Na rynek walutowy powrócił spokój

Na rynek walutowy powrócił spokój
Data dodania: 2007-09-19 (21:56) Komentarz wieczorny TMS Brokers

Podczas dzisiejszej sesji wzrost wartości euro wyrażanej w amerykańskim dolarze zatrzymał się na poziomie 1,3990 USD. Znajdująca się powyżej niego psychologiczna bariera 1,40 może przez pewien czas powstrzymywać aprecjację europejskiej waluty. Po wczorajszej mocnej zwyżce, dzisiaj kurs eurodolara konsolidował się w zakresie 1,3950-1,3990.

Rynki zachowywały się dość stabilnie, na giełdach odnotowywane były znaczne wzrosty. W zasadzie bez echa przeszły nowo opublikowane dane makroekonomiczne, dotyczące przede wszystkim inflacji. Ceny konsumenckie w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosły o 2% r/r, przy oczekiwaniach 2,1% r/r i poziomie z lipca 2,4% r/r. Wynik ten może potwierdzać słuszność decyzji FED, który mimo priorytetowej dla niego walki z inflacją, nie cofnął się przed znaczną obniżką stóp procentowych. Jednak do mniejszej wartości indeksu CPI w sierpniu przyczyniła się m. in. niższa cena ropy w tamtym miesiącu. Obecnie znajduje się ona na historycznych szczytach, w związku z czym dane za wrzesień nie będą już tak optymistyczne.

Decydując się na cięcie kosztu pieniądza, FED kierował się poglądem, że zaostrzające się obecnie warunki udzielania kredytów, mogą potęgować kryzys rynku nieruchomości i negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy USA. O trwających problemach amerykańskiego sektora mieszkaniowego świadczą dzisiejsze dane dotyczące liczby rozpoczętych budów w sierpniu. W ujęciu rocznym spadła ona do 1,331 mln, przy oczekiwaniach 1,35 mln i wyniku z lipca 1,367 mln, osiągając wartość najniższą od 12 lat. Obniżyła się również liczba wydanych pozwoleń na budowy. Na odpowiedź na pytanie, czy obniżenie stóp procentowych w USA przyniesie ożywienie w tym sektorze, trzeba będzie jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Za euro płaci się obecnie 1,3970 USD. W najbliższych godzinach oczekujemy stabilizacji kursu EUR/USD w zakresie 1,3940-1,3980.

Z kraju również poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące inflacji. Wskaźnik cen producentów PPI osiągnął wartość 1,7% r/r w sierpniu, co jest wynikiem nieznacznie niższym od oczekiwań. Przedstawiono ponadto wielkość produkcji przemysłowej w sierpniu, która wyniosła 9% r/r, przy prognozach 9,5% r/r oraz wartości z lipca 10,4% r/r. Mimo, że przyrost produkcji jest nieco niższy od oczekiwań, w dalszym ciągu jest znaczny i dobrze świadczy o rozwoju naszej gospodarki. Wraz z informacjami o inflacji sugeruje jednak, że w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej nie będzie zmuszona do podwyższenia stóp procentowych.

Opublikowane dane nie wpłynęły na kurs złotego, który podczas dzisiejszej sesji pozostawał stabilny. Za dolara płaci się obecnie 2,6980 zł, natomiast za euro 3,7670 zł. W kolejnych godzinach nie powinniśmy odnotowywać większych zmian wartości polskiej waluty.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Na co wskazał Bostic?

Na co wskazał Bostic?

14:50 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku, po tym jak w środę po południu amerykańska waluta wyraźnie skorzystała na lepszych od spodziewanych danych makro z USA - zarówno ADP, jak i ISM dla usług wypadły powyżej słabych szacunków (choć nie są to szczególnie dobre dane) - które oddaliły perspektywę oczekiwanego przez rynku pivotu FED (zwrotu w polityce monetarnej). Wczoraj wieczorem agencje ponownie cytowały członków FED, którzy tradycyjnie już wybrzmieli "jastrzębio".
Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

14:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, mimo że oczekiwania zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych (a niektóre mówiły nawet o 50 pb). Biorąc pod uwagę wciąż rosnącą inflację, która we wrześniu przyspieszyła do 17,2%, jest to niemałe zaskoczenie. Główna stopa procentowa w Polsce została więc utrzymana na poziomie 6,75%. Oznacza to, że realne stopy (stopa minus inflacja) wynoszą ponad 10% na minusie!
Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

2022-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane JOLTS będące szeroką miarą rynku pracy na którą FED zwraca też uwagę (podkreślała to zwłaszcza poprzednia szefowa Janet Yellen) wypadły w sierpniu fatalnie, co dało po południu kolejny mocny impuls (po poniedziałkowych ISM dla przemysłu) za korektą dolara i obserwowanym odbiciem przecenionych we wrześniu ryzykownych aktywów (było widać rajd na giełdach i surowcach).
Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

2022-10-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Od RPP oczekuje się dzisiaj, że podniesie główną stopę procentową o przynajmniej 25 punktów bazowych. Wówczas koszt pieniądza urośnie z poziomu 6,75 proc. do 7 proc. Ostatnie dane, głównie niezwalniająca inflacja, potwierdzają słuszność tej decyzji. Rynek tak naprawdę bardziej ciekawy jest jednak tego, co zakomunikuje NBP – czy cykl się kończy w październiku czy jednak zostanie przedłużony. To ta decyzja powinna mieć większy wpływ na złotego niż sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich. Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2022-10-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.
Dolar rozgrywa korektę

Dolar rozgrywa korektę

2022-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają "jastrzębią" linię - wczoraj przemawiali Williams i Barkin). Poza korektą dolara uwagę zwraca odbicie na giełdach i surowcach, co wpisuje się w poprawę globalnego sentymentu. Jak długo może ona potrwać?
Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

2022-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Działania Banku Anglii i ostateczne wycofanie się rządu Wielkiej Brytanii z kontrowersyjnego planu zniesienia najwyższego progu podatkowego znacznie poprawiły nastroje na rynkach. Obserwujemy wyraźne spadki rentowności którym dodatkowo mogą służyć nawoływania ONZ dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. Czy Fed zdecyduje się na zmianę komunikacji? Czy RBA sygnalizuje bliski szczyt stóp procentowych? Czy RPP zdecyduje się na ostatnią podwyżkę?
Ożywienia na rynkach kapitałowych

Ożywienia na rynkach kapitałowych

2022-10-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Ze swych piątkowych 22-miesięcznych minimów odbiły się wczoraj dosyć silnie główne amerykańskie indeksy (S&P 500 +2,59 proc., DJIA +2,66 proc., Nasdaq Composite +2,27 proc.). Dziś rano ta zwyżka była dosyć dynamicznie kontynuowana na rynku kontraktów na terminowych (S&P 500 +1,42 proc.). W Azji chińskie giełdy są zamknięte od 1 do 7 października z racjo obchodów chińskiego święta narodowego. Na pozostałych rynkach dominowały wzrosty (wyłamał się tylko nowozelandzki NZX50 -0,21 proc.). Najsilniejsze wzrosty – o 3,74 proc. i 3,53 proc. – notowały – odpowiednio – australijski All Ordinaries oraz filipiński PSEi.
Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

Gdzie i jak kupić Ripple (XRP)?

2022-10-03 Materiał partnera
Ripple zostało wprowadzone na rynek w 2012 roku przez firmę Ripple Labs Inc., która ma swoją siedzibę w San Francisco. Sercem systemu jest blockchain Ripple, XRPL, który opiera się na unikalnym mechanizmie konsensusu Proof of History (PoH) do walidacji transakcji. To właśnie XRPL umożliwia walidację transakcji Ripple w ciągu średnio trzech do pięciu sekund. Oznacza to, że XRPL skaluje do 1500 transakcji na sekundę – to 100 razy więcej niż Ethereum.