Rynek nie wierzy w to, że uda się uniknąć recesji?

Rynek nie wierzy w to, że uda się uniknąć recesji?
Data dodania: 2022-06-22 (14:08) Raport DM BOŚ z rynku walut

O ile wczoraj wieczorem sentyment na rynkach był dobry (Wall Street odnotowała odbicie), to podczas sesji w Azji nastroje uległy pogorszeniu. Wyraźne spadki odnotowała ropa naftowa, która ostatnio jest pod coraz większą presją obaw związanych z nadciągającą recesją. Ciekawe wnioski przynosi spojrzenie na rentowności amerykańskich obligacji - po cofnięciu w zeszłym tygodniu z okolic 3,50 proc. (10-letnie) rynek nie ma siły powrócić do zwyżek.

To może sugerować, że rynek nie zakłada, aby FED miał zaskoczyć "jastrzębimi" posunięciami w najbliższych miesiącach - ścieżka przyszłych ruchów na stopach procentowych została nakreślona i jeżeli coś mogłoby się zmienić, to raczej w stronę mniejszego zacieśnienia w obawie przed recesją.

Optymistką pozostaje szefowa Departamentu Skarbu, Janet Yellen - pytanie, czy rzeczywiście tak myśli, czy po prostu musi, gdyż bardziej niż ekonomistką jest teraz politykiem. W jej opinii recesji w USA uda się uniknąć, nie jest też ona scenariuszem bazowym dla większości ekonomistów. W dzisiejszych zeznaniach Jerome Powella ważna będzie, zatem "gra słów". Szef FED rozpocznie swoje wystąpienie przed Komisją Bankową Senatu o godz. 15:30, ale przyjęło się, że tekst, który będzie przez niego odczytany, publikowany jest wcześniej - tym samym rynki zaczną reagować już około godz. 14:00. Później, kluczowa stanie się sesja pytań od senatorów i odpowiedzi. Można spodziewać się, że większość z nich będzie żywo zainteresowana tym, czy FED nie przestrzeli się z podwyżkami i nie sprowadzi recesji w 2023 r. Poza wystąpieniem Powella dzisiaj wieczorem warto będzie też zwrócić uwagę na planowane wystąpienie prezydenta Joe Bidena około godz. 20:00 - spekuluje się, że mają zostać ogłoszone decyzje ws. pakietu mającego na celu obniżenie cen benzyny m.in. poprzez wakacje podatkowe.

Dzisiaj dolar zyskuje wobec zdecydowanej większości walut. Widoczny tryb risk-off (inwestorzy zaczynają być niepewni, co do tego, jak zinterpretowane zostaną słowa szefa FED) przekłada się na największe spadki po stronie tzw. ryzykownych walut (NOK, AUD, NZD, GBP). W przestrzeni G-10 zyskuje tylko japoński jen. choć jest to kosmetyczna korekta jego wczorajszego osłabienia.

EURUSD - zawahanie...

EURUSD nie wykorzystał wczoraj okazji i nie spróbował wybić się ponad szczyt przy 1,06. W efekcie dzisiaj mamy naruszanie bariery 1,05. Karty znów rozdaje dolar, który może korzystać na rosnących obawach, co do zbliżającej się globalnej recesji. Euro nie pomagają mieszane opinie ze strony członków ECB odnośnie możliwego tempa podwyżek stóp procentowych (choć rynek ostatecznie może wymusić bardziej zdecydowane ruchy po wakacjach), ani też sygnały sugerujące, że ECB nie ma konkretnego pomysłu, jak poradzić sobie z ryzykiem defragmentacji na rynku długu, które w średnim i długim terminie może stanowić coraz większy problem.

Dzisiaj kluczowa będzie interpretacja popołudniowego wystąpienia szefa FED przed Kongresem, gdyż ustawi sentyment na większości aktywów. Technicznie wczorajsze zawahanie może prowadzić do kolejnej próby sprawdzenia okolic wsparcia przy 1,0350 w kolejnych dniach. Nie oznacza to jednak, że rynek może też nie spróbować przetestować linii spadkowej trendu nieco powyżej 1,06.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nadal słabną na GPW akcje banków

Nadal słabną na GPW akcje banków

2022-07-04 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek najniższy poziom od jesieni 2020 zaliczyła brazylijska Bovespa. W USA główne indeksy w piątek wzrosły (S&P 500 +1,06 proc., DJIA +1,05 proc., Nasdaq Composite +0,9 proc.). Ten piątkowy wzrost był dziś rano korygowany: ok godz. 10-tej kontakty na S&P 500 spadały o 0,68 proc.

Swe nowe 1,5 roczne minima osiągnęły dziś główne indeksy rynków akcji na Tajwanie i w Korei Południowej.
W Europie DAX i CAC 40 nadal próbowały się utrzymać powyżej swoich minimów z marca.
Handel bez Amerykanów

Handel bez Amerykanów

2022-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obchody Dnia Niepodległości w USA sprawiają, że inwestorzy mogą nie otrzymać dzisiaj konkretnych informacji mogących podbić zmienność na rynkach. Rano jest spokojnie i bez...kierunku. Najsilniejsze są waluty Antypodów, które odreagowują przecenę z piątku (dodatkowo AUD czeka na jutrzejsze informacje z RBA), a najsłabsze korony skandynawskie - zwyczajowo korelacja opiera się tu o schemat risk-on/risk-off.
Kto królował w pierwszej połowie roku?

Kto królował w pierwszej połowie roku?

2022-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami pierwsza połowa, kolejnego burzliwego roku na rynkach finansowych. Po zakończeniu pandemii (przynajmniej na Zachodzie) doszło do wybuchu wojny w Ukrainie, co jedynie wzmocniło wcześniejsze trendy inflacyjne. To właśnie ten czynnik zdominował rynki finansowe, od walut, przez surowce i obligacje i kończąc na rynku akcji. W rankingu walut dolar w zasadzie nie miał sobie równych. Jak z kolei w tym zestawieniu radził sobie polski złoty?
Recesyjne nastroje

Recesyjne nastroje

2022-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień nowego miesiąca zaczynamy z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Kolejny dzień z rzędu wyłamuje się z tego jen, którego zwyżka jest wyraźniejsza - USDJPY zaczyna oddalać się od okolic 137,00, które nie zostały naruszone. To efekt dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły poniżej bariery 3,00 proc., podczas kiedy jeszcze w połowie czerwca testowały okolice 3,50 proc.), ale nie tylko.
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

2022-07-01 Komentarz rynkowy eToro
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., w kolejnych miesiącach będzie dalej rosnąć. W związku z tym7 lipca RPP ponownie podniesie stopy procentowe, choć nie tak mocno jak zrobiły to banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Polacy na lokatach stracili rekordowe 13,4 proc. rocznie. Czerwiec przyniósł kolejny mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. wobec 13,9 proc. w maju.
Rekordowa inflacja od 25 lat!

Rekordowa inflacja od 25 lat!

2022-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Niestety dzisiaj nie mamy się czym chwalić. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat, a odczyty indeksu PMI dla przemysłu, który pokazuje nam nastroje w gospodarce spada do najniższego poziomu od pandemii. Widać, że sygnały recesji nadchodzą nie tylko zza Oceanu, ale jej widmo jest również obecne w naszym kraju. W odpowiedzi obserwujemy bardzo słabego złotego, w szczególności względem amerykańskiego dolara. Inflacja w Polsce za czerwiec sięgnęła poziomu 15,6% r/r, nieco wyżej od oczekiwań na poziomie 15,5%, ale znacznie powyżej poprzedniego poziomu 13,9% r/r.
Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

2022-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers
W zakończonym właśnie II kwartale br. S&P 500 spadł o 16,45 proc. To najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020, kiedy to panika wywołana wybuchem pandemii COVID-19 sprowadziła S&P 500 o 20 proc. w dół. WIG spadł w II kwartale o 17,45 proc. To również był najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020 (-28,03 proc.). Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły wczoraj drugi kwartał spadkami (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,82 proc., Nasdaq Composite -1,33 proc.), ale pozostawały powyżej poziomów czerwcowych minimów. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy nadal spadały (S&P 500 -0,79 proc. ok. 9:30).
Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

2022-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara pod 1,05 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7039 PLN za euro, 4,4965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6993 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,87% w przypadku papierów 10-letnich. Zakończenie półrocza na rynku przyniosło podbicie aktywności ze strony podaży. Wyraźne spadki na rynkach akcyjnych ciążyły pozostałym klasom aktywów.
COVID powraca?

COVID powraca?

2022-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczorajszy handel na Wall Street przyniósł już umiarkowane zmiany indeksów (względem silnej przeceny z wtorku), o tyle nastroje w Azji nie były najlepsze (poza Chinami, gdzie wsparciem okazały się odczyty indeksów PMI, które powróciły w czerwcu ponad poziom 50 pkt., a w przypadku usług było to dość wyraźne). Pod presją znalazła się giełda w Japonii po tym, jak władze podniosły alert dotyczący COVID po odnotowaniu wyraźnego wzrostu przypadków (o 63 proc. w ciągu tygodnia).
EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

2022-06-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowy poranek przebiega spokojnie. Na rynku walutowym widać nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, który wczoraj radził sobie świetnie. Można więc powiedzieć, że dziś obserwujemy ruch korekcyjny. Amerykańska waluta osłabia się około 0,25% w ujęciu do funta brytyjskiego, jena japońskiego, czy dolara nowozelandzkiego. Korektę obserwujemy też na EURUSD, jednak nie przekracza ona 0,1%. Warto jednak zwrócić uwagę na parę walutową EURCHF, która ponownie spadła dziś poniżej psychologicznego poziomu 1,0000.