Dolar pozostaje słaby

Dolar pozostaje słaby
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-06-25 (15:09)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Indeks aktywności sektora przemysłowego Dallas FED spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 2016 r. (-12,1 pkt.), podczas gdy szacowano cofnięcie do -2,0 pkt. Subindeks nowych zamówień zniżkował do -6,7 pkt. z +1,1 pkt. wcześniej.

USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Szef USTR Robert Lighthizer odbył telefoniczną rozmowę z wicepremierem Liu Che – podtrzymano wolę dalszych kontaktów – poinformowała strona chińska. Jednocześnie prezydent Xi Jinping oficjalnie potwierdził, że spotka się z Donaldem Trumpem podczas drugiego dnia szczytu G-20.

USA /IRAN: Nowe obostrzenia nałożone w poniedziałek przez amerykańską administrację „na zawsze zamykają” możliwość dyplomatycznego rozwiązania konfliktu – powiedział szef irańskiego MSZ. Amerykańskie sankcje dotkną też personalnie najważniejszych oficjeli, w tym duchowego przywódcę Iranu. Tymczasem Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała wczoraj strony do zachowania „maksymalnej powściągliwości” i podjęcia środków, oraz działań zmierzających do deeskalacji konfliktu.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Kandydat na szefa Partii Konserwatywnej, oraz premiera, Boris Johnson stwierdził, że kraj powinien opuścić UE po 31 października i to nawet przy braku porozumienia. Wyraził przekonanie, że parlament poparłby taki scenariusz „bezumownego” Brexitu.

NOWA ZELANDIA: Nadwyżka handlowa w maju skoczyła do 264 mln NZD (szacowano 250 mln NZD), za sprawą przyspieszenia eksportu.

Opinia: Wtorek przynosi już nieco więcej prób odbicia dolara wobec pozostałych walut, po tym jak poniedziałek w zasadzie wpisał się w to, co obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu. Wczoraj mieliśmy posiedzenie RB ONZ w sprawie Iranu, a także decyzję amerykańskiej administracji o nałożeniu kolejnych sankcji na irańskie władze – Iran odpowiedział bardzo ostrym językiem, ale tak naprawdę to na pewien czas zamyka sprawę i pozwala się skupić na czymś bardziej istotnym – zbliżającym się spotkaniu prezydentów USA i Chin przy okazji rozpoczynającego się w piątek szczytu G-20 w Japonii. Czy przyniesie ono jakiś przełom we wzajemnych relacjach i strony wyrażą wolę, aby ponownie usiąść do stołu rozmów i domknąć temat porozumienia handlowego? Czy to w ogóle możliwe, skoro pojawiają się plotki, że amerykańska administracja rozważa wyeliminowanie chińskich firm z przetargów na sprzęt do technologii 5G, a także może podjąć dochodzenie wobec tamtejszych banków, jakoby omijały sankcje nałożone na Koreę Północną? Żadna ze stron nie chce „ulec presji” przeciwnika, a zwłaszcza Chiny. Może się, zatem okazać, że im bliżej będzie spotkania Trump-Xi, tym większa będzie niepewność na rynku, czy nie zakończy się ono fiaskiem. Wtedy istniałoby duże ryzyko, że jeszcze w końcu lipca weszłyby w życie maksymalnie wysokie cła na chiński eksport do USA. To znacząco podbiłoby globalne ryzyko, ograniczając tym samym popyt na waluty inne niż klasyczne bezpieczne przystanie, oraz… dolar.

Technicznie na koszyku BOSSA USD sytuacja niewiele zmieniła się od wczoraj. Nadal nie wykluczone jest podbicie w postaci tzw. ruchu powrotnego w okolice 81,65 pkt. Dzisiaj w kalendarzu ważne mogą okazać się dane z USA z godz. 16:00 (sprzedaż nowych domów, indeks zaufania konsumentów, oraz regionalny odczyt z Richmond), a także konferencja szefa FED z godz. 19:00. Pytanie jednak na ile będą one w stanie podbić oczekiwania wobec 50 p.b. obniżki stóp przez FED w lipcu (bo ruch o 25 p.b. został już teoretycznie zdyskontowany) i przełożyć się na osłabienie dolara.

Na wykresie EURUSD udało się naruszyć opór przy 1,14, ale na krótko (maksimum 1,1411). W efekcie rynek respektuje opór wynikający m.in. z górnego ograniczenia kanału wzrostowego na dziennym ujęciu…

Na GBPUSD naruszony został z kolei opór przy 1,2762 i zobaczyliśmy nowe maksimum przy 1,2782. Słowa Borisa Johnsona o tym, że parlament mógłby poprzeć „bezumowny” Brexit przeszły bez większego echa… Albo Johnson mylnie ocenia sytuację, albo rynek zaczyna grać na to, że batalię wygra… Jeremy Hunt, chociaż pytanie na ile miałby on na tyle silną pozycję, aby zjednoczyć polityków wokół własnych propozycji rozwiązania Brexitu (jest duże ryzyko, że naśladowałby w tym względzie Theresę May).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.