Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2024-02-07 (11:39)

Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.

W tym tygodniu jednak także strona popytowa ma pewne argumenty. Po pierwsze, wzrost zapasów ropy naftowej w USA okazał się mniejszy od oczekiwań. Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zwyżkowały o 670 tys. baryłek, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o 2,1 mln baryłek. Warto jednak pamiętać, że dziś swoje wyliczenia przedstawi Departament Energii USA, który bazuje na większej liczbie danych niż API.

Po drugie, wspomniany departament podał, że oczekuje coraz mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy naftowej w USA. Według opublikowanego wczoraj raportu Short-Term Energy Outlook, instytucja ta spodziewa się wzrostu produkcji ropy w USA w 2024 r. na poziomie 170 tys. baryłek dziennie. To spadek o 120 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednią prognozą.

Według raportu, w 2024 r. produkcja ropy w USA znajdzie się na poziomie średnio 13,21 mln baryłek dziennie. Jak na razie, w styczniu wyniosła ona 12,6 mln baryłek dziennie, jednak relatywnie niski poziom wydobycia wynikał z trudnej sytuacji pogodowej w północnej części USA, co prowadziło do przerw w produkcji ropy, głównie w kluczowej na tym rynku Dakocie Północnej.

KAKAO

Dalszy ciąg spektakularnych zwyżek cen kakao.

Notowania kakao nie zatrzymują się w drodze na północ. Cena kakao w USA obecnie przekracza już 5200 USD za tonę, osiągając tym samym kolejny historyczny rekord. Dynamiczna zwyżka notowań kakao miała miejsce już w poprzednim roku, natomiast w styczniu bieżącego roku przyspieszyła. Od początku roku, notowania kakao w USA wzrosły o niemal jedną czwartą.

Za tak wyraźny ruch w górę cen kakao odpowiadają problemy z jej podażą, wynikające z sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie. W obu krajach, kluczowych z punktu widzenia produkcji kakao, plony w sezonie 2023/2024 mają być znacznie niższe od wcześniejszych oczekiwań. Tym samym, bieżący sezon przyniesie już trzeci z kolei globalny deficyt kakao.

Co więcej, taki deficyt jest oczekiwany również w sezonie 2024/2025. Mimo że Światowa Organizacja Kakao (ICCO) oczekuje większej produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie w kolejnym sezonie, to i tak popyt na kakao ma przewyższać podaż.

Przy obecnym, mocno wykupionym rynku kakao, szanse na korektę spadkową są duże. Niemniej, warto mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli krótkoterminowy ruch korekcyjny w dół się pojawi, to fundamenty rynku kakao sprzyjają wysokim cenom tego surowca.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.
Brak zmian w polityce OPEC+, rewizja poziomów produkcji w marcu

Brak zmian w polityce OPEC+, rewizja poziomów produkcji w marcu

2024-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę. Cena tego surowca gatunku WTI porusza się w okolicach 74 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w rejonie 79 USD za baryłkę. Wczoraj do spadków notowań ropy naftowej w największym stopniu przyczyniły się spekulacje o możliwym dłuższym rozejmie na linii Izrael-Hamas. Obniżenie ryzyk geopolitycznych na Bliskim Wschodzie negatywnie przekłada się na ceny ropy, bowiem wcześniej były one wspierane właśnie głównie przez niepewność dotyczącą możliwej eskalacji konfliktu w tym istotnym z punktu widzenia cen ropy regionie.