Brak zaskoczeń ze strony EBC

Brak zaskoczeń ze strony EBC
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-10-27 (11:05)

Europejski Bank Centralny nie zaskoczył inwestorów. Stąd też zmienność na rynku była ograniczona. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie a Christine Lagarde podczas konferencji prasowej ponownie zasygnalizowała, że do dalszych podwyżek stóp procentowych nie dojdzie. Inwestorzy szukali wskazówek dotyczących możliwych obniżek w kolejnym roku. Zmienność na rynku walutowym była ograniczona. Kurs EUR/USD obecnie oscyluje cały czas wokół poziomu 1,0550.

Zgodnie z oczekiwaniami stopa refinansowa EBC pozostała na poziomie 4,5 proc. a depozytowa wciąż wskazuje 4 proc. W oświadczeniu można było wyczytać, że obecny poziom kosztu pieniądza jest zgodny z 2 proc. inflacją w dłuższej perspektywie. Zatem komunikat był zbliżony do tego z września. Sam program PEPP nie był omawiany na spotkaniu. Zostały jednak ucięte spekulacje, że EBC może wcześniej zakończyć reinwestycje. Będą one trwały co najmniej do końca 2024 roku.

Wszystko wskazuje na to, że EBC nie będzie już bardziej restrykcyjny. Jeśli chodzi o inflację, ta ma spadać zgodnie z oczekiwaniami banku. EBC prognozuje, że wzrost gospodarczy będzie wynosił 1 proc. w 2024 roku. Teraz pytanie dotyczy tego, jak długo bank będzie utrzymywał ten wysoki poziom. Rynki wyceniają w tym momencie obniżki stóp o ponad 50 punktów bazowych w przyszłym roku. Założenie to może być jednak zbyt optymistyczne. Jeśli chodzi o inflację ta prawdopodobnie w 2024 roku ustabilizuje się zdecydowanie powyżej poziomu 2 proc. Będzie to efekt m.in. silnego wzrostu płac.

Pomiędzy decyzją EBC a konferencją prasową Lagarde, rynek poznał odczyt PKB z USA za III kwartał. W ostatnich trzech miesiącach gospodarka Stanów Zjednoczonych odnotowała silny wzrost a realny PKB urósł aż o 4,9 proc. Szacunki wskazywały poziom 4,3 proc. To najsilniejszy wzrost w ciągu ostatnich siedmiu kwartałów. Wchodząc w szczegóły widać, że konsumpcja prywatna urosła o 4 proc. co daje zdecydowanie większą dynamikę wzrostu w porównaniu do Q2, która była na poziomie 0,8 proc. Zaobserwować można również, że część konsumpcji była zrealizowana przez oszczędności Amerykanów. Ich poziom obniżył się. Można przypuszczać, że utrzymująca się bardzo dobra kondycja rynku pracy wzmacniała poziom wydatków konsumentów. Spadł natomiast poziom inwestycji w środki trwałe. Rosły one o 1,6 proc. ale to wynik zdecydowanie gorszy od tego zanotowanego w poprzednim okresie (16,1 proc.).

Już w najbliższa środę Fed zdecyduje o kształcie swojej polityki monetarnej. Pomimo, że wczorajsze dane były dobre, wciąż cały czas scenariuszem bazowym jest pauza w podwyżkach. Dobry wynik za Q3 był już sygnalizowany wcześniej przez dane o wysokiej częstotliwości, zatem czwartkowa publikacja PKB nie powinna wpłynąć znacznie na decyzję Rezerwy Federalnej.

Reakcja rynku była stonowana. Dax po decyzji zaczął odrabiać straty ale i tak dzień zakończył na 1 proc. minusie. Euro lekko zyskało choć zmienność na głównej parze walutowej wynosiła jedynie 40 pipsów. Cały czas eurodolar oscyluje wokół poziomu 1,0550 a układ na wykresie nie uległ większej zmianie w średnim terminie. Rentowności 10-letnich obligacji Niemiec w ciągu dnia spadły z okolic 2,92 do 2,84 proc.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nvidia kontra niemieckie PMI

Nvidia kontra niemieckie PMI

11:58 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki finansowe lidera w branży AI, czyli spółki Nvidia, które poznaliśmy wczoraj wieczorem po zamknięciu sesji na Wall Street, wypadły lepiej od prognoz, co dało impuls do wyraźnego powrotu apetytu na ryzyko na rynki. Ten ostatnio został nieco stłumiony, do czego przyczyniły się obawy co do wspomnianych informacji z branży AI, która od miesięcy jest motorem hossy na giełdzie w USA, ale i też wątek związany z obniżkami stóp procentowych w USA.
Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań

Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań

11:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż wczoraj o 20:00 miało miejsce ważne wydarzenie z perspektywy rynku walutowego, to jednak inwestorzy czekali na zupełnie co innego. Po zamknięciu sesji na Wall Street Nvidia publikowała wyniki finansowe za poprzedni kwartał. Spółka ta była odpowiedzialna w dużej mierze za ostatnią hossę na rynkach, dlatego mocne rozczarowanie mogłoby pociągnąć za sobą nie tylko spadki na rynku giełdowym, ale również mocne zawirowania na rynku walutowym czy nawet obligacji. Dobre wyniki wskazują jednak na to, że hossa może być kontynuowana.
„Boom” na AI wciąż trwa

„Boom” na AI wciąż trwa

08:36 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat wyników głównego przedstawiciela branży sztucznej inteligencji (Nvidia) przewyższył szacunki. Akcje w handlu posesyjnym wzrosły o ponad 9 proc. niwelując spadki z tego tygodnia. Inwestorzy również mogli zapoznać się z „minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC, z którego wynika, że urzędnicy nie spieszą się z obniżką stóp procentowych. Kurs EUR/USD wyrównuje dziś rano maksima ustanowione we wtorek. Na Wall Street widoczne było odbicie pod koniec sesji.
Korekta na Wall Street, a co z dolarem?

Korekta na Wall Street, a co z dolarem?

2024-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowe popołudnie przyniosło korektę na giełdowych indeksach na Wall Street, ale nie ruszyła ona zbytnio dolarem. Amerykańska waluta wyhamowała jednak wcześniejszy spadek. Środowy poranek nie przynosi rozstrzygnięcia. W gronie najsilniejszych walut są Antypody zyskujące około 0,3 proc. wobec dolara, co pokazuje, że nie widać zbytnio ucieczki od ryzykownych aktywów.
Polski złoty znowu na fali

Polski złoty znowu na fali

2024-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich miesiącach polskiego złotego niosły pozytywne nastroje na światowych giełdach i choć od wczoraj obserwujemy delikatną korektę zarówno na Wall Street, jak i w Europie, fundamenty dla złotego pozostają bardzo silne, a polskie aktywa zyskały. Wczorajsze dane za styczeń, dotyczące płac w styczniu wypadły w Polsce zdecydowanie powyżej prognoz, i choć produkcja przemysłowa nie zdołała spełnić oczekiwań rynku, a inflacja PPI tąpnęła, sygnalizując presję na polskich producentów; bardzo mocne dane z płac mogą sygnalizować, że cięć stóp w tym roku nie będzie lub będzie ich 'jak na lekarstwo'.
Proinflacyjne dane o płacach

Proinflacyjne dane o płacach

2024-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy po szeregu publikacji danych dotyczących polskiej gospodarki. Większość z nich wskazuje na osłabiającą się sytuację gospodarczą w Polsce, ale z drugiej strony wciąż widzimy wysokie dane dotyczące płac, które mogą wskazywać na wciąż wysoką presję inflacyjną w Polsce. Złoty pozostaje mocny i za dolara płacimy już ponownie jedynie 4 zł. O godzinie 10:00 poznaliśmy najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8% r/r.
Cięcie stóp w Chinach

Cięcie stóp w Chinach

2024-02-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu o redukcji stopy procentowej o 25 punktów baz. - ruch dotyczy tzw. stopy pięcioletniej LPR, która została obniżona do 3,95 proc. z 4,20 proc. Podstawowa stopa jednoroczna nie uległa zmianie (3,45 proc.). W komunikacie dano do zrozumienia, że polityka monetarna może pozostać łagodna, co powoduje, że rynek spodziewa się dalszych ruchów. Wskazuje się, że dzisiejszy spory ruch na stopie 5-letniej ma wesprzeć rynek nieruchomości, gdyż większość pożyczek hipotecznych jest o nią oparta.
Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?

Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?

2024-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowy dzień na giełdach nie wzbudził emocji. Brak Amerykanów z powodu święta z okazji Dnia Prezydenta wpłynął również na niewielką zmienność na rynku walutowym, czego obrazem jest stabilny kurs EUR/USD tuż poniżej 1,08. Dax po piątkowych spadkach wczoraj konsolidował się. Złoto wyznaczyło nowy lokalny szczyt w okolicach 2022 USD/oz. Ropa brent cały czas znajduje się w obrębie oporu technicznego na 83,5 USD. Dziś poznamy stworzony przez EBC wskaźnik płac za IV kwartał.
Przed nami spokojny tydzień

Przed nami spokojny tydzień

2024-02-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień zapowiada się dość spokojnie. Dziś brakować będzie handlu w USA z okazji Dnia Prezydenta. W kolejnych dniach poznamy m.in. protokół z ostatniego posiedzenia FOMC a także wskaźniki PMI dla przemysłu oraz usług dla krajów europejskich ale także dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. W piątek indeksy giełdowe z Wall Street zanotowały spadkową sesją odpadając od rekordowych poziomów. Inflacja PPI okazała się zdecydowanie wyższa od prognoz, co spowodowało, że rynek ponownie dostosował swoją wycenę przyszłej ścieżki stóp procentowych Fed.
Czy dolar spadnie poniżej 4 zł?

Czy dolar spadnie poniżej 4 zł?

2024-02-19 Poranny komentarz walutowy XTB
W zeszłym tygodniu poznaliśmy wiele ważnych danych z perspektywy amerykańskiej gospodarki. Dane pokazały spadek inflacji, ale zdecydowanie mniejszy od oczekiwań, co oddaliło perspektywy obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony twarde dane dotyczące aktywności gospodarczej rozczarowały. Czy Fed zwróci uwagę na realną gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze i zdecyduje się jednak na szybsze obniżki niż w połowie tego roku? Czy będzie to katalizator do dalszego umocnienia polskiego złotego?