Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-03-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPanika rynkowa z ostatnich dni ucieleśnia obawy inwestorów o brak zdecydowanych działań władz przede wszystkim w powstrzymaniu wirusa, a dopiero na dalszym miejscu liczy się dbanie o stabilność finansową. Luzowanie polityki monetarnej nie jest lekiem na całe zło, ale jego brak będzie wprowadzał dodatkowy chaos. Decyzja Fed jest wydarzeniem tygodnia obok nadziei na silną odpowiedź rządów na kryzys. Dane makro tylko potwierdzą szok, w jakim znajduje się globalna gospodarka.
Przegrana w słabym stylu
2020-03-13 Komentarz poranny TMS BrokersSzefowa EBC Christine Lagarde wyszła wczoraj do walki, w której z góry była skazana na przegraną, ale i tak mogła zaprezentować się dużo lepiej. Rynki kurczowo trzymały się oczekiwań niemożliwego, a kombinacja rozczarowania i obaw związanych z koronawirusem przyniósł najgorszy dzień dla giełd od dziesięcioleci lub w ogóle w historii. Wciąż jest miejsce na śmiałe działania fiskalne i monetarne, ale pieniądze nie mogą zatrzymać ryzyka. Czynnik strachu wciąż jest obecny.
Co zwycięży: chciwość, czy strach?
2020-03-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOKIEM ANALITYKA: Dolar jest w piątek nieco słabszy kontynuując korektę zapoczątkowaną wczoraj wieczorem po decyzji FED, który podjął nadzwyczajne środki decydując się na przeprowadzenie operacji repo w wysokości (uwaga!) 500 mld USD i rozszerzeniu zestawu możliwych instrumentów pod tego typu transakcje.
Rada Polityki Pieniężnej powinna działać
2020-03-13 Poranny komentarz walutowy XTBWielu inwestorów chciałoby, aby ten tydzień już się skończył, a weekend przyniósł uspokojenie i odmianę. Przed nami jeszcze jednak piątkowa sesja. Jeszcze trzy godziny temu na rynku panowała absolutna panika, teraz widać próbę uspokojenia. Zobaczymy na jak długo.
Wyraźne podbicie USD/PLN, rynek FX zaczyna reagować
2020-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara oraz słabości PLN na głównych parach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3836 PLN za euro, 3,9120 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1418 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9087 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,813% w przypadku obligacji 10-letnich.
Strach rządzi rynkami
2020-03-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa dało rynkom kolejny pretekst do wyprzedaży. W temacie pakietu ratunkowego prezydenta USA otrzymaliśmy ogólniki i mało konkretnych decyzji, a zakaz podróżowania przez 30 dni do Europy zupełnie zaskoczył inwestorów. Początkowo miał on dotyczyć także handlu, ale później szef Białego Domu uściślił, że w żadnym stopniu nie zostanie on dotknięty ograniczeniami.
Nie ma czasu na drobne kroczki
2020-03-12 Komentarz poranny TMS BrokersPogrom na rynkach akcji trwa dalej, a świeży katalizator do paniki bierze się z ogłoszonego przez prezydenta Trumpa zakazu podróży z Europy. Groźba jeszcze większych zakłóceń dla globalnej gospodarki wymaga zdecydowanej reakcji. Czy dziś będzie EBC na taką stać?
Poranna decyzja Banku Anglii o cięciu stóp
2020-03-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 10 marca: W środę największym zaskoczeniem jest poranna decyzja Banku Anglii o cięciu stóp aż o 50 p.b. (do 0,25 proc.) na nieplanowanym posiedzeniu – ruch związany z ryzykiem dotyczącym koronawirusa. Rynek wyceniał możliwy ruch w marcu, ale na 25 p.b. – stąd też pierwszą reakcją był spadek funta.
Gdy jedni zawodzą, inni dogadzają
2020-03-11 Komentarz poranny TMS BrokersW środę rano wskazówka na barometrze rynkowych nastrojów skacze między strefami „risk-off” i „risk-on”. Z USA przyszło rozczarowanie tym, co otrzymano od Białego Domu względem tego, co dzień wcześniej obiecywano w temacie walki z wirusem. Ale gdy jedni zawodzą w postępach działań, inni zdają się dawać więcej niż się po nich oczekuje.
Garść dobrych informacji
2020-03-11 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach nie należał do najbardziej udanych. Nadzieje na odbicie zostały brutalnie zgaszone w trakcie sesji amerykańskiej. Tak jak kiedyś rynek szybko powracał do wzrostów, tak teraz powraca do spadków. Jest jednak trochę dobrych informacji.
Inwestorzy szacują możliwe działania instytucji centralnych
2020-03-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i na parach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3090 PLN za euro, 3,7961 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0738 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9283 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,536% w przypadku obligacji 10-letnich.
Szukając punktu zaczepienia
2020-03-10 Komentarz poranny TMS BrokersRynki próbują odbić po poniedziałkowym załamaniu, ale doniesienia związane z koronawirusem przypominają, że może być jeszcze gorzej, zanim będzie lepiej. Inwestorzy muszą manewrować między informacji o objęciu czerwoną strefą całych Włoszech a zapowiedziami nowego pakietu gospodarczego w USA. Awersja do ryzyka będzie podtrzymywana, ale będą się trafiać okresy rajdów ulgi.
Rynek czeka na pomoc
2020-03-10 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł na rynkach wyprzedaż nie widzianą od 2008 roku, jednak dziś na otwarciu w Europie widać promyki nadziei. Lepsze nastroje to efekt oczekiwań na pomoc – tym razem ze strony polityki fiskalnej. Donald Trump zdaje sobie sprawę, że jego głównym przeciwnikiem w wyścigu o Biały Dom może nie być ani Joe Biden, ani Bernie Sanders, a koronawirus.
Opada kurz po „czarnym poniedziałku”, PLN pozostaje stabilny
2020-03-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie polskiej waluty. Eurodolar notuje lekki ruch korekcyjny. PLN kwotowany jest następująco: 4,3068 PLN za euro, 3,7879 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,0475 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9382 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,391% w przypadku obligacji 10-letnich.
Poniedziałek przynosi ogromny wybuch zmienności na rynkach
2020-03-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi ogromny wybuch zmienności na rynkach, co wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze strach przed koronawirusem – dynamicznie rosnąca liczba zakażeń we Włoszech sprawiła, że władze wprowadziły drastyczne ograniczenia, co do przemieszczania się ludności w północnych regionach kraju, które są epicentrum COVID-19.
Czarny Poniedziałek
2020-03-09 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie dwa tygodnie na rynkach finansowych były bardzo burzliwe. To jednak nic w porównaniu z sytuacją, którą mamy dziś. Inwestorów ogarnęła panika. Do tego obserwujemy załamanie cen ropy naftowej w wyniku zerwania porozumienia OPEC-Rosja.
STRACH x KRACH
2020-03-09 Komentarz poranny TMS BrokersNiepewność związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 w Europie i USA jest multiplikowana przez krach na rynku ropy spowodowany zerwaniem sojuszu pomiędzy OPEC a Rosją. Kurs ropy runął nawe 30 proc. a rynek pogrąża się w chaosie, który obrazuje m.in. 3 – proc. umocnienie jena, 5 – proc. spadki kontraktu na S&P500 i gigantyczna presja na waluty surowcowe. Rubel traci ponad 8 proc., korona norweska jest na historycznych minimach. EUR/USD dotarł w okolice 1,15.
Tąpnięcie na ropie, możliwa korekta na PLN
2020-03-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX przynosi dynamiczne ruchy na większości par – wynikające z wydarzeń na rynku ropy naftowej (ok. 30% spadek kwotowań). Eurodolar przetestował 1,14924 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3110 PLN za euro, 3,7853 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0546 PLN względem szwajcarskiego franka oraz 4,9617 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,631% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-03-06 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNa rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W przyszłym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu.
Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach
2020-03-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 6 marca: Globalna wyprzedaż na ryzykownych aktywach (przede wszystkim rynkach akcji) trwa, a kapitały płyną szeroko w stronę bezpiecznych obligacji. Wątkiem wiodącym jest strach przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza w Europie i USA (bo sytuacja w Chinach od pewnego czasu zeszła na dalszy plan).