Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rynek nie boi się impeachmentu
2019-12-19 Poranny komentarz walutowy XTBDonald Trump został trzecim prezydentem, którego chce odwołać Izba Reprezentantów. Rynki jednak w zasadzie nie zareagowały na tę informację. Wszystko wskazuje bowiem na fakt, że Trump, podobnie jak Andrew Johnson oraz Bill Clinton, zostanie uniewinniony przez Senat.
Przechył w stronę dolara?
2019-12-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZgadzam się z tym, że rynek w okresie przedświątecznym ma swoją specyfikę, co poniekąd zniechęca do przeprowadzania bardziej dogłębnych przemyśleń. Mamy albo przetasowania przed końcem roku, albo posunięcia na zasadzie „dane i reakcja”.
Przeciąganie liny
2019-12-18 Komentarz poranny TMS BrokersZachwyt związany z rozejmem handlowym USA i Chin zaczyna powoli przygasać. Wprawdzie rynki pozostają w relatywnie pozytywnych nastrojach z nadzieją na lepsze perspektywy w 2020 r., ale stopniowe uciekanie inwestorów na świąteczną przerwę odciska swoje piętno.
Funt topnieje niczym pierwszy śnieg
2019-12-18 Poranny komentarz walutowy XTBEuforia na rynku brytyjskiego funta związana z wygranymi przez Konserwatystów wyborami stopniała niczym pierwszy śnieg. Rynki budzą się do rzeczywistości trudnego Brexitu i jeszcze trudniejszego premiera Wielkiej Brytanii.
Perypetie funta i dane makro w tle
2019-12-17 Raport wieczorny FMCMWzrost i spadek: Kiedy Boris Johnson wygrał w Wielkiej Brytanii, media pisały, że to właśnie dlatego GBP/EUR idzie w górę i funt zyskuje. Zresztą, sądzimy, że tak właśnie było. Widać było ruch z 1,1760 do 1,2080. Ale dziś i wczoraj funt był ostro przeceniany na tej parze - i media, nieraz te same, pisały, że to dlatego, że... Boris Johnson wygrał. I teraz przeprowadzi szybki Brexit.
Styczeń zweryfikuje pewne sprawy?
2019-12-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPewien etap właśnie się skończył – premier Boris Johnson zrealizował swój cel, jakim było zdobycie społecznego mandatu do dokończenia Brexitu, a Donald Trump zrezygnował z eskalacji konfliktu handlowego z Chinami i jest w przededniu formalnego domknięcia tzw. „papierowego” porozumienia. Rynki finansowe zdyskontowały te wątki, nie bacząc na to, że szczegóły mogą okazać się ważniejsze, niż ogólniki.
Dwie rzeczywistości
2019-12-17 Komentarz poranny TMS BrokersRynki kontynuują dostosowanie do nowych warunków, gdzie deeskalacja sporu handlowego USA-Chiny pozwala przychylniejszym okiem patrzeć a perspektywy globalnego ożywienia w 2020 r. Jednak słabe odczyty PMI z Europy przypomniały, że od strony danych makro wciąż nie ma dowodów przygotowania gruntu pod odbicie. Dodatkowo czas, by cieszyć się ze zniknięcia ryzyka twardego brexitu, dość szybko minął.
Niemcy nadal mają problem
2019-12-17 Poranny komentarz walutowy XTBGrudzień przebiega na rynkach w szampańskich nastrojach. W rytm powiększającego się każdego dnia bilansu Fed inwestorzy celebrują umowę handlową z Chinami. Donald Trump niemal codziennie chwali się giełdowymi rekordami. Jednak rzeczywistość gospodarcza nie jest już tak różowa.
Złoty pozostaje mocny, rynek czeka na szczegóły porozumienia
2019-12-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyczekiwania na szczegóły częściowego porozumienia na linii USA-Chiny. Tracą na wycenie m.in. brytyjski funt oraz dolar australijski. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2591 PLN za euro, 3,8206 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8861 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0750 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,02% w przypadku obligacji 10-letnich.
Papierowy deal
2019-12-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW pewnym sensie zaskoczenia nie ma, co sprawia, że i reakcja rynków jest umiarkowana. Chińczycy nie mieli zbytnio powodu do tego, aby odrzucić propozycję Amerykanów, gdyż wszystko i tak jest policzone na to… aby kupić sobie czas. A to co mamy teraz jest w pewnym sensie obietnicą zamrożenia konfliktu na nadchodzący rok.
Zwiastuny zdradziły za dużo
2019-12-16 Komentarz poranny TMS BrokersNie ma euforii po potwierdzeniu umowy USA-Chiny, a powody są te same, co wcześniej: brak terminu, szczegółów i generalnie czegoś nowego do dyskontowania. Przynajmniej nowe cła nie są wprowadzane i to wystarcza, by podtrzymać optymistyczny spokój, choć wizja przerwy świątecznej w dalszym ciągu może przynieść odwrót. Przy osłabieniu wpływu ryzyk politycznych, dane wracają do łask.
Porozumienie handlowe jest nierealne?
2019-12-16 Poranny komentarz walutowy XTBOstatni pełny tydzień handlu na rynkach rozpoczyna się w dobrych nastrojach. USA i Chiny finalizują pierwszą fazę porozumienia, która brzmi dobrze dla prezydenta Trumpa, ale mało realnie w praktyce. Tymczasem wstępne dane za grudzień pokazują brak odbicia w globalnej gospodarce.
Złoty bez większej reakcji na globalne wydarzenia
2019-12-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi próbę stabilizacji głównych walut po podbiciu zmienności w czwartek/piątek. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2779 PLN za euro, 3,8401 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8987 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1167 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,015% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-12-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersOstatni regularny tydzień w tym roku zapowiada się optymistycznie w klimacie zbudowanym na porozumieniu handlowych USA i Chin oraz wyparowaniu ryzyka bezumownego brexitu. Ale przy odstawieniu na bok czynników geopolitycznych, wzrasta znaczenie danych makro, a tu ciągle nie widać solidnych oznak przyspieszenia ożywienia. Rynki mogą być pełne nadziei na poprawę, ale kredyt zaufania nie będzie wieczny.
Brexit jest już przesądzony
2019-12-13 Poranny komentarz walutowy XTBTrzy lata temu, gdy po raz pierwszy okazało się, że Brexit staje się rzeczywistością, na rynkach zapanowała panika. Teraz, gdy taki rozwój wydarzeń został finalnie przypieczętowany, panuje euforia. Inwestorzy dostali to, czego chcieli, teraz czeka nas trudna rzeczywistość.
Złoty, a wybory w UK i częściowe porozumienie na linii USA-Chiny
2019-12-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie kwotowań eurodolara blisko 1,12 USD. Złoty, bez większych zmian, kwotowany jest następująco: 4,2857 PLN za euro, 3,8366 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8909 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1643 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,025% w przypadku obligacji 10-letnich.
Taryfy to najważniejsza rzecz
2019-12-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOczywiście, że miło czyta się komunikat FED-u, z którego znika sformułowanie o „niepewnościach” dla perspektyw amerykańskiej gospodarki. Dla tamtejszego rynku akcji kombinacja stabilizacji stóp procentowych z jednoczesnym dostarczaniem płynności (quasi QE4) i bardziej „pozytywna” retoryka ze strony decydentów, to w pewnym sensie woda na młyn dalszej hossy. O ile nie mechanizm nie zacznie szwankować przez pewne nieodpowiedzialne działania polityków.
Zadowoleni z nicnierobienia
2019-12-12 Komentarz poranny TMS BrokersFed dalej uważa, że polityka jest odpowiednia i planuje jej nie zmieniać co najmniej przez rok, choć między wierszami wyjawia się przekaz, że w przyszłości o obniżki stóp procentowych będzie łatwiej niż o podwyżki. Dziś podobną skłonność do nicnierobienia przedstawi EBC. Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii dopiero krótko przed północą.
USDPLN na nowym grudniowym dołku
2019-12-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsze informacje z posiedzenia FED dały preteksty do osłabienia dolara. Wprawdzie oddalono ryzyko powrotu do cięć stóp procentowych (z komunikatu znikło zdanie o „niepewności” wokół perspektyw dla gospodarki, a żaden z członków FED nie oczekuje w tym momencie obniżki stóp w 2020 r., co pokazał tzw. wykres kropkowy), ...
Funt już świętuje wygraną
2019-12-12 Poranny komentarz walutowy XTBDziś w Wielkiej Brytanii odbywają się przyspieszone wybory parlamentarne, które mają zdefiniować Brexit. Nie będąc w stanie przeforsować żadnej sensownej umowy rozwodowej Boris Johnson nie miał wyjścia i wygląda na to, że jego desperacki krok przyniesie mu sukces. Tak mówią sondaże, tak też uważają rynki.