Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Zahamowane spadki złotego
2008-08-18 Raport popołudniowy FMCMDalsze spadki eurodolara: Poniedziałek przyniósł wzrost wartości dolara w stosunku do euro. Spadek kursu EUR/USD ma miejsce już od dłuższego czasu. Dzisiejsze dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego w Strefie Euro, mimo prognoz wynoszących 1,2 mld EUR, ciągle pozostają ujemne.
Dobre dane nie pomagają złotemu
2008-08-18 X-Trade Brokers - Puls RynkuGłówny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło w lipcu o 11,6 proc. w skali roku, po wzroście o 12 proc. w czerwcu. Analitycy prognozowali natomiast, że dynamika wzrostu płac wyniesie 11,1 proc.
W Czechach możliwa kolejna obniżka stóp
2008-08-18 Komentarz poranny TMS BrokersW piątek, pod nieobecność polskich inwestorów, miało miejsce dalsze osłabienie złotego. Kurs EUR/PLN wzrósł w okolice poziomu 3,3400, natomiast USD/PLN znalazł się nawet przez chwilę powyżej poziomu 2,2700. Na początku dzisiejszej sesji złoty nieco zyskał na wartości.
Stopniowy powrót zaufania do waluty amerykańskiej
2008-08-18 Codzienny Puls Rynku IDM SAW minionym tygodniu dolar w dalszym ciągu zyskiwał do innych walut bez wyraźnej chęci do jakiejkolwiek korekty, ustanawiając w piątek nowe maksima lokalne. Wyraźna poprawa sentymentu do dolara miała przede wszystkim związek z kontynuacją korekty na rynku towarów i surowców, a także ze słabymi danymi napływającymi z pozostałych gospodarek światowych.
Duża zmienność na rynku walutowym
2008-08-18 Raport poranny FMCMEurodolar pogłębia spadki: Zeszły tydzień przyniósł inwestorom spadek kursu EUR/USD. Przyczyn należy upatrywać w coraz to gorszych danych ekonomicznych napływających ze Strefy Euro. Słabsze dane o produkcji przemysłowej oraz malejący wzrost PKB dają jasny obraz coraz gorszej kondycji europejskiej gospodarki.
Początek dnia przynosi spadek eurozłotego
2008-08-18 Poranny Szkic Walutowy AFSPoczątek dnia przynosi spadek eurozłotego, który na fali osłabienia walut całego regionu osłabił się aż do poziomu 3,33 EURPLN w piątek. Szkodzi nam wzrost napięcia na rynkach finansowych związany z niejasnymi długofalowymi implikacjami konfliktu w Gruzji, ale swoje robi także 4 tydzień osłabienia korony czeskiej po zaskakującej decyzji czeskiego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych.
Tydzień mocnego dolara
2008-08-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersMijający tydzień upłynął pod znakiem konsolidacji kursu dolara. Para EUR/USD wahała się w przedziale 1,4860 – 1,4940. Jedynie w poniedziałek można było obserwować silniejsze ruchy eurodolara. W ostatnich dniach rynek poznał kluczowe dane makro ze strefy euro oraz Niemiec – odczyty wskaźników były dość zróżnicowane.
Dane makroekonomiczne bez wpływ na kurs EURUSD
2008-08-14 Komentarz popołudniowy TMS BrokersNa międzynarodowym rynku walutowym poznaliśmy dzisiaj istotne dane makroekonomiczne. Najpierw wartość PKB za II kw. z Niemiec. Tempo wzrostu gospodarczego Niemiec mile zaskoczyło inwestorów. W ujęciu kwartalnym wyniosło ono -0,5 proc. (spodziewano się spadku o 0,8 proc.), a w ujęciu rocznym: +3,1 proc. (prognoza +1,6 proc.).
Publikacja danych o PKB w Europie
2008-08-14 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSWahania w trakcie dzisiejszej sesji na rynku walutowym można uznać za ograniczone, ale nie jest to równoważne z tym, że nic ważnego się dziś na rynkach nie działo. Inwestorzy w napięciu oczekiwali na publikację danych o PKB w Europie.
Początek tygodnia bez danych
2008-08-14 Raport tygodniowy FMCMPoczątek mijającego tygodnia nie przyniósł ważnych informacji makroekonomicznych. Dopiero we wtorek napłynęły dane o bilansie handlowym USA, który okazał się przekraczać prognozy i wyniósł -56,8 mld USD (poprzednio -59,2 mld). Kolejne dni przynosiły mieszane dane.
Zaskakująca reakcja na dane z USA
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuW lipcu inflacja CPI wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 0,8 proc. w relacji miesiąc do miesiąca i 5,6 proc. rok do roku. Dane są wyraźnie wyższe od prognoz, które zakładały wzrost o odpowiednio 0,4 proc. i 5,2 proc.
Dane bez wpływu, euro w konsolidacji
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuW II kwartale 2008 roku, według opublikowanych przez Eurostat wstępnych szacunków, dynamika PKB w strefie euro spadła o 0,2 proc. kwartał do kwartału i wzrosła o 1,5 proc. rok do roku. Dane te dokładnie odpowiadają rynkowym prognozom.
W oczekiwaniu na dane o inflacji w USA
2008-08-14 Codzienny Puls Rynku IDM SAŚrodek tygodnia przyniósł wyhamowanie wzrostów dolara w stosunku do walut wyżej oprocentowanych. Wyjątek stanowiła waluta brytyjska, która znalazła się pod presją po opublikowaniu kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji.
Dane o PKB ze strefy euro w centrum uwagi
2008-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersNa rodzimym rynku walutowym widoczne jest dalsze osłabienie złotego. Po wczorajszej znacznej deprecjacji polskiej waluty, złoty dzisiaj kontynuuje spadki. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN wzrosły od początku wczorajszej sesji o odpowiednio 4 i 5 groszy.
Dziś poznamy dynamikę PKB w Strefie Euro
2008-08-14 Raport poranny FMCMEUR/USD wyhamował spadki: Wczorajsze dane makro nie wpłynęły istotnie na ogólna sytuację na eurodolarze. Ani gorsza sprzedaż detaliczna w USA, ani słabsze dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro nie przyczyniły się do zdecydowanych zmian na głównej parze walutowej.
Nowy czynnik wpływający na osłabienie złotego
2008-08-14 Poranny Szkic Walutowy AFSObserwujemy nowy czynnik wpływający na osłabienie złotego: nasza waluta dodatkowo traci do euro z powodu niepewności co do dalszego kształtu ścieżki polityki pieniężnej (pozostałe czynniki to m.in. obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, związane z oczekiwaniami recesji w gospodarkach Europy Zachodniej oraz wysoki poziom awersji do ryzyka związany z niepewnością co do siły europejskiej gospodarki).
W Europie w dalszym ciągu źle
2008-08-13 Raport popołudniowy FMCMKolejny spadek eurodolara: W dniu dzisiejszym gorsze publikacje zarówno z Eurolandu jak i z USA znajdowały swoje odzwierciedlenie w kursie EUR/USD. Początkowo, gorsza od oczekiwań, publikacja produkcji przemysłowej w Strefie Euro przyniosła osłabienie euro.
Dolar wciąż silny
2008-08-13 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsze notowania na międzynarodowym rynku walutowym rozpoczęły się wzrostem kursu eurodolara do poziomu 1,4980. Rynek z nadzieją oczekiwał na dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. Produkcja spadła jednak o 0,5% rok do roku wobec prognozowanego wzrostu o 0,2%, w ujęciu miesięcznym natomiast nie uległa zmianie (oczekiwano nieznacznego jej wzrostu).
Inflacja w Polsce była zgodna z oczekiwaniami
2008-08-13 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSOpublikowana dziś inflacja w Polsce była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Wskaźnik CPI, mierzący zmiany cen konsumentów wzrósł w relacji rocznej o 4,8 proc. co było zgodne z konsensusem rynkowym oraz prognozą Ministerstwa Finansów, natomiast wobec czerwca ceny konsumenckie nie uległy zmianie.
Gwałtowna wyprzedaż funta
2008-08-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuW środę kurs GBP/USD spadł do 1,8735 dolara z 1,8957 wczoraj pod koniec dnia. Tym samym funt jest najtańszy wobec dolara od października 2006 roku. Bezpośrednim impulsem prowokującym gwałtowną wyprzedaż brytyjskiej waluty, stał się opublikowany przed południem, kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji.