Jak zareaguje kurs euro i dolara na decyzje EBC i Fed?

Jak zareaguje kurs euro i dolara na decyzje EBC i Fed?
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2023-09-13 (11:44)

Podczas dzisiejszej sesji oczy inwestorów zwrócą się w kierunku danych o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które to poznamy o godzinie 14:30. Dane te będą ostatnią ważną wskazówką dla Fed przed decyzją ws. poziomu stóp procentowych, która to zostanie ogłoszona już 20 września (środa). Oczekuje się, że inflacja CPI przyspieszyła do 0,6% m/m i 3,7% r/r. Niemniej kluczowy dla rynku będzie bazowy odczyt CPI, gdzie w relacji r/r oczekuje się wyhamowania z 4,7% do 4,3%, a w ujęciu m/m utrzymania na poziomie 0,2%.

W przypadku wyższego odczytu bazowego zwiększą się szanse na podwyżkę stóp przez FED. Wyższa inflacja oznacza większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp na posiedzeniu zaplanowanym na 20 września.

Jutro z kolei poznamy decyzję EBC. Na ten moment oczekiwania zakładają, że z 70-procentowym prawdopodobieństwem zobaczymy podwyżkę o 25 punktów bazowych. Szanse na ten scenariusz wzrosły wczoraj po tym, jak Reuters podał, że najnowsze projekcje Europejskiego Banku Centralnego wskazują, że inflacja w 2024 r. utrzyma się powyżej 3 proc. To z kolei mógłby przemawiać za dalszym zacieśnianiu polityki przez EBC. Za sprawą tych doniesień para EURUSD nieznacznie zyskała, jednak dziś o poranku obserwujemy cofnięcie do 1,0740. Z perspektywy analizy technicznej, utrzymanie się ceny poniżej 1,0750 przemawia za kontynuacją trendu spadkowego.

Funt brytyjski jest dziś jedną z najgorzej radzących sobie walut o poranku. O godzinie 8:00 opublikowane dane o PKB i produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa w UK wypadała co prawda lepiej od oczekiwań, jednak kolei odczyty PKB rozczarowały. Brytyjska gospodarka skurczyła się w lipcu o 0,5%, a letnia susza i rosnące stopy procentowe zwiększają ryzyko wystąpienia recesji w tym roku. Patrząc na kurs GBPUSD, notowania zanurkowały po publikacji danych, przez co doszło do testu minimów z 7 września przy 1,2450. Na ten moment obserwujemy nieznaczne odreagowanie, jednak patrząc na wykres z szerszej perspektywy, nieleczone jest pogłębienie spadków. Notowania GBPUSD utrzymują się bowiem poniżej poziomu 1,2500, który wynika z zanegowanego, dolnego ograniczenia szerokiego układu geometrycznego, co zgodnie z metodologią Overbalance wskazuje na zanegowanie trendu wzrostowego, trwającego od września ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o złotego, ten w dalszym ciągu radzi sobie słabo. Wczoraj notowania par z PLN wystrzeliły w górę i choć znaczna część ruchu została wymazana do końca dnia, złoty i tak zamknął sesję na minusie. Z jednej strony za słabością PLNa przemawia ostatnia zaskakująca decyzja RPP o obniżce stóp procentowych 0 75 pb. Z drugiej strony, wciąż mocny dolar wpływa negatywnie na wycenę walut rynków wschodzących, w tym złotego. Dlatego też nasza krajowa waluta nie ma przed sobą zbyt dobrych perspektyw. Biorąc pod uwagę kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce, a także utrzymującego się silnego dolara, nie dać szansa na znaczące umocnienie naszej krajowej waluty. Wczoraj notowania USDPLN przekroczyły poziom 4,38 zł, z kolei EURPLN przełamał się powyżej ważnego oporu przy 4,65 zł, wyznaczając maksimum dzienne w rejonach 4,6950 zł. Mimo nieznacznej korekty dziś o poranku złoty traci 0,4% względem dolara oraz 0,2% do euro. Za amerykańską walutę trzeba zapłacić 4,3410 zł, euro kosztuje 4,6630 zł, frank 4,8650 zł, a funt 5,4140 zł.

Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.
Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

2023-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynek powróciła zmienność. W piątek wobec rozliczania kontraktów terminowych obserwowaliśmy spore cofnięcie na rynku akcji, ale w tym tygodniu zmienność wcale nie musi być mniejsza. Czeka nas wiele decyzji banków centralnych, a wisienka zostanie zaserwowana zaraz na samym początku. Od dawna oczekiwana decyzja Rezerwy Federalnej będzie opublikowana w najbliższą środę o godzinie 20:00. To czy Fed stopy podniesie czy nie, nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma retoryka, która zaserwuje nam najważniejszy bank centralny na świecie.
Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

2023-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50%, kredytu 4,75% i depozytu 4,00%. Wczorajsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Przewidywania dotyczące inflacji zostały podniesione dla 2023 i 2024 roku oraz obniżone dla 2025 roku, z kolei prognoza dotycząca wzrostu PKB została obniżona.
“Gołębia” podwyżka EBC

“Gołębia” podwyżka EBC

2023-09-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny zaskoczył mimo wszystko podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian. Rynek jednak otrzymał sygnał, że wczorajszy ruch był prawdopodobnie ostatnim i to z tego powodu euro straciło na wartości a kurs EURUSD spadł w okolice 1,0630. Rentowności niemieckich 10 letnich obligacji obniżyły się zdecydowanie osiągając poziom poniżej 2,6 proc.
Reakcja rynkowa na pierwszy rzut oka mogła wydawać się niezrozumiała.
Czekamy na ECB

Czekamy na ECB

2023-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...
Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

2023-09-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street po wczorajszej publikacji danych o CPI (roczna dynamika CPI drugi miesiąc z rzędu w górę do 3,7 proc., roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 2 lat na poziomie 4,3 proc.) brak było wczoraj jakiejś dominującej tendencji (S&P 500 +0,12 proc., DJIA -0,2 proc., Nasdaq 100 +0,38 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy notowały minimalne wzrosty (S&P 500 +0,15 proc.).
Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

2023-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja zainicjowała kluczowy dla rynków finansowych okres, w którym poznajemy najważniejsze odczyty makroekonomiczne oraz same decyzje banków centralnych w sprawie swojej polityki. Dane CPI za nami, a ich wydźwięk wydaje się mocno ograniczony (jeśli chodzi o okres krótkoterminowy), ale już bardziej istotny jeśli chodzi o dalsze (ewentualne) podwyżki FOMC. Dzisiaj napięcie na giełdach podniesie EBC, którego decyzja w sprawie stóp może być bardziej znacząca dla rynków niż samego FEDu w przyszłym tygodniu. Czego spodziewać się po rynkach w najbliższym czasie?