Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Inflacja w USA dziś nadaje rytm
2021-12-10 Komentarz poranny TMS BrokersDziś dane na temat inflacji pokażą Stany Zjednoczone. Istnieje szansa, że odczyt listopadowy będzie stanowił szczyt dynamiki. Oczekiwania rynkowe są na poziomie 6,8 proc. Jeśli przewidywania potwierdzą się, będzie to najwyższy poziom od 1982 roku. Czynniki, które kreują ceny są cały czas takie same. To oczywiście silny popyt dzięki solidnym dochodom w warunkach dużych niedoborów materiałów oraz stały wzrost cen energii.
Próba stabilizacji przy 4,60 za euro
2021-12-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN na głównych zestawieniach oraz konsolidację na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6021 PLN za euro, 4,0712 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3787 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,076% w przypadku obligacji 10-letnich.
Jest przestrzeń dla podwyżek
2021-12-10 Poranny komentarz walutowy XTBKolejna konferencja prezesa Glapińskiego za nami i po raz drugi zapowiedź wydaje się dość konkretna. Złoty umiarkowanie zyskuje, ale dziś czekamy jeszcze na bardzo ważne dane. W środę Rada podniosła główną stopę procentową do 1,75%, a zatem poziomu wyższego niż przed pandemią. Mimo to reakcja rynku to niewielkie rozczarowanie, gdyż część rynku (w tym my) liczyła na ruch o 75 punktów bazowych. Jednak to rozczarowanie udało się zminimalizować na konferencji.
Dolar straci, bo FED jest bardziej przewidywalny?
2021-12-09 Raport DM BOŚ z rynku walutPowyższa teza może brzmieć dziwnie - przecież to prezes Powell zaskoczył inwestorów przyznając w Kongresie w końcu listopada, że podwyższona inflacja nie jest już "przejściowa" i decydenci powinni podjąć stosowne działania w postaci przyspieszenia taperingu. Ale o podwyżkach stóp procentowych w 2022 r. już nadmiernie nie mówił, chociaż niektórzy bardziej "jastrzębi" przedstawiciele tego gremium dawali do zrozumienia, że scenariusz pierwszego ruchu zaraz po wygaszeniu QE nie jest wykluczony.
Złoty traci mimo podwyżki stóp
2021-12-09 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych o 0,5%, co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Złoty jednak nie umocnił się, mimo iż podwyżka zazwyczaj powinna umacniać walutę. Dlatego tak się stało? Decyzja nie była zaskakująca i została wcześniej zdyskontowana przez rynek. Poza tym patrząc na kontrakty terminowe, rynek wycenia, że na koniec marca stopy wzrosną jedynie o około 30 punktów bazowych, podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu było to znacznie więcej.
Omikron nie taki straszny?
2021-12-08 Raport DM BOŚ z rynku walutWygląda na to, że rynki doszły do wniosku, że nadmierne poświęcanie czasu Omikronowi i jego wpływowi na globalną gospodarkę może być błędne. Zaczynają dominować ci, których zdaniem ostatnie zamieszanie stworzyło tylko okazję do zakupów interesujących aktywów po atrakcyjnych cenach - dobry przykład takiego podejścia widać na Wall Street, gdzie S&P500 bardzo szybko powrócił w okolice, gdzie był przed pojawieniem się pierwszych informacji o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa.
Dzień z RPP
2021-12-08 Komentarz poranny TMS BrokersPrzełom grudnia i listopada to stosunkowo dobry okres dla złotego. W ciągu kilku dni PLN odrobił większą część strat względem głównych rywali, ale to nie oznacza, że z rynku całkowicie zniknęły ryzyka, które złotemu ciążyły. W dużej mierze za umocnieniem złotego stoi poprawa nastrojów na rynkach bazowych, ale tak jak w przypadku gwałtownej przeceny złotego, tak i w przypadku jego aprecjacji trudno znaleźć jeden czynnik, który był decydujący.
Złoty czeka na RPP
2021-12-08 Poranny komentarz walutowy XTBDziś polskie media ekonomiczne będą miały o czym pisać – Rada zbiera się po raz ostatni w tym roku i być może czeka nas bardzo długa debata. Wszystko dlatego, że konferencja prezesa Glapińskiego została zaplanowana dopiero na jutro. Rada podniosła w tym roku stopy dwukrotnie – na dwóch poprzednich posiedzeniach, jednak nadal na poziomie 1,25% są one niewspółmiernie niskie względem wynoszącej 7,7% inflacji.
Czekając na Radę Polityki Pieniężnej
2021-12-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz lekką zwyżkę PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?
2021-12-07 Market News XTBmarketKryptowaluty to coraz ważniejsza grupa aktywów, która mocno zyskała na popularności w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obawy o inflację czy wciąż znaczące działania banków centralnych przyczyniły się do szukania alternatywnych sposobów na zabezpieczenie wartości swoich portfeli. Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać.
Zagmatwana mapa drogowa?
2021-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walutInwestorzy wydają się być zdeterminowani rozegrać przedświąteczny rajd ryzyka - pretekstem do tego ma być mniejsza szkodliwość Omikronu, chociaż fali zakażeń związanej z nowy wariantem nie da się już zatrzymać. Czy będzie się to wiązać ze słabszym dolarem, skoro FED sygnalizował niedawno większą determinację do walki z inflacją? Teoretycznie większość głównych banków centralnych poza zdeklarowanymi "gołębiami" w EBC i BOJ jest w podobnym miejscu na mapie obrazującej drogę do normalizacji polityki monetarnej.
Powrót optymizmu
2021-12-07 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na giełdach ponownie są dobre. Wszystko za sprawą słabnącego ryzyka związanego z wirusem omikron. Tryb risk-on na globalnych parkietach jest wspierany również informacjami, że Pekin będzie prowadził politykę luzowania w celu wsparcia słabnącej gospodarki chińskiej. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się w większości przypadków wzrostami głównych benchmarków. Na Wall Street widać dynamiczne odbicie, szczególnie na przemysłowym Dow Jones, który zyskał 1,87 proc.
Omicron już nie straszny
2021-12-07 Poranny komentarz walutowy XTBInwestorzy postanowili, że wchodzą w nowy tydzień bez Omicrona. Tak jak wskazywaliśmy zaraz po pojawieniu się mutacji, reakcje rynku na takie wydarzenia często są przesadzone i krótkotrwałe. Tym razem jednak to wcale nie musi być taka dobra informacja. Wczorajsza euforia na rynkach nie ma jednego bardzo konkretnego źródła, ale należy wiązać ją z serią informacji o względnie niskiej szkodliwości nowej mutacji.
Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu
2021-12-06 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalutBitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.
Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej
2021-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zwyżki. W rezultacie, cena ropy naftowej gatunku Brent powróciła ponad barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, a nawet przekroczyła 71 USD za baryłkę. W przypadku cen ropy WTI, notowania oscylują w rejonie 67-68 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o powrocie optymizmu, zważywszy na mało dynamiczne odbicie notowań w górę – raczej możemy póki co oceniać je jako próbę stabilizacji notowań tego surowca.
Koszmarne dane z Niemiec
2021-12-06 Komentarz poranny TMS BrokersUbiegły tydzień na rynkach był bardzo emocjonujący. Rozpoczął się w cieniu informacji o nowym wariancie COVID, ale szybko na pierwszy plan wyszła polityka Fed i w tym tygodniu może być podobnie. Rozpoczynamy jednak od nieciekawych informacji zza naszej zachodniej granicy. W październiku zamówienia w niemieckiej gospodarce spadły o 6,9% m/m i co gorsza, były niższe niż przed rokiem. Czy to kolejny przejaw globalnego spowolnienia, czy też jedynie typa dla tych danych zmienność? Niemiecki przemysł ma za sobą kilka trudnych lat.
Zamglony obraz rynku pracy w USA
2021-12-06 Komentarz poranny TMS BrokersDane z amerykańskiego rynku pracy w piątek nie spowodowały ogromnej zmienności na rynku. Były one nieco mieszane. Na koniec dnia główna para walutowa była na podobnym poziomie jak przed publikacją (1,13). Z kolei amerykańskie indeksy giełdowe traciły w pierwszej części sesji, jednak pod koniec handlu kurs kontraktów był wyciągany, co spowodowało redukcję wcześniejszej przeceny.
Kolejny tydzień będzie szczególnie pracowity dla bankierów centralnych
2021-12-03 Komentarz tygodniowy TMS BrokersKończący się tydzień upłynął w relatywnie dobrych nastrojach, choć z pewną dozą nerwowości w związku z wariantem Omikron koronawirusa. Kolejny tydzień będzie szczególnie pracowity dla bankierów centralnych. Decyzje ws. poziomu stóp procentowych podejmą RBA, Bank Kanady oraz Rada Polityki Pieniężnej. W większości miejsc na świecie rozpoczęło się odchodzenie od gołębiej retoryki bankierów, a ich poczynania nakierowane są na ujarzmienie procesów inflacyjnych. Nie mniej istotnie globalnie będą dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które mogą wytyczyć drogę Rezerwie Federalnej.
Bez łatwych schematów
2021-12-03 Raport DM BOŚ z rynku walutOmikron - wpierw paniczny strach, później zapewnienia, że będzie jak Delta, więc nie trzeba się tym nadmiernie przejmować. Niemniej decydenci trochę nadmiernie nas uspokajają, co paradoksalnie rodzi większą podejrzliwość. Czy silny spadek indeksów na Wall Street w środę po wykryciu pierwszego przypadku nowej mutacji na terenie USA był tylko czystym zbiegiem okoliczności? Teoretycznie "jastrzębie" sygnały z FED zdejmują z rynków tzw. poduszkę amortyzacyjną, która była w poprzednich falach pandemii.
NFP nie tak istotny
2021-12-03 Komentarz TMS BrokersJeszcze ponad tydzień temu dzisiejszy raport z rynku pracy wydawał się być istotny w kwestii przyszłych decyzji Fed. Niestety pojawienie się wirusa omikron spowodowało, że narosła duża niepewność co do przebiegu pandemii podczas tegorocznej zimy. Dzisiejsze liczby za listopad nie pokażą jeszcze wpływu nowej mutacji na rynek pracy. Jest po prostu za wcześnie. Publikacje mogą być w pewnym stopniu ignorowane przez rynek.