Chiny pobudzają aktywność. Bez reakcji na solidne dane z USA.

Chiny pobudzają aktywność. Bez reakcji na solidne dane z USA.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2018-10-08 (10:08)

Silne spadki po tygodniowej przerwie w Szanghaju. Nastrojów nie poprawie obniżka stopy rezerw obowiązkowych Ludowego Banku Chin. Bez silniejszej reakcji na dolarze po solidnych danych z ryku pracy. Bez nowych impulsów waluta USA może mieć problemy z poprawieniem swojej pozycji. Złoty stabilny. W piątek decyzja Standard&Poor’s ws. ratingu.

Spadek stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych do najniższego poziomu od blisko pół wieku (1969 r.) najlepiej świadczy o bieżącej kondycji największej gospodarki świata. Pełne zatrudnienie i wysoki wynik nowych miejsc pracy oraz stabilna dynamika wzrostu wynagrodzeń (drugi najwyższy wynik od 2009 r.), pomimo zaburzeń związanych z huraganem Florence, to charakterystyka rynku pracy we wrześniu, za który w piątek podano wstępne dane. Odczyty w większości zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Słabszy o 50 tys. wynik nowych etatów we wrześniu w pełni zrekompensowany przez dodatnią, w wysokości 69 tys. rewizję za sierpień (270 tys. – najwięcej od lutego). Bez zmian udział zatrudnionych w populacji ogółem (participation rate), 62,7 proc. Bacznie obserwowana przez rynki pod kątem przełożenia na inflację dynamika wzrostu wynagrodzeń trzeci miesiąc z rzędu na poziomie 0,3 proc. m/m. W porównaniu do września 2017 r. płace wzrosły o 2,8 proc. Widać stabilny trend wznoszący, który będzie z czasem uwidaczniał się we wskaźnikach CPI.

Jak się okazało, publikacja Departamentu Pracy, choć solidna, nie wywołała silniejszej reakcji na dolarze. Waluta USA lekko się po nim osłabiła. Podtrzymujemy stanowisko, że wszystko, co dobre, jeśli chodzi o wyniki gospodarcze USA zostało już wcześniej w pełni uwzględnione w cenie amerykańskiej waluty. Dolar będzie miał trudności z poprawieniem swojej pozycji, o ile nie pojawią się nowe, nieznane wcześniej elementy. Powrót kursu EURUSD ponad 1,15 z zamknięciem tygodnia ponad tą barierą, podtrzymuje oczekiwania odbicia w kierunku 1,18 i wyżej w dalszej części roku. Złoty stabilny, rozpoczyna tydzień niewiele wyżej, niż na początku sesji w piątek. Waluty EM także bez większych zmian po lekkim odbiciu pod koniec ubiegłego tygodnia.

Słabiej po otwarciu rynków po tygodniowej przerwie chiński juan. Silne spadki cen akcji na giełdzie w Szanghaju. Kurs USDCNY jest ponownie powyżej poziomu 6,90. Tak jak wcześniej waluta Chin pozytywnie reagowała na działania powstrzymujące deprecjację aplikowane przez władze w Pekinie, tak obecnie, z powodu nasilającej się wojny celnej, takiej reakcji nie widać. Wczoraj Ludowy Bank Chin po raz czwarty w tym roku obniżył stopę rezerw obowiązkowych (RRR) dla niektórych banków. To znak, że aktywność ekonomiczna zwalnia bardziej, niż zakładano, a skutki napięć handlowych z USA mają zgubne skutki dla gospodarki. Stopa RRR zostanie obniżona o 1 pkt proc. do 14,5 proc. Po tym spadku RRR będzie najniższa od 2008 r. Decyzja zacznie obowiązywać od 15 października. Pozwoli to uwolnić nawet 1,2 bln juanów (175 mld USD) środków na spłatę starych pożyczek z banku centralnego (450 mld CNY) i udzielanie nowych kredytów dla firm. Rynki przyjmują ten ruch z niepokojem. Istnieje wzmożone ryzyko twardego lądowania drugiej największej gospodarki świata.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.