USA z niższym ratingiem, ale dolar nie stracił

USA z niższym ratingiem, ale dolar nie stracił
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-08-02 (12:10)

We wtorek późnym wieczorem agencja Fitch zaskoczyła rynki obniżając rating amerykańskiego zadłużenia do AA+ z AAA, chociaż perspektywa została zmieniona z negatywnej na stabilną (co oznacza, że analitycy tej instytucji nie widzą ryzyka kolejnej rewizji). Fitch uzasadnił to posunięcie pogorszeniem się sytuacji fiskalnej (w tym roku deficyt budżetowy ma skoczyć do 6,3 proc. PKB z 3,7 proc. w 2022 r.), a także rosnącymi problemami amerykańskiej administracji z zarządzaniem długiem (m.in. kwestia politycznych przepychanek w temacie podwyższenia limitu zadłużenia).

Decyzja została mocno skrytykowana przez Biały Dom, a początkowo rynki odwróciły się od dolara w stronę bezpiecznych przystani, ale trwało to bardzo krótko. Dolar odrobił straty i dzisiaj znów jest najsilniejszy w ustawieniach z innymi walutami. Obecnie jedynie agencja Moody's utrzymuje jeszcze rating USA na poziomie AAA, ale z tego co jej analitycy mówili w maju, nie wynikało, aby mieli rozważać jego zmianę. Teoretycznie jednak, gdyby do tego doszło, to mogłoby to mieć spore reperkusje dla rynku długu - m.in. musielibyśmy się przyzwyczaić do wyższych kosztów jego obsługi.

Dzisiaj ponownie najsłabsze są waluty Antypodów - AUD nadal traci po wczorajszej decyzji RBA o braku podwyżki stóp, podczas kiedy NZD otrzymał nieco słabsze dane z rynku pracy za II kwartał. Pośród walut G-10 słabo wypadają jeszcze CHF, CAD i EUR. Stabilny jest GBP, który czeka na jutrzejsze wieści z Banku Anglii, a JPY nawet próbuje kosmetycznie odbijać, chociaż opublikowane zapiski z posiedzenia Banku Japonii (tego wcześniejszego) wypadły "gołębio".

Dzisiaj w kalendarzu nie mamy wiele publikacji. Uwagę przykuje jedynie raport ADP z rynku pracy o godz. 14:15. Szacunki tej prywatnej instytucji zakładają, że liczba etatów sektorze prywatnym wzrosła w lipcu o 190 tys.

EURUSD - obrona linii trendu wzrostowego

Fitch paradoksalnie pomógł... EURUSD utrzymać się ponad linią trendu wzrostowego rysowaną od dołka z początku czerwca. W trakcie dnia mieliśmy przecież jej kolejne naruszenie, a sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero po publikacji danych ISM dla przemysłu, które wskazały na mniejsze od spodziewanego odbicie indeksu w lipcu. Niemniej dopiero decyzja Fitcha pozwoliła wyprowadzić EURUSD ponownie ponad poziom 1,10. Ten wprawdzie długo się nie utrzymał i powróciliśmy niżej, ale dzisiejsze minima to rejon 1,0980, wobec wczorajszych okolic 1,0950.

Co dalej? Jeżeli dzisiaj nie dojdzie do próby ponownego zejścia w okolice 1,0950, a zamiast tego rynek umocuje się ponad poziomem 1,10, to będzie to raczej sygnał do tego, że dolar szykuje się do osłabienia. Z drugiej strony prognozy intraday są obarczone dużym ryzykiem ze względu na interpretacje kluczowych odczytów makro - dzisiaj mamy "jedynie" ADP, ale jutro ISM dla usług, a w piątek dane Departamentu Pracy.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).