Dolar szybko oddaje pole innym

Dolar szybko oddaje pole innym
Poranny Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-12-04 (12:45)

USA/ DANE/ FED: Opublikowany wczoraj po południu indeks ISM dla przemysłu za listopad wypadł nieoczekiwanie lepiej rosnąc do 59,3 pkt. z 57,7 pkt. (szacowano spadek do 57,6 pkt.). W górę poszły subindeksy nowych zamówień (do 62,1 pkt.), oraz zatrudnienia (do 58,4 pkt.), ale dość mocno spadł subindeks cen płaconych (do 60,7 pkt. z 71,6 pkt). Z kolei wczorajsze wypowiedzi członków FED, były utrzymane w bardziej ostrożnym tonie.

EUROSTREFA / WŁOCHY: Premier Conte zapowiedział dzisiaj rano, że w ciągu najbliższych godzin przedstawi Brukseli nowe propozycje dotyczące przyszłorocznego budżetu, co jego zdaniem może pozwolić na uniknięcie karnej procedury ze strony Komisji Europejskiej. Conte nie doprecyzował jednak, że to oznacza, że nowy projekt będzie zakładał deficyt niższy od 2 proc. PKB. Dodał jedynie, że KE powinna poważnie podejść do tej propozycji. O poziomie 2,0 proc. PKB spekuluje dzisiaj ponownie prasa, chociaż zdaniem Il Messaggero propozycje mogą nie zadowolić unijnych komisarzy.

AUSTRALIA / RBA / DANE: Bank centralny na dzisiejszym posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych (1,50 proc.), co było powszechnie oczekiwane. Komunikat nie uległ większym zmianom – w przyszłym roku Bank spodziewa się inflacji na poziomie 2,25 proc., a dynamika wzrostu PKB w ciągu najbliższych 3 lat ma wynieść 3,0-3,5 proc. Jednocześnie poznaliśmy dane nt. bilansu C/A w III kwartale, który wskazał na spadek deficytu do 10,7 mld AUD, a dane za II kwartał zrewidowano do -12,1 mld AUD z -13,5 mld AUD. Opublikowane zostały też dane nt. eksportu netto w III kwartale (0,4 proc. PKB) – pełne dane nt. dynamiki wzrostu gospodarczego poznamy jutro. Z kolei kolejne posiedzenie RBA odbędzie się dopiero 5 lutego.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Według doniesień chińskiej prasy decyzja nt. obniżenia, lub też zniesienia stawek celnych na import aut z USA nie została jeszcze podjęta – jest nadal analizowana.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Organ doradczy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał dzisiaj opinię sugerującą, że Wielka Brytania nie musi prosić o zgodę państw UE, jeżeli zdecyduje się zawiesić proces Brexitu (odwołać procedurę z Art. 50). Pełna wykładnia zostanie opublikowana w późniejszym terminie.

Opinia: Dolar kontynuuje osłabienie, chociaż bardziej jest to wynikiem czynników związanych z perspektywami przyszłej polityki FED, niż entuzjazmu wynikającego z weekendowych rozmów przedstawicieli USA i Chin. Wczorajszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu wypadł w listopadzie lepiej od prognoz, ale rynek zdominowały ostrożne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, które wpisują się w oczekiwania, co do wyhamowania skali podwyżek stóp procentowych. To przekłada się na sytuację na rynku długu – rentowności 10-letnich obligacji zeszły poniżej 3,0 proc.

W temacie relacji handlowych USA-Chiny rynek zaczyna ignorować optymizm płynący z „dyplomatycznej nowomowy”, a zaczyna oczekiwać jakichś konkretów po ewentualnych rozmowach, które powinny niedługo się zacząć. Nieprecyzyjny przekaz dotyczący tematu obniżki stawek celnych na amerykańskie auta importowane do Chin, pokazuje tylko, że wątek może się rozwlekać, a proces negocjacji nie będzie łatwy. Należy mieć tylko nadzieję, że obie strony zdecydują się w pewnym momencie prolongować termin 90 dni (choć pewnie nie obędzie się przez towarzyszącym temu spięć).

Lekki optymizm pojawia się w temacie euro po tym, jak włoscy decydenci wydają się być zdeterminowani szybko złagodzić spór z Brukselą o przyszłoroczny budżet, chociaż pytanie na ile Komisja Europejska kupi nowe propozycje, jeżeli będą one bardziej oparte o „kreatywną księgowość”, niż rzeczywistą rezygnację z nadmiernych wydatków. Z drugiej strony przy takiej, a nie innej konfiguracji politycznej we Włoszech i tak sukcesem jest to, że strony chcą szukać kompromisu.

Dzisiaj rozpoczyna się seria debat w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem dotyczącym Brexitu, jakie ma być głosowane 11 grudnia w Izbie Gmin (chociaż wczoraj pojawiały się spekulacje, że rząd w obawie przed przegraną, mógłby zdecydować się na jego przesunięcie). Dzisiejsze informacje z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wsparły funta, gdyż dają szanse na możliwość uniknięcia „chaotycznego” Brexitu, chociaż zmniejszają szanse na przegłosowanie porozumienia wypracowanego przez May. Teraz opozycyjna Partia Pracy będzie najpewniej starać zbudować się polityczny front dla przegłosowania projektu zakładającego powtórzenie referendum ws. Brexitu, chociaż i to też nie będzie łatwe. Tym samym obecny optymizm na rynku funta może być nie do końca zasadny. Nadal głosowanie 11 grudnia pozostaje kluczowym elementem ryzyka dla walut europejskich (czyli nie tylko funta).

Spójrzmy na wykresy. Od początku tygodnia uwagę zwracają wyraźne zwyżki chińskiego juana. W relacji USDCNH widać, że celem może być teraz dołek z końca sierpnia b.r. przy 6,78.

Na EURUSD widać, że rynek będzie próbował zmierzyć się dzisiaj z barierą 1,14. Pozytywne jest to, że mimo obserwowanej wczoraj próby korekty, dzisiaj widzimy zwyżkę. Zwiększa to prawdopodobieństwo realizacji formacji odwróconej RGR w perspektywie kolejnych tygodni grudnia.

Dla GBPUSD dość newralgiczną strefą pozostaje rejon 1,2820-30 i dalej ważne okolice 1,2860. Ich złamanie może być bardzo trudne, wciąż bardziej prawdopodobne jest cofnięcie się w dół, chociaż ostatnie kilkanaście dni pokazało, że możemy już mówić o konsolidacji przy wspartej od dołu przez strefę 1,2700-1,2730, a nie trendzie spadkowym. Nie wyklucza to jednak możliwości „szarpnięcia” w dół i testowania minimum z sierpnia b.r. przy 1,2660 w okolicach 11 grudnia.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.