Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Próba wygenerowania korekty wzrostowej na PLN
2018-08-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian zarówno na wycenie eurodolara jak i PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3034 PLN za euro, 3,7824 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7927 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8106 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,191% w przypadku obligacji 10-letnich.
Szukanie otuchy po ciężkich chwilach
2018-08-16 Komentarz poranny TMS BrokersDoniesienia o planowanym spotkaniu USA-Chiny w temacie negocjacji handlowych wlały nieco otuchy w aktywa ryzykowne i przynoszą ulgę po wczorajszym pogromie w szczycie kryzysu finansowego Turcji. Ogólnie jednak długoterminowe pozycje inwestorów są kwestionowane, co utrudnia już i tak skomplikowany handel na wakacyjnych rynkach. Złoty jest w słabszej formie dodatkowo doświadczony świąteczną przerwą.
Delikatne odreagowanie spadkowe na USD
2018-08-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Dynamika sprzedaży detalicznej w USA w lipcu wyniosła 0,5% mdm wobec oczekiwanych 0,1% mdm. Indeks NY Empire State przybrał wartość 25,6 pkt. wobec oczekiwanych 20 pkt. Dynamika produkcji przemysłowej w USA w lipcu wyniosła 0,1% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,3% mdm.
Nerwowa środa złotego
2018-08-16 Poranny komentarz walutowy XTBTradycyjnie już wolne dni w Polsce przynoszą zawirowania na rynku złotego i tak było też tym razem. Wczoraj kurs dolara wzrósł do poziomu nienotowanego od maja 2017 roku. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.
PLN spadł przy niskiej płynności
2018-08-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, czwartkowy handel na rynku FX przynosi mocniejszego PLN po wczorajszej sesji podwyższonej zmienności. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3115 PLN za euro, 3,7884 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8171 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8389 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,181% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dobre dane o PKB z Polski
2018-08-14 Komentarz giełdowy XTBWtorkowa sesja przynosi uspokojenie na giełdowych parkietach po ostatnich zawirowaniach w tureckiej gospodarce. W dzisiejszym kalendarzu zaplanowane były publikacje kilku ciekawych figur ze światowych gospodarek. Krajowi inwestorzy poznali także wstępne dane o PKB za II kwartał oraz odczyty inflacji konsumenckiej za lipiec.
Utrzymująca się siła amerykańskiego dolara
2018-08-14 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Chiny: Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach w lipcu wyniosła 6% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 6,3% rdr. Chiny: Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach w lipcu wyniosła 8,8% rdr przy oczekiwaniach 9% rdr. Chiny: Dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach wyniosła w lipcu 5,5% rdr przy oczekiwaniach 6% rdr.
Cisza po tureckiej burzy, nawałnica danych na horyzoncie
2018-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersW poniedziałek, przy pustym kalendarzu makro wszystko kręciło się jeszcze wokół załamania kursu liry. We wtorek (i w kolejnych dniach tygodnia), gdy na rynki napłynie cała fala istotnych publikacji, uwaga w większym stopniu przeniesie się na fundamenty.
CHF/PLN przy oporze, odczyt PKB za II kw. w kalendarzu
2018-08-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku FX potwierdzenie wyhamowania spadków na złotym wraz ze stabilizacją nastrojów na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2981 PLN za euro, 3,7720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7926 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8133 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 3,185% w przypadku obligacji 10 – letnich.
Gorąca linia z Ankary
2018-08-14 Raport poranny FMCMCiężki czas: Są pewnie i tacy, dla których to dobry czas: na każdym załamaniu ktoś przecież zarabia. Ogólnie jednak przyjmuje się, że atmosfera na rynkach jest kiepska: np. niektóre główne indeksy zachodniej Europy poszły dziś w dół. Mowa o CAC40, DAX czy FTSE250.
Lira zaraża waluty EM. Odwrót od ryzyka.
2018-08-13 Poranny Szkic walutowy AFSPełnowymiarowy kryzys walutowy w Turcji. Lira zaraża inne waluty emerging markets (EM), chwieje stabilnością niektórych europejskich banków. Odwrót od ryzyka. Złoty najniżej od 4 tygodni. Nerwowość na rynkach będzie się utrzymywać. Turecka lira notuje jeden z najgorszych momentów w historii. W piątek straciła do dolara 16 proc., by na otwarciu rynków w poniedziałek spaść kolejne 12 proc.
OsTRY epizod awersji do ryzyka
2018-08-13 Komentarz poranny TMS BrokersZałamania kursów walutowych w historii bardzo często szły w parze z innymi kryzysami, np. bankowymi. W przypadku Turcji krach waluty wynika z kryzysu (a wręcz totalnego demontażu) instytucji demokratycznych będących gwarantem funkcjonowania instytucjonalnego otoczenia rynków finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem niezależności władz monetarnych.
Czy prezydent Turcji oszalał?
2018-08-13 Poranny komentarz walutowy XTBPiątek przyniósł paniczną wyprzedaż tureckiej waluty. Często jest tak, że weekend wyczekiwany jest jako okazja na uspokojenie. Teraz jednak jest zupełnie inaczej – po niewiarygodnych wręcz wypowiedziach tureckiego prezydenta w Turcji mamy kontynuację kryzysu walutowego, a ten coraz szerzej udziela się innym rynkom, w tym złotemu.
Złoty pod presją, Turcja dyktuje nastroje na EM
2018-08-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu przynosi podtrzymanie słabszych nastrojów wokół PLN oraz szerokiego koszyka EM z uwagi na sytuację w Turcji. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3085 PLN za euro, 3,7896 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7782 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7748 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,162% w przypadku obligacji 10-letnich.
Turecka kuchnia i kalendarium makro
2018-08-13 Raport poranny FMCMAnkara w tle: To, czy konflikt gospodarczy i polityczny (choć oczywiście nie militarny) USA z Turcją, bezpośrednio wywołany przez USA, ma jakiś realny sens z punktu widzenia prezydenta Trumpa, czy też naprawdę jest niedorzeczną krucjatą w obronie uwięzionego pastora Brunsona - to rzecz, którą trudno rozstrzygnąć.
Ludzie i bóg kontra rynek
2018-08-10 Komentarz poranny TMS BrokersLira turecka w piątek wpadła w spiralę panicznej wyprzedaży, ciągnąc za sobą aktywa ryzykowne, ale też i euro. Rosną obawy, na ile kryzys zaufania wobec Turcji okaże się szkodliwy dla Europy i jej banków. Dziś turecki resort finansów ma przedstawić nowy model gospodarczy, który przy nierealnych założeniach tylko podsyci wyprzedaż. Inwestorzy uciekają w USD, a jeśli po południu mocno wypadnie CPI z USA, dolar będzie jeszcze bardziej przyciągał.
Manchesterski kapitalizm, czyli jak pracują brytyjskie fabryki?
2018-08-10 Raport poranny FMCMDane makro, kursy walut: Tytuł naszego raportu jest trochę żartobliwy, a trochę na wyrost - niemniej powinien przyciągać uwagę. Czasem można pozwolić sobie na taką sztuczkę, choć przecież nie będziemy tu przeprowadzać dogłębnej analizy kondycji brytyjskiego sektora industrialnego. Rzecz po prostu w tym, iż o 10:30 poznamy brytyjskie dane makro.
Załamanie liry zagrożeniem dla europejskich banków
2018-08-10 Poranny Szkic walutowy AFSSilna przecena TRY (-10 proc.). Niektóre europejskie banki z nadmierną ekspozycją na Turcję – ostrzega EBC. EUR najniżej do USD od lipca ub.r. PLN pod presją, ale opiera się poważniejszej wyprzedaży. Duża nerwowość na rynku FX.
Panika w Turcji szkodzi zlotemu
2018-08-10 Poranny komentarz walutowy XTBProblemy tureckiej gospodarki oraz przecena jej waluty trwają od wielu miesięcy, ale dopiero teraz zaczęło mieć to wpływ na szeroki rynek. Inwestorzy obawiają się konsekwencji dla sektora bankowego w Europie oraz ucieczki kapitału z innych rynków wschodzących. Traci też złoty, który względem dolara jest najsłabszy od ponad miesiąca.
Początek korekty na PLN?
2018-08-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi słabszego złotego w ślad za mocniejszym dolarem oraz słabymi nastrojami wokół TRY/RUB. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2775 PLN za euro, 3,7117 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7355 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7552 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,152% w przypadku papierów 10-letnich.