Euro nie przejęło się nadmiernie wynikiem wyborów w Katalonii

Euro nie przejęło się nadmiernie wynikiem wyborów w Katalonii
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-22 (10:51)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu ostateczne dane nt. dynamiki PKB wypadły nieco poniżej oczekiwań - dynamika PKB w ujęciu zanualizowanym wzrosła o 3,2 proc., konsumpcja o 2,2 proc., a indeks PCE Core o 1,3 proc. k/k.

Poznaliśmy też dane z Filadelfii – regionalny wskaźnik aktywności w przemyśle odbił w grudniu do 26,5 pkt. z 22,7 pkt. w listopadzie. Gorzej wypadły wskazania dla cotygodniowego bezrobocia – liczba wniosków wzrosła do 245 tys. z 225 tys.

USA / LIMIT DŁUGU: Kongres przegłosował wczoraj ustawę pozwalającą na krótkoterminowe finansowanie działalności państwowych instytucji (Izba Reprezentantów 231-188, Senat 66-32). Termin przyjęcia ustawy podnoszącej limit długu został przesunięty na 19 stycznia.

USA / FED: Telewizja CNBC podała, że Biały Dom rozważa mianowanie Larry’ego Lindsey’a na stanowisko wiceprezesa FED. Pełnił on funkcję asystenta prezydenta G.W.Busha ds. polityki gospodarczej, a także zasiadał w Narodowej Radzie Gospodarczej (National Economic Council).

EUROSTREFA / HISZPANIA: We wczorajszych wyborach do regionalnego parlamentu w Katalonii zwyciężyli separatyści uzyskując 70 miejsc w 135 osobowym parlamencie (większość to 68 miejsc): partia Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya) zyskała 34 miejsca, Republikańska Lewica Katalonii (ERC) 32 mandaty, a ultralewicowa Kandydatura Jedności Ludowej (CUP). Frekwencja była rekordowa, bo wyniosła 83 proc.

EUROSTREFA / NIEMCY: Kluczowa postać w SPD, Sigmar Gabriel przestrzegł wczoraj wieczorem przed możliwością mniejszościowego rządu chadeków, jeżeli rozpoczynające się negocjacje zakończyłyby się niepowodzeniem.

SZWECJA: Sprzedaż detaliczna za listopad wypadła wyraźnie powyżej oczekiwań – dynamika wyniosła 0,9 proc. m/m i 3,8 proc. r/r, a dane za październik zrewidowano w górę do 0,5 proc. m/m i 2,8 proc. r/r.

Opinia: Wczoraj Kongres zdołał się porozumieć w kwestii rozwiązania pomostowego, jakim jest krótkoterminowe finansowanie dla instytucji państwowych do 19 stycznia – dzięki temu nie dojdzie jutro do paraliżu, chociaż lepszą informacją byłoby załatwienie tej sprawy na kilka, lub kilkanaście miesięcy poprzez wyraźne podniesienie limitu zadłużenia. Niemniej to pozwala na względnie dobre zakończenie roku w USA, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, aby prezydent Trump miał opóźnić podpisanie zaakceptowanej w ostatnich dniach przez Kongres ustawy podatkowej. Oczywiście – budzi ona kontrowersje, zwłaszcza u Demokratów i najbogatszych stanach USA – ale to już inna sprawa, którą rynki na razie nie będą się przejmować.

Pierwsza połowa przyszłego roku może upłynąć pod znakiem kompletowania składu zarządu FED ze względu na wolne wakaty. Telewizja CNBC podała, że na stanowisko wiceprezesa FED mógłby być rozważany Larry Lindsey, były doradca ekonomiczny prezydenta G.W.Busha, chociaż wydaje się, że giełda nazwisk dopiero zaczyna się kręcić. Rynki niewątpliwie zelektryzowałaby informacja nt. ewentualnej nominacji dla Johna Taylora, zdeklarowanego „jastrzębia”, który przegrał wyścig z Jerome Powellem o stanowisko szefa FED. Wydaje się jednak, że tzw. mocne nazwiska pojawiają się tradycyjnie na końcu tego typu debat i spekulacji...

Już za chwilę Święta, więc aktywność inwestorów maleje, a ruchy stają się przypadkowe. Dzisiaj dolar nieco zyskuje względem walut naszego regionu, co można przypisać chęci realizacji zysków – mijający już rok był dość dobry. Z grupy G-10 nieoczekiwanie traci korona szwedzka, chociaż opublikowane dzisiaj o godz. 9:30 dane nt. listopadowej sprzedaży detalicznej należy uznać za dość dobre i podbijające oczekiwania związane z ewentualną podwyżką stóp procentowych przez Riksbank w przyszłym roku.

Niewykluczone, że dla USD/SEK większe znaczenie ma dzisiaj analiza techniczna, po tym jak udało się wybronić linię wzrostową trendu rysowaną od dołka z września, rynek nie ma na razie ochoty na ponowną próbę jej złamania. Chociaż przebiegi wskaźników sugerują, że w perspektywie kilkunastu dni jest to nadal prawdopodobny scenariusz.

Dzisiaj dużo mówi się o euro ze względu na wyniki wczorajszych wyborów w Katalonii. Spodziewano się, że separatystyczne partie nie zdobędą większości, co niewątpliwie zadowoliłoby rząd centralny w Madrycie. Tymczasem okazało się, że ich wynik to zaledwie 2 miejsca mniej, niż w 2015 r. Teraz premier Mariano Rajoy ma znów duży ból głowy, czekają go długie i trudne negocjacje, które na pewno nie zakończą się tak jak ostatnio – kolejnym rozwiązaniem parlamentu. Dla euro nie jest to w obecnej chwili argument za poważniejszymi spadkami.

Na wykresie EUR/USD widać, że przecena była krótka – przetestowaliśmy naruszoną dwa dni temu linię spadkową trendu, będącą jednocześnie ograniczeniem flagi – szybki powrót w stronę 1,1860 to dowód na to, że nadal bardziej preferowany zdaje się być scenariusz wzrostowy. W najbliższych dniach (jeszcze w tym roku) warto będzie obserwować zachowanie się EUR/USD w rejonie oporów 1,1909, oraz 1,1960 (szczyt z listopada).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.