dolar kontynuuje korektę

dolar kontynuuje korektę
Data dodania: 2022-06-21 (14:55) Raport DM BOŚ z rynku walut

Wtorek, podobnie jak poniedziałek przynosi spadki dolara na szerokim rynku. Nie zmieniła tego perspektywa powrotu inwestorów z USA na rynek po obchodach Dnia Wyzwolenia. Kluczowym punktem kalendarza w tym tygodniu będzie wystąpienie szefa FED przed Kongresem w środę i czwartek po południu z okresowym raportem nt. polityki monetarnej i perspektyw gospodarczych. Tymczasem rosną obawy, co do możliwej recesji w USA za kilkanaście miesięcy - takie wnioski postawili analitycy niektórych banków inwestycyjnych.

Co jutro powie Jerome Powell? Z racji, że będzie przemawiał do polityków, to jego wystąpienie może być nieco "zagmatwane" - szef FED może dać do zrozumienia, że walka z nazbyt wysoką inflacją jest obecnie kluczowa, ale dodając jednocześnie, że nie za wszelką cenę i bank centralny będzie chciał uniknąć scenariusza twardego lądowania gospodarki. Dla rynków może być to sygnał, że przekaz z FED nie będzie w najbliższych miesiącach bardziej jastrzębi od tego, co już jest - innymi słowy Rezerwa Federalna odkryła już karty i mamy teraz sprzedaż faktów i słabszego dolara.

To, czy dolar będzie słabł dłużej, czy tylko przez chwilę będzie zależeć od tego, jak słowa Powella zostaną zinterpretowane przez szeroki rynek finansowy - niewątpliwie jakaś większa korekta silnej przeceny z ubiegłego tygodnia, byłaby mile widziana. To mogłoby pomóc w odbiciu ryzykownych walut.

Dzisiaj w czołówce zyskujących walut są korona norweska, dolar kanadyjski, Antypody, a także funt. Wpływ na to ma odreagowanie na surowcach, a w przypadku funta wypowiedź jednego z członków Banku Anglii podbiła spekulacje, co do skali podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach (BOE powinien być bardziej agresywny). Rankiem poznaliśmy też zapiski z ostatniego posiedzenia RBA - decydenci byli zgodni, co do tego, że dalsze podwyżki stóp będą konieczne. Agencje cytują też słowa prezesa Lowe'a, którego zdaniem nie jest pewne, na jaki ruch zdecyduje się bank centralny w lipcu - możliwy jest ruch o 50 p.b., ale i też tylko o 25 p.b. Lowe jest zdania, że obecne oczekiwania rynku, co do wzrostu głównej stopy do 4,00 proc. w końcu roku są wygórowane. Z pozostałych walut słaby pozostaje jen, niewielkie zmiany notują euro i frank. Wpływ na to mają sygnały z ECB tonujące oczekiwania, co do skali podwyżek stóp procentowych.

EURUSD - rynek wymusi swoje na EBC?

Niewykluczone, że rynek dopnie swego podbijając stawkę, co do skali ruchów ze strony Europejskiego Banku Centralnego w nadchodzących miesiącach. Obecnie zakłada się, że stopy procentowe wzrosną o przynamniej 75 p.b. do końca września, co uwzględnia przynajmniej jeden ruch o 50 p.b. Opinie w samym ECB, co do większej podwyżki są podzielone. Z jednej strony mamy ostrożne komentarze głównego ekonomisty Lane'a, z drugiej bardziej "jastrzębie" sformułowania od Olli'ego Rehna. Biorąc pod uwagę to, że w zeszłym tygodniu skalą ruchu zaskoczyli Szwajcarzy (SNB podniósł stopy o 50 p.b.), to rynek może dopiąć swego być może jeszcze w lipcu (według kalendarza posiedzenie EBC jest planowane na 21 lipca).

Technicznie EURUSD może przymierzać się do naruszenia spadkowej linii trendu przy 1,0630. To na ile zostanie ona pokonana będzie zależeć od ustawienia dolara na globalnych rynkach w kontekście jutrzejszego wystąpienia szefa FED w Kongresie.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nadal słabną na GPW akcje banków

Nadal słabną na GPW akcje banków

13:20 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek najniższy poziom od jesieni 2020 zaliczyła brazylijska Bovespa. W USA główne indeksy w piątek wzrosły (S&P 500 +1,06 proc., DJIA +1,05 proc., Nasdaq Composite +0,9 proc.). Ten piątkowy wzrost był dziś rano korygowany: ok godz. 10-tej kontakty na S&P 500 spadały o 0,68 proc.

Swe nowe 1,5 roczne minima osiągnęły dziś główne indeksy rynków akcji na Tajwanie i w Korei Południowej.
W Europie DAX i CAC 40 nadal próbowały się utrzymać powyżej swoich minimów z marca.
Handel bez Amerykanów

Handel bez Amerykanów

13:12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obchody Dnia Niepodległości w USA sprawiają, że inwestorzy mogą nie otrzymać dzisiaj konkretnych informacji mogących podbić zmienność na rynkach. Rano jest spokojnie i bez...kierunku. Najsilniejsze są waluty Antypodów, które odreagowują przecenę z piątku (dodatkowo AUD czeka na jutrzejsze informacje z RBA), a najsłabsze korony skandynawskie - zwyczajowo korelacja opiera się tu o schemat risk-on/risk-off.
Kto królował w pierwszej połowie roku?

Kto królował w pierwszej połowie roku?

08:53 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami pierwsza połowa, kolejnego burzliwego roku na rynkach finansowych. Po zakończeniu pandemii (przynajmniej na Zachodzie) doszło do wybuchu wojny w Ukrainie, co jedynie wzmocniło wcześniejsze trendy inflacyjne. To właśnie ten czynnik zdominował rynki finansowe, od walut, przez surowce i obligacje i kończąc na rynku akcji. W rankingu walut dolar w zasadzie nie miał sobie równych. Jak z kolei w tym zestawieniu radził sobie polski złoty?
Recesyjne nastroje

Recesyjne nastroje

2022-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień nowego miesiąca zaczynamy z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Kolejny dzień z rzędu wyłamuje się z tego jen, którego zwyżka jest wyraźniejsza - USDJPY zaczyna oddalać się od okolic 137,00, które nie zostały naruszone. To efekt dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły poniżej bariery 3,00 proc., podczas kiedy jeszcze w połowie czerwca testowały okolice 3,50 proc.), ale nie tylko.
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

2022-07-01 Komentarz rynkowy eToro
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., w kolejnych miesiącach będzie dalej rosnąć. W związku z tym7 lipca RPP ponownie podniesie stopy procentowe, choć nie tak mocno jak zrobiły to banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Polacy na lokatach stracili rekordowe 13,4 proc. rocznie. Czerwiec przyniósł kolejny mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. wobec 13,9 proc. w maju.
Rekordowa inflacja od 25 lat!

Rekordowa inflacja od 25 lat!

2022-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Niestety dzisiaj nie mamy się czym chwalić. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat, a odczyty indeksu PMI dla przemysłu, który pokazuje nam nastroje w gospodarce spada do najniższego poziomu od pandemii. Widać, że sygnały recesji nadchodzą nie tylko zza Oceanu, ale jej widmo jest również obecne w naszym kraju. W odpowiedzi obserwujemy bardzo słabego złotego, w szczególności względem amerykańskiego dolara. Inflacja w Polsce za czerwiec sięgnęła poziomu 15,6% r/r, nieco wyżej od oczekiwań na poziomie 15,5%, ale znacznie powyżej poprzedniego poziomu 13,9% r/r.
Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

2022-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers
W zakończonym właśnie II kwartale br. S&P 500 spadł o 16,45 proc. To najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020, kiedy to panika wywołana wybuchem pandemii COVID-19 sprowadziła S&P 500 o 20 proc. w dół. WIG spadł w II kwartale o 17,45 proc. To również był najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020 (-28,03 proc.). Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły wczoraj drugi kwartał spadkami (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,82 proc., Nasdaq Composite -1,33 proc.), ale pozostawały powyżej poziomów czerwcowych minimów. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy nadal spadały (S&P 500 -0,79 proc. ok. 9:30).
Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

2022-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara pod 1,05 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7039 PLN za euro, 4,4965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6993 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,87% w przypadku papierów 10-letnich. Zakończenie półrocza na rynku przyniosło podbicie aktywności ze strony podaży. Wyraźne spadki na rynkach akcyjnych ciążyły pozostałym klasom aktywów.
COVID powraca?

COVID powraca?

2022-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczorajszy handel na Wall Street przyniósł już umiarkowane zmiany indeksów (względem silnej przeceny z wtorku), o tyle nastroje w Azji nie były najlepsze (poza Chinami, gdzie wsparciem okazały się odczyty indeksów PMI, które powróciły w czerwcu ponad poziom 50 pkt., a w przypadku usług było to dość wyraźne). Pod presją znalazła się giełda w Japonii po tym, jak władze podniosły alert dotyczący COVID po odnotowaniu wyraźnego wzrostu przypadków (o 63 proc. w ciągu tygodnia).
EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

2022-06-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowy poranek przebiega spokojnie. Na rynku walutowym widać nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, który wczoraj radził sobie świetnie. Można więc powiedzieć, że dziś obserwujemy ruch korekcyjny. Amerykańska waluta osłabia się około 0,25% w ujęciu do funta brytyjskiego, jena japońskiego, czy dolara nowozelandzkiego. Korektę obserwujemy też na EURUSD, jednak nie przekracza ona 0,1%. Warto jednak zwrócić uwagę na parę walutową EURCHF, która ponownie spadła dziś poniżej psychologicznego poziomu 1,0000.