Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Po QE z mniejszymi obawami o greckie wybory
2015-01-23 Komentarz poranny TMS BrokersWarty co najmniej 1,1 bln euro program QE zapowiedziany wczoraj przez Mario Draghiego przekroczył najbardziej wygórowane oczekiwania, w rezultacie euro jest niżej, a zyskują aktywa ryzykowne. Na tak zbudowanych pozytywnych nastrojach strach przed skutkami niedzielnych wyborów w Grecji powinien być ograniczony.
Pełna determinacja EBC w dążeniu do przywrócenia inflacji
2015-01-23 Poranny Szkic Walutowy AFSEuropejski Bank Centralny zaskoczył rynki większą niż oczekiwano kwotą pieniędzy na skup obligacji, czym jeszcze bardziej osłabił euro, poprawił notowania europejskich spółek, zwiększył presję na spadek rynkowych stóp procentowych.
EUR/PLN najniżej od początku roku w reakcji na decyzję EBC
2015-01-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie wzrostów złotego wobec euro po wczorajszej decyzji EBC. Rynek wycenia polską walutę następująco: 4,2475 PLN za euro, 3,7496 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,3003 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły do 2,206% w przypadku papierów 10-letnich.
W świecie QE
2015-01-23 Raport poranny FMCMA więc stało się: Europejski Bank Centralny będzie, jak już wiemy od wczorajszego popołudnia, intensywnie kreować pieniądz. Formalnie rzecz będzie się oczywiście odbywać nie przez druk milionów banknotów (i np. ich rozdawanie...), ale poprzez skup obligacji państw krajów Strefy Euro.
Czy ECB wyłożył wszystkie karty na stół?
2015-01-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCo dzisiaj otrzymaliśmy ze strony Europejskiego Banku Centralnego? Stopy procentowe oczywiście nie uległy zmianie (refinansowa pozostała na poziomie 0,05 proc.) i szef ECB powtórzył, że to jest dno. Niemniej doświadczenie szwajcarskie mówi „nigdy, nie mów nigdy”, chociaż raczej nie dojdzie do tego wcześniej, niż w październiku 2016 r.
„Gołębia” fala w bankach centralnych
2015-01-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNiskie ceny ropy, które według części analityków nie odbiją prędko w górę (ostatnia prognoza Goldman Sachs zakładająca wyraźniejszą korektę dopiero w 2016 r.) dają argumenty do rewizji oczekiwań dotyczących przebiegu inflacji i preteksty do nieraz zaskakujących sygnałów z banków centralnych.
Czekając na decyzję EBC
2015-01-22 Rynki o porankuCzwartkowy poranek przynosi nieznaczne zmiany na rynku walutowym w stosunku do poziomów obserwowanych wczoraj wieczorem. Co jest zrozumiałe inwestorzy na całym świecie czekają na godzinę 13:45, a następnie na godzinę 14:30, kiedy to kolejno poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro oraz dowiemy się, czy i kiedy zostanie wprowadzony program QE.
Wszystkie oczy na EBC
2015-01-22 Poranny Szkic Walutowy AFSZłoty mocniejszy po zaskakując dobrych danych o produkcji przemysłowej i nieśmiałych próbach umocnienia wspólnej waluty. Zmienność na rynku pozostanie dużo. Oczekuj dynamicznych ruchów zarówno w dół, jak i w górę.
QE finalnie osłabi euro, ale…
2015-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersDziś dla rynku finansowego nie liczy się nic innego, jak decyzja Europejskiego Banku Centralnego, od którego oczekuje się dołączenia do innych światowych banków centralnych i ogłoszenia QE. Długoterminowe skutki dla euro będą negatywne, ale reakcja w najbliższych godzinach będzie zależeć od poszczególnych elementów planu skupu aktywów.
Złoty nieznacznie mocniejszy przed EBC
2015-01-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań wobec franka szwajcarskiego oraz lekkie umocnienie względem euro oraz dolara amerykańskiego. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2932 PLN za euro, 3,7064 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,3075 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,294% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dzień Sądu po raz drugi?
2015-01-22 Raport poranny FMCMDo 14:30: Comiesięczne posiedzenia EBC, czy raczej konferencje prasowe, którymi są one wieńczone, to dla rynków finansowych wydarzenia szczególne. To, co stanie się na wykresach, jest za każdym razem ciężkie do przewidzenia, a czasami największą niespodzianką bywa brak mocniejszej reakcji EUR/USD czy innych ważnych instrumentów.
Rynki czekają na jutrzejszą decyzję ECB
2015-01-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutBędzie ona oczywiście kluczowa dla par powiązanych z euro. Naszym zdaniem, jeżeli Europejski Bank Centralny ograniczy się do zainicjowania skupu obligacji rządowych w oczekiwanej przez wielu ekonomistów kwocie 500-600 mld EUR, ...
Kto i jak bardzo obawia się deflacji?
2015-01-21 Komentarz poranny TMS BrokersWidmo deflacji zaznacza swoją obecność dookoła globu. Do porażki w walce o cel inflacyjny przyznał się dziś Bank Japonii, a kiwi otrzymał cios od słabego odczytu CPI. Przed nami kolejne opinie z Banku Anglii i Banku Kanady.
Poprawa perspektyw niemieckiej gospodarki
2015-01-21 Poranny Szkic Walutowy AFSOstatnie przetasowania przez decyzją w sprawie programu skupu aktywów. Coraz więcej jest głosów, że rynek przeszacował wartość dolar względem euro, rozczaruje się wielkością QE, co w reakcji wywoła mocny korekcyjny wzrost kursu EUR/USD. Wczorajsze dane z Niemiec (ZEW) zmniejszają presję na rozmach w działaniach EBC.
Poprawa perspektyw niemieckiej gospodarki
2015-01-21 Poranny Szkic Walutowy AFSOstatnie przetasowania przez decyzją w sprawie programu skupu aktywów. Coraz więcej jest głosów, że rynek przeszacował wartość dolar względem euro, rozczaruje się wielkością QE, co w reakcji wywoła mocny korekcyjny wzrost kursu EUR/USD. Wczorajsze dane z Niemiec (ZEW) zmniejszają presję na rozmach w działaniach EBC.
Trwa dyskusja nt. CHF, złoty czeka na EBC
2015-01-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚŚrodowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań z godzin wcześniejszych. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3300 PLN za euro, 3,7414 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,2863 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą obecnie 2,334% w przypadku obligacji 10-letnich.
Środa, a po niej ważny dzień
2015-01-21 Raport poranny FMCMDo jutra: Dzisiejsze kalendarium nie przynosi raczej takich odczytów, które mogłyby wstrząsnąć główną parą walutową i całkowicie odmienić bieg wydarzeń czy choćby wykreować poważne zmian. O 13:00 dowiemy się, ...
Bez przełomu na parach
2015-01-20 Raport popołudniowy FMCMWciąż czekamy: Indeks Instytutu ZEW, dość istotny miernik kondycji gospodarki niemieckiej (choć niektórzy preferują indeks Ifo), wyniósł w tym miesiącu 48,4 pkt. Prognoza była znacznie niższa (40 pkt), a w grudniu notowano 34,9 pkt.
USD się umacnia, CHF nieco słabnie
2015-01-20 Komentarz walutowy Saxo BankWczoraj para EUR/CHF nieco się umocniła i pod koniec dnia przekroczyła poziom 1,0200, po czym nieco osłabła. W nocy umocnił się również dolar, spychając parę EUR/USD z powrotem poniżej poziomu 1,1600 oraz, co ważne, powodując przełamanie pierwszych poziomów oporu w parze USD/JPY w związku ze wzrostem apetytu na ryzyko.
Spadają globalne prognozy wzrostu PKB
2015-01-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPo ubiegłotygodniowej rewizji prognoz PKB przez Bank Światowy, w dół poszły też oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W tym roku PKB ma wzrosnąć o 3,5 proc. wobec 3,8 proc. oczekiwanych w październiku.