Rynek wycenia najgorszy scenariusz

Rynek wycenia najgorszy scenariusz
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-10-23 (11:32)

Zachowanie się polskiego rynku akcji oraz złotego sugerowałoby, że rynek wycenia bardzo pesymistyczny scenariusz dla naszej gospodarki. Stadne zachowania inwestorów są charakterystyczne dla okresu paniki, który przywodzi na myśl kryzys azjatycki.

Sytuacja Polski pod względem równowagi makroekonomicznej jest jednak diametrialnie inna od krajów dotkniętych kryzysem z 1997 roku. Obecne napięcia w systemie bankowym byłyby znacznie łagodniejsze gdyby europejskie banki matki nie miały kłopotów. Do Polski 'grypa' przyszła z zewnątrz, a kryzys przejawia się większymi wahaniami na mniej płynnym rynku. Z anegdotycznych informacji wynika, że na rynku opcji walutowych praktycznie nikt nie chce wystawiać opcji, co wywindowało zmienności do historycznie wysokich poziomów.

Według nas jest to nieuzasadnione sytuacją fundamentalną i prędzej czy później na rynku powinnien wrócić bardziej normalny handel.

Amerykańskie giełdy ponownie zniżkowały, ale od dłuższego czasu indeksy bronią luk wzrostowych z okresu największej paniki. Eurodolar obronił wczorajsze minimum przy 1,2740. Dolar jest obecnie bardzo wykupiony i może być podatny na większą korektę.

W dniu dzisiejszym istotne będą dane o zamówieniach przemysłowych w strefie euro oraz indeks cen domów w USA. Z Wielkiej Brytanii publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej, które powinny zwiększyć zmienność na funcie.

Dane z Polski dane były nieco lepsze od oczekiwań, ale złoty tradycyjnie nie zareagował. NBP otworzył od 23 października linie swapowe (w euro i w dolarze) dla banków ze względu na nie działający rynek międzybankowy (w Polsce i na świecie). Powinno to ograniczyć skalę ewentualnego dalszego osłabienia złotego.

EURPLN

Złoty osłabił się do poziomów nie widzianych przez wiele miesięcy, osiągając kurs 3,80 do euro i blisko 3,00 do dolara. EURPLN dotarł do średniej 200 tygodniowej, która zadziałała jako opór. Przy obecnych kursach eksporterom zaczynają się opłacać większe kontrakty, co w dłuższym terminie powinno ustabilizować złotego. W krótkim terminie trudno prognozować co się stanie na rynku ze względu na wysoką zmienność i skrajne nastroje. Obecna fala wzrostowa jest porównywalna do tej z 2001 roku gdy kurs EURPLN wzrósł w ciągu kilku miesięcy z około 3,30 na 3,90. Sygnałem odwrotu będzie spadek zmienności implikowanych opcji o terminie zapadalności powyżej 6 miesięcy.

EURUSD

EURUSD dotarł w strefę wsparcia wynikającą z konsolidacji 1,245-1,29 oraz zniesienia fibo przy 1,267. Zakładając kontynuację trendu można spodziewać się niewielkich korekt, a wystąpenie większej będzie prawdopodobnie sygnałem końca spadków na dłuższy czas. Fale impulsu w trwającym od sierpnia trendzie mają porównywalny zasięg, co może oznaczać bliskość odwrotu i większego odreagowania. Rynek pozostaje bardzo dynamiczny, a zmienność utrzymuje się ciągle na wysokich poziomach. Zakres ewentualnej korekty jest ograniczony do 1,31-1,32, gdzie znajduje się najbliższy istotny opór Przekroczenie tej strefy będzie sygnałem silniejszego odwrócenia.

GBPUSD

W ostatnim czasie retoryka przedstawicieli Banku Anglii pozostaje gołębia, gdyż napływające dane makroekonomiczne nastrajają wszystkich pesymistycznie. Dziś zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej, jednak analitycy spodziewają się słabszego odczytu. Na skutek silnego popytu na walutę amerykańską kurs GBPUD zanotował w ostatnim czasie silne spadki. Obecnie funtdolar broni wsparcia wynikającego z 161,8% projekcji ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,6740 na 1,7635. Po tak silnej wyprzedaży GBP możliwe jest odreagowanie w okolice 1,65-1,66, gdzie powinien znów pojawić się popyt na dolary.

USDJPY

Obawy o kondycje gospodarki światowej, jak również opublikowana w dniu wczorajszym seria słabszych wyników największych amerykańskich korporacji spowodowały silne spadki na giełdach w USA. Jen w dalszym ciągu korzysta z kryzysowej sytuacji na rynkach. W dniu wczorajszym kurs wyłamał się z zakresu wahań wyznaczonego przez linie poprowadzone odpowiednio po ostatnich minimach i maksimach lokalnych. Utrzymująca się atmosfera niepewności powinna sprzyjac kontynuacji spadków na USDJPY w okolice wsparcia na poziomie 96,00. najbliższy opór widzielibyśmy w rejonie 98,70.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.