Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Odbicie na rynkach, PLN wyhamował zniżkę
2020-02-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara po wczorajszym ISM. Globalnie indeksy jednak rosną sygnalizując lekki spadek awersji do ryzyka. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2976 PLN za euro, 3,8851 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0164 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0570 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,153% w przypadku obligacji 10-letnich.
Próba uspokojenia sytuacji
2020-02-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek mamy próbę uspokojenia sytuacji za sprawą działań podjętych przez chińskich decydentów – Ludowy Bank Chin wpompował w poniedziałek w nocy w rynki aż 174 mld USD (1,2 bln CNY) w transakcjach reverse-repo, a tamtejsza komisja papierów wartościowych CRSC wydała zalecenia mające uciąć nadmierną spekulację (grę na spadki).
Nadganianie
2020-02-03 Komentarz poranny TMS BrokersZałamanie chińskiego rynku, który wznowił notowania po ponadtygodniowej przerwie, miało dramatyczny przebieg, ale połączone działania rządu i banku centralnego pomogły uspokoić nastroje. Epidemia koronawirusa nie spowalnia w rozroście, co w dalszym ciągu ciąży na rynkach. Wrażliwość inwestorów pozostaje wysoka, zarówno na złe, jak i dobre informacje.
Rynek próbuje szacować straty
2020-02-03 Poranny komentarz walutowy XTBW piątek inwestorom puściły nerwy. Obawy o kondycję globalnej gospodarki w następstwie rozprzestrzeniania się wirusa przełożyły się na wyprzedaż na globalnych rynkach akcji, która momentami przypominała panikę. Weekend przyniósł uspokojenie, ale jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że jego efekt będzie trwały.
Spadki w Chinach z ograniczonym potencjałem wpływu na PLN
2020-02-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach eurodolara czy PLN. Oczy inwestorów zwrócone są na wznowienie obrotu w Chinach, gdzie obserwujemy mocne spadki. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2957 PLN za euro, 3,8754 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0231 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0999 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,132% w przypadku obligacji 10-letnich (27.01).
Mieszane nastroje na rynkach
2020-01-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutMieszane nastroje na rynkach, wczorajsza zwyżka indeksów giełdowych w USA sprawiła, że JPY i CHF są dzisiaj w lekkiej defensywie. Słabe pozostają nadal waluty Antypodów (AUD i NZD), co wynika z obaw dotyczących negatywnego wpływu 2019-nCoV na gospodarkę Azji i nie tylko. Tymczasem statystyki dotyczące koronawirusa nadal pozostają złe, chociaż uwagę zwraca relacja liczby wyleczonych do ofiar śmiertelnych (187/213).
To dopiero początek
2020-01-31 Komentarz poranny TMS BrokersOd konfliktu na Bliskim Wschodzie po epidemię wirusa. Taki był pierwszy miesiąc 2020 r i strach pomyśleć, co przyniesie kolejne jedenaście. Światowa Organizacja Zdrowia podniosła zagrożenie koronawirusa do rangi globalnej, ale informacja nie zainicjowała świeżej eskalacji awersji do ryzyka. Na koniec tygodnia funt brytyjski jest najsilniejszą walutą G10, odzwierciedlając zadowolenie z opuszczania UE przez Wielką Brytanię.
Mieszane dane z globalnej gospodarki
2020-01-31 Poranny komentarz walutowy XTBKolejne dane pokazują, że przełom roku w azjatyckiej gospodarce był całkiem niezły. Byłoby to szansą na choćby umiarkowane ożywienie, gdyby nie ostatnie wydarzenia w Chinach. Z kolei z Francji napłynęły słabe dane. Dziś poznamy szacunek PKB w całej strefie euro. Pozytywnie w ostatnim czasie zaskakuje Korea Południowa. Być może nie jest ogromną gospodarką, ale jest tzw. gospodarką sygnalną, często zwiastującą trendy w całym regionie, ze względu na duży i nowoczesny przemysł.
Inflacja problemem dla dolara
2020-01-30 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutTeoretycznie wczorajsze posiedzenie FED nie przyniosło zaskoczeń – tryb wait&see jest zachowywany, a decydenci byli jednogłośni, co do utrzymania programów płynnościowych na rynku długu, które niektórzy nazywają nieformalnym QE4, które od jesieni napędzało hossę na amerykańskim rynku akcji. Ale nieoczekiwanie podczas konferencji prasowej szef FED dał do zrozumienia, ...
Koniec brexitowej sagi. Jest skok funta, ale co dalej?
2020-01-30 Komentarz walutowy TMS BrokersBrexit miał stać się synonimem rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, ale szybko zgubił rzeczowość i stał się synonimem niekończącej się niemal sagi. Po wielu zmianach politycznych ma w końcu dojść do skutku 31 stycznia 2020 roku. Czy data ta będzie oznaczała rzeczywisty koniec pełnej problemów i zwrotów akcji sagi, czy jedynie wstęp do bardziej skomplikowanego rozdziału?
Nie da się uciec od głównego tematu
2020-01-30 Komentarz poranny TMS BrokersMniej niż dobę trwała stabilizacja nastrojów na rynkach finansowych i już wracamy do eskalacji obaw o skutki epidemii koronawirusa. Tymczasowe wstrzymanie operacji zagranicznych firm w Chinach stało się świeżym katalizatorem pesymistycznych wizji dla perspektyw ożywienia drugiej gospodarki świata. Risk-off wywiera presję na indeksy i ceny ropy naftowej, na rynku walutowym w cenie ponownie są jen, frank i dolar.
To zły moment na spowolnienie
2020-01-30 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach na rynkach globalnych nie brakuje złych informacji, dlatego dane sugerujące mocne spowolnienie wzrostu w polskiej gospodarce w ostatnim kwartale minionego roku są niepokojące. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas dość trudny okres.
Sytuacja na rynkach 29 stycznia
2020-01-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRynki ostatecznie kupiły wczoraj informację podaną przez chińską agencję Xinhua, która zacytowała wypowiedź wybitnego pulmunologa, którego zdaniem szczyt zachorowań na koronowirusa wypadnie za 7-10 dni. Środa przynosi podbicie negatywnej statystyki zakażeń i zgonów, ale nie pokazuje ona na ich wyraźne przyspieszenie, co dodatkowo uspokaja nastroje.
Rynki przed decyzją Fed ws. stóp procentowych
2020-01-29 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas gdy w poniedziałek mogliśmy obserwować silną wyprzedaż na rynku akcji, tak wczoraj temat chińskiego wirusa nie wywierał już tak dużych emocji. Pomimo, że liczba ofiar śmiertelnych rośnie, panika wydaje się być ograniczona. Dziś uwaga inwestorów będzie skupiona na innym wydarzeniu, mianowicie wieczorem poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych.
Oglądając się na innych
2020-01-29 Komentarz poranny TMS BrokersRynkowa panika o koronawirusa została opanowana po doniesieniach, że najdalej, jak pod koniec przyszłego tygodnia liczba zakażonych powinna osiągnąć szczyt. Rynki jednak wciąż pozostają pod wpływem czynnika strachu, a w ciągu 10 dni jeszcze nie raz może dojść do zwrotu w ocenie epidemii. Póki nie pojawi się solidny powód, by przestać martwić się o wirusa, bezpieczne aktywa nie pójdą całkowicie w odstawkę, niezależnie jak przejściowe korekty są silne.
Deprecjacja USD to twardy orzech do zgryzienia
2020-01-28 Prognozy Saxo na I kwartał 2020 r.Biorąc pod uwagę woltę Powella w 2019 r. — w ramach której Fed trzykrotnie obniżyła stopy procentowe i uruchomiła rozszerzanie bilansu na olbrzymią skalę, sięgającą niemal 400 mld USD w IV kwartale — dla dolara amerykańskiego 2020 r. zaczyna się stosunkowo mocno. Wiele osób było przekonanych, że zwrot polityki Fed w 2019 r. i przyspieszenie pod koniec roku powinno było doprowadzić do znacznie większego osłabienia USD, ...
Sytuacja na rynkach 28 stycznia
2020-01-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutInwestorzy chyba uznali, że wczorajsza wyprzedaż była nieco przesadzona, gdyż dzisiaj widzimy próby odbicia sentymentu – duża w tym zasługa wyhamowania spadków na Wall Street wczoraj wieczorem, chociaż indeksy giełdowe w Azji przedłużyły poniedziałkową przecenę. Tyle, że informacje w temacie chińskiego koronawirusa nie napawają optymizmem – liczba oficjalnych zachorowań, oraz potwierdzonych zgonów rośnie (przekroczyła już 100 osób), ...
Panika mija, ale do optymizmu daleko
2020-01-28 Komentarz poranny TMS BrokersNie sposób ocenić skali zagrożenia związanego z koronawirusem. Metody walki obrane przez Chiny z pewnością przełożą się negatywnie na aktywność sektora przemysłowego. Szczególnie mocno uderza to w metale przemysłowe, których Państwo Środka jest dominującym konsumentem. Miedź potaniała w tydzień ponad 8 proc. a z jej notowań został wymazany cały optymizm wynikający z porozumienia handlowego.
Czy wyniki będą w stanie odwrócić uwagę rynków?
2020-01-28 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł dość gwałtowną wyprzedaż na większości rynków, tym razem nie ominęła ona nawet Wal Street. Wirus w Chinach zbiera coraz większe żniwo, ale inwestorzy muszą zwracać uwagę także na inne wydarzenia. Z pewnością w tym tygodniu będą to wyniki kwartalne amerykańskich spółek.
Sytuacja na rynkach 27 stycznia
2020-01-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNiepokojące informacje nt. chińskiego koronowirusa (naukowcy stwierdzili, że istnieje ryzyko zarażania nawet podczas 14-dniowej inkubacji wirusa w ciele zarażonego) wpływają na wyobraźnię inwestorów. Z drugiej strony mamy spekulacje, jakoby pozytywne efekty miało przynieść podanie przez chińskich lekarzy leku na HIV.