Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego

Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-08-12 (12:55)

Cena ropy naftowej spadła w minionym tygodniu o 14 dolarów, wyznaczając tym samym trzymiesięczne minimum. Powodem spadków jest umacniający się dolar oraz słabnąca gospodarka światowa. Konsumpcja benzyny w Stanach Zjednoczonych ...

... – znajdujących się na pierwszym miejscu pod względem zużycia energii, spadła w przeciągu czterech tygodni do 1 sierpnia o 2,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Światowe zużycie surowca pozostaje jednak wciąż wysokie, szczególnie ze strony krajów wschodzących.

Tydzień rozpoczął się rozluźnieniem na rynku ropy spowodowanym informacjami, iż huragan Edouard ominie najprawdopodobniej platformy wiertnicze położone w Zatoce Meksykańskiej. W poniedziałek cena surowca spadła o prawie 6 dolarów do poziomu 121 dolarów. Następne dni przyniosły kolejne minima w notowaniach „czarnego złota”. Zniżkom dopomogła informacja o wspomnianym już spadku konsumpcji benzyny oraz wzroście tygodniowych zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Zapasy wzrosły o 1,61 miliona baryłek, co wobec prognoz spadku o 200 tys, okazało się być dużym pozytywnym zaskoczeniem. Inwestorzy odczytali to jako kolejne potwierdzenie osłabienia się popytu na surowiec. Dodatkowo na spadek cen pozytywnie wpływała aprecjacja dolara wobec wszystkich głównych walut.Na początku bieżącego tygodnia jednak cena surowca wzrosła o 1,3 dolara. Powodem wzrostu był konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Gruzją i związane z nim obawy inwestorów o możliwe problemy z dostawami surowca znad morza kaspijskiego. Rosyjskie bombowce zaatakowały rurociąg Baku-Tibilisi-Ceyhan zaopatrujący w ropę naftową, Gruzję, Turcję oraz region Morza Śródziemnego. Jak się jednak okazało, ruch ten był krótkotrwały, gdyż jeszcze tego samego dnia cena ropy naftowej powróciła do tendencji spadkowej i osiągnęła ostatecznie poziom 112 dolarów za baryłkę.

Ceny zbóż po szczytach z przełomu czerwca i lipca, od półtora miesiąca znajdują się w trendzie spadkowym. Obfite deszcze, jakie spadły w zeszłym tygodniu w centralnych regionach rolniczych Stanów Zjednoczonych, wpłynęły korzystnie na prognozy przyszłych zbiorów pszenicy i kukurydzy. Wzrosła również prognozowana wartość produkcji pszenicy w Australii oraz Europie. Informacje te złagodziły obawy rynku o podaż zbóż, które były odpowiedzialne za wcześniejsze szczyty cenowe. Dodatkowym czynnikiem wspierającym spadki cen była aprecjacja dolara i związane z nią pogorszenie się atrakcyjności zbóż jako inwestycji alternatywnych. Ostatecznie cena kukurydzy spadła poniżej dwumiesięcznego minimum i wynosi 515,75 dolarów za buszel. Notowania soi także przebiły poziom średnioterminowego minimum i obecnie cena tego zboża kształtuje się na poziomie 1200 dolarów. Za buszel pszenicy należy natomiast zapłacić 813 dolarów.

Również na rynku metali króluje w ostatnim czasie zniżka. W przypadku metali szlachetnych następuje spadek ich popularności jako inwestycji alternatywnych oraz ucieczki przed inflacją, w obliczu zniżkujących cen ropy naftowej i umacniającego się dolara. Kurs amerykańskiej waluty przebił siedmiomiesięczne maksimum w stosunku do jena, a względem euro zbliżył się do minimum sprzed 5,5 miesiąca. Ceny kruszców natomiast znajdują się na poziomie najniższym od grudnia zeszłego roku – obecnie uncja złota kosztuje 815 dolarów, a srebra nieco ponad 14 dolarów. W dłuższym terminie osłabienie globalnej gospodarki może przyczynić się do ponownego wzrostu cen metali szlachetnych, a w szczególności złota jako bezpiecznej alternatywy inwestycyjnej.

Miedź oraz cynk również osiągnęły najniższe poziomy cenowe od grudnia zeszłego roku. W tym przypadku zniżki wspierają obawy o spowolnienie gospodarki światowej i spadek popytu na surowce. Do lipca Chiny, główny konsument miedzi, importowały o 12% mniej metalu w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych w Chinach mające na celu ograniczenie inflacji oraz obniżenie zbyt wysokiego poziomu inwestycji, mogą wpłynąć negatywnie na popyt na surowce w tym kraju, będącym jednym z największych ich konsumentów.

Źródło: Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

14:29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.
Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

2024-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.
Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

2024-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporo nerwowości. Przez pierwszą część dnia notowania ropy naftowej znajdowały się pod presją podaży – po to, by w końcówce sesji dynamicznie nadrobić ten spadek i zakończyć cały dzień na delikatnym plusie. Tym samym, ceny ropy naftowej nadal nie wyrwały się z trwającej już od dwóch tygodni konsolidacji. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji był raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym instytucja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w 2024 roku.
Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

2024-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.