraj po zapowiedzi przez prezes ECB Christine Lagarde pierwszej podwyżki stóp w strefie euro już w lipcu próba euro umocnienia się względem amerykańskiego dolara zupełnie się nie powiodła. Impuls wzrostowy kursu EUR/USD okazał się krótkotrwały i ostatecznie czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem kursu EUR/USD o 0,92 proc. do najniższego poziomu od 23 maja. Dziś rano mieliśmy do czynienia z lekkim odreagowaniem (EUR/USD +0,16 proc.). Z wczorajszych 20-letnich maksimów spadał dziś również kurs USD/JPY (-0,5 proc.). Złoty, który wczoraj się osłabił podążając śladami euro lekko się dziś rano umacniał (USD/PLN -0,33 proc., EUR/PLN -0,16 proc.).
Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

Czy EBC sprosta oczekiwaniom rynkowym?

2022-06-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Pojawiają się głosy, że dziś możemy zobaczyć podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Oczekiwania te jednak zostaną prawdopodobnie zawiedzione, pomimo ostatnich jastrzębich komentarzy z EBC. Pierwszy ruch ze strony Rady Prezesów będzie miał miejsce w lipcu. Rynki czekają na potwierdzenie takiego scenariusza wydarzeń.
Czego zatem możemy się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu EBC? Przede wszystkim decyzji o zakończeniu skupu aktywów na początku III kwartału.
Stopy rosną po raz dziewiąty

Stopy rosną po raz dziewiąty

2022-06-08 Komentarz rynkowy eToro
Dziś Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 0,75 p.p. do 6 proc. To już dziewiąta podwyżka z serii, która rozpoczęła się w październiku 2021 roku. WIBOR 3M, ważny dla kredytobiorców hipotecznych, jest aż o 0,72 p.p wyższy niż stopa referencyjna NBP, podczas gdy w okresie ostatnich 7 lat było to przeciętnie 0,27 p.p.
Kurs USD/JPY coraz bliżej pokonania szczytu z 2000 roku

Kurs USD/JPY coraz bliżej pokonania szczytu z 2000 roku

2022-06-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję wzrostami o 0,8-0,95 proc. zbliżając się do poziomów szczytów z ostatnich dni. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy oddawały mniej więcej połowę wtorkowej zwyżki.

Za wyjątkiem głównych indeksów giełd w Nowej Zelandii i Singapurze, które lekko dziś zniżkowały, pozostałe rynki akcji w Azji i Oceanii zwyżkowały środę (najsilniej – o 2,16 proc. – rósł Hang Seng osiągając najwyższy poziom od 2 miesięcy).
Kolejna podwyżka stóp

Kolejna podwyżka stóp

2022-06-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki w tym tygodniu pokazują na razie niezdecydowanie, czekając na wydarzenia takie jak posiedzenie EBC i przede wszystkim publikację danych o inflacji w USA w piątek. W Polsce jednak tematem numer jeden będzie decyzja RPP. Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru – musi podnosić stopy procentowe. Choć stopa referencyjna na poziomie 5,25% jest już obecnie znacznie wyżej niż przed pandemią, przy inflacji blisko 14% mamy do czynienia z bardzo głęboko ujemnymi stopami realnymi.
Złoty bez zmian przed decyzją RPP

Złoty bez zmian przed decyzją RPP

2022-06-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wyceny PLN przed zakończeniem posiedzenia RPP. Eurodolar nieznacznie koryguje z okolic 1,07 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5762 PLN za euro, 4,2835 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3909 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3806 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,569% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy słabszy NFP powstrzyma Fed przed podwyżkami stóp procentowych?

Czy słabszy NFP powstrzyma Fed przed podwyżkami stóp procentowych?

2022-06-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami ostatnia sesja w tym tygodniu handlowym. Dziś inwestorzy nie powinni narzekać na brak zmienności, a to za sprawą wyczekiwanych danych z rynku pracy za maj w Stanach Zjednoczonych. Rządowy raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Dane musiałby jednak bardzo rozczarować, aby wstrzymać Fed przed dalszym zacieśnieniem polityki monetarnej. Ostatnie komentarze członków banku centralnego są raczej spójne i zakładają podwyżkę na kolejnych posiedzeniach (w czerwcu i lipcu po 50 punktów bazowych).
S&P 500 i Nasdaq najwyżej prawie miesiąca

S&P 500 i Nasdaq najwyżej prawie miesiąca

2022-06-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Dosyć silny wzrost cen akcji w USA w czwartek wyprowadził wartość S&P 500 i Nasdaq Composite na najwyższe poziomy od 5-6 maja. Średnia przemysłowa Dow Jonesa nie zdołała wczoraj pokonać środowego maksimum, ale też osiągnęła najwyższe od 4 maja zamknięcie. Trzysesyjny wzrost S&P 500 ze środy, czwartku i piątku w ubiegłym tygodniu o 5,5 proc. był najsilniejszym tego typu ruchem od połowy marca br., kiedy to podobnie jak ostatnio indeks ten wyszedł po dłuższym okresie słabości na najwyższy poziom od 3-4 tygodni.
Czekając na NFP

Czekając na NFP

2022-06-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł powrót do słabego dolara, ale już piątkowy ranek daje mieszane wskazania, co pokazuje, że próba interpretacji scenariusza na dzisiaj nie będzie łatwa. Kluczowym punktem programu będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Wczorajsze słabe dane ADP (zaledwie 128 tys. nowych etatów w maju), oraz rozczarowujące wskazania subwskaźnika zatrudnienia w indeksie ISM dla przemysłu ze środy (49,6 pkt.) to sygnał, że dzisiaj nie należy spodziewać się pozytywnych odczytów.
Lekka poprawa nastrojów na rynku

Lekka poprawa nastrojów na rynku

2022-06-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy handel przynosi nieznaczną poprawę nastrojów rynkowych, dzięki czemu eurodolar zyskuje +0,36% i obserwowany jest w okolicy 1,06910$. Lekkie złagodzenie cen ropy naftowej (-2% na CRUDE OIL WTI) przyciąga inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów i walut. Jest to melodia na złagodzenie presji inflacyjnej i tym samym na minimalne zmniejszenie oczekiwań dot. tempa wzrostu stóp procentowych Fed. Pamiętajmy jednak, że cykl podwyżek cen kredytów w USA dopiero co się rozpoczął, stąd m.in. ostatnie zwyżki rentowności 10- letnich amerykańskich papierów skarbowych do okolic 3,2030%.
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

2022-06-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że dobre dane powinny wspierać sytuację na rynkach finansowych. Wczorajsze dane dotyczące nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, mierzonych poprzez indeks ISM pokazały nieoczekiwaną poprawę. To z kolei zmartwiło inwestorów, ze względu na to, że gospodarka jest w stanie przetrzymać mocniejsze i szybsze podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie obserwowaliśmy spadki na indeksach oraz powrót siły dolara. Dosłownie kilka dni temu na rynku mówiło się o powolnym łagodzeniu stanowiska ze strony Rezerwy Federalnej.
Dobre dane wspierają USD

Dobre dane wspierają USD

2022-06-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy raport ISM wywołał aprecjację dolara. Inwestorzy otrzymali potwierdzenie, że gospodarka USA ma się jak na razie dobrze pomimo ostatnich zaostrzeń warunków finansowych. Nie da się ukryć, że w tym momencie większe emocje i tym samym większą zmienność na rynku będą wywoływać dane na temat koniunktury w Stanach Zjednoczonych. O inflacji wiemy już wszystko, jest wysoka i prawdopodobnie będzie spadać ale w wolnym tempie. W tych okolicznościach dane z rynku pracy dziś (ADP) a szczególnie te jutro (NFP) mogą ponownie wywołać większy ruch na USD. Nie zapominajmy o ISM dla usług.