FED zaskoczył rynek

FED zaskoczył rynek
Data dodania: 2007-09-19 (10:42) Komentarz poranny TMS Brokers

Pod koniec wczorajszej sesji złoty znacznie się umocnił, szczególnie względem dolara. Przyczyną aprecjacji polskiej waluty była zaskakująca dla inwestorów decyzja amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku o obniżeniu stóp procentowych aż o 50 pb. Wcześniej oczekiwano zmiany o 25 pb.

W reakcji na doniesienia zza oceanu wartość amerykańskiej waluty wyrażana w złotym spadła poniżej 2,70 zł, osiągając historycznie najniższe poziomy. Kurs pary EUR/PLN również się obniżył i momentami wynosił 3,7650 zł. Decyzja, która została podjęta w Stanach Zjednoczonych przyczyniła się do ponownego wzrostu skłonności do ryzyka wśród inwestorów. Znów z większą chęcią zaczęli oni lokować swe środki w waluty rynków wschodzących. Jednak wydaje się, że obecnie złoty jest na tyle mocny, że powinien nastąpić przystanek w jego trendzie aprecjacyjnym, zwłaszcza, że na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy po każdym dłuższym takim ruchu, następowała dość silna korekta. Obecnie za dolara płaci się 2,70 zł, natomiast za euro 3,77 zł. W kolejnych godzinach oczekujemy stabilizacji kursu USD/PLN w zakresie 2,69-2,71, natomiast EUR/PLN powinien pozostawać w przedziale 3,7650-3,78.

Podczas dzisiejszej sesji indeksy polskiego parkietu powinny podążać w ślad za amerykańskimi giełdami, które zanotowały wczoraj znaczne wzrosty.

Z kraju poznamy dane na temat produkcji przemysłowej w sierpniu r/r oraz inflacji producenckiej (PPI) w tym samym miesiącu. Oczekuje się, że ceny wzrosną o 1,8% r/r przy wzroście z lipca o 1,5%. Jeśli zmiana okaże się mniejsza od prognoz, będzie to kolejny argument do pozostawienia stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie, a taka perspektywa może nieco osłabiać polską walutę. W dalszym ciągu jednak złoty powinien pozostawać przede wszystkim pod wpływem wydarzeń z zagranicy.

We wtorek wieczorem została podjęta długo oczekiwana przez inwestorów na świecie decyzja o zmianie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obniżenie kosztu pieniądza aż o 50 pb. zaskoczyło rynek, gdyż większość oczekiwała cięcia o 25 pb. Tak zdecydowane posunięcie zostało dokonane by zapobiec ewentualnej recesji, która grozi amerykańskiej gospodarce. Bank centralny wyszedł z założenia, że lepiej chuchać na zimne i interweniować zanim kryzys rozwinie się na dobre. Mamy tu jednak do czynienia z pewną niekonsekwencją FED-u. Jeszcze niedawno w swym wystąpieniu prezes tej instytucji Ben Bernanke mówił, że nie ma zamiaru ratować inwestorów, którzy podjęli złe decyzje lokując swe środki w ryzykowne aktywa. Teraz poprzez obniżenie stóp wyciąga ku nim pomocną dłoń. Takie rozwiązanie może sprawić, że kolejny raz zdecydują się oni zaryzykować, co zmusi FED do kolejnych interwencji. Tak znaczne zmniejszenie kosztu pieniądza rodzi również dużą presję inflacyjną. Co prawda ostatnie dane o dynamice cen producenckich są dość optymistyczne, jednak w dalszej perspektywie mogą one dość znacznie wzrosnąć. Zwłaszcza, że obniżka stóp przyniosła kolejne rekordy cen ropy, które od dłuższego czasu utrzymują się na bardzo wysokich poziomach. Presję inflacyjną będzie również potęgować wciąż rosnąca wartość zbóż.

Gdyby jednak amerykański bank centralny postąpił inaczej, zostawiając koszt pieniądza bez zmian, bardzo możliwy stałby się kryzys sektora finansowego w tym kraju. Wydaje się, że posunięcie FED-u było tak zdecydowane, aby w kolejnych miesiącach nie powstała już konieczność kolejnych obniżek stóp.

Wczorajsza decyzja znacznie wsparła rynki kapitałowe. Amerykański Dow Jones zakończył wtorkowe notowania na ponad 2,5% wzrostach. Znacznie zyskał dzisiaj również japoński Nikkei. Giełdzie w tym kraju sprzyjała również decyzja Banku Japonii o pozostawieniu kosztu pieniądza w tym kraju bez zmian.

Również dzisiaj poznamy kilka istotnych danych makroekonomicznych. M.in. z Niemiec zostanie ogłoszona wielkość inflacji PPI w sierpniu. Szczególnie istotne mogą okazać się wieści ze Stanów Zjednoczonych o dynamice cen konsumenckich w sierpniu (CPI) oraz o liczbie wydanych pozwoleń na budowy w tym samym miesiącu oraz liczbie rozpoczętych budów. Jeśli inflacja w USA okaże się niższa od oczekiwań, na dolarze może rozpocząć się kolejna fala deprecjacji. Podczas wczorajszej sesji, w reakcji na decyzję FED, euro umocniło się względem dolara, kurs EUR/USD osiągnął poziom 1,3985 USD. Ruch ten nie był jednak bardzo silny, co świadczy o tym, że po części taka obniżka stóp była już zdyskontowana w poczynaniach inwestorów. Nie podjęta została próba ataku na 1,40 USD, który jest psychologiczną barierą. N rynku pojawiły się pogłoski, że europejskie banki centralne ustawiły zlecenia sprzedaży euro na poziomie 1,3990 USD, których realizacja może skutecznie utrudnić dalsze wzrosty kursu EUR/USD. Obecnie za euro płaci się 1,3970 USD. W kolejnych godzinach oczekujemy próby testowania poziomu 1,40 a kurs tej pary walutowej może osiągnąć 1,4045 USD.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

11:28 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

11:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.