Wyczekiwanie na NFP

Wyczekiwanie na NFP
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-01 (14:01)

W piątek rano, ale i zarazem pierwszy dzień nowego miesiąca, na dolarze nie widać konkretnego kierunku. Po tym jak w czwartek amerykańska waluta nieco mocniej odbiła (co jest zastanawiające, gdyż indeksy akcji na Wall Street pozostały wysoko i (na razie?) nie weszły w korektę), dzisiaj inwestorzy nie będą chcieli nadmiernie angażować się przed godz. 14:30.

O tej porze poznamy dane Departamentu Pracy za sierpień, które mogą pokazać na ile FED będzie coś robić, ale nie we wrześniu, tylko w listopadzie (tutaj model CME FED Watch daje 40 proc. szans na podwyżkę).

Spodziewane jest utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 3,5 proc., oraz płacy godzinowej przy 4,4 proc. r/r. W gospodarce mogło przybyć 170 tys. etatów w sektorze pozarolniczym, a 150 tys. w prywatnym - nie są to spore zmiany względem danych z lipca. Co może ruszyć rynkiem? Nieco lepsze (odczyty ponad 200 tys. dla NFP), lub znacznie gorsze dane (odczyty NFP bliższe 100-120 tys.). Nieco lepsze dane wymażą gorsze nastroje po danych o zaufaniu konsumentów i ADP przedłużając wczorajsze umocnienie dolara, a znacznie gorsze zredukują oczekiwania na ruch FED i dolar skoryguje ruch z czwartku. Poza tym dzisiaj o godz. 16:00 mamy jeszcze dane ISM dla przemysłu, a 15 minut wcześniej odczyt PMI (też dla przemysłu). Czy te będą ważniejsze? Nie do końca - chyba, że ISM wypadnie bardzo słabo (poniżej szacowanych 47,0 pkt.).

W przestrzeni FX dużo mówi się dzisiaj rano o juanie po tym, jak Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć stopę wskaźnika rezerw walutowych dla banków komercyjnych o 2 p.p. do 4,0 proc. od 15 września - oczekuje się, że ten manewr pozwoli użyć dodatkowych środków w celu obrony chińskiej waluty, która w ostatnich tygodniach wypadała słabo. Dzisiaj juan nie jest jednak w gronie najmocniej zyskujących walut - spora część ruchu została wymazana. Dlaczego? Dane Caixin dla przemysłu nieoczekiwanie wypadły dobrze (w sierpniu powrót ponad 50 pkt. do 51,0 pkt. z 49,2 pkt.), więc to nie jest powód. Niewykluczone, że wpisuje się to w schemat widoczny wczoraj, kiedy to rynek z jakiegoś powodu pozycjonował się na silnego dolara na szerokim rynku.

Dzisiaj rano napłynęły finalne odczyty indeksów PMI ze strefy euro dla przemysłu za sierpień. Były one zgodne, lub nieco słabsze (Hiszpania, Francja, Włochy) względem pierwotnych szacunków. W efekcie zbiorczy wskaźnik dla całej strefy euro wypadł na poziomie 43,5 pkt. wobec szacowanych 43,7 pkt., ale i tak jest to odbicie względem 42,7 pkt. z lipca. Co na to ECB? Dzisiaj rano członek ECB (Villeroy) stwierdził, że wszystkie opcje są na stole, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach przez znacznie dłuższy okres. Notowania EURUSD nieco odbiły po tym jak wcześniej drasnęły wsparcie przy 1,0830.
EURUSD w trudnym miejscu...

Wczoraj para EURUSD zeszła głębiej niż wskazywałby na to ruch powrotny po wybiciu linii trendu spadkowego ze środy. W efekcie skasowany został cały ruch z tego dnia, oraz prawie połowa zwyżki z wtorku. Rano rynek lekko naruszył rejon wsparcia przy 1,0830, ale potem podniósł się w górę. Przed nami kluczowe dane z rynku pracy i odczyt ISM dla przemysłu - teoretycznie więcej przemawiałoby za tym, że dane będą słabsze, niż lepsze. Dlaczego, zatem dolar miałby zyskać? Obawa przed pogorszeniem się sytuacji na świecie i gorsze nastroje na giełdach?

Na wykresie EURUSD mamy cofnięcie poniżej linii trendu - obecnie znów jest to opór przy 1,0856. Wsparcia to wspomniane 1,0830. Po godz. 14:30 rynek może być dość zmienny. Zejście poniżej 1,0830 może dać impuls do ruchu w stronę 9-miesięcznej linii trendu wzrostowego przy 1,0790. Z kolei mocniejszy ruch ponad 1,0856 i 1,0865 (kolejny opór) może przybliżyć nas do 1,09.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.