Dolar pozostaje słaby, rynek czeka na podpis Trumpa

Dolar pozostaje słaby, rynek czeka na podpis Trumpa
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-21 (12:20)

Kluczowe informacje z rynków: USA / PODATKI: Izba Reprezentantów przegłosowała wczoraj ponownie jednolitą wersję ustawy podatkowej, po tym jak Senat naniósł na niej swoje niewielkie poprawki. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta, chociaż prasa spekuluje, że Donald Trump mógłby ją podpisać dopiero 3 stycznia.

Tymczasem pojawiają się już spekulacje (Bloomberg), że zdominowane przez Demokratów bogate stany USA planują zaskarżyć zapisy ustawy narzucającej niski limit odliczeń podatkowych (tzw. SALT) na poziomie 10 tys. USD.

USA / LIMIT DŁUGU: Prasa spekuluje powołując się na liderów Republikanów w Izbie Reprezentantów, że nie są oni pewni, czy uda się przegłosować do piątku ustawę podnoszącą limit zadłużenia, tak aby uniknąć od soboty paraliżu instytucji państwowych. W tej sprawie zaplanowano szereg spotkań pomiędzy politykami.

KOREA PÓŁNOCNA: Pojawiają się spekulacje (brytyjski The Telegraph), jakoby Biały Dom poczynił kroki w celu przygotowania scenariusza militarnego rozwiązania problemu z reżimem. Tymczasem Koreańczycy stanowczo odrzucili oskarżenia USA, jakoby stali za atakiem wirusa Wannacry sprzed kilku miesięcy.

NOWA ZELANDIA: Dynamika PKB w III kwartale wypadła nieco powyżej oczekiwań i wyniosła 0,6 proc. k/k i 2,7 proc. r/r. Uwagę zwraca rewizja w górę danych za II kwartał do 1,0 proc. k/k i 2,8 proc. r/r/

JAPONIA: Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Relacja głosów to 8-1, Goushi Kataoka chciał dodatkowego luzowania. W komunikacie towarzyszącym decyzji stwierdzono, że gospodarka rośnie w umiarkowanym tempie, a inflacja wciąż pozostaje poniżej celu. BOJ dał do zrozumienia, że nie będzie się spieszył z wycofaniem wsparcia monetarnego.

WIELKA BRYTANIA: Unijny negocjator Michel Barnier poinformował wczoraj, że tzw. dwuletni okres przejściowy po Brexicie mógłby zakończyć się 31 grudnia 2020 r. (nie byłyby to pełne dwa lata).

EUROSTREFA / HISZPANIA: Dzisiaj zaplanowano wybory do regionalnego parlamentu w Katalonii, po tym jak w październiku tamtejsze władze decyzją Madrytu zostały rozwiązane. Pierwsze exit-polls napłyną wieczorem. Prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. pat, czyli w sytuacja w której nie udaje się wyłonić większościowej koalicji (preferowany przez Madryt), ale sondaże dają też pewne szanse opcji w której to separatyści znów dojdą do władzy.

Opinia: O ile wczoraj wieczorem Izba Reprezentantów ponownie przegłosowała poprawioną na ostatnią chwilę przez Senat, jednolitą ustawę podatkową, to pojawiają się spekulacje wokół tego, kiedy zostanie ona faktycznie podpisana przez prezydenta Trumpa. Wcześniej Biały Dom obiecywał, że dojdzie do tego jeszcze przed Gwiazdką, to teraz wygląda na to, że prezydent próbuje politycznie grać tą ustawą, aby wymóc na Kongresie uchwalenie na czas ustawy podnoszącej limit długu państwa, co powinno mieć miejsce najpóźniej do piątku 22 grudnia. Tymczasem Republikanie dają do zrozumienia, że może to nie być takie proste (konieczne jest tu wsparcie Demokratów, gdyż w Senacie potrzebne jest 60 głosów), co tylko zwiększa niepewność. Tyle, że jak historia pokazuje, kluczowe porozumienia zwykle zawierane były „za pięć dwunasta”. Tym samym spekulacje związane z podpisaniem ustawy podatkowej przez Trumpa są niezrozumiałe. Jeżeli prezydent nie podpisze ustawy w grudniu, to planowane cięcia mogą się opóźnić o rok. Dodatkowo nad dopiero, co przyjętą ustawą już zbierają się ciemnie chmury. Sondaże pokazują, że jest ona krytykowana przez większość obywateli, a kontrowersyjną sprawą staje się obniżenie limitu lokalnych odliczeń podatkowych, tzw. SALT do 10 tys. USD, co uderza w bogatsze stany. Tym samym przeciwko ustawie głosowało kilkunastu Republikanów, a Demokraci już chcą zrobić z tego temat pod listopadowe wybory zapowiadając, że władze lokalne będą skarżyć ten zapis jako niezgodny z prawem.

Tym samym trudno znaleźć w temacie podatków jakieś pozytywy dla dolara. Nastrojów nie poprawią też wspomniane polityczne przepychanki przez 22 grudnia, kiedy to powinna zapaść decyzja o podniesieniu limitu zadłużenia, pozwalająca uniknąć paraliżu instytucji państwowych od soboty.

Na wykresie koszyka dolara FUSD widać próbę naruszenia rejonu wsparcia przy 92,90 pkt. Jeżeli okaże się ono znaczące, to będzie to sygnał do kontynuacji przeceny amerykańskiej waluty w kolejnych dniach.

Jedną z nielicznych walut wobec których dolar zyskuje jest jen, co wiąże się z dzisiejszą decyzją Banku Japonii. Tak jak można było oczekiwać BOJ zasygnalizował, że jest zbyt wcześnie na ewentualne dyskusje nt. programu wyjścia z ultra-luźnej polityki. Niemniej na wykresie USD/JPY widać, że strefa oporu 113,50-75 nie została naruszona, co powoduje, że oznaczenie R-G-R nadal zachowuje ważność. Warto zwrócić uwagę na wątek północnokoreański, który ewentualnie może o sobie dać znać w I kwartale przyszłego roku, dając paliwo do umocnienia się jena. Ostatnie informacje pokazują, że USA próbują wymusić na Chinach dodatkowe i bardziej dotkliwe sankcje wobec reżimu, ale rozważana jest też opcja militarna. Ten wątek jest typowo polityczny i będzie najpewniej jeszcze długo ewoluował, ale warto go znów uważniej śledzić, jako jeden z ważniejszych czynników dla notowań jena w najbliższych miesiącach.

W przypadku EUR/USD jeszcze wczoraj doszło do naruszenia oporu 1,1878, po tym jak wcześniej rano wybiliśmy się górą z formacji flagi. Wprawdzie dzisiaj notowania powróciły na chwilę poniżej 1,1878, ale kontynuacja wzrostów pozostaje dość prawdopodobnym scenariuszem. Mocny opór to okolice 1,1909, a nie można wykluczyć, że jeszcze w tym roku zaatakowany zostanie szczyt z listopada przy 1,1960.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?