Czy to koniec podwyżek w USA?

Czy to koniec podwyżek w USA?
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2023-04-13 (11:53)

Inflacja w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem od oczekiwań, a dodatkowo wielu bankierów z Fed rozważało utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas marcowego posiedzenia. Czy niższa inflacja, sporo niepewności w stosunku do sektora bankowego oraz wystarczająco wysoki poziom stóp procentowych doprowadzi do tego, że Fed zakończy swój cykl podwyżek? Co to oznacza dla amerykańskiego dolara? Inflacja w USA spadła do 5,0% r/r z poziomu 6,0% r/r. To naprawdę spory spadek, pomimo tego, że oczekiwano zejścia do 5,2% r/r.

Inflacja bazowa nieco wzrosła do 5,6% r/r, ale obecnie mamy pierwszy raz sytuację od końca 2020 roku, kiedy to inflacja bazowa jest wyższa od inflacji całościowej. Oczywiście wiele w tym efektu bazy, gdyż w zeszłym roku inflacja z lutego na marzec wzrosła z 8 do 8,5%. Co więcej, efekt bazy będzie jeszcze silniejszy w kolejnych miesiącach, patrząc jedynie na ceny paliw. W czerwcu zeszłego roku cena galonu benzyny przekroczyła 5 dolarów, a obecnie jest to ok 3.6 dolarów za galon. Patrząc na wykres cen benzyny w USA można oczekiwać, że w okresie maj-lipiec inflacja może spadać jeszcze szybciej niż obecnie. Nie jest wykluczone, że zaobserwujemy inflację bliską 3%! W takim wypadku dalsze podwyżki stóp procentowych wydawałyby się niepotrzebne. Z drugiej strony warto pamiętać, że za spadek inflacji w głównej mierze odpowiada właśnie wysoka baza z zeszłego roku, a do tego wszystkiego już teraz obserwujemy wyraźne wzrosty cen paliw w USA. Od grudniowego dołka bliskiego 3 dolarów za galon, cena benzyny zdrożała już niemal o 17%. Jeśli ceny utrzymają się na obecnym poziomie lub będą jeszcze rosnąć (a jest na to szansa biorąc pod uwagę ograniczenia produkcji OPEC+), to inflacja na koniec roku może ponownie wzrosnąć. W takim wypadku Fed nie może jeszcze złożyć broni, tylko patrzeć kiedy podwyżki stóp procentowych będą miały realny wpływ na ograniczenie inflacji. Jeśli sytuacja w gospodarce pogorszy się, a rynek pracy w końcu dostanie zadyszki, wtedy będzie to oznaka, że stopy procentowe są na wystarczającym poziomie. Kluczowe pytanie dotyczy jednak tego, czy Fed nie przeholuje ze zbyt wysokimi stopami procentowymi?

Już teraz pojawiły się sugestie, że Fed mógłby zdecydować się na pauzę w podwyżkach i reagować na kolejne napływające dane. Jeśli rynek pracy pozostawałby nadmiernie silny, a inflacja nie odpuszczała szybciej, wtedy mogłoby dojść do wznowienia podwyżek. Na ten moment wydaje się, że Fed podniesie stopy jeszcze raz w maju, zgodnie z samymi majowymi prognozami ze strony amerykańskich bankierów. Oczywiście, jeśli okazałoby się, że sektor bankowy dalej będzie miał problemy, a odpowiedź poznamy bardzo szybko, gdyż już w piątek 14 kwietnia poznamy wyniki pierwszych amerykańskich banków za pierwszy kwartał tego roku, to wtedy Fed może wstrzymać się z majową podwyżką. Niemniej maj najprawdopodobniej będzie ostatnią podwyżką w tym roku, jeśli inflacja nie zaskoczy dużym skokiem na koniec tego roku.

Na godzinę 11:00 za dolara płacimy 4,2220 zł i kurs jest najniższy od kwietnia zeszłego roku, nie tylko za sprawą słabego dolara, ale również mocniejszego złotego, co widać już w kursie EURPLN, który wynosi 4,6500 zł. Z kolei za funta płacimy 5,2859 zł, a za franka 4,7350 zł.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).