Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2024-02-22 (18:56)

Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.

W efekcie także nad Wisłą obserwowaliśmy pozytywne nastroje, dodatkowo wsparte odczytami sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 4,6% r/r przy oczekiwaniu 3,4% r/r oraz przy poprzednim poziomie 0,5% r/r. W ujęciu realnym wzrost wyniósł 3,0% r/r przy oczekiwaniu 1,4% r/r oraz przy poprzednim spadku o 2,3% r/r. W ujęciu miesiąc do miesiąca sprzedaż spadła o 19,5% wobec prognoz 20,6% - warto podkreślić, że bazę stanowił świąteczny grudzień. Dynamika roczna pozostaje bardzo mocna. Trudno się dziwić, że wśród WIG20 wyraźnie brylowały dziś akcje Allegro i LPP.

WIG20 zamknął sesję prawie 1,5% wzrostem, w okolicach 2447 punktów. Indeks sWIG80 zyskał 1,2%, a mWIG40 prawie 0,8% - oba znalazły się w cieniu benchmarku polskich bluechipów. Także niemiecki DAX zwyżkował dziś 1,47%, mimo fatalnych odczytów z przemysłu, gdzie PMI wskazało 42,3 wobec 46 prognoz, przy minimalnym, pozytywnym zaskoczeniu w usługach. Indeksy z Francji i Wielkiej Brytanii również zamknęły sesję wyżej. Od strony danych makro był to dzień dla rynków generalnie udany (w Niemczech od dawna słabe dane są ignorowane prze DAX). Protokół EBC nie zaskoczył rynków i podobnie jak we wczorajszym minutes z Fed, europejscy bankierzy podkreślili, że ryzyko wciąż leży po stronie przedwczesnego luzowania polityki. Podkreślono jednak, że marcowa projekcja inflacji prawdopodobnie zostanie obniżona, a cięcia w czerwcu są niemal pewne.

Dane makro z USA wskazały na spowolnienie PMI usług, co takżę wydaje się pozytywne dla Wall Street, ponieważ ostatni odczyt inflacji wskazał na obawy odradzającej się i trudnej do opanowania inflacji w tym właśnie sektorze. Wstępne S&P PMI z sektora usług USA wskazało na 51,3 wobec 52,3 prognoz i 52,5 poprzednio. Odczyt z sektora wytwórczego wyniósł 51,5 i pobił prognozę 50,7. Ogólny wskaźnik wyniósł 51,4 wobec 51,8 szacunów. To tylko osłabiło dolara i dodało bykom pewności, odnośnie cięć stóp w połowie tego roku. Także agencja S&P nie spodziewa się innego scenariusza i podkreśliła wczoraj, że podtrzymuje swoje prognozy cięć w USA od czerwca, przy 75 pb wycenianych obniżkach w całym roku.

Analitycy z S&P Global Research podnieśli też prognozy realnego wzrostu PKB USA dla 2024 roku. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły 201 tys., poniżej 214 tys. prognoz i 212 tys. poprzednio sygnalizując wciąż bardzo mocny rynek pracy za oceanem. Regionalny indeks Chicago Fed okazał się minimalnie słabszy od prognoz. Odczyty sugerują, że gospodarka nie odnotowuje zadyszki, co przy zadowalającym (choć niejednostajnie dynamicznym) tempie spadku presji cenowej, sugeruje miękkie lądowanie. Problem w tym, żę patrząc na oczekiwaną dynamikę wzrostu zysków S&P 500 spora jego część możę być już w cenach, a potencjalnie rewizje w dół mogą odbić się na słabszej, drugiej połowie roku.

Niemniej jednak sentyment pozostaje świetny, a kilka słabszych sesji w USA poszło dziś w niepamięć. To dobrze dla GPW i wydaje się, że nawet w scenariuszu dalszej realizacji zysków na Orlenie, inwestorzy nie mają powodów, by przynajmniej na razie wątpić we wzrostowy trend.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.