Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rośnie wartość amerykańskiego dolara

Rośnie wartość amerykańskiego dolara

2020-02-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Koronawirus w Chinach pozostaje tematem numer jeden na globalnych rynkach finansowych – nie inaczej jest na rynku walut. Na fali awersji inwestorów do ryzyka, niezmiennie rośnie wartość amerykańskiego dolara. Indeks USD dzisiaj rano sięga już prawie 98,80 pkt., co oznacza najwyższy poziom od czterech miesięcy.
Dolar najdroższy od dwóch miesięcy

Dolar najdroższy od dwóch miesięcy

2020-02-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykańska waluta od początku roku wyraźnie zyskuje. Oznacza to, że w zasadzie całe umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty z grudnia wyparowało. Jednocześnie na Wall Street panują euforyczne nastroje, spółki technologiczne ciągną notowania indeksów na kolejne rekordy. Sytuacja przypomina tę sprzed 20 lat.

Złoty bez zmian, rynki czekają na nowe impulsy

Złoty bez zmian, rynki czekają na nowe impulsy

2020-02-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na wycenie złotego. Na szerokim rynku obserwujemy nieco mocniejszego dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2618 PLN za euro, 3,9060 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9912 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,0437 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,062% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sytuacja na rynkach 10 lutego

Sytuacja na rynkach 10 lutego

2020-02-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie chińskie władze poluzowały restrykcje zachęcając obywateli do powrotu do pracy, ale „ruch w biznesie” nie jest zbyt duży – statystyki w najbliższych dniach pokażą, na ile pozwoli do uniknąć większych zakłóceń w globalnych „supply chains”. To po części tłumaczy dlaczego inwestorzy są w poniedziałek rano dość ostrożni – ponownie dość aktywny był Ludowy Bank Chin, który wpompował w rynek blisko 800 mld CNY w 7 i 14-dniowych operacjach repo.
Wciąż niepewnie

Wciąż niepewnie

2020-02-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Po nerwowym starcie tygodnia rynku wykazują oznaki uspokojenia, jednak inwestorzy nie są w stanie do końca uciec od rozterek związanych z koronawirusem i jego skutkiem na globalną gospodarkę. Defensywne podejście do inwestowania dominuje i choć nie brak dowodów, że tempo rozprzestrzeniania epidemii maleje, jest mało realne, aby kolejny raz zaskakujące doniesienia o nowym leku odmieniły obraz rynku.
Chiny próbują wrócić do pracy

Chiny próbują wrócić do pracy

2020-02-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Nastroje na globalnych rynkach finansowych pozostają więcej niż dobre, ale łyżką dziegciu w tej beczce miodu pozostaje koronawirus. Najbliższe dwa-trzy tygodnie będą ważnym testem dla chińskiej gospodarki, która próbuje wrócić do pracy. W weekend zakończyły się zakazy pracy dla przedsiębiorstw w większości prowincji i dziś teoretycznie powinna być ona w dużej mierze wznowiona.
Dolar nie ma sobie równych

Dolar nie ma sobie równych

2020-02-08 Bilans tygodnia DM BOŚ z rynku walut
Seria lepszych danych makro (indeksy ISM, dane Departamentu Pracy) skutecznie ograniczyła oczekiwania rynków, co do ewentualnej obniżki stóp przed FED i to był główny argument za wyraźnym umocnieniem się amerykańskiej waluty. Dobre dane z USA stoją w kontraście wobec reszty świata. Rozczarowania odczytami z Europy (produkcja przemysłowa w Niemczech i Francji mocno spadła w grudniu, podczas kiedy indeksy PMI z ostatnich miesięcy zapowiadały raczej gospodarczą stabilizację) zepchnęły w dół notowania wspólnej waluty.
Faza paniki rynkowej z powodu koronawirusa już się zakończyła

Faza paniki rynkowej z powodu koronawirusa już się zakończyła

2020-02-08 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Ekonomiczne skutki epidemii będą do oszacowania w danych dopiero za kilka tygodni. W międzyczasie solidne odczyty z USA dają paliwo do wzrostów na Wall Street, który zaraża optymizmem inne rynki. W nadchodzącym tygodniu istotne będzie, czy kolejne odczyty makro wpiszą się w pozytywny klimat odreagowania wcześniejszych obaw.
Widać nieznaczne podbicie ryzyka na rynkach

Widać nieznaczne podbicie ryzyka na rynkach

2020-02-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Widać nieznaczne podbicie ryzyka na rynkach – bezpośrednim pretekstem jest wyraźnie rosnąca liczba zakażonych 2019-nCoV na japońskim statku wycieczkowym, ale i też chińskie statystyki nadal nie wyglądają dobrze. Otwartym pytaniem nadal pozostaje to, czy chińskie fabryki wznowią pracę w weekend po 2 tygodniowym przestoju – to może nasilić dzisiaj po południu nerwowość na rynkach, gdyż pozostawanie z otwartymi pozycjami na weekend może być ryzykowne (dodatkowym pretekstem do korekty może być odbicie z ostatnich dni).
Krótkotrwały powrót objawów

Krótkotrwały powrót objawów

2020-02-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Na koniec tygodnia rynki doświadczają umiarkowanego pogorszenia nastrojów w obliczu doniesień o nowych przypadkach zachorowań poza Chinami. Wydaje się jednak, że uwidaczniają się tutaj obawy nie o wirusa, co o pochopną interpretację informacji przez innych uczestników rynku. Pozytywny finisz może być jeszcze do uratowania, o ile impuls do tego da kluczowy raport z rynku pracy USA.
Euro pod presją słabych danych

Euro pod presją słabych danych

2020-02-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku roku obserwujemy regularne umacnianie się dolara amerykańskiego. Amerykańska waluta jest już na szczytach z końca listopada i niewiele brakuje jej do wieloletnich rekordów. Dziś na rynku walut ważny dzień, opublikowane będą dane z amerykańskiego rynku pracy. Przyczyn mocniejszego ostatnio dolara jest kilka. Po pierwsze, zyskiwał on względem większości walut ze względu na reakcję na chińskiego wirusa, choć był to raczej pretekst, gdyż euforia rynkowa w tym tygodniu nie zatrzymała umocnienia dolara.
Patrzmy na chińskie fabryki!

Patrzmy na chińskie fabryki!

2020-02-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie na rynkach mamy przedłużenie dobrych nastrojów z ostatnich dni za sprawą decyzji chińskich władz o obniżeniu o połowę ceł na produkty importowane z USA w wysokości 75 mld USD (ma wejść w życie 14 lutego). Ten gest Pekinu odnosi się jednak do podpisanego w połowie stycznia porozumienia handlowego z USA i być może nie ma sensu nadmiernie nad nim się rozwodzić.
Krótka pamięć rynków

Krótka pamięć rynków

2020-02-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Inwestorzy zdają się wyżej cenić doniesienia o potencjalnej szczepionce na wirusa (nawet pomimo sceptycyzmu WHO) niż przejmować się wciąż rosnącą liczbą zachorowań i implikacjami ekonomicznymi dla Chin. Rynek akcji kontynuuje odbicie, zyskują metale przemysłowe i ropa naftowa, na rynek walutowy wraca apetyt na ryzyko. Jakby wydarzenia ubiegłego tygodnia w ogóle nie istniały.
Chiny dorzucają cegiełkę do rynkowej euforii

Chiny dorzucają cegiełkę do rynkowej euforii

2020-02-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w piątek na rynkach panowały nastroje bliskie paniki. W niecały tydzień później Wall Street jest na nowych szczytach, w Niemczech brakuje do nich mniej niż 1%. Czy euforia rynków jest uzasadniona? Odbicie rynkowe zostało zapoczątkowane przez Bank Chin, który znacznie zwiększył rynkową płynność, w celu zminimalizowania negatywnej reakcji rynków na efekt koronawirusa. Prawdziwa euforia zaczęła się jednak wczoraj po tym, jak na rynki trafiła informacja o leku na chorobę.
Sytuacja na rynkach 5 lutego

Sytuacja na rynkach 5 lutego

2020-02-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Tryb risk-on jest już wyraźny za sprawą pojawienia się dzisiaj rano informacji o potencjalnym przełomie w walce z koronawirusem – zdaniem chińskiej telewizji, tamtejsi naukowcy opracowali specyfik, który może być skuteczny w walce z 2019-nCoV. To inwestorom wystarcza do kontynuacji zakupów ryzykownych aktywów, co jest widoczne od już od poniedziałku, chociaż statystyki dotyczące przypadków zachorowania na koronawirusa pozostają negatywne.
Rekonwalescencja

Rekonwalescencja

2020-02-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Poniedziałek paniki, wtorek odwrotu, środa kontynuacji poprawy? Z każdym dniem coraz mniej jest reakcji rynków na napływające informacje dotyczące wirusa. Z jednej strony zakażonych przybywa, ale tempo przyrostu słabnie. Ta druga część pomaga w odreagowaniu rynków, choć wciąż niepewność dotyczy ekonomicznych skutków epidemii. Warto o tym pamiętać przy publikacjach danych makro w kolejnych tygodniach.
Trump walczy o reelekcję

Trump walczy o reelekcję

2020-02-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe są pochłonięte koronawirusem oraz szaleństwem na spółkach technologicznych. Aspekt polityczny w ostatnim czasie wyraźnie ucichł, ale jest to stan przejściowy. W tym roku Donald Trump będzie walczył o reelekcję i ta walka właśnie się rozpoczęła.
Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych

Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych

2020-02-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych – dzisiaj w górę poszły indeksy w Azji, a nastroje wspierały kolejne działania Ludowego Banku Chin, który w transakcjach reverse-repo wpompował w rynek 400 mld CNY. To pozwala inwestorom nie koncentrować się nadmiernie na statystykach związanych z koronowirusem, które pozostają negatywne – liczba zarażonych wzrosła do ponad 20 tys., a zgonów do 427.
Odzyskując spokój

Odzyskując spokój

2020-02-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki zdają się znajdować ukojenie w gwarancjach chińskich władz, że panują zarówno nad wirusem, jak i sytuacją na rynkach finansowych. Giełda w Szanghaju odbija (z pomocą zablokowania transakcji krótkiej sprzedaży), a dziś rano Europa podąża tą samą drogą. Na FX załączony został tryb risk-on w wersji ostrożnej.
Czy to powtórka sprzed 20 lat?

Czy to powtórka sprzed 20 lat?

2020-02-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w piątek na Wall Street obserwowaliśmy dużą nerwowość. Dziś nie ma po niej śladu. Notowania spółek technologicznych prą w górę, a synonimem hossy jest Tesla, która w tym tempie niedługo będzie najdroższym producentem samochodów na świecie. Czy to kolejna bańka spekulacyjna?