Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Bez wspólnego mianownika
2019-12-03 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutTeoretycznie rynek dostał mocne informacje mogące sugerować powrót wojen handlowych – wczoraj Trump otworzył nowy front z UE, powrócił do przepychanek z Brazylią i Argentyną, a dzisiaj stwierdził, że wolałby sfinalizować umowę handlową z Chinami dopiero po wyborach w listopadzie 2020 r. (dzień wcześniej Sekretarz ds. Handlu wspominał o możliwości nałożenia wyższych taryf w połowie grudnia, sugerując, że nie dojdzie do odroczenia terminu).
Tariff Man powrócił
2019-12-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutEuro nieznacznie traci po tym, jak USA zdecydowały o nałożeniu ceł odwetowych na francuskie produkty o wartości 2,4 mld EUR w odpowiedzi na decyzję o wprowadzeniu tzw. podatku cyfrowego, który zdaniem USTR dyskryminuje amerykańskie firmy technologiczne. Analogiczne działania zapowiedziano też wobec Austrii, Włoch i Turcji, które mają w planach nałożenie tego podatku.
Zakupowa gorączka
2019-12-03 Komentarz poranny TMS BrokersInwestorzy wzięli sobie do serca ideę Cyber Monday i zza klawiatur swoich komputerów przeszli do wzmożonego udziału w polowaniu na okazję. Przedmiotem pożądania stały się m.in. EUR, NZD, HUF, PLN i inne waluty rynków wschodzących, a za wszystkie zakupy płacono przy użyciu USD. Rozczarowanie odczytem ISM dla przemysłu USA było wygodnym pretekstem, ale nie wszystko do siebie tak idealnie pasuje.
Nieobliczalne oblicze Trumpa
2019-12-03 Poranny komentarz walutowy XTBGrudzień rozpoczął się na rynkach w świetnych nastrojach. Lepsze dane z Chin i Europy pobudziły nadzieje na ożywienie gospodarcze. Euforia nie trwała jednak długo – dał o sobie przypomnieć prezydent USA. Informacje o kolejnych cłach od miesięcy są zmorą inwestorów. Tej jesieni było ich mniej, za to pompowane były oczekiwania na porozumienie handlowe z Chinami.
Nowa fala protekcjonizmu i wojen walutowych
2019-12-03 Poranny Szkic Walutowy AFSPrezydent D. Trump poinformował na Twitterze, że ze skutkiem natychmiastowym przywraca cła na stal i aluminium sprowadzane do USA z Argentyny i Brazylii. Powodem decyzji jest „potężna dewaluacja walut”. Trump zaapelował jednocześnie do Banku Rezerwy Federalnej, by działała tak, aby „inne kraje, a jest ich wiele, nie korzystały z silnego dolara i nie dewaluowały swoich walut”.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-11-30 Komentarz tygodniowy TMS BrokersWysyp danych w pierwszym tygodniu grudnia może być ostatnią szansą w tym roku, by przebudzić zmienność na rynku walutowym. Albo to, albo nadzwyczajny zwrot akcji w negocjacjach handlowych. Indeksy PMI z Chin, ISM z USA oraz zamówienia w niemieckim przemyśle pozwolą określić jakość aktywności biznesowej w głównych gospodarkach. Posiedzenia banków centralnych Australii, Polski i Kanady raczej nie przyniosą niespodzianek. Zwieńczeniem tygodnia będzie raport z rynku pracy USA.
Problem z aktywnością…
2019-11-28 Raport DM BOŚ z rynku walutDonald Trump złożył w nocy podpis pod przyjętą wcześniej przez Kongres ustawą, która wspiera demokratyczne przemiany w Hong-Kongu. Chiny oficjalnie zaprotestowały przestrzegając USA, aby nie mieszały się w wewnętrzne sprawy, a szef tamtejszego MSZ nie wykluczył podjęcia „stanowczych środków zaradczych”. Ta informacja zaważyła na zachowaniu giełdowych indeksów w Azji, oraz kontraktów na USA.
Nie ten podpis, na który wszyscy liczyli
2019-11-28 Komentarz poranny TMS BrokersZanim USA przeszły do obchodów Święta Dziękczynienia, prezydent Donald Trump podpisał ustawę ws. Hong Kongu. Choć decyzja nie była zaskoczeniem, jej moment po zamknięciu handlu na Wall Street przysporzył mini-chaosu. Dziś rano jest już spokojniej, gdyż ustawa raczej nie zaprzepaści negocjacji handlowych, nawet jeśli Chiny wyrażają niezadowolenie z decyzji Trumpa.
Trump poparł protestujących
2019-11-28 Poranny komentarz walutowy XTBW USA Święto Dziękczynienia rozpoczyna długi weekend, ale tematem numer jeden jest podpis prezydenta po ustawami wspierającymi protestujących w Hong Kongu. Reakcja rynków finansowych nie jest jednak przesadnie duża. Sporo zależeć będzie od tego, co zrobi teraz Pekin.
Brainard i kwestia zacieśniania
2019-11-27 Raport poranny FMCMDane makro i kurs eurodolara: Wczoraj mieliśmy m.in. amerykański indeks Richmond Fed: tylko -1 pkt przy prognozie 6 pkt. Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board wyniósł 125,5 pkt, zaś oczekiwano 127 pkt. Były też odczyty, które przebiły prognozy: np. FHFA (mierzący ceny nieruchomości).
Gaśnie zmienność?
2019-11-26 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: Chińskie ministerstwo handlu (MOFCOM) podało, że strony „osiągnęły porozumienia w sprawie właściwego rozwiązania istotnych problemów” i pozostaną w kontakcie w celu doprecyzowania pozostałych tematów koniecznych do podpisania „pierwszej fazy” umowy handlowej – taki komunikat pojawił się po rozmowie telefonicznej przedstawicieli obu stron (Lighthizer, Mnuchin, He), jaka odbyła się w nocy.
W tym samym schemacie
2019-11-26 Komentarz poranny TMS BrokersRynki wyciszają się przed końcem miesiąca i w obliczu skrócenia tygodnia przez Święto Dziękczynienia. Rynek akcji podtrzymuje umiarkowany optymizm, choć bez świeżych rewelacji w temacie umowy handlowej USA-Chiny. Negocjatorzy są po rozmowie telefonicznej, gdzie „osiągnięto konsensus w sprawie właściwego rozwiązania istotnych problemów”. Nic nowego.
Stabilny październik w polskiej gospodarce
2019-11-26 Poranny komentarz walutowy XTBZa nami publikacja większości raportów z polskiej gospodarki za październik. Wiele wskazuje na to, że wzrost spowolnił, ale w umiarkowany sposób. Niepokoją przede wszystkim słabe dane o produkcji budowlano-montażowej.
Po danych wczorajszych, przed dzisiejszymi
2019-11-26 Raport poranny FMCMWczoraj i dziś: Wczoraj mieliśmy niemiecki indeks instytutu Ifo: bez zaskoczeń, 95 pkt zgodnie z prognozą. Do tego pojawił się wskaźnik Dallas Fed dla przemysłu w USA, uzyskano -1,3 pkt (wobec -5,1 pkt w październiku). Eurodolar wystartował w tym tygodniu nisko, przy 1,1010-30 - i aktualnie widzimy 1,1012-15. To już prawie dotychczasowe minima listopadowe sprzed paru dni.
Rynek nadal próbuje żyć nadzieją…
2019-11-25 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutChiny zaostrzą przepisy związane z ochroną własności intelektualnej, podały oficjalnie władze w niedzielę. Rynki traktują to jako gest dobrej woli wobec USA, chociaż nadal nie jest jasne, kiedy i czy umowa handlowa „pierwszej fazy” zostanie podpisana. Wprawdzie w piątek Donald Trump powiedział w piątek po południu, że strony są „blisko” podjęcia takiej decyzji, ale tak mówił już wiele razy wcześniej.
Opozycja przejmuje Hong Kong
2019-11-25 Poranny komentarz walutowy XTBProtesty w Hong Kongu od miesięcy przyciągają uwagę rynków finansowych, szczególnie wobec sporu handlowego na linii USA-Chiny. Wyniki lokalnych wyborów są sukcesem, protestujących, ale czy doprowadzą do uspokojenia sytuacji? Protesty w Hong Kongu zaczęły się od przyjęcia ustawy ekstradycyjnej przez władze autonomii, które w ogromnej większości składają się z polityków wspierających Pekin.
Więcej wody w szklance
2019-11-25 Komentarz poranny TMS BrokersPo weekendzie uwaga krąży wokół tego samego tematu: kiedy i czy w ogóle możliwa jest umowa handlowa USA z Chinami? Ostatni przekaz z Pekinu jest pozytywny, choć inne źródła dodają wątpliwości. W szumie sprzeczności rynek tradycyjnie widzi szklankę do połowy pełną.
EUR/PLN przy 4,30
2019-11-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów PLN, podczas gdy EUR/USD nieznacznie odbija z okolic 1,10 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2962 PLN za euro, 3,8965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9070 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9979 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,046% w przypadku obligacji 10-letnich.
Lepsze dane z europejskiej gospodarki
2019-11-22 Poranny komentarz walutowy XTBPrzełom trzeciego i czwartego kwartału przyniósł najgorszą koniunkturę na świecie od 7 lat. Dlatego z publikowanymi dziś danymi inwestorzy w Europie wiązali spore nadzieje. Po wielu miesiącach rozczarowań wreszcie nie zostały one zawiedzione. Ale ryzyko recesji w Europie jeszcze nie odeszło.
Powoli staje się to nudne
2019-11-22 Komentarz poranny TMS BrokersSzum informacyjny wokół negocjacji handlowych USA-Chiny nie cichnie, ale też nie przynosi dowodów postępów ani potwierdzenia, aby stronom zależało na szybkiej finalizacji. Nadzieje na porozumienie wciąż są, ale słabną. Dziś dane makro i wystąpienie nowej szefowej EBC mają szanse odciągnąć na chwilę uwagę od handlowej sagi.