Eurodolar pozostaje stabilny

Eurodolar pozostaje stabilny
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-08 (10:41)

Krajowy rynek od kilku sesji pozostaje w dość wąskim zakresie zmian. Zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN poruszają się w bok nie wskazując na razie na preferowany kierunek zmian. Jest to w pewnym stopniu związane z małą ilością publikowanych w ostatnim czasie danych makroekonomicznych z Polski.

Także aktualna niewyjaśniona sytuacja, co do dalszego kierunku notowań na parze EUR/USD przyczynia się do wstrzymywania się z decyzjami inwestorów na rynku krajowym. Dzisiejsza sesja ze względu na święto w USA i Japonii oraz brak nowych publikacji będzie kontynuacją takiej spokojnej atmosfery. O godzinie 9.00 za jednego dolara płacimy 2,6650 PLN, natomiast euro kosztuje 3,76 PLN.

W czasie piątkowej sesji Narodowy Bank Polski podał, że we wrześniu oficjalne aktywa rezerwowe spadły do 41,13 miliard euro. W sierpniu były one równe 41,16 miliarda euro.

Z kolei według wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej – Roguskiej po dziewięciu miesiącach tego roku w budżecie państwo jest około 160 milionów złotych nadwyżki.

Nie były to jednak istotne informacje dla złotego, który pozostał wobec nich obojętny. Na dzisiejszej sesji naszym zdaniem kurs USD/PLN pozostanie w konsolidacji w przedziale 2,6550 – 2,6750, a kurs EUR/PLN będzie przebywał w granicach 3,7600 – 3,7800. Ciekawiej w ostatnich dniach jest za to na warszawskiej giełdzie. Piątkowe dane z USA o liczbie nowych miejsc pracy, które okazały się lepsze od prognoz miały korzystny wpływ na indeksy. Dzisiaj prawdopodobne są dalsze wzrosty ze względu na bardzo dobre zakończenie sesji piątkowej na amerykańskich giełdach.

Piątkowa sesja na rynku zagranicznym przebiegała w spokojnej atmosferze w oczekiwaniu na ważną dla inwestorów publikację z USA o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we IX. Była to istotna informacja tym bardziej, że ostatni odczyt miesiąc temu bardzo negatywnie zaskoczył rynki. Podana wtedy liczba -4 tysiące sugerowała, że nie tylko nie przybyło nowych miejsc pracy ale wręcz ich ubyło. Miało to prawdopodobnie duży wpływ na decyzję FED w sprawie obniżki stopy procentowej, aż o 50 punktów. Piątkowa publikacja była tym razem lepsza od prognoz 100 tys. i w rzeczywistości wyniosła 110 tysięcy. Ważna była także korekta ostatniego odczytu z -4 tys. na +89 tys. Tak duża rozbieżność stawia pod znakiem zapytania sensowność opierania się na tej publikacji przez FED na kolejnych posiedzeniach.

Reakcja rynku na takie publikacje była bardzo szybka. Wielu inwestorów zamykało długie pozycje i otwierała krótkie licząc na większą korektę ostatnich wzrostów kursu EUR/USD.

Dolar jednak umocnił się jedynie do poziomu 1,4030 po czym ponownie stracił na wartości i na koniec dnia notowany był ponownie w okolicach sprzed publikacji. Tak jak pisaliśmy w poprzednich komentarzach ważnym wsparciem jest poziom 1,4050 i dopóki nie zamkniemy się poniżej zajmowanie krótkich pozycji jest bardzo ryzykowne. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej piątkowe zachowanie kursu EUR/USD było dość dziwne. Brak większej korekty niektórzy analitycy tłumaczą tym, że inwestorzy uznali opublikowane dane za niewystarczająco dobre do zapobieżenia spowolnieniu gospodarczemu w USA. Dalej wielu z nich liczy na obniżkę stopy procentowej na kolejnym posiedzeniu FED.

Z technicznego punktu widzenia zachowanie kursu było dość czytelne. Spadek na piątkowej sesji był dość precyzyjnym powrotem do wybitej niedawno górnej linii kanału wzrostowego. Jest to często spotykane zachowanie i sugeruje raczej kontynuację kierunku wybicia. Dopóki więc kurs nie wróci poniżej wspomnianej linii to bardziej prawdopodobne są wzrosty kursu.

Dzisiejsza sesja powinna byś jednak w miarę spokojna ze względu na święto w USA oraz Japonii. Z ważniejszych publikacji poznamy jedynie zamówienia w przemyśle w VIII (m/m) z Niemiec. Naszym zdaniem kurs EUR/USD pozostanie dziś w konsolidacji w przedziale wahań 1,4090 – 1,4140.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).