Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek
Data dodania: 2022-09-22 (13:35) Komentarz poranny TMS Brokers

Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.


W całym cyklu to już 5 ruch w górę. W sumie bank centralny podniósł w tym roku koszt pieniądza o 300 punktów bazowych. Ostatni raz Fed takie tempo prezentował na początku lat 80-tych. Samo oświadczenie po posiedzeniu FOMC było tylko nieznacznie zmienione. Powell ponownie podkreślił, że jest wysoce zdeterminowany w doprowadzeniu inflacji z powrotem do celu, który wynosi 2 proc.

Skupienie Fed na walce z inflacją znajduje również odzwierciedlenie w zaktualizowanym "dot plot", czyli ocenie najwyższych urzędników Fed dotyczącej odpowiedniej ścieżki kluczowych stóp procentowych. Ta ponownie została przesunięta znacząco w górę. Członkowie Zarządu Rezerwy Federalnej oraz regionalni prezesi Fed oczekują obecnie, że na koniec 2022 r. kluczowa stopa procentowa wyniesie 4,4 proc. Innymi słowy, członkowie Fed oczekują kolejnych 125 punktów bazowych podwyżek stóp, a do końca tego roku pozostały dwa posiedzenia FOMC. Oznacza to, że kolejnym ruchem będzie prawdopodobnie również 75 pb. Na koniec 2023 roku „dot plot” pokazuje kluczową stopę procentową na poziomie 4,6 proc.

Prognozy gospodarcze zostały zrewidowane. Cel inflacyjny na poziomie 2 proc. ma zostać osiągnięty dopiero w 2025 roku. Wskaźnik core PCE ma w tym roku wynieść 4,5 proc. a w przyszłym 3,1 proc. W czerwcu zakładano odpowiednio 4,3 oraz 2,7 proc. Projekcja wzrostu gospodarczego na ten rok oraz przyszłe lata została zdecydowanie obniżona. Z kolei stopa bezrobocia ma podnieść się do zaledwie 4,4 proc. w przyszłym roku oraz w kolejnym. To zmiana o niespełna jeden punkt procentowy. Tak niewielki wzrost w obliczu manewru hamowania polityki pieniężnej byłby praktycznie bezprecedensowy jak na standardy historyczne.

Jerome Powell nadał już ton w swoim wystąpieniu na konferencji Fed w Jackson Hole w sierpniu. Powtórzył, że Fed będzie konsekwentnie walczył z inflacją, aż „zadanie zostanie wykonane”. Prezes Fed odniósł się do działań Paula Volckera, który jako ówczesny prezes doprowadził do opanowania inflacji za pomocą drastycznych środków. Powell wielokrotnie powtarzał to zdanie, podkreślając, że jego opinia nie zmieniła się od czasu sympozjum w Górach Skalistych.

Fed chce widzieć przekonujące dowody na to, że dynamika wzrostu cen słabnie, zanim będzie można ogłosić sukces. Na ten moment tak się nie dzieje – dodał Powell. Fed zatem nadal będzie podnosił stopy. Prezes nie ukrywał, że przedłużający się okres restrykcyjnej polityki zmniejsza szanse na „miękkie lądowanie” gospodarki. Wysokie stopy w USA pozostaną przez dłuższy czas a obniżki w II połowie 2023 roku stają się coraz mniej realne.

Reakcja rynku była dość klarowna. Dolar uległ dalszej aprecjacji a główna para walutowa zbliżyła się do okrągłego poziomu 0,9800. Tym samym na USD/PLN zobaczyliśmy prawie 4,8740. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na znacznych minusach. Sp500 znalazł się pod kreską na poziomie -1,71 proc., Dow Jones zanotował podobny wynik a Nasdaq został przeceniony o blisko 1,8 proc.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).
Czy jest szansa na cięcia w Polsce?

Czy jest szansa na cięcia w Polsce?

2022-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty radzi sobie naprawdę dobrze w ostatnim czasie, co można po części przypisywać słabości amerykańskiego dolara. Dolar jednak nie powiedział ostatniego słowa i przy sporym ryzyku, które nadeszło z Chin wciąż nie można postawić krzyżyka przy najważniejszej walucie na świecie. Do tego wszystkiego szefowa EBC zakłada dalsze mocne podwyżki stóp, a tym czasem w Polsce mówi się o możliwych obniżkach. Czy może to zaszkodzić dalszemu umocnieniu polskiej waluty?
Silna zwyżka kursu akcji JSW po publikacji wyników

Silna zwyżka kursu akcji JSW po publikacji wyników

2022-11-29 Komentarz walutowy TMS Brokers
Główne indeksy rynku akcji w Stanach Zjednoczonych korygowały wczoraj swe ostatnie wzrosty (S&P 500 -1,54 proc., DJIA -1,45 proc., Nasdaq Composite -1,58 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii ponad 5 proc. wzrostem zwracał uwagę Hang Seng. Swój kolejny najwyższy w historii poziom osiągnął indyjski SENSEX 30.
W Europie minimalnie dziś rano przeważały niewielkie wzrosty głównych indeksów rynków akcji. Ok. godz. 9:30 najsilniej – o 0,83 proc. – zwyżkował brytyjski UK100, który wyszedł na najwyższy poziom od sierpnia.
Rynkom nie straszny chiński COVID?

Rynkom nie straszny chiński COVID?

2022-11-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wątek zamieszek w Państwie Środka związanych z coraz większą krytyką społeczeństwa odnośnie polityki zero-COVID, miał znaczenie tylko podczas płytszego handlu w Azji. Wraz z otwarciem handlu w Europie tryb risk-off zelżał, a inwestorzy powrócili do sprzedawania dolara. Dlaczego? Mimo rosnącej liczby zakażeń w Chinach władze nie decydują się jeszcze na bardzo dotkliwe restrykcje. Jednocześnie według danych zaledwie 1/10 ze stwierdzonych przypadków koronawirusa jest objawowa, co zaczyna podważać cały sens polityki chińskich władz stawiających na izolację społeczeństwa.