Jak zareaguje kurs euro i dolara na decyzje EBC i Fed?

Jak zareaguje kurs euro i dolara na decyzje EBC i Fed?
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2023-09-13 (11:44)

Podczas dzisiejszej sesji oczy inwestorów zwrócą się w kierunku danych o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które to poznamy o godzinie 14:30. Dane te będą ostatnią ważną wskazówką dla Fed przed decyzją ws. poziomu stóp procentowych, która to zostanie ogłoszona już 20 września (środa). Oczekuje się, że inflacja CPI przyspieszyła do 0,6% m/m i 3,7% r/r. Niemniej kluczowy dla rynku będzie bazowy odczyt CPI, gdzie w relacji r/r oczekuje się wyhamowania z 4,7% do 4,3%, a w ujęciu m/m utrzymania na poziomie 0,2%.

W przypadku wyższego odczytu bazowego zwiększą się szanse na podwyżkę stóp przez FED. Wyższa inflacja oznacza większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp na posiedzeniu zaplanowanym na 20 września.

Jutro z kolei poznamy decyzję EBC. Na ten moment oczekiwania zakładają, że z 70-procentowym prawdopodobieństwem zobaczymy podwyżkę o 25 punktów bazowych. Szanse na ten scenariusz wzrosły wczoraj po tym, jak Reuters podał, że najnowsze projekcje Europejskiego Banku Centralnego wskazują, że inflacja w 2024 r. utrzyma się powyżej 3 proc. To z kolei mógłby przemawiać za dalszym zacieśnianiu polityki przez EBC. Za sprawą tych doniesień para EURUSD nieznacznie zyskała, jednak dziś o poranku obserwujemy cofnięcie do 1,0740. Z perspektywy analizy technicznej, utrzymanie się ceny poniżej 1,0750 przemawia za kontynuacją trendu spadkowego.

Funt brytyjski jest dziś jedną z najgorzej radzących sobie walut o poranku. O godzinie 8:00 opublikowane dane o PKB i produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa w UK wypadała co prawda lepiej od oczekiwań, jednak kolei odczyty PKB rozczarowały. Brytyjska gospodarka skurczyła się w lipcu o 0,5%, a letnia susza i rosnące stopy procentowe zwiększają ryzyko wystąpienia recesji w tym roku. Patrząc na kurs GBPUSD, notowania zanurkowały po publikacji danych, przez co doszło do testu minimów z 7 września przy 1,2450. Na ten moment obserwujemy nieznaczne odreagowanie, jednak patrząc na wykres z szerszej perspektywy, nieleczone jest pogłębienie spadków. Notowania GBPUSD utrzymują się bowiem poniżej poziomu 1,2500, który wynika z zanegowanego, dolnego ograniczenia szerokiego układu geometrycznego, co zgodnie z metodologią Overbalance wskazuje na zanegowanie trendu wzrostowego, trwającego od września ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o złotego, ten w dalszym ciągu radzi sobie słabo. Wczoraj notowania par z PLN wystrzeliły w górę i choć znaczna część ruchu została wymazana do końca dnia, złoty i tak zamknął sesję na minusie. Z jednej strony za słabością PLNa przemawia ostatnia zaskakująca decyzja RPP o obniżce stóp procentowych 0 75 pb. Z drugiej strony, wciąż mocny dolar wpływa negatywnie na wycenę walut rynków wschodzących, w tym złotego. Dlatego też nasza krajowa waluta nie ma przed sobą zbyt dobrych perspektyw. Biorąc pod uwagę kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce, a także utrzymującego się silnego dolara, nie dać szansa na znaczące umocnienie naszej krajowej waluty. Wczoraj notowania USDPLN przekroczyły poziom 4,38 zł, z kolei EURPLN przełamał się powyżej ważnego oporu przy 4,65 zł, wyznaczając maksimum dzienne w rejonach 4,6950 zł. Mimo nieznacznej korekty dziś o poranku złoty traci 0,4% względem dolara oraz 0,2% do euro. Za amerykańską walutę trzeba zapłacić 4,3410 zł, euro kosztuje 4,6630 zł, frank 4,8650 zł, a funt 5,4140 zł.

Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.