Strategia wymuszenia

Strategia wymuszenia
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-06-10 (11:47)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE/ FED (Z PIĄTKU): Oczekiwania rynku na cięcie stóp już w lipcu wzrosły do ponad 66 proc. (łącznie szacuje się przynajmniej dwa ruchy w tym roku po 25 p.b.). Są też głosy, że FED zdecyduje się na poluzowanie polityki już 19 czerwca.

Wszystko przez bardziej „gołębie” wypowiedzi członków FED w poprzednich dniach i słabsze dane – według Departamentu Pracy USA stopa bezrobocia wprawdzie pozostała w maju na poziomie 3,6 proc. jak szacowano, ale w sektorze pozarolniczym powstało zaledwie 75 tys. etatów (miało być ich 185 tys.), a dynamika płacy godzinowej wyhamowała do 0,2 proc. m/m i 3,1 proc. r/r.

USA/RELACJE HANDLOWE / MEKSYK: W piątek późnym wieczorem Donald Trump poinformował, że wypracowany został kompromis dotyczący ograniczenia nielegalnej imigracji do USA i tym samym USA wycofują się z pomysłu nałożenia ceł na import z Meksyku, które miały wejść 10 marca.

USA/ RELACJE HANDLOWE / DANE/ JAPONIA: Minister finansów Aso przyznał, że rozmowy z Sekretarzem Skarbu USA nie dotyczyły kursu jena i ten nie będzie też przedmiotem na szczycie G-20. Rano opublikowane zostały dane nt. dynamiki PKB za I kwartał (ostateczne), które były zgodne z wcześniejszymi szacunkami na poziomie 0,6 proc. k/k i 2,2 proc. r/r.

USA/ RELACJE HANDLOWE/ DANE / CHINY: Sekretarz Skarbu USA napisał na Twitterze, że jego spotkanie z szefem Ludowego Banku Chin było „konstruktywne”, ale już sam Yi Gang odmówił komentarza mediom. Mnuchin dodał jednak, że Trump mógłby złagodzić restrykcje wobec koncernu Huawei, jeżeli będą wyraźniejsze postępy w rozmowach. Tymczasem amerykańska prasa spekuluje, jakoby chińskie władze naciskały na globalne firmy technologiczne, aby te nadmiernie nie ograniczały swojej współpracy z Chinami. Dzisiaj rano opublikowane zostały dane nt. bilansu handlowego za maj (nadwyżka wzrosła do 41,7 mld USD wobec szacowanych 23,2 mld USD), a w relacji z USA do 26,9 mld USD wobec 21,0 mld USD w kwietniu. Poznaliśmy też informacje o stanie rezerw walutowych – w maju wyniosły one 3,1 bln USD wobec szacowanych 3,09 bln USD.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT / BOE: Rozpoczęła się walka o schedę po Theresie May. Liderem sondaży pozostaje Boris Johnson, który ponownie wykluczył możliwości „bezumownego” Brexitu. Jego konkurent Michael Gove przyznał natomiast, że nalegał by na kolejne wydłużenie terminu (poza 31 października), gdyby było to konieczne do finalizacji porozumienia z UE. Uwagę przykuły też słowa „gołębia” Andy Haldane’a z Banku Anglii, który nie wykluczył możliwości „niewielkiej” podwyżki stóp procentowych.

EUROSTREFA / EBC: Dwa źródła poinformowały agencję Reuters, że bank centralny byłby gotów do cięcia stóp procentowych w tym roku, jeżeli perspektywy gospodarcze uległyby pogorszeniu. Jako uzasadnienie podano też chęć EBC do utrzymywania kursu euro na niskich poziomach.

Opinia: Strategia „wymuszenia” podziałała w przypadku Meksyku i zdaje się pokazywać, że Trump na starcie swojej kampanii o reelekcję (formalnie zacznie się 18 czerwca) będzie chciał „pochwalić” się jako skuteczny prezydent, a nie ten co tylko obiecuje „wspaniałą Amerykę”. To pozwala zamknąć ryzyka związane z umową USMCA (USA-Meksyk-Kanada) i ponownie skupić się na wątku chińskim, chociaż teoretycznie nigdy nie wiadomo, czy amerykańska administracja nie będzie chciała zastosować „meksykańskiego schematu” wobec innych partnerów, nawet… Unii Europejskiej. Wątek ceł na auta został przecież tylko formalnie zawieszony do jesieni, więc teoretycznie może powrócić. Zwłaszcza, że Trump będzie chciał wymusić na UE podpisanie korzystnej dla USA nowej umowy handlowej do 2020 r., a więc przed wejściem kampanii wyborczej w kluczową fazę (wybory odbędą się na jesieni przyszłego roku).

Teraz głównym tematem pozostają Chiny. Ciekawe jest to, że Mnuchin po spotkaniu z szefem Ludowego Banku Chin stwierdził, że rozmowy były „konstruktywne”, a Trump mógłby poluzować obostrzenia na Huawei, gdyby pojawiły się szanse na kompromis. Sam Yi Gang nie chciał nadmiernie rozmawiać z mediami. Pierwsze wrażenie jakie są nasuwa – Chińczycy są słabsi i mogą być bardziej skłonni na kompromis, który pozwoli im kupić czas potrzebny w globalnym konflikcie z USA, który szybko się nie zakończy. To samo wiedzą jednak Amerykanie, którzy będą próbować „wycisnąć” z Chin, ile się da. Kluczowe spotkanie prezydentów USA i Chin na szczycie G-20 dopiero w końcu miesiąca, czy przyniesie jakiś przełom? Trump już w zeszłym tygodniu postraszył, że brak postępów będzie oznaczał uruchomienie procesu nałożenia ceł na cały import z Chin, który najpewniej przyniesie stosowne decyzje gdzieś w połowie lipca. Rynki muszą pamiętać o tym, że lepsze nastroje spowodowane głównie oczekiwaniami na „luzowanie” polityki przez FED, mogą być tylko formą korekty wzrostowej…
Niemniej słabości dolara (w wyniku eskalowania spekulacji wokół polityki FED) już zaczynają obawiać się decydenci w Europie, stąd „kontrolowany przeciek” o tym, że Europejski Bank Centralny byłby gotów na cięcie stóp, jeżeli sytuacja globalna się pogorszy. Tyle, że to słyszeliśmy też po czwartkowym posiedzeniu ECB, ale jego ogólny wydźwięk nie był „gołębi”.

Technicznie koszyk FUSD próbuje nieco odbijać po mocnej przecenie z zeszłego tygodnia. Sytuacja na tygodniowych wskaźnikach wygląda jednak nie najlepiej, co sugeruje, że dolar w najlepszym scenariuszu może wejść w kolejnych tygodniach w konsolidację…..

W przypadku EURUSD mamy dzisiaj cofnięcie po wybiciu oporu w piątek, ale na razie warto raczej założyć, że linia trendu wzrostowego przy 1,1250 (rysowana od 31 maja) nie zostanie złamana…..

Mocny ruch w dół (luka) widoczna jest na USDMXN i nie wydaje się, aby rynek dążył w najbliższych dniach do jej zamknięcia. Fundamenty (nie będzie ceł ze strony USA) raczej będą premiować peso.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.