Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy dobrze jest, czy źle – wybieraj USD
2020-02-20 Komentarz poranny TMS BrokersCzy jen nadgania słabością to, co od kilku dni doświadcza euro? Nagłe załamanie JPY wzmocniło przekonanie, że klimat risk-off odchodzi wraz z nadziejami, że skuteczne okażą się działania chińskich władz na polu opanowania wirusa i późniejszego wsparcia gospodarki. Waluty słabych gospodarek z ujemnymi stopami procentowymi stają się pożywką inwestorów przestających szukać bezpiecznych przystani. Wygrywa USD.
Dolar wciąż bez alternatywy
2020-02-20 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku walutowym jest w zasadzie bez zmian. Dolar wciąż nie ma alternatywy i widać to bardzo wyraźnie po zachowaniu tej waluty z ostatnich 3 tygodni. Silne umocnienie i spadek najważniejszej pary walutowej EURUSD do najniższych poziomów od kwietnia 2017 roku. Silny dolar to efekt kilku czynników – wciąż silnej postawy amerykańskiej gospodarki, braku chęci do dodatkowego luzowania ze strony Rezerwy Federalnej oraz popytu na aktywa z tzw. „bezpiecznych przystani” w związku z dalszymi obawami o wpływ epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę.
Bloomberg skręca na lewo
2020-02-19 Poranny komentarz walutowy XTBKampania prezydencka w USA na razie nie ma dużego przełożenia na rynki finansowe. Do wyborów jest jeszcze dość dużo czasu, a opozycja nie ma swojego kandydata. Dziś jednak czeka nas pierwsza ważna debata, a propozycje składane przez kandydatów nie ucieszyłyby inwestorów.
USD/PLN najwyżej od października
2020-02-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi lekki „powiew optymizmu” po tym jak dane z Chin wskazały na najniższy przyrost zachorowań wirusem od 29/01. Eurodolar spadł poniżej 1,08 USD. Złoty znajduje się pod lekką presją (głównie wobec dolara). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2715 PLN za euro, 3,9576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0246 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1376 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,165% w przypadku obligacji 10-letnich.
Obite jabłko
2020-02-18 Komentarz poranny TMS BrokersOstrzeżenie od Apple o niezrealizowaniu prognoz sprzedaży przerwało wczorajszy spokój na rynkach i posłużyło jako przypomnienie o ekonomicznych skutkach epidemii koronawirusa. Ale informacja o ryzykach, z jakimi mierzy się firma, dla której chiński rynek jest ważnym ośrodkiem produkcji i sprzedaży, nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Jeśli dotychczas rynki były gotowe bagatelizować skutki wirusa, tak i teraz powinny otrząsnąć się z mini-szoku.
Inflacja może ciążyć złotemu
2020-02-18 Poranny komentarz walutowy XTBCzęsto podkreślam, że rynek walutowy nie reaguje na informacje w sposób liniowy. Inwestorzy mają dużo cierpliwości do rynku, do którego od dłuższego czasu mieli zaufanie, ale gdy tę cierpliwość stracą, trudno o to zaufanie znów walczyć. To ważne w kontekście wyzwań dla naszej gospodarki na bieżący rok.
PLN nieco słabszy, EUR/USD przy 3-letnich minimach
2020-02-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie eurodolara. Lokalnie widoczna jest lekka presją na osłabienie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2618 PLN za euro, 3,9343 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0005 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1125 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2.204% w przypadku obligacji 10-letnich.
Bank Japonii bez amunicji
2020-02-17 Komentarz poranny TMS BrokersRynki spokojnie podchodzą do kolejnych doniesień dotyczących ekspansji epidemii koronawirusa, a nowe działania płynnościowe chińskiego banku centralnego pomagają tonować obawy. Indeksy w Europie zaczynają od umiarkowanych wzrostów, rynek walutowy pozostaje stabilny. Z powodu święta w USA zapowiada się spokojny dzień.
Japonia mocno hamuje
2020-02-17 Poranny komentarz walutowy XTBJapończycy nie mają szczęścia do podatku od sprzedaży. Za każdym razem, gdy próbują za jego pomocą zebrać więcej pieniędzy następuje jakiś wstrząs. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie. Trzecia podwyżka podatku miała miejsce na początku października, ale piszemy o tym ponownie, gdyż dopiero teraz mamy pierwszy w miarę pełny obraz konsekwencji tego ruchu. Mowa tu o załamaniu japońskiej gospodarki, bo inaczej nie można opisać danych o PKB za czwarty kwartał ubiegłego roku.
PLN bez większych zmian, narasta presja na RPP
2020-02-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoniedziałkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2470 PLN za euro, 3,9189 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9904 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1068 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,18% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sytuacja na rynkach 14 lutego
2020-02-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPiątek na FX upływa jak na razie bez wyraźniejszego kierunku, co dobrze widać chociażby po lekkim rozjechaniu się JPY (minimalnie zyskuje) i CHF (nieznacznie traci). Selektywnie wypada też USD, który nadal wytraca dynamikę wzrostów z ostatnich dni i dzisiaj jest bardziej płasko. W przestrzeni G-10 uwagę przyciąga funt, który w nocy zdołał utrzymać wcześniejsze zdobycze – wygląda na to, że inwestorzy chcą „rozegrać” jakąś większą falę wzrostową po wczorajszej wymianie Kanclerza Skarbu na bardziej lojalnego wobec premiera Johnsona, Rishi’ego Sunak’a.
Nie samym wirusem rynki żyją
2020-02-14 Komentarz poranny TMS BrokersZakażonych wirusem przybywa, ale ostatnie liczby po zmianie metodologii są już mniej niepokojące. Wiarygodność danych z Chin zaczyna być coraz bardziej kwestionowana, ale nie jest to temat, który wpływ na rynki. Na koniec tygodnia UER/USD zmierzy się z odczytami danych po obu stronach Atlantyku, funt znajduje wsparcie w politycznej burzy, a rynek złotego zdaje się nie obawiać danych z Polski.
Fed a moralny hazard
2020-02-14 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj rynki ponownie żyły tematem chińskiego wirusa, jednak nie przeszkodziło to w osiągnięciu nowych historycznych maksimów w notowaniach kontraktów na amerykańskie indeksy czy niemiecki DAX. W tym drugim przypadku inwestorzy nie mają też problemu z gospodarką, która od 6 kwartałów pozostaje w stagnacji.
Złoty bez większej reakcji na USD, dane dot. PKB w kalendarzu
2020-02-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi spadek kwotowań eurodolara do najniższego poziomu od 2017r. Złoty pozostaje bez większej reakcji, będąc kwotowanym następująco: 4,2462 PLN za euro, 3,9181 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9974 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1096 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,22% w przypadku obligacji 10-letnich.
15 tysięcy powodów do korekty
2020-02-13 Komentarz poranny TMS BrokersRynkowa euforia po kolejnym dniu rekordów na Wall Street przygasła w Azji, kiedy rynek przerzucił uwagę na niespodziewany skok liczby zakażonych w chińskiej prowincji Hubei. Jakkolwiek 15 tys. nowych przypadków jest szokującą liczbą, przyrost bierze się ze zmian w metodologii, ale sytuacja przypomina, że podstawy ostatniej poprawy nastrojów wciąż są kruche.
Sytuacja na rynkach 13 lutego
2020-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZmiana metodologii statystyk dotyczących 2019-nCoV przez Chińczyków (dla Hubei podawane są też przypadki „zdiagnozowane kliniczne”, zamiast „potwierdzonych”, co sprawiło, że liczba zakażonych skoczyła aż o 14840) doprowadziła w nocy do powrotu nerwowości na rynki na czym korzystają dzisiaj bezpieczne przystanie (JPY i CHF), chociaż nie jest to ruch znaczący.
Koronawirus powrócił
2020-02-13 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach rynki ignorowały wszelkie złe informacje, a główne światowe indeksy osiągały kolejne historyczne maksima. Co więcej, chińskie rynki odrobiły niemal całość strat mimo oczywistych konsekwencji gospodarczych koronawirusa. Dzisiejsze dane z Chin rzucają jednak na tę sytuację nowe światło. W ostatnich dniach chińskie władze starały się uspakajać sytuację. Zaraz po powrocie rynków finansowych do pracy chiński bank centralny położył na rynek ogromne pieniądze, jednocześnie zakazana została krótka sprzedaż akcji.
Spokój bankierów centralnych
2020-02-12 Komentarz poranny TMS BrokersRynki podtrzymują pozytywny nastrój, choć pod powierzchnią emocje tonują nieprzerwanie napływające informacje dotyczące koronawirusa. Banki centralne widzą ryzyko w efektach ekonomicznych epidemii, ale liczą, że wpływ będzie krótkotrwały. To pomaga podtrzymać optymizm. We wczorajszym przemówieniu prezesa Fed Powella w Kongresie obyło się bez niespodzianek.
Antypody nie chcą już ciąć
2020-02-12 Poranny komentarz walutowy XTBWobec euforycznych nastrojów, które w ostatnim czasie obserwujemy na światowych giełdach, na rynku walutowym jest dość spokojnie. Dlatego takie ruchy, jakie widzimy dziś na dolarze nowozelandzkim przyciągają sporą uwagę.
Nie ma co się martwić na zapas
2020-02-11 Komentarz poranny TMS BrokersWygląda na to, że Wall Street ma swój indywidualny pogląd na świat, które jest na tyle silny, że potrafi odmienić nastroje w pozostałych częściach świata. Wczorajszy nawrót obaw związanych z koronawirusem został zupełnie zignorowany przez inwestorów w USA, przynosząc świeże rekordy S&P500 i Nasdaq. Risk-on powrócił na FX, a nawet wyciągnął ropę Brent z nowych 14-miesięcznych dołków. Skąd nagła zmiana nastrojów?