Inflacja będzie kluczowa

Inflacja będzie kluczowa
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-04-12 (13:49)

Mowa o danych, które poznamy dzisiaj o godz. 14:30, czyli odczycie marcowej inflacji CPI z USA. Oczekiwania zakładają, że wyhamowała ona z 6,0 proc. r/r do 5,2 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym dynamika wyniosła 0,2 proc. m/m. Biorąc pod uwagę obecne nastawienie rynku, gdzie ponownie wycenia się szanse na podwyżkę stóp o 25 punktów baz. w maju, wydaje się, że tylko odczyty niższe od zakładanych przyniosłyby reakcję w postaci dalszego osłabienia dolara i zwyżek na giełdach.

Nie bez znaczenia jest też inflacja bazowa, zwłaszcza, że w przypadku danych core oczekiwania są nieco inne - w ujęciu miesięcznym 0,4 proc. m/m wobec 0,5 proc. m/m wcześniej, oraz 5,6 proc. r/r wobec 5,5 proc. r/r w lutym. Takie odczyty mogłyby sugerować, że proces dezinflacji w gospodarce postępuje nazbyt wolno i tym samym rynki mylą się, co do tego, że FED jeszcze w tym roku będzie miał przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Wczorajsze wypowiedzi przedstawicieli FED (Williams, Goolsbee, Harker, Kashkari) były raczej utrzymane w umiarkowanym tonie, podkreślano stabilność sektora bankowego, ale jednocześnie konieczność podejmowania takich działań, które sprowadzą inflację do celu. Dzisiaj rano agencje przytaczają z kolei słowa przedstawiciela ECB (Villeroy), który uważa, że inflacja zaczyna się niebezpiecznie rozlewać i przybierać trwały charakter. Jego zdaniem ECB pozostanie na ścieżce podwyżek stóp, gdyż proces sprowadzenia inflacji w stronę celu może nieco potrwać. To sprawia, że EURUSD zachowuje się dzisiaj rano nieco mocniej - rynki na powrót zastanawiają się, kiedy ECB faktycznie zakończy cykl podwyżek stóp procentowych.

We wtorek rano silniejsza od euro jest tylko korona szwedzka (pośród walut G-10). Zmiany nie są jednak duże. Po stronie najsłabszych walut mamy dolara nowozelandzkiego i jena. Z informacji wartych zapamiętania warto zwrócić uwagę na doniesienia ze Szwajcarii - niższa izba tamtejszego parlamentu odrzuciła wart 109 mld CHF pakiet ratunkowy dla Credit Suisse, który jest przejmowany przez UBS. Wcześniej wsparcie zostało zatwierdzone przez izbę wyższą. Teraz projekt ponownie trafi do konsultacji i strony będą próbowały wypracować jakiś konsensus. Gorzej, jeżeli to się nie uda.

W kalendarzu na dzisiaj poza danymi CPI z USA mamy decyzję Banku Kanady ws. stóp procentowych (te mają pozostać na poziomie 4,50 proc., ale czy komunikat nie będzie bardziej "jastrzębi" w kontekście ostatnich niezłych danych makro?), oraz zapiski z ostatniego posiedzenia FED.

EURUSD - Villeroy wiele nie zmienił

Bardziej "jastrzębi" komentarz przedstawiciela Europejskiego Banku Centralnego (Villeroy) nie wpłynął znacząco na wycenę przyszłych podwyżek stóp procentowych. Szanse na ruch o 25 punktów baz. w maju wynoszą około 75 proc., a cykl miałby zakończyć się w wakacje przy stopie depozytowej na poziomie 3,50 proc.

Niemniej dzisiaj euro zachowuje się nieco mocniej w relacji z dolarem, niż inne waluty. Efektem tego jest naruszenie linii trendu spadkowego rysowanej od 5 kwietnia, oraz poziomego wsparcia przy 1,0930. Co dalej? W najbliższych godzinach karty będzie rozdawał dolar - mamy publikację danych o inflacji za marzec, oraz zapisków z ostatniego posiedzenia FED. To może ustawić rynki, co do dalszych podwyżek stóp w USA. Jeżeli pojawiłaby się dyskusja, co do kolejnej (po majowej) podwyżki, to dałoby to impuls pro-dolarowy.

Technicznie - nadal negatywnie wyglądają przebiegi dziennych wskaźników. Niemniej wybicie wspomnianych oporów (linia trendu) może dawać pewne szanse na scenariusz wzrostu EURUSD ponad szczyt z 4 kwietnia przy 1,0973 - gdyby doniesienia z USA zmniejszyły presję na podwyżki stóp. Z kolei szybki powrót poniżej 1,0888 (linia trendu spadkowego, która została wybita) dałby argumenty za scenariuszem spadkowym.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

2023-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.