Problem z wysokimi rentownościami

Problem z wysokimi rentownościami
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-10-03 (12:39)

Wczoraj wieczorem rynek dostał garść wypowiedzi od członków FED, w tym od samego Jerome Powella. Ich wspólny mianownik to sygnał, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dość dłuższy czas, a być może zostaną jeszcze podniesione (za tym wyraźnie opowiedziała się Loretta Mester). FED powtórzył, że celem jest dbanie o stabilność cen (a więc sprowadzenie CPI do celu), ale i też rynek pracy.

To jednak wydaje się być dość trudne, gdyż rynki zaczynają coraz bardziej dostrzegać, że w ostatecznym rozrachunku polityka monetarna może okazać się nazbyt restrykcyjna, a gospodarkę może czekać poważniejsze spowolnienie. Problem w tym, że to czego zaczyna się obawiać reszta świata (wystarczy zerknąć na zachowanie się cen miedzi, które zazwyczaj bywają dobrym barometrem), nie widać na razie po amerykańskich danych - wczorajszy ISM dla przemysłu wypadł we wrześniu lepiej od szacunków, a subindeks zatrudnienia powrócił ponad barierę 50 pkt., co ponownie każe się zastanowić nad tym, jakie zobaczymy dane Departamentu Pracy za kilka dni. Reakcją rynków na to wszystko są dalsze wzrosty rentowności obligacji - dzisiaj 10-letnie sięgnęły poziomu 4,68 proc., który nie był widziany od 2007 r. To uderza w giełdy (chociaż indeksy na Wall Street nie złamały kluczowych wsparć z ostatnich dni) i faworyzuje dolara.
Amerykańska waluta wczoraj wieczorem zyskiwała na szerokim rynku i dzisiaj ten ruch jest kontynuowany, chociaż widać pewne próby jego wyhamowywania. Najsłabiej wypadają waluty Antypodów (RBA pod przewodnictwem nowej prezes Michelle Bullock pozostawił stopy na poziomie 4,1 proc., co było zgodne z oczekiwaniami), oraz korona norweska i dolar kanadyjski (szkodzi taniejąca ropa). Słaby jest też szwajcarski frank, gdyż rynek zauważa, że SNB nie ma już zbytnio powodów do utrzymywania "jastrzębiej" retoryki - inflacja CPI spadła we wrześniu o 0,1 proc. m/m. Stabilne pozostają euro i funt, a jedyną walutą, która dzisiaj minimalnie zyskuje wobec dolara, jest jen. Bliskość bariery 150 jenów za dolara robi swoje - USDJPY nie przetestował tego poziomu, gdyż rynek ma obawy przed ewentualną interwencją. Niemniej przemawiający w nocy przedstawiciel japońskiego resortu finansów, dał do zrozumienia, że decydenci nie przywiązują się do konkretnego poziomu, który mówi o tym, że waluta jest nazbyt słaba.

Dzisiaj w kalendarzu nie ma wielu danych - po południu poznamy odczyty JOLTS z rynku pracy za sierpień (godz. 16:00), a wieczorem o godz. 22:40 dane API dla rynku paliw.
EURUSD - odbicie po nowym dnie

EURUSD ustanowił dzisiaj nowy dołek w trendzie spadkowym trwającym od połowy lipca - przy 1,0459. Obecnie obserwujemy próbę odbicia, która wyhamowała przy poziomach minimów z 27 i 28 września (1,0485-90). Czy to zapowiedź, że po południu trend spadkowy będzie kontynuowany? Trudno to ocenić - wiele będzie zależeć od zachowania się indeksów na Wall Street (czy podejmą próbę odbicia w górę), oraz danych JOLTS. Tą szeroką miarę rynku pracy poznamy o godz. 16:00. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 8,81 mln w sierpniu. Dane mocno powyżej tego poziomu pokażą, że rynek pracy pozostaje zaskakująco mocny - to przesłanka za tym, aby FED kontynuował restrykcyjne podejście - dane poniżej będą sygnalizować, że schładza się on szybko, co być może wymusi na decydentach pewne zmiany w podejściu w 2024 r.

W przypadku próby kontynuacji odbicia, notowania EURUSD mogą napotkać mocny opór przy 1,0540.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nvidia kontra niemieckie PMI

Nvidia kontra niemieckie PMI

11:58 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki finansowe lidera w branży AI, czyli spółki Nvidia, które poznaliśmy wczoraj wieczorem po zamknięciu sesji na Wall Street, wypadły lepiej od prognoz, co dało impuls do wyraźnego powrotu apetytu na ryzyko na rynki. Ten ostatnio został nieco stłumiony, do czego przyczyniły się obawy co do wspomnianych informacji z branży AI, która od miesięcy jest motorem hossy na giełdzie w USA, ale i też wątek związany z obniżkami stóp procentowych w USA.
Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań

Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań

11:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż wczoraj o 20:00 miało miejsce ważne wydarzenie z perspektywy rynku walutowego, to jednak inwestorzy czekali na zupełnie co innego. Po zamknięciu sesji na Wall Street Nvidia publikowała wyniki finansowe za poprzedni kwartał. Spółka ta była odpowiedzialna w dużej mierze za ostatnią hossę na rynkach, dlatego mocne rozczarowanie mogłoby pociągnąć za sobą nie tylko spadki na rynku giełdowym, ale również mocne zawirowania na rynku walutowym czy nawet obligacji. Dobre wyniki wskazują jednak na to, że hossa może być kontynuowana.
„Boom” na AI wciąż trwa

„Boom” na AI wciąż trwa

08:36 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat wyników głównego przedstawiciela branży sztucznej inteligencji (Nvidia) przewyższył szacunki. Akcje w handlu posesyjnym wzrosły o ponad 9 proc. niwelując spadki z tego tygodnia. Inwestorzy również mogli zapoznać się z „minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC, z którego wynika, że urzędnicy nie spieszą się z obniżką stóp procentowych. Kurs EUR/USD wyrównuje dziś rano maksima ustanowione we wtorek. Na Wall Street widoczne było odbicie pod koniec sesji.
Korekta na Wall Street, a co z dolarem?

Korekta na Wall Street, a co z dolarem?

2024-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowe popołudnie przyniosło korektę na giełdowych indeksach na Wall Street, ale nie ruszyła ona zbytnio dolarem. Amerykańska waluta wyhamowała jednak wcześniejszy spadek. Środowy poranek nie przynosi rozstrzygnięcia. W gronie najsilniejszych walut są Antypody zyskujące około 0,3 proc. wobec dolara, co pokazuje, że nie widać zbytnio ucieczki od ryzykownych aktywów.
Polski złoty znowu na fali

Polski złoty znowu na fali

2024-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich miesiącach polskiego złotego niosły pozytywne nastroje na światowych giełdach i choć od wczoraj obserwujemy delikatną korektę zarówno na Wall Street, jak i w Europie, fundamenty dla złotego pozostają bardzo silne, a polskie aktywa zyskały. Wczorajsze dane za styczeń, dotyczące płac w styczniu wypadły w Polsce zdecydowanie powyżej prognoz, i choć produkcja przemysłowa nie zdołała spełnić oczekiwań rynku, a inflacja PPI tąpnęła, sygnalizując presję na polskich producentów; bardzo mocne dane z płac mogą sygnalizować, że cięć stóp w tym roku nie będzie lub będzie ich 'jak na lekarstwo'.
Proinflacyjne dane o płacach

Proinflacyjne dane o płacach

2024-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy po szeregu publikacji danych dotyczących polskiej gospodarki. Większość z nich wskazuje na osłabiającą się sytuację gospodarczą w Polsce, ale z drugiej strony wciąż widzimy wysokie dane dotyczące płac, które mogą wskazywać na wciąż wysoką presję inflacyjną w Polsce. Złoty pozostaje mocny i za dolara płacimy już ponownie jedynie 4 zł. O godzinie 10:00 poznaliśmy najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8% r/r.
Cięcie stóp w Chinach

Cięcie stóp w Chinach

2024-02-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu o redukcji stopy procentowej o 25 punktów baz. - ruch dotyczy tzw. stopy pięcioletniej LPR, która została obniżona do 3,95 proc. z 4,20 proc. Podstawowa stopa jednoroczna nie uległa zmianie (3,45 proc.). W komunikacie dano do zrozumienia, że polityka monetarna może pozostać łagodna, co powoduje, że rynek spodziewa się dalszych ruchów. Wskazuje się, że dzisiejszy spory ruch na stopie 5-letniej ma wesprzeć rynek nieruchomości, gdyż większość pożyczek hipotecznych jest o nią oparta.
Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?

Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?

2024-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowy dzień na giełdach nie wzbudził emocji. Brak Amerykanów z powodu święta z okazji Dnia Prezydenta wpłynął również na niewielką zmienność na rynku walutowym, czego obrazem jest stabilny kurs EUR/USD tuż poniżej 1,08. Dax po piątkowych spadkach wczoraj konsolidował się. Złoto wyznaczyło nowy lokalny szczyt w okolicach 2022 USD/oz. Ropa brent cały czas znajduje się w obrębie oporu technicznego na 83,5 USD. Dziś poznamy stworzony przez EBC wskaźnik płac za IV kwartał.
Przed nami spokojny tydzień

Przed nami spokojny tydzień

2024-02-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień zapowiada się dość spokojnie. Dziś brakować będzie handlu w USA z okazji Dnia Prezydenta. W kolejnych dniach poznamy m.in. protokół z ostatniego posiedzenia FOMC a także wskaźniki PMI dla przemysłu oraz usług dla krajów europejskich ale także dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. W piątek indeksy giełdowe z Wall Street zanotowały spadkową sesją odpadając od rekordowych poziomów. Inflacja PPI okazała się zdecydowanie wyższa od prognoz, co spowodowało, że rynek ponownie dostosował swoją wycenę przyszłej ścieżki stóp procentowych Fed.
Czy dolar spadnie poniżej 4 zł?

Czy dolar spadnie poniżej 4 zł?

2024-02-19 Poranny komentarz walutowy XTB
W zeszłym tygodniu poznaliśmy wiele ważnych danych z perspektywy amerykańskiej gospodarki. Dane pokazały spadek inflacji, ale zdecydowanie mniejszy od oczekiwań, co oddaliło perspektywy obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony twarde dane dotyczące aktywności gospodarczej rozczarowały. Czy Fed zwróci uwagę na realną gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze i zdecyduje się jednak na szybsze obniżki niż w połowie tego roku? Czy będzie to katalizator do dalszego umocnienia polskiego złotego?